Nie będziesz właścicielem nagrobka, chociaż go kupisz. Kontrowersyjne zmiany PiS w ustawie o cmentarzach

  • 05.11.2021, 12:00
  • News4Media
Nie będziesz właścicielem nagrobka, chociaż go kupisz. Kontrowersyjne… iStock
Przepisy dotyczące pochówku, które wkrótce mogą wejść w życie, budzą spory niepokój w branży pogrzebowej. Jednym z aspektów prac nad zmianą ustawy jest określenie, kto będzie właścicielem nagrobka usytuowanego na gruncie należącym do cmentarza. Jeśli pomysł urzeczywistni się, pociągnie za sobą potężne komplikacje związane z eksploatacją ruchomości.

Kupisz, ale nie będziesz właścicielem

Choć w Polsce po śmierci bliskiej osoby przysługuje zasiłek w wysokości ok. 4 tysięcy złotych, na ogół nie jest to kwota wystarczająca, aby pokryć koszty pogrzebu i postawienia nagrobka. Osoby odpowiedzialne za organizację pochówku zwykle kupują pomnik z własnej kieszeni. W omawianych właśnie zmianach przepisów dotyczących chowania zmarłych pojawił się pomysł, aby do administracji cmentarzy należała nie tylko udostępniana pod mogiłę ziemia, ale również... nagrobek, który zostanie na niej ustawiony. Według rządzących, ocena skutków regulacji wskazuje, że przepisy w tym zakresie są przestarzałe, dlatego należy je zmienić.

Pojawią się problemy

Pomijając fakt, że bliscy zmarłego będą zmuszeni oddać pod czyjąś własność zakupiony przez siebie kamień nagrobny, tego typu przepisy pociągną za sobą wiele konsekwencji. W rozmowie z money.pl niektóre z nich wskazał Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

„Wyobraźmy sobie sytuację, gdy dysponent nagrobka go zdemontuje i wywiezie. Może go przecież postawić, dbać o niego. Ale jeśli mu się nie podoba? Zapłacił za niego, chce inny albo nie chce żadnego. Co wtedy? Zarządca cmentarza ma dzwonić na policję? Podczas spotkania z rządowym pełnomocnikiem nikt nam na to pytanie nie odpowiedział” – rozważał szef PSP.

Wolicki dodał, że wątpliwości pojawiłyby się również w przypadku zniszczenia pomnika np. przez wichurę. Pracownicy branży pogrzebowej zastanawiają się, kto wówczas wziąłby odpowiedzialność za renowację nagrobka. Teoretycznie obowiązek ten należałby do właściciela, czyli cmentarza. Problem w tym, że ubezpieczenie często milionów ruchomości lub pokrywanie kosztów napraw wyrządzonych z różnych powodów szkód to wydatek nie do udźwignięcia dla zarządców nekropolii.

Jak swój pomysł tłumaczy rząd?

W ocenie skutków regulacji wskazane są dwa powody, dla których państwo miałoby zmienić zapis dotyczący własności nagrobka.
„W prawie cywilnym własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową” – czytamy w OCR.

Drugim zaś powodem jest potencjalny kłopot z poszukiwaniem właścicieli starych, zniszczonych, niebezpiecznych nagrobków, aby pozyskać zgodę na ich usunięcie.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

eme
eme 06.11.2021, 21:31
Dopóki będzie fundusz kościelny, to nic się nie zmieni. Do kleru może tylko przemówić KASA. Idziemy jednak drogą Irlandii i to jest pocieszające. Czasy średniowiecza powoli się kończą w tym kraju, mimo tego co mówi niejaki Czarnek.
nieJa
nieJa 07.11.2021, 07:41
to jest ustawa typowo pod kościół.W polsce jest ogrom kościelnych cmentarzy.na Ziemiach Odzyskanych to przeważnie samorządowe.KOściółkowi się zasili kasiorę a i wskazali zdobywanie pieniązków przez samorządy .nie ma dotacji to łupcie obywateli
łowca pedofili
łowca pedofili 06.11.2021, 21:25
Tadek Muchomor, znany *** toruński, usprawiedliwiając sukienkowych zboków mówił "a kto nie ma pokus".

Roma
Roma 06.11.2021, 14:29
No to już wiecie po co potrzebna jest prywatyzacja działalności cmentarnej PUK , zresztą najbardziej dochodowej w tej firmie. Ten kto wydzierżawi cmentarz z chłodnią i kostnicą będzie magnatem finansowym.
kolumbarium
kolumbarium 06.11.2021, 14:34
A kogo szykują na tego cmentarnego magnata. Bo to zwykle najpierw jest człowiek a potem dopiero potrzeba.
Fox
Fox 06.11.2021, 12:39
Typowy elektorat Peło robi goownoburze. Rak przykleił artykuł z N4M i lewactwo s r a po przeczytaniu nagłówka. Właśnie dlatego PIS rządzi i będzie rządzić. Dziękuje za taką opozycję.
łowca debili
łowca debili 06.11.2021, 13:07
Fox tylko obrażać potrafisz ale do meritum się nie odniesiesz? Czy ty może jesteś kleryk , który zyska na tej pisowskiej ustawce?
w stanie wojennym aż tak nie było...
w stanie wojennym aż tak nie było... 06.11.2021, 10:48
Pisie odtwarzają komunę w wersji północnokoreańskiej - i to jeszcze karykaturalnej. Nagrobek nie będzie własnością - jeśli to przejdzie to wróci "państwowa" (czytaj władcy) ziemia, domy, mieszkania.
Samochody do celów "strategicznych dla państwa" też mogą zabierać....
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 06.11.2021, 09:28
oj gewałt https://youtu.be/-1H3S7jPdEE niewolnik egipski nawet nie ma miejsca na cmentarzu ha ah ah dlatego prawa własnosci w polinie to fikcja ha ah ah
a
a 06.11.2021, 09:13
Nagrobek nie jest stale z gruntem związany, więc nie jest jej częścią składową.Co oni p...?
za pierwszym razem odmówili dostarczenia dokumentów
za pierwszym razem odmówili dostarczenia dokumentów 06.11.2021, 08:59
To wydarzenie bez precedensu. Sąd Rejonowy w Chodzieży w Wielkopolsce domaga się od poznańskiej kurii wydania dokumentów w sprawie księdza oskarżonego o wieloletnie gwałty na ministrancie. Jeśli sąd ich nie dostanie, policja przeszuka siedzibę kurii w Poznaniu. Adresatem pisma z sądu jest abp Stanisław Gądecki, poznański metropolita i przewodniczący episkopatu. O żądaniu sądu jako pierwsza napisała "Gazeta Wyborcza".
wręcz preciwnie
wręcz preciwnie 06.11.2021, 09:27
To jest precedens!
Smutna prawda
Smutna prawda 06.11.2021, 07:48
Wszystko pod interesy kleru.. Mnóstwo cmentarzy i nie tylko należy do nich.Robią z Polski zacofany zaścianek Europy.
Rodo
Rodo 06.11.2021, 08:33
Kler powoli staje się czarnym charakterem.
Andrzej Sz. zwany ssąca sikawa .
Andrzej Sz. zwany ssąca sikawa . 05.11.2021, 18:50
Przepisy dotyczące pochówku, które wkrótce mogą wejść w życie, Mogą czy weszły ??? Dlaczego robicie Ferment ?? Tusk kazał ?? No co Cenzura ??
doświadczony
doświadczony 05.11.2021, 18:59
Kto choć trochę interesuje się polityką ten wie, że od wymyślenia głupiego pomysłu przez PiS do realizacji to momennt. W jeden dzień wrzucą do sejmu a nocą podpisze prezydent.
racja
racja 06.11.2021, 10:51
Tak - rozwalić ustrój państwa pisie potrafią w jedną dobę (a w środku nocy długopis da nominacje "sędziowskie") ale porządnego prawa o noszeniu maseczek czy szczepieniach nie potrafią.
Za to respiratory od handlarza bronią czy maseczki od instruktora narciarstwa albo od psiapsiela pinokia - bez problemu....
ryba
ryba 05.11.2021, 17:32
wychodzi to naprzeciw problem kleru, którzy mają w posiadaniu niektóre cmentarze i musza teraz zwracać kasiorkę za pogrzeby i miejsca na nich ! no to załatwią temat prawnie czyli znów dla kleru
doskocz
doskocz 05.11.2021, 16:09
"Rządzącym ideologia myli się z ludźmi. Wprowadzone przez religijną sektę pani Kai Godek prawo powoduje ludzką śmierć" powiedział były premier Donald Tusk
a
a 06.11.2021, 16:16
szwabski (...) autorytetem... skontaktuj sie z psychiatra może nie jest za późno

Część komentarza usunięta. Zrezygnuj z inwektyw.
administrator
wyłapywacz
wyłapywacz 06.11.2021, 17:04
Zgłaszam mowę nienawiści!!!
Elka
Elka 05.11.2021, 15:50
O matko, już nawet na cmentarzu spokoju nie będzie
NowyŁad
NowyŁad 05.11.2021, 15:21
suweren chciał PiS, suweren ma
PS., nie tylko nagrobki wam zabiorą
Ręce opadają
Ręce opadają 05.11.2021, 14:59
O ich ilorazie inteligencji... świadczą ich ustawy.. Nie wiem czy im się udało coś mądrego czy nieszkodliwego... Skutki już ponosimy...
Kler zachłanny jest
Kler zachłanny jest 05.11.2021, 14:48
Kupujesz i nie jesteś właścicielem, a jeśli zakupiłeś wcześniej pomnik i został zaniedbany- masz go naprawić, ale bzdurny projekt.
Chiena cmentarna
Chiena cmentarna 05.11.2021, 14:17
Brawo PiS ani kroku wstecz
zdziwiona
zdziwiona 05.11.2021, 13:36
Pomysł Kaczyńskiego może być tylko dobry. Nie rozumiem jak głosujecie w sondzie.
no nie
no nie 05.11.2021, 12:52
Nie mają co robić tylko takimi głupotami się zajmują?
Agent Xxl
Agent Xxl 05.11.2021, 12:51
Oni ten kraj to do katastrofy doprowadzą!!! Z resztą już doprowadzili.

Pozostałe