"Mamy dwa scenariusze". Minister zdrowia o obostrzeniach na Boże Narodzenie

  • 18.11.2021, 14:30
  • News4Media
"Mamy dwa scenariusze". Minister zdrowia o obostrzeniach na Boże Narodzenie iStock
Eksperci stale przyglądają się rosnącym statystykom zakażeń koronawirusem. Rząd dotychczas nie zdecydował się na wprowadzenie szczególnych obostrzeń, jednak zgodnie z przewidywaniami apogeum zachorowań na COVID-19 możemy spodziewać się w grudniu. Minister zdrowia wyjaśnia, czy w związku z tym należy obawiać się ewentualnego lockdownu w okresie świątecznym.

Małe prawdopodobieństwo zakłóceń

„Mamy dwa scenariusze - jeden zakłada szczyt czwartej fali pandemii w ciągu dwóch tygodni w granicach 25-30 tys. zakażeń dziennie, drugi odsuwa apogeum w czasie na pierwszą połowę grudnia z pułapem 35-40 tys. przypadków. Jest mało prawdopodobne, abyśmy mieli święta Bożego Narodzenia zakłócone covidem i dodatkowymi restrykcjami” – wyjaśniał minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

Na chwilę obecną nie ma wobec tego mowy o wprowadzeniu lockdownu i zaburzenia funkcjonowania społeczeństwa w okresie świątecznym. Szef resortu zaznaczył jednak, że przesłanką do wprowadzenia ograniczeń lub obowiązku szczepień dla wybranych grup mogłaby być sytuacja, w której służba zdrowia przestanie być wydolna. Obecnie w ocenie Adama Niedzielskiego nie ma takiego ryzyka.

Szczepienia dla dzieci i lek przeciw COVID-19

W rzeczonym wywiadzie minister zdrowia podkreślił również, że Polska ubiega się o możliwość szczepień w grupie wiekowej 5-11 latków, które rozpocznie się tuż po wydaniu pozytywnej decyzji w tej kwestii przez Europejską Agencję Leków i Komisję Europejską. W optymistycznym wariancie będzie to możliwe jeszcze w obecnym miesiącu. Ponadto szef resortu przypomniał, że Polska zakontraktowała już zakup leku Molnopuravir. 300 tysięcy dawek specyfiku ma być dostępnych dla pacjentów jeszcze w grudniu.

Nauka zdalna nie wchodzi w grę

Pytany o to, czy dzieci będą mogły zachować ciągłość w stacjonarnym trybie nauczania Adam Niedzielski odpowiedział, że szkoły będą na końcu listy ewentualnych ograniczeń. Rząd postawił sobie jako priorytet, aby uczniowie mogli uczyć się w placówkach edukacyjnych. Obecna sytuacja epidemiczna pozwala według ministra patrzeć optymistycznie na tę kwestię.

„Nie powiem definitywnie, że jej nie będzie nigdy. Jak będzie trudna sytuacja, której jednak w tej chwili nie mamy, to będziemy rozważali takie scenariusze. Na dziś ich nie rozważamy” – uspokoił.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zdejmować szmaty
Zdejmować szmaty 18.11.2021, 20:58
To przez tych co noszą te szmaty na twarzach nie mogą oddychać i wirus wraca do płuc bo nie może ulotnić się na zewnątrz i duszą się
do brudasa trolla
do brudasa trolla 18.11.2021, 22:49
Masz rację brudasie - jak masz tak brudną szmatę, że nawet powietrze nie przechodzi - to sprawdź, czy to nie worek na śmieci...
fakty
fakty 18.11.2021, 21:11
Tak jak ty Zdejmowacz piszą trolle obcych służb i pożyteczni idioci czyli foliarze"

A co na to anuka? Oto :

Wyniki ponad 30 niezależnych badań z całego świata udowodniły, że noszenie maseczek o 53 proc. zmniejsza częstotliwość występowania COVID-19 - podał w czwartek dziennik "The Guardian". To najskuteczniejsza niefarmakologiczna metodą walki z pandemią koronawirusa.
Lala
Lala 18.11.2021, 18:56
On to sobie moźe swojej starej te obostrzenia pod spódnicą robić
Jan
Jan 18.11.2021, 18:19
Wina tych co chodzą bez maseczki po sklepach i centrach handlowych. Młodzi, którzy myślą że świat zawojowali, a naprawdę są mordercami. Bo chory bez objawów choroby, bez maseczki zaraża w sklepie co drugą osobę. Są więc mordercami, bo przynajmniej jedna osoba z tych zarażonych umrze.
Ona
Ona 18.11.2021, 20:16
Co ty brales chłopie? Daj namiar na dilera. Z gryfina jest?
anos
anos 18.11.2021, 18:33
Wina Kaczora o Morawieckiego który boi się sondaży a nie bierze głównie pod uwagę że ludzie umierają./
Hiena
Hiena 18.11.2021, 16:54

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Knagulec
Knagulec 18.11.2021, 16:51
Wprowadzić zakazy zakrywać japulca przegumowywać i godzina policyjna
rada
rada 18.11.2021, 15:30
Minister to niech sobie obostrzy myślenie.
Knagulec
Knagulec 18.11.2021, 15:15
Wprowadzić zakazy zakrywać japulca przegumowywać każdego nieszczepionego kurwiłba nadgrzbietowo a dzbany i rozkraki którzy nie chcą w piórnik
Starszy od wegla
Starszy od wegla 18.11.2021, 15:09
A mi to lotto jego scenariusze.Chlalem przed swietami bede chlal na swieta i chlal bede po swietach .Czuwaj

Pozostałe