Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 18:18
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co sądzimy o kryzysie na granicy z Białorusią

Od kilku miesięcy Polacy przyglądają się niepokojącej sytuacji na granicy z Białorusią. Masowe próby jej przekroczenia przez migrantów skłoniły rząd do wprowadzenia stanu wyjątkowego w niespełna 200 miejscowościach. Kryzys nazywany wojną hybrydową przybiera jednak na sile. Jakie kroki według obywateli naszego kraju powinny podjąć władze, aby załagodzić konflikt?
Co sądzimy o kryzysie na granicy z Białorusią

Autor: iStock

Czym jest wojna hybrydowa?
Choć w odbiorze przekazów medialnych pojęcie to może skłonić do traktowania pewnych działań wybiórczo, w rzeczywistości są to próby dokonania destabilizacji politycznej i społecznej za pomocą złożonych środków. Wojna hybrydowa w przyjętym powszechnie znaczeniu to przerzucanie przez reżim Łukaszenki na polską stronę migrantów. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko jeden z elementów prowadzonej działalności. Równie istotny jest szereg strategii wykorzystujących dezinformację, cyberprzestępczość czy terroryzm.

Co powinny zrobić polskie władze?
Wprowadzenie stanu wyjątkowego było jednym z kontrowersyjnych posunięć polskiego rządu, w odpowiedzi na nasilone działania Białorusi wobec naszego państwa. Wzdłuż części granicy z Białorusią postawiono również ogrodzenie z drutu kolczastego, które miało zapobiec jej przekraczaniu przez uchodźców. W lasach, gdzie od wielu tygodni koczują migranci, zabroniono wstępu dziennikarzom. Każdego dnia media przekazują dziesiątki nowych informacji o kolejnych incydentach opisywanych przez obecne na miejscu służby. Firma United Surveys na zlecenie RMF24 i Dziennika Gazety Prawnej przeprowadziła sondaż, w którym głos zabrali Polacy. Uczestnicy badania powiedzieli, jakie dalsze decyzje powinni podjąć rządzący, aby rozwiązać kryzys.

Niemal połowa (49,1 proc.) respondentów jest zdania, że nie obejdzie się bez pomocy innych państw (np. w ramach traktatu NATO). 46,9 proc. ankietowanych zasugerowało, że Polska powinna poprosić o pomoc Unię Europejską i jej instytucje. 7,7 proc. pytanych uważa, że pozytywny skutek mogłyby przynieść negocjacje z Aleksandrem Łukaszenką. 33,6 proc. uczestników badania potwierdza, że w ich ocenie planowana budowa stalowego płotu, która jest w planach rządu, to dobry pomysł. 16,8 proc. pytanych chciałoby, aby na granicy z Białorusią było jeszcze więcej niż dotychczas żołnierzy i służb ochrony.

Nie chcemy migrantów w naszym kraju
Przeciwko przyjmowaniu osób nielegalnie docierających na terytorium Polski jest 31,3 proc. badanych. Pomysł ten popiera jedynie 6,1 proc. z nich. 25,1 proc. respondentów uważa, że uchodźcy powinni otrzymać pomoc „na miejscu”, tj. na Białorusi lub w krajach ich pochodzenia na Bliskim Wschodzie. 2,4 proc. ankietowanych uznało, że powinny zostać podjęte również „inne” działania, które nie zostały wymienione w sondażu. 2,2 proc. pozostałych badanych nie ma żadnego zdania w tej sprawie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
To myślimy naprawdę... 23.11.2021 16:41
Bezdomnych pogonić na bagna, wypędzić do krajów , które okupowaliśmy. I uszykować dodatkowe nakrycie dla bezdomnych przy stole wigilijnym.

nieJa 24.11.2021 08:29
Prawdą jest ,że byliśmy okupantami w tych krajach .Nikt tam nie zapraszał nas,wysyłaliśmy tam wojsko pod dyktando wielkiego brata.Teraz by trzeba było jakoś spłacić dług za okupacje .a my dalej w zaparte.Nieładnie p. Kaczyński.

Lop 23.11.2021 15:23
Myślimy, że to temat zatepczy. Drożyzna i zlodziejstwo pisu takie tematy powinny być nr. 1 w mediach

Nowy nick 23.11.2021 14:58
Komentarz zablokowany

Rolnik 23.11.2021 14:18
Lotto mi to rozlozystym kalafiorem

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: swojakTreść komentarza: Japiszon, to według słownika - to wysoko wykwalifikowana, zwykle młoda, ale już dość zamożna osoba, która rozwija swoją profesjonalną karierę i aspiruje do wyższego statusu ekonomicznego i społecznego, prowadzi aktywny tryb życia (w tym bardzo angażuje się w pracę)... A to jest swój chłop , kompetentny urzędnik i bardzo dobry kandydat na burmistrza. W ostatnich latach nie mieliśmy tak dobrze przygotowanej do tego osoby.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 17:52Źródło komentarza: Sławomir Jasek: Dwa aspekty związane z gospodarką [FILM]Autor komentarza: NIE ZEMNĄ TE NUMERY BRUNER J23 ZNOWU NADAJE HA HA AH UB WIECZOREK I NA PGR KOSZER WOREK PEJSATE GOSPODARSTWO RODZINNE HA HA HATreść komentarza: KTO TO MINUSUJE ZRÓBCIE TEGO BŁAZNA Z RESORTU MINISTREM ZDROWIA UZDROWI SŁUŻBĘ CHORYCH HA HA AH JEDEN DZIEŃ RABÓTKA CAŁY ROK WODKA HA HA AHData dodania komentarza: 28.03.2024, 17:45Źródło komentarza: 32. finał WOŚP znowu z rekordem. Ile tym razem dla pacjentów?Autor komentarza: wesoły czwartekTreść komentarza: W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne, podczas którego wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. I choć Wielki Piątek to dzień postu ścisłego i zadumy, poprzedzający go Wielki Czwartek wbrew pozorom nie jest wcale dniem żałoby. To szczególny czas, gdy katolicy wspominają ostatnie dni Jezusa na Ziemi.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 17:33Źródło komentarza: Wyjaśniamy, co oznacza każdy dzień Wielkiego TygodniaAutor komentarza: Ha ha ah Polin The Jest haTreść komentarza: Uważa że wszyscy kradną bo sam chciał okraść rodzinę że spadku po dziadku a tu go ciocia z Wakacyjnej wydymała tak że do dzisiaj wylatują z niego niestrawione kartofle w całościData dodania komentarza: 28.03.2024, 17:28Źródło komentarza: 32. finał WOŚP znowu z rekordem. Ile tym razem dla pacjentów?
ReklamaMrówka
Reklama