Zniczodzielnia. Coraz częstszy widok na cmentarzach

  • 25.10.2021, 11:00
  • News4Media
Zniczodzielnia. Coraz częstszy widok na cmentarzach iStock
Zaczęło się kilka lat temu. Wówczas stanęła pierwsza. Teraz zniczodzielnie są organizowane na kolejnych nekropoliach. Jaka jest ich idea?

Takie zniczodzielnie funkcjonują także na cmentarzach w powiecie gryfińskim.

W kraju zaczęły pojawiać się kilka lat temu, a niektóre z nich powstały w ramach budżetów obywatelskich.

Zniczodzielnia to nic innego, jak postawiony w widocznym miejscu, przy wejściu duży regał. „Idea jest prosta. Zamiast wyrzucać szklane znicze do kosza, można je odłożyć na półkę i ponownie wykorzystać. Chodzi o znicze, które nadają się do uzupełniania wkładu. W ten sposób my będziemy bardziej eko, a osoby, które zdecydują się na ich ponowne wykorzystanie, zyskają finansowo, gdyż pozostanie im jedynie zakup wkładu” - tłumaczył niedawno, inaugurując uruchomienie takiej inicjatywy Bartłomiej Pejo, członek zarządu świdnickiego.

fot. Marcin Magier / Facebook

Zniczodzielnia ma się również przyczynić do zmniejszenia ilości odpadów na cmentarzu. Chodzi o to, aby do kontenerów na śmieci nie wyrzucać nadających się do ponownego wykorzystania szklanych zniczy. Pejo dodał, że nie bez powodu taka półka stanęła tuż przed 1 listopada. Zaznaczył także, że nie widzi przeszkód, aby zniczodzielni przy nekropoliach w okolicy było znacznie więcej.

Czasami wystarczy tylko jeden taki regał, ale są miejsca, gdzie postawiono ich znacznie więcej. Przy Cmentarzu Północnym w stolicy, jest ich aż cztery. Ustawiono je przy każdym z wejść. „Głównym zadaniem programu jest wypracowanie proekologicznych zachowań i postaw wśród mieszkańców. Mam nadzieję, że popularyzowanie tego typu inicjatyw w jakimś stopniu wpłynie na ograniczenie generowanych odpadów oraz marnotrawienia nie tylko żywności, ale również przedmiotów”– komentował Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kick
kick 26.10.2021, 23:16
PKP dostało 17 lat na dostosowanie się do konkurencji w Unii, jaka MUSI być dopuszczona na polskie tory. Jak to polska spółka wykorzystała? Sami oceńcie, patrząc na 5 godzinne opóźnienia latem (czasami). Gdy taki czeski pociąg spóźni się, przez bałagan na polskich torach, o ile nie było przyczyny losowej - będzie skarżył o odszkodowanie polskie koleje. A wy się śmialiście gdy w Japonii po opóźnieniu się pociągu o 2 minuty, minister transportu podał się do dymisji... Właśnie to są światowe standardy, do jakich należy dążyć, bo tam nawet trzęsienie ziemi nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem dla bałaganu organizacyjnego i opóźnień.
knotek
knotek 25.10.2021, 21:17
tylko, że wkład niekiedy przewyższa cenę samego znicza
Dość plastiku.
Dość plastiku. 25.10.2021, 16:23
Każde działanie które ma chronić środowisko warte jest poparcia..
uważam, że
uważam, że 25.10.2021, 11:39
Stanowczo za dużo tego jest na grobach.
Zofia
Zofia 25.10.2021, 11:13
Podoba mi się ta idea!

Pozostałe