PiS może zacierać ręce z radości. Wyniki najnowszego sondażu

  • 25.10.2021, 10:00
  • News4Media
PiS może zacierać ręce z radości. Wyniki najnowszego sondażu gov.pl
Ostatnie tygodnie w polityce oparte były głównie o wydarzenia związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie praworządności. Nie milknie też echo sytuacji uchodźców przebywających na granicy z Białorusią. Choć decyzje podejmowane w tych kwestiach przez partię rządzącą mogły budzić kontrowersje, elektorat Prawa i Sprawiedliwości rośnie w siłę.

Wierni swojej partii

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, 37,1 proc. respondentów oddałoby swój głos na Prawo i Sprawiedliwość, gdyby wybory odbywały się w ubiegłą niedzielę. Jest to niespełna dwuprocentowy wzrost, który zdaje się mieć szczególną wartość w obliczu ostatnich wydarzeń politycznych.

„Mimo krytycznych głosów z Brukseli Zjednoczona Prawica ma poparcie Polaków. Z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że PiS wzmocnił swoją pozycję.” – czytamy komentarz portalu. To właśnie niestosowanie się polskiego rządu do wytycznych Komisji Europejskiej może spowodować, że Polska zostanie pozbawiona prawa do potężnych dotacji unijnych. Sceptycy uważają, że takie postępowanie może doprowadzić nawet do wyłączenia Polski z Unii Europejskiej. Podobnie jak kryzys na granicy z Białorusią, gdzie od wielu tygodni koczują migranci rzekomo ubiegający się o azyl na terenie naszego kraju, nie wpłynęło to na lojalność elektoratu partii Jarosława Kaczyńskiego.

W tym samym badaniu za poparciem Koalicji Obywatelskiej opowiedziało się 23,3 proc. pytanych. Trzecie miejsce na podium zajęła Polska 2050 Szymona Hołowni, zdobywając 12 proc. głosów. Z kolei na Lewicę zagłosowałoby 8 proc. respondentów; 6,2 proc. ankietowanych oddałoby swój głos na PSL a 6,1 proc. na Konfederację. 7,3 proc. potencjalnych wyborców nie umiało wskazać jednoznacznej odpowiedzi.

Chcą zbudować sejm na nowo

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak – Kamysz poinformował, że jego partia złożyła wniosek o samorozwiązanie sejmu. Powodem takiej decyzji ma być postępująca decentralizacja państwa. PSL chce w ten sposób zweryfikować również własne poparcie.

„Jesteśmy gotowi do wyborów. Uważamy, że trzeba przywrócić w Polsce po wyborach spokój społeczny, dać godne miejsce w UE, zahamować degradację polskiego rolnictwa, przeprowadzić reformę edukacji i ochrony zdrowia. Dlatego to robimy.” – cytuje polityka serwis.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Radomiak
Radomiak 26.10.2021, 11:15
Najprawdopodobniej tylko godziny dzielą nas od rekonstrukcji rządu. We wtorek o godz. 17 mamy poznać nowych ministrów. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, mogą czekać nas także zmiany w strukturze rządu. Wiele wskazuje na to, że osłabią one pozycję premiera Morawieckiego.
docent
docent 25.10.2021, 18:47
Nie ma miejsca na wojenną retorykę w relacjach między krajami członkowskimi, albo krajami członkowskimi a instytucjami europejskimi - powiedział w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

Wypowiedź Mamera jest reakcją na słowa Mateusza Morawieckiego, który w wywiadzie dla "Financial Times" stwierdził, że KE przystawia Polsce pistolet do głowy i stawia jej żądania. Poza słowami o pistolecie premier mówił również o potencjalnej wojnie. - Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową? Jeśli ją rozpoczną, będziemy bronić naszych praw każdą bronią, jaka jest w naszej dyspozycji - powiedział Morawiecki.

Wypowiedzi premiera wywołały falę komentarzy. Na treść wywiadu zareagował między innymi Donald Tusk. "Świat zdębiał po wywiadzie polskiego premiera, w którym zapowiada on III wojnę światową wywołaną konfliktem między Polską a Unia Europejską. W polityce głupota jest przyczyną większości poważnych nieszczęść" - napisał były premier na Twitterze.
Nie ich wyborca
Nie ich wyborca 25.10.2021, 18:38
Niech pakują torby i wypad pisiory baj baj
Nie tak szybko
Nie tak szybko 27.10.2021, 12:50
Do wyborów jeszcze 2 lata. Pożyjemy i zobaczymy.
Lop
Lop 25.10.2021, 17:38
Sondaż przeprowadzony w kościele chyba. Pieniądze znikają z portfela jak lasy państwowe. Nie wierzę, że tylu wśród nas durni.
znaleźć motyw i wskazać winnych
znaleźć motyw i wskazać winnych 25.10.2021, 15:28
Kolejna wiadomość ze skrzynki Michała Dworczyka ujrzała światło dzienne. W e-mailu czytamy o radach dla Mateusza Morawieckiego, które prawdopodobnie mogą być odpowiedzią na publikacje Onetu. Sam premier pisze do swoich pracowników: "Gdzie jest sztab? Tomek, Michał... ostre działania".

Morawiecki w e-mailu cytuje radę "badacza", którego nazwiska nie podaje. Rada ma być odpowiedzią na "silny atak" na premiera

"Moim zdaniem w takiej sytuacji trzeba zadziałać kryzysowo, a więc znaleźć motyw i wskazać winnych" - pisze doradca, którego radą szef rządu dzieli się ze współpracownikami
Jacek (lubie nowowści)
Jacek (lubie nowowści) 25.10.2021, 12:51
Dzisiaj podali najnowsze dane:
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się teraz, ​PiS mogłoby liczyć na 36 proc. głosów wyborców, Koalicja Obywatelska na 25 proc., a Polska 2050 na 14 proc. Do Sejmu weszłaby Lewica z 9 proc. poparcia oraz Konfederacja, którą wybiera 5 proc. badanych.

PSL-Koalicję Polską popiera 4,6 proc. zapytanych - wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) opublikowanego w poniedziałek przez "Rzeczpospolitą".

W porównaniu z badaniem IBRiS dla "Rzeczpospolitej" z września, poparcie dla PiS wzrosło z 34 proc. do 36 proc., Koalicja Obywatelska notuje wzrost poparcia z 23,5 proc. do 25 proc., Polska 2050 poprawia notowania z 12 proc. do 14 proc., a Lewica z 7 proc. we wrześniu do 9 proc. w październiku. W tym samym czasie poparcie dla Konfederacji spadło z 6 proc. do 5 proc., a dla PSL-Koalicji Polskiej z 5 proc. do 4,6 proc.



Stasiak
Stasiak 25.10.2021, 17:50
Znów kłamstwa Jacek roznosi. Martw się co Cię czeka tam gdzie żyjesz, Johnson ci pomoże ha ha ha
dodam
dodam 25.10.2021, 12:55
"Po wstępnym przeliczeniu poparcia na mandaty metodą D'Honta okazuje się, że opozycja, nawet startując osobno i bez PSL, czyli PO, Polska 2050 i Lewica, miałaby wyraźnie więcej o około 40 mandatów, niż PiS z Konfederacją" - pisze "Rzeczpospolita".

ryba
ryba 25.10.2021, 10:54
czerwony jeśli do kogoś z was z sondażem dzwonili, zielony, jeśli nie dzwonili
Franciszek Dolas
Franciszek Dolas 25.10.2021, 10:54
Czy to ten co chce rozpętać trzecią wojnę światową?
??
?? 25.10.2021, 10:59
O co chodzi z ta wojną?
wstyd na cały świat
wstyd na cały świat 25.10.2021, 11:08
Zachował się śmiesznie, jak dziecko wojny, bo Morawiecki w rozmowie z "Financial Times" oskarżył Unię Europejską o wysuwanie wobec Warszawy żądań z "pistoletem przystawionym do głowy". Ten bezmyślny człowiek powiedział, że "Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową". Odleciał!
diagnoza
diagnoza 25.10.2021, 10:48
Przedagonalne drgawki.
Sauron
Sauron 25.10.2021, 10:43
UE ma wybór. Może spróbować wymusić na swoich wschodnich krajach taki rodzaj zgodności, jaki przywykła uzyskiwać od zachodnich członków. Spowodowałoby to wiele kłopotów przy niewielkich korzyściach. Alternatywnie, UE może być pragmatyczna i zapomnieć o kwestiach technicznych, takich jak nadrzędność prawa UE. Mogłaby pozostawić swoim środkowo-wschodnim członkom, u których nadal cieszy się sporą lojalnością, więcej miejsca na pójście własną drogą. Nie ma wątpliwości co do tego, który z tych kierunków jest bardziej rozsądny. Pytanie tylko, czy ideologom w Brukseli starczy wyobraźni lub pokory, by się wycofać. Nie stawiam na to"
Na skróty
Na skróty 25.10.2021, 17:41
Nigdy nie czytam twoich szczym jest w nich tyle wiarygodnościco tv rzadowej, ale zawsze daję łapkę w dół.
Aleksander
Aleksander 25.10.2021, 10:58
Zabawne, że obce służby, którego przedstawicielem jest Sauron, tłumaczą nam w Unii co i jak.
wywiad
wywiad 25.10.2021, 11:05
Bo obcemu wywiadowi zależy na osłabieniu Polski i dlatego te wpisy trzeba odczytywać odwrotnie.
Sauron
Sauron 25.10.2021, 10:40
Główny problem dla UE polega na tym, że w dużej mierze to, co mówi Morawiecki, jest słuszne. (...) Prawdziwe pytanie jest oczywiście polityczne. I tutaj Morawiecki stoi na całkiem mocnym gruncie. Bruksela chce, by jej ekspansywne i niepociągane do odpowiedzialności sądy miały carte blanche w określaniu, co leży w zakresie kompetencji UE, bez konieczności zmagania się z niedogodnościami krajowych konstytucji. Trudno to pogodzić z ideą - również promowaną przez Brukselę - że UE nie jest niczym więcej niż blokiem suwerennych państw"Kraje te mają długą historię okupacji przez niechciane reżimy - nie tylko przez Sowietów po 1945 roku, ale także wcześniej przez Austrię, Rosję i Osmanów. Bruksela powinna pamiętać, że Polska i inni członkowie kłopotliwego składu UE, jak Węgry i Rumunia, są dumnymi, niezależnymi krajami. Mało prawdopodobne jest, by dobrze przyjęły pomysł, by UE dostarczała im pieniędzy tylko pod warunkiem, że będą robić to, co im się każe"
Sauron