Szła w Strajkach Kobiet. Andrzej Duda powołał ją do prezydenckiej rady

  • 22.10.2021, 12:30
  • News4Media
Szła w Strajkach Kobiet. Andrzej Duda powołał ją do prezydenckiej rady Marek Borawski/KPRP Aleksandra Borzęcka i Andrzej Duda
Młoda aktywistka została członkinią Rady do spraw Młodzieży. Powołał ją prezydent Andrzej Duda, a kobieta sama przyznaje, że jest to dla niej zaskoczenie.

Rada – jak wyjaśnia Kancelaria Prezydenta -  ma być forum debaty i dialogu społecznego dotyczącego spraw młodych. Ma pomóc opracowywać założenia prezydenckich inicjatyw ustawodawczych. W jej składzie znajdują się m.in. przedstawiciele samorządowych rad młodzieżowych, organizacji studenckich oraz klimatycznych. Radę do spraw Młodzieży właśnie powołał Andrzej Duda.

Prezydent, podczas oficjalnej uroczystości tłumaczył: „Młodzieży między 15 a 24 rokiem życia jest w Polsce ponad 4 miliony i jest to potężna część naszego społeczeństwa, sporo więcej niż 10 proc. To, jakie możliwości rozwojowe mają młodzi i jak traktuje ich państwo, ma fundamentalne znaczenie dla tego, jaka Polska będzie w przyszłości”. Dodał także, że zależy mu bardzo na tym, aby młodzi ludzie wiedzieli, jaka ma być ich ojczyzna oraz żeby dobrze się w niej czuli.

Do rady należą 24 osoby, a jej przewodniczącym został Łukasz Rzepecki, jednocześnie Doradca prezydenta ds. młodzieży. „To pierwsze w historii ciało doradcze skupione wokół Prezydenta, służące wzmocnieniu debaty na temat spraw poświęconych młodzieży.” - mówił.

Jedną z członkiń jest Aleksandra Borzęcka z Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. Jej powołanie może być dla niektórych zaskoczeniem, bo to także aktywistka, która brała udział w manifestacjach ulicznych organizowanych przez Strajk Kobiet. To wydarzenia z końcówki 2020 roku, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jedna z przesłanek umożliwiająca usunięcie ciąży jest niezgodna z polską konstytucją. Wówczas na ulice miast wyszły tysiące osób, które manifestowały swoje niezadowolenie. Takie zgromadzenia odbywały się także w Lublinie, w udział w nich brała Borzęcka.

Nie powiem, że nie czuję się zaskoczona.” - przyznaje młoda kobieta we wpisie internetowym, w którym informuje o swojej nowej roli. Na jej profilu facebookowym można zobaczyć zdjęcia z manifestacji. „Wiążę nadzieję, że wypracujemy ważne dla młodych ludzi rozwiązania, dlatego jeśli macie pomysł na zmianę, która sprawi, że młodym będzie łatwiej i lepiej- dawajcie znać! Warto dodać, że zgodnie z zapowiedzią Pana Prezydenta to przestrzeń bez tematów tabu, więc chciałabym to wykorzystać.” - dodaje.

Kancelaria prezydenta w wystosowanym komunikacie podkreśla, że powołanie rady jest zwieńczeniem, trwających ponad rok, konsultacji. W ich ramach odbyło się ponad sto spotkań. Były to dyskusje z wieloma środowiskami: sportowymi, harcerskimi, fundacjami. „(...) a także organizacjami zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnościami oraz młodzieżówkami partii politycznych od prawicy do lewicy.” - dodaje kancelaria.

Skład Rady ds. Młodzieży

  • Bogna Janke, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
  • Łukasz Rzepecki, Doradca Prezydenta RP
  • Marcin Drewa, Doradca Prezydenta RP
  • Błażej Spychalski, Doradca Prezydenta RP
  • Aleksandra Borzęcka, Młodzieżowa Rada Miasta Lublin
  • Patryk Czech, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
  • Kinga Dróżdż, Integracyjny Klub Sportowy
  • Piotr Drzewiecki, Instytut Rozwoju Edukacji Prawnej i Społeczeństwa Obywatelskiego
  • Adam Dziedzic, United Nations Association Poland
  • Nicole Geryk, Międzynarodowe Stowarzyszenie Sudentów Medycyny IFMSA
  • Mateusz Grochowski, Parlament Studentów RP
  • Konrad Gwóźdź, Ludowe Zespoły Sportowe
  • Maja Jeśmanowicz, Związek Dużych Rodzin „Młodzi na Plus”
  • Aleksandra Klimek, Sekcja Młodych NSZZ Solidarność 80
  • Alicja Książek, Niezależne Zrzeszenie Studentów
  • Aleksandra Kulik, Fundacja Sempre a Frente
  • Sylwia Łyskawka, Młodzieżowa Rada Klimatyczna
  • Adam Nowak, Związek Młodzieży Wiejskiej
  • Alina Prochasek, Polska Rada Organizacji Młodzieżowych
  • Martyna Rutkowska, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
  • Piotr Rydzewski, Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych
  • Artur Słomka, Akademicki Związek Sportowy
  • Maciej Tyczyński, Sekcja Młodych NSZZ Solidarność
  • Karol Urbaniak, Młodzieżowa Rada Ekologiczna
News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pamiętamy
pamiętamy 24.10.2021, 18:48
Miało być przyspieszenie pracy sądów. Sprawy leżą w sądach coraz dłużej. Dodatkowy efekt tej reformy to skonfliktowanie Polski z UE. Osiągnięto ZERO celów. Wszyscy już zapomnieli, jaki był początek?
Zagłoba
Zagłoba 24.10.2021, 18:28
Potop ....- historia to nauka politycznego myślenia i wyciągania wniosków w wyborach. Jam jest Zagłoba.
pytanie
pytanie 23.10.2021, 22:32
Prezydent Andrzej Duda poinformował dziś, że wystąpił z inicjatywą wysłania konwoju humanitarnego na granicę z Białorusią i apeluje do władz w Mińsku o wpuszczenie pomocy. - Dlaczego zamiast udawać troskę nie zaapeluje pan do premiera Mateusza Morawieckiego, by ten konwój pomógł ludziom po polskiej stronie? - pyta poseł Franciszek Sterczewski.
czysta polityka
czysta polityka 23.10.2021, 22:16
​​Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w sobotę, że opozycja musi iść do wyborów w dwóch blokach: centrowo-prawicowym i liberalno-lewicowym. W jednym bloku będzie Kosiniak a w drugim Kamysz ! Jak jednemu z bloków nie wyjdzie to wyjdzie drugiemu !
Wniosek
Wniosek 22.10.2021, 22:07
Może i Duda pojął.. że ten reżim wobec kobiet to strzał sobie w kolano....
Zbigniew
Zbigniew 22.10.2021, 21:39
Kukiz już nie rozumuje już tylko odpłaca nienawiścią, jego tzw anty-systemowość znalazła ujście w dewastowaniu prawa razem z pisem Spisiaczył się całkowicie. Kazus z Kukizem przypomina mi jako żywo scenę z POTOPU jak to Radziwiłł omotał Kmicica???? Tak właśnie Kaczyński korumpuje i wciąga pod swoje skrzydła takich ludzi .Od kilku lat widzę ,że polityka jest bardziej obrzydliwa niż prostytucja. Kukiz jesteś naiwny jak dziecko, jeśli ktoś myśli ze może dogadać się z Kaczyńskim to jest śmieszny. Kaczyński was przeżuje i wypluje , zawsze tak robił, Kukiz to zakamuflowana opcja pisowska. Budowanie większości na aliansie z Kukizem to nie jest dowód sprytu ale desperacji i samobójstwo polityczne
oho znowu
oho znowu 22.10.2021, 21:32
Dowody na to, że Zjednoczona Prawica znowu się gryzie.:
Posłowie Kukiz’15 euforycznie reagują na kolejne chwile triumfu wynikające ze współpracy z Prawem i Sprawiedliwością. Jeden z ich sztandarowych projektów - sędziowie pokoju - jest już gotowy i zostanie zaprezentowany w przyszłym tygodniu. Sceptyczna jest jednak Solidarna Polska, której politycy od pół roku przekonują, że projekt nie ma najmniejszego sensu bez zmiany konstytucji.
Mucha nie siada
Mucha nie siada 22.10.2021, 21:34
Pałac Prezydencki jest natomiast gotowy do zaprezentowania efektów półrocznej pracy. Co znajdzie się w projekcie włączającym sędziów pokoju do polskiego systemu sądownictwa? Sędziowie ci mieliby zajmować się mniejszymi sprawami, głównie cywilnymi i karnymi, których wartość sporu lub mienia nie przekracza 10 tys. zł. Funkcjonowaliby obok lub w ramach sądów rejonowych, bo to właśnie te sądy mieliby odciążyć.

- Ma to służyć także przyspieszeniu postępowań. To walka z jedną z dwóch głównych bolączek polskiego wymiaru sprawiedliwości, jaką jest przewlekłość postępowania - powiedział PAP prezydencki minister Paweł Mucha.

do płaczki Beaty
do płaczki Beaty 22.10.2021, 21:27
Gdzie byłaś Beata jak na ulicach faktycznie lano kobiety Beata chłopie nie rycz

pytanie
pytanie 22.10.2021, 21:06
Czy to przyzwoite, ze na scenie politycznej tak łatwo się szafuje obrzydliwymi epitetami? Coraz mniej kultury w rozmowach, wystąpieniach sejmowych, a rynsztokowa mowa poniżająca adwersarzy powoduje, że ludzie coraz bardziej są dla siebie nienawistni. Dotyczy każdej opcji politycznej i większości polityków. Odrazą mnie to napawa
Tylko Polska
Tylko Polska 22.10.2021, 16:14
No masz ci babo placek. Nie powołał Kotuli albo Lempertowej !!! Żałoba u totalnych i w czterech literach .
ajwaj  aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 22.10.2021, 16:01
młodzieżowa rada ocalenia narodowego ha ah ah tylko misiewicza brakło i biedronia ha ah ah tymczasem na wschodniej flance nato kapitan dopa dzielnie stawia białorusiną czoła w misji wiszniew travel turystą śladami szymona peresa ha ha ah https:/*** *** ***
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 22.10.2021, 15:30
KABARETU CIAG DALSZY HA HA AH 13*52 676 HA AH AH
młoda
młoda 22.10.2021, 17:30
Ale co nazywasz kabaretem?
no no
no no 22.10.2021, 14:48
może ryja nie darła i nie przeklinała - materiał na normalnego człowieka jest, jakiś dialog z nią jest - kontakt.
Elemi
Elemi 22.10.2021, 14:30
Może go Kinga przekonała zeby liczyć się ze zdaniem młodych?
........
........ 22.10.2021, 13:50
Brawo chyba nabrała rozumu kobieta
bujak
bujak 22.10.2021, 13:28
Njalepiej jak przed wyborami czarował w sprawie elektrowni
Andrzej
Andrzej 22.10.2021, 12:45
To dziwne bo Duda wydaje się być prezydentem pisowców a nie wszystkich Polaków.
Cyna
Cyna 22.10.2021, 14:53
Po pierwsze Pan Prezydent Andrzej Duda. Po drugie zalecam nie oglądać tylko TVN. Przestań chłonąć nienawiść do rządzących Kodziarzu.
miedź brzęcząca...
miedź brzęcząca... 22.10.2021, 18:58
Może jeszcze "jaśnie wielmożny pan"? Poprzednich prezydentów z innych opcji też tak wielkimi literami pisałeś? Obłuda albo pisowska moralność - na jedno wychodzi...
Cyna
Cyna 23.10.2021, 13:10
Znasz osobiście Pana Prezydenta awanturniku? Nie wiem kto cię wyhodował ale ja zawsze do osób starszych, których nie znam osobiście zwracam się na Pan. Zwłaszcza, że Prezydent jest głową państwa to już należy się szacunek. Nawet gdy jesteś z totalnej oszołomionej opozycji. Jak widać ulica i zagranica dodatkowo gwiazdki robią swoje w głowach awanrurników.
a jak ktoś jest starszy od prezydenta to może? :)
a jak ktoś jest starszy od prezydenta to może? :) 23.10.2021, 15:18
Debilu - a "Panem Prezydentem" nazywasz też Kwaśniewskiego i Komorowskiego? A co do wieku - młokosie młodszy od prezydenta - o każdym tak piszesz? Czy tylko hipokryto o twoich partyjnych faworytach?
Cyna
Cyna 23.10.2021, 21:18
Uspokój się bo ci żyłka pęknie i się obsrasz pierogami. Nie wyzywaj od debili ludzi, których nie znasz. Koniec dyskusji pieniaczu. Teraz możesz wracacać na kibel.
joker
joker 23.10.2021, 22:37
cyna - tylko debil kibel zestawia z prezydentem - w dodatku jak go broni...
A faktycznie - wielkimi literami piszesz każdego sprawującego urząd - czy tylko z twojej opcji?
daj pan spokój
daj pan spokój 23.10.2021, 21:33
Cyna jak nie zna jak opissuje ich ze znawstwem?
widać słychać i czuć
widać słychać i czuć 22.10.2021, 17:41
Cyna pany to były przed wojną. Obywatel Duda jest tendencyjny co sam wielokrotnie powiedział jak choćby przy poniżaniu Gowina. Nie mam partyjnego znaczka, ale prezydenta to mamy obciachowego.

Pozostałe