Drożyzna. GUS właśnie ujawnił dane. Inflacja największa od 20 lat

  • 29.10.2021, 12:00
  • News4Media
Drożyzna. GUS właśnie ujawnił dane. Inflacja największa od 20 lat iStock
Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze informacje o inflacji w Polsce. Takiej sytuacji nie było od 2001 roku. Ekonomiści ostrzegają, że ceny nadal będą rosły.

Jeszcze we wrześniu inflacja w naszym kraju wyniosła 5,8 procent. Miesiąc wcześniej było to 5,5 proc. a w lipcu 5 procent. Ceny rosną niemal z dnia na dzień i dlatego eksperci spodziewali się, że dane za październik nie będą optymistyczne. GUS podając w piątek informacje, opierał się o tzw. „koszyk inflacyjny” czyli ceny i ich zmiany konkretnych dóbr. W koszyku znajdują się m.in.:

  • żywność i napoje bezalkoholowe,
  • napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe,
  • odzież i obuwie,
  • wydatki na zdrowie i transport,
  • nośniki energii.


Na tej podstawie statystycy określili, że inflacja w październiku wyniosła 6,8 procent. To najwyższy wynik od wiosny 2001 roku (6,9 proc.). Dla porównania jeszcze rok temu, wskaźnik wyniósł 3 procent. Dokładniejsze dane GUS ma przedstawić za około dwa tygodnie.Jednak już teraz wskazuje, że odnotowano wzrost cen paliw o 33,9 proc. Nośniki energii podrożały o 10,2 proc. a żywność o 4,9 procent.
 

Tymczasem wielu ekonomistów ostrzega, że ceny produktów i usług nadal będą rosły. Niektórzy spodziewają się 7-procentowej inflacji w grudniu, a inni zwiastują, że w ciągu najbliższego roku możemy dojść do poziomu 9 procent. Wpływ na to mają głównie drożejące paliwa, gaz i prąd.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Państwo w ruinie...
Państwo w ruinie... 30.10.2021, 08:13
Oby to była prawda ?! GUS to rządowa agencja propagandy. Nie wierzę tej instytucji. Oni pracują na utrzymanie władzy pisich. Moim zdaniem inflacja dzisiaj to 16 do 20 %.
Jacek
Jacek 29.10.2021, 20:21
A wszystko to przez covida. Producenci chcą odrobić locdown i podnosili ceny żeby odrobić, mimo że dostali odszkodowania od rządu. A jak ktoś wykazywał o wiele mniejsze dochody, od rzeczywistostych, to i odszkodowania mieli mniejsze. I ci najwięcej krzyczeli. Jako księgowy wiem jakie machloje robią prywaciarze.
Prywaciarz
Prywaciarz 30.10.2021, 08:55
Boże broń nas przed takimi księgowymi. Skoro prywaciarze winni, to dlaczego paliwo u Obajtka ponad 6 pln, ceny prądu z enea oraz gazu z pgnig biją rekordy? Czy jak Sasin już powoła państwowy holding spożywczy to cena chleba spadnie?
Jacku ksiegowy, wyrzuć podręczniki napisane za komuny
tyczka
tyczka 30.10.2021, 10:37
Obajtek to inna kategoria
nieJa
nieJa 30.10.2021, 03:30
błąd.Inflacja przez bezmyślne trwonienie pieniędzy.Imigranci,LGBT wojenki z wszystkimi.tu jest prawdziwy powód inflacji.Wraca stare hasło ,że wszyscy mamy jednakowe żoładki.Wybrało się zachód i kapitalizm to należy się dostosować.Dla wszystkich nie wystarczy a rodziny i znajomi PISu są liczni .Zajęli wszystkie miejsca przy korycie (vide Muchy)
Darek
Darek 29.10.2021, 19:37
Dziękuję igryfino. To jeste temat TOP1 inflacja .Ta drożyzna, ktrora nas ciśnie.
Danke fur alles
Danke fur alles 29.10.2021, 19:13
Wyborco pisu ocknij się albo tak jak krzywo gęby powiedział bedzie zapir. .. za miskę ryżu. Tyle zostanie z twojej wpłaty.
Drogi prezesie
Drogi prezesie 29.10.2021, 17:54
To dopiero początek. Wstrzymanie środków z UE dzięki upartyjnieniu sądów spowoduje inflację około 20%. Polexit to byłaby Wenezuela nad Wisłą. No ale przecież jest 500+
Sprawiedliwość
Sprawiedliwość 29.10.2021, 15:14
Polski nowy ład. Inflacja 6,8. Waloryzacja 3,9.
Pis raj.
Pis raj. 29.10.2021, 15:02
Tym co u koryta nic nie grozi.. Zabezpieczyli się do siódmego pokolenia.. A pospół niech wegetuje.
jednak można
jednak można 29.10.2021, 14:08
Czesi potrafili przeciwstawić się inflacji i drożeniu energii elektrycznej zmniejszając VAT.
demokracja
demokracja 29.10.2021, 12:20
Wola wyborców
emi
emi 29.10.2021, 12:47
dokladnie tak suweren wybral niech suweren placi. Zobacz z jakiej partii jest nasz burmistrz i nawet na lokalnym szczeblu mozna zobaczyc ze jest zle. sorry bardzo zle.
Jacek
Jacek 29.10.2021, 20:24
Burmistrz to na pewno nie z PiS. Poznajcie jego kolegów i przeszłość. Będziecie zdziwieni
exradny
exradny 29.10.2021, 20:43
Obecny burmistrz z tego co gadał za czasów Piłata (wtedy byłem radnym) to typowy populista. To mu pewno dzisiaj blisko do PiS.
fakty
fakty 29.10.2021, 12:35
demo... na głowę upadłeś?! Ludzie chcieli drożyzny i żyć w biedzie? Co innego obiecywali a co innego jest
emek
emek 29.10.2021, 12:15
Drożyna? Co to?
as
as 29.10.2021, 12:01
hura!!!!!
no tak
no tak 29.10.2021, 12:10
Tłuste koty pisowskie typu as zadowolone bo sobie i tak odbiją.

Pozostałe