Pieniądze dla samorządów. Sprawdź ile dostały gminy a ile powiat?

  • 25.10.2021, 12:00
  • News4Media
Pieniądze dla samorządów. Sprawdź ile dostały gminy a ile powiat? iStock
Znana jest już lista inwestycji, na które zostaną przeznaczone miliardy złotych. To jeden z elementów „Polskiego Ładu” a jednocześnie rządowa rekompensata dla samorządów za utracone wpływy z podatków.

O tym, że lista inwestycji zostanie opublikowana w poniedziałek, już dzień wcześniej mówił rzecznik rządu. Chodzi o Program Inwestycji Strategicznych, czyli jedną z części tzw. „Polskiego Ładu”. To projekt rządowy, dzięki któremu samorządy mają otrzymać środki na planowane inwestycje. Jest to także rekompensata dla gmin i miast za to, że przez zapowiadane zmiany fiskalne stracą one część wpływów z podatków.

Każdy z samorządów mógł zgłosić trzy wnioski:

  • bez ograniczeń finansowych,
  • którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł,
  • którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Dziś jest szczególny dzień, kiedy możemy otworzyć nową księgę inwestycji lokalnych. Rządowy program Polski Ład, Program Inwestycji Strategicznych o wielkości powyżej 23 miliardów złotych, to program jedyny i największy taki przez ostatnie 30 lat, w czasach wolnej Polski.” - powiedział w poniedziałek w Niedzicy premier Mateusz Morawiecki i dodał, że te działania mają szansę zmienić oblicze miast, wiosek, miasteczek, województw, powiatów, gmin. Szef rządu poinformował, że dofinansowanie ma otrzymać ponad 2780 samorządów.

Na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego została już umieszczona lista z przyznanymi dotacjami. Stąd wiadomo, że np. Ząbkowice Śląskie otrzymają pieniądze na doposażenie stacji pogotowia ratunkowego. To prawie 2,4 mln zł. Niemal 2 mln zł ma zapewniony Lubań na modernizację schroniska dla zwierząt. Blisko 3 mln zł to środki dla miejscowości Borów na budowę ulicy Sportowej. Chojnice mogą już się cieszyć z 7,1 mln zł na budowę nowego żłobka.

Środki mają już zapewnione także większe miasta. Bielsko Biała otrzyma 25 mln zł na modernizację miejscowej pływalni. Prawie 86 mln zł ma wpłynąć na konto Katowic. To pieniądze na bardzo szeroki projekt drogowy. 80,7 mln zł dla Gdańska zostanie przeznaczona na przebudowę ulicy Kielniańskiej, która jest także trasą wojewódzką.

BGK informuje, że promesy dla samorządów będą dostępne w systemie elektronicznym już od wtorku.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

MDK
MDK 26.10.2021, 23:56
My wiemy, że oni kłamią. Oni wiedzą, że oni kłamią. Oni wiedzą, że my wiemy, iż oni kłamią. My wiemy, że oni wiedzą, iż my wiemy, że oni kłamią. Oni wiedzą, że my wiemy, że oni wiedzą, iż my wiemy, że oni kłamią. A pomimo to - oni cały czas kłamią.
Plak
Plak 26.10.2021, 00:32
Słowa „nie oddamy ani guzika” to fragment przemówienia generała Edwarda Rydza-Śmigłego wygłoszonego podczas XII Zjazdu Związku Legionistów Polskich w 1935 roku W 2021r Pinokio ogłasza, że nie zapłacimy żadnej kary. Polska ma nieszczęście do rządów nieodpowiedzialnych, do niszczenia naszej Ojczyzny. Kreatury typu zero i spółka doprowadzają nasz kraj do upadku. Oby tylko nie skończyło się to jak w 1939r. Ale tym razem nie damy uciec wodzom za granicę.

Tur ów
Tur ów 26.10.2021, 00:22
Polska otrzyma wezwanie do zapłaty. Jeśli nie przeleje pieniędzy, to potrącimy je ze środków unijnych - przekazał korespondentce Polsat News Dorocie Bawołek wysoki rangą urzędnik UE. Choć do tej pory Komisja Europejska nie podjęła kroków, by wyegzekwować zapłatę, Polska ma jak dotychczas do zapłaty 18 mln euro, czyli ok. 75 mln złotych.
kasjer
kasjer 26.10.2021, 00:20
Teraz czekamy aż z UE spłynie euro.
:((((
:(((( 25.10.2021, 16:30
A co z Gryfinem ? Wiem , że dostał powiat a gmina piździna?
czarno to widzę
czarno to widzę 25.10.2021, 16:38
Piździna tylko na drogi dostali. A zwazywszy ze do Steklna nie potrafili mimo zen mieli pieniądze a szczęśliwie przetargu nie zorganizowali to cienko to widzę.
zadowolony
zadowolony 25.10.2021, 16:11
Gryfino króluje brawo, brawo, brawo!
taaa
taaa 25.10.2021, 16:35
Odwrócisz tabelę, to Gryfino na czele.
M.
M. 25.10.2021, 14:48
Brawo Cedynia . Jest kasa na świetlice i drogę rowerową!
boader
boader 25.10.2021, 13:35
Trudno rozkminić według jakiego politycznego to klucza.
a jednak
a jednak 25.10.2021, 13:05
Pamiętam, jak rząd dzielił pieniądze z Funduszy Inwestycji Lokalnych. Było 10 tys. wniosków i tylko pół godziny dyskusji. Wyliczyliśmy, że na jeden wniosek przypadł ułamek sekundy - wspomina Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. - Była lista z klucza politycznego i wiadomo było, kto dostanie kasę. Wydaje się, że w przypadku rozdziału pieniędzy na inwestycje lokalne z Polskiego Ładu, ta hucpa się już nie powtórzy, przynajmniej nie w tej skali - komentuje.
asd
asd 25.10.2021, 13:01
brawo Banie aż 3 inwestycje brawo brawo...
Vatzlav
Vatzlav 25.10.2021, 12:42
Gmina dostała niecałe 15 mln zł a powiat ok 5 mln zł !
no raczej
no raczej 25.10.2021, 12:58
Vawzlav taka pisia sprawiedliwość po uważaniu.
Filemon
Filemon 25.10.2021, 12:36
2 mln na schronisko dla zwierząt zamiast na czipowanie i sterylizację, BRAWO !! TAK WŁAŚNIE GNOI SIĘ ŚRODKI !! A drogę do Wirowa - wpis z przed dni kilka, dalej sypać się będzie kamyczkami !! Qwa!!
Miłosierdzie..
Miłosierdzie.. 25.10.2021, 16:20
Powinno być i na schronisko i na sterylizację.... Bo to istoty żyjące i odczuwające a nasz za.... y. obowiązek o nie dbać..
Tadeusz (bezpartyjny)
Tadeusz (bezpartyjny) 25.10.2021, 12:10
Czy znowu partyjniactwo i pieniądze padną łupem głównie pisowskich włodarzy gmin?
Stasiak
Stasiak 25.10.2021, 16:52
Tadziu, nie jesteś bezpartyjny, lecz lewackim slugusem. Ten rząd daje nam Polakom, a nie zabiera jak Tusk. Różnica. My POLACY jesteśmy godni żeby żyć tak jak na zachodzie, a nie pod butem Moskwy czy Berlina. Brawo PiS.
dobry car...
dobry car... 27.10.2021, 08:42
żeby dać, musi zabrać... więc może niech nie karmi "tłustych kotów" przez co rosną ceny gazu i prądu (zachodnie płace mają władze spółek skarbu państwa) - a potem ochłapy rzucają biedniejszym "z łaski"?

Pozostałe