Prawie 20 tys. zł pensji dla władz gminy. Dla mieszkańców - podwyżka podatków

  • 21.11.2021, 15:23
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Prawie 20 tys. zł pensji dla władz gminy. Dla mieszkańców - podwyżka podatków
Do tej pory miesięczne wynagrodzenie wynosiło 10 180 zł brutto. Teraz ma być 19 470 zł. Do tego z wyrównaniem od sierpnia. Ukazał się właśnie projekt uchwały dotyczący podwyżki zarobków o ponad 91 procent dla Marzeny Grzywińskiej, wójt Starego Czarnowa. Podczas obrad radni tego samego dnia zadecydują o nowych stawkach podatku od nieruchomości dla mieszkańców.

Wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska może wkrótce zarabiać miesięcznie prawie 20 tys. zł brutto.

Jeżeli uchwała wejdzie w życie, wójt otrzyma ponadto wyrównanie wynagrodzenia od sierpnia 2021 r.

W projekcie uchwały zapisano, że na miesieczne wynagrodzenie wójt M.Grzywińskiej składa się:
  • wynagrodzenie zasadnicze - 10 250 zł to maksymalny poziomo określony w rozporządzeniu (do tej pory wójt otrzymywała 4 700 zł wynagrodzenia zasadniczego)
  • dodatek funkcyjny - 3 150 zł to maksymalna kwota (do tej pory - 1 900 zł)
  • dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20 % wynagrodzenia zasadniczego - ok. 2 050 zł (do tej pory - 940 zł)
  • dodatek specjalny w wysokości 30% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego - ok. 4 020 zł (dotychczas 2 640 zł)
 
Po dodaniu tych składników w maksymalnej wysokości uzyskujemy kwotę 19 470 zł (było 10 180 zł).
 
Ponadto wójtowi przysługują: nagroda jubileuszowa, dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka).
 
Na sesji Rady Gminy w Starym Czarnowie zaplanowanej na 30 listopada 2021 r. o godz. 11 radni oprócz ustalenia podwyżki wynagrodzenia dla wójt Marzeny Grzywińskiej, zajmą się zatwierdzeniem nowych stawek podatków od nieruchomości. Z projektem uchwały można zapoznać się tutaj. Kliknij.
 
 
 

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (58)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

watpię
watpię 25.11.2021, 19:24
Czy budżet gminy to wytrzyma?
Rada
Rada 30.11.2021, 21:30
Spokojnie przecież podatki podnoszą więc zapłacimy a jak!!!
Nielubiebeakurzetepnosciudziennikarzy
Nielubiebeakurzetepnosciudziennikarzy 25.11.2021, 19:03
Ale chwileczkę, gdzie tu jest jakikolwiek obiektywizm „dziennikarski”, chyba ze autor ma dar jasnowidzenia ! Jak można pisać w formie teraźniejszej o czasie przyszłym ? Skoro ma być głosowanie to nikt niczego nie ma! Tak samo jak podwyżek … jeszcze nie ma…. Wiec po co takie lanie wody ?! A to ze podwyżki ? No cóż i to nie tylko nieruchomości ale również akcyza, prąd, woda, gaz, smieci… i cała masa innych.

Margaret Tatcher kiedyś powiedziała:
„Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy„

Zbytnie rozdawnictwo (w tym czy się to komuś podoba 500+ i inne, które realnie jak się okazuje, nie przełożyły się na wzrost demografii w Polsce) łączy sie tez z inflacją a ta również z cenami w tym podatku od nieruchomości i nie ma aż tak bardzo wspólnego z gminą. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie zarówno na tempo rozwoju, jak i stan polskiej gospodarki. Z drugiej strony gospodarkę regulują przepisy, zwłaszcza te, dotyczące podatków.

Stawki podatkowe w Polsce nie są jednolite dla całego kraju. Zgodnie z Art. 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. O podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U.2019.0.1170) rady gmin w drodze uchwały określają wysokość stawek podatku od nieruchomości, z tym że stawki te nie mogą przekroczyć rocznie górnych stawek kwotowych. Górne granice stawek kwotowych obowiązujące w danym roku podatkowym ulegają corocznie zmianie zgodnie z inflacją.
W rezultacie limit stawek podatku na następny rok podatkowy rośnie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku.

Dlatego tez pisanie artykułu o podwyżce cen, dodanie zdjęcia Do artykułu i opisywanie ile kto dostanie pensji zanim to jeszcze się stało jest jak dla mnie albo personalnym atakiem albo pseudo dziennikarstwem. Z pewnością mało rzetelnym bo bez wytłumaczenia dlaczego są te podwyżki i faktu ze gmina swoją „daninę” musi zapłacić państwu.

Dodatkowo, nie tak szybko nie skończę, bo mam reakcje alergiczną jak czytam pseudo dziennikarskie wypociny których autor nie zadał sobie trudu przeczytania dziennika ustaw!!!!!

Tak wiec Panie i Panowie… w waszej głowie jest napewno myśl

„Ale się Wójtowa nachapała”
„a to sobie pcha do kieszeni”

I tu się mylicie!
Otóż tu nikt sobie sam nie pcha… tu pcha rząd, oraz właśnie przepisy regulujące wynagrodzenia!

Tak wiec, po trzech latach rozporządzenie płacowe z 2018 r., które obcięło uposażenia włodarzy o 20 proc., przechodzi do historii. Posłowie we wrześniu br. dali zielone światło dla podwyżek w samorządzie. Najpierw w nowelizacji z 17 września 2021 r. ustawy o pracownikach samorządowych podniesiono z 12 525,94 zł brutto do 20 041,50 zł brutto górny ustawowy pułap wynagrodzenia (wraz z dodatkami).

Kolejny krok zrobiła Rada Ministrów, która w nowym rozporządzeniu płacowym z 25 października 2021 r. podniosła uposażenia samorządowców o 60 proc. I co ważne, ten wzrost ma nastąpić dla zatrudnionych na podstawie wyboru z wyrównaniem od 1 sierpnia 2021 r. Wraz z dużą podwyżką dla włodarzy w rozporządzeniu przewidziano także spore podwyższenie zarobków pracowników zatrudnionych na podstawie powołania, czyli skarbników i zastępców włodarzy.

Podniesiono także wynagrodzenia zatrudnionych na umowę o pracę. W przypadku tych pracowników wzrost stawek nie jest jednak tak spektakularny. Związany on jest raczej ze wzrostem wysokości pensji minimalnej. Rozporządzenie modyfikuje także zasady naliczania dodatku specjalnego dla wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty oraz marszałka województwa. Po zmianach wynosi 30 proc. sumy wynagrodzenia podstawowego i dodatku funkcyjnego (dotychczas było to od 20 proc. do 40 proc. wynagrodzeniapodstawowego czy tez zasadniczego, jak to się nazywa oficjalnie.

Mam nadzieje ze udało mi się to wam jakoś wytłumaczyć…. Nie róbcie nagonki jak nie ma potrzeby, nie szukajcie winnego tam gdzie go niema… bo akurat Pani Wójt w tym wypadku nie ma z tym nic wspólnego)

A czemu aż tak ochoczo pisze… bo znam politykę, bo się nią zajmuje od 18 lat i to na szczeblu krajowym, bo studiowałem właśnie miedzy innymi takie rzeczy wiec wiem o czym mówię.

Miłego wieczoru
sygnalista
sygnalista 25.11.2021, 19:15
Zgłoś do Ziobry
fejk nius
fejk nius 25.11.2021, 10:03
USTAWA
z dnia 17 września 2021 r.
o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw


Art. 11. W ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1282) w art. 37:
2) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Maksymalne wynagrodzenie osób, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1, nie może przekroczyć w okresie miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 1658).”;
3) dodaje się ust. 4 w brzmieniu:
„4. Minimalne wynagrodzenie osób, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1, nie może być niższe niż 80% maksymalnego wynagrodzenia określonego dla poszczególnych stanowisk w przepisach wydanych na podstawie ust. 1.
raczej
raczej 25.11.2021, 16:17
To raczej fack news
Fgh
Fgh 24.11.2021, 17:18
Pazerna kobieta....
Abc
Abc 24.11.2021, 20:23
Przesadziła nieco, tak jak ty ze swoim określeniem.
fejk nius
fejk nius 24.11.2021, 00:47
Pelikanów ci u nas dostatek. Łykają wszystko jak leci. Dramat.
rada
rada 24.11.2021, 01:00
Idź na odwyk.
Cypis
Cypis 23.11.2021, 21:32
Ceny smieci jak w Warszawie!!!!!! Zarobki wójt jak Prezydena RP to POtologia!!!!czy cooo!!!!takie wynagrodzenia to tylko w ZGDO!!! ?i zarządach ich kto tam zasiada czy można ten kołchoz opuścić!?
Fakt
Fakt 23.11.2021, 21:09
Wynagrodzenie ustala wg prawa Rada Gminy ale widać w starym czarnowoe biedny zastępca wójta bo on wnosi projekt uchwały. Pewnie on też dostanie a co... Nie należy się? A wy ciemny narodzie podatki zapłacicie wyższe . Zadowoleni....
krótko i na temat
krótko i na temat 23.11.2021, 19:49
Podwyżka w wynagrodzeniach wynika ze zmiany przepisów, została z góry narzucona. W efekcie została określona górna granica zarobków, która kształtuje się nieco ponad 20 tys. i jednocześnie określona została dolna granica wynosząca 80% maksymalnych poborów. Ostatecznie o wysokości zarobków zadecyduje rada.

Pel
Pel 24.11.2021, 17:54
Nieprawda max wynagrodzenie to niecałe 20 tys nie nieco ponad
Haha
Haha 24.11.2021, 06:57
Wlasnie widac jak decyduje rada. Jak jest problem i trzeba na kogos zrzucić to decyduje rada a jak sukces to wylacznie sukces pani wojt.
cypis
cypis 23.11.2021, 21:35
czyli zdecydują swoiiiii!!!!nie mieszkańcy!!!!! a może zarząd ZGDO!!!!ihihhihihi
kwadratowej jaja
kwadratowej jaja 23.11.2021, 19:54
Buhaha krótko... Niby z góry narzucona podwyżka?! Czy ty się słyszysz?
Hfv
Hfv 22.11.2021, 19:28
Z 10 tys podwyżka na 20 tys no niezłe szambo w tej gminie i niezła ta Wójtowa cwaniara.
DAREK WIECZOREK
DAREK WIECZOREK 22.11.2021, 17:43
ODKAD z szymanowiczem przewaliłem troche ziemi na binowie i mam tam ranczo jestem za wyzszymi pensjami jako p osieł RP LEWICA I DEWIANCI MY W SEJMIE TEŻ DOIMY GOI DO BULU
Kamil M.
Kamil M. 22.11.2021, 17:27
Marek to trzymał za Mo....ę . I Marka wywali !! Mata co CHcieliśta !!!
zdegustowany
zdegustowany 22.11.2021, 17:31
Z niego to było kawał ***
Halo
Halo 22.11.2021, 16:58
Mieszkańcom za to podniosą podatki by wystarczyło na pensje.
Rada
Rada 22.11.2021, 12:59
Ja na tą Panią nie głosowałem więc mam przynajmniej moralne poczucie poprawnej decyzji którą podjąłem a wy teraz beczcie bo sami tego chcieliście . Jak to mówią Polak mądry po szkodzie
wyborca
wyborca 22.11.2021, 07:43
To uzasadnienie to jakiś bełkot...i w ogóle dlaczego uchwałę wnosi zastępca wójta a nie radni, to ich kompetencja?. Utracone dochody przez kilka lat, dobry żart, nikt jej nie kazał startować na wójta. Kontrkandydat miał jak się okazuje konkretny przekaz dla ludzi nie siebie, ale cóż wygrała gmina piękna z natury he he... Następnym, razem zagłosuje na niego.
ADAM
ADAM 22.11.2021, 09:41
Mogła pracować dalej jako nauczyciel i zarabiać jak nauczyciel. Utracone dochody dobry żart.
Kogut
Kogut 21.11.2021, 22:47
No proszę jaką podwyżkę włodarze naszej gminy sobie zaplanowali. Ciekawe czy pracownicy urzędu coś dostaną. Młodzi, zdolni uciekają od takich włodarzy, którzy myślą tylko o sobie. Zaraz nie będzie miał kto w gminie pracować, a Paweł K nie zastąpi wszystkich. Zobaczymy kto następny.
ee
ee 22.11.2021, 11:08
zastępca pewnie tak
Ela
Ela 21.11.2021, 21:22
To jakis zart? 91%? Czy ktos z Panstwa czytających dostal kiedyś w zyciu taką podwyżke? Rozumiem 10-20%. Bogata gmina! Jak ją stać!
Mikołaj
Mikołaj 21.11.2021, 19:42
Jeżeli uchwała wejdzie w życie, wójt otrzyma ponadto wyrównanie wynagrodzenia od sierpnia 2021 r. - ŁADNY PREZENT POD CHOINKĘ ponad 30 000!!!!
inflacja
inflacja 21.11.2021, 19:55
Za 5-ć miesięcy to prawie 50 000 zł więcej.
kolor
kolor 21.11.2021, 20:08
Ładny samochodzik można za to kupić. Czerwony!
ADAM
ADAM 21.11.2021, 19:40
Ale zgarnie kasy, wyrównanie od sierpnia. Radni przyklapną bo im też skapnie. Będą latać na komisji kilka razy w miesiącu.
Sklep
Sklep 21.11.2021, 22:09
Alez w Kolbaczu pod pewnym sklepem beda swietowac!!
wyborca
wyborca 21.11.2021, 19:33
Wstyd że aż tyle, i tyle w temacie pani wójt.
I tyle w temacie
I tyle w temacie 21.11.2021, 19:25
Szkoda waszych komentarzy. Podwyżki dla włodarzy są dzięki PIS-owi. Podwyższyli pensje prezydenta rp i posłów, to z automatu idą do góry pensje wójta, burmistrza i prezydenta miasta.
hej
hej 21.11.2021, 19:27
Nie kłam. PiS nie kazał sobie dawac takich holendarnych podwyżek.
cypis
cypis 23.11.2021, 21:38
POjace kłamią ale cóż komuna upadła!!!
gość
gość 21.11.2021, 19:31
PiS rozpoczął kampanię wyborczą. To znaczy, że jednak będą przedterminowe wybory. Chociaż jedna jaskółka w gaciach wiosny nie czyni ale nasz jasnowidz Jackowski też mówi o wyborach na wiosnę. Tydzień temu, w Warszawie inny pisowski oszołom wsadził sobie petardę do gęby i ją odpalił. Miejmy nadzieję, że ten w gaciach nie wsadzi sobie petardy w. ... i nie odpali.

Pozostałe