Radna: Zaistniała groźba zawalenia się pięter! Marszałek: To katastrofalna wpadka, ale... radnej

 • 23.11.2021, 22:50
 • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Radna: Zaistniała groźba zawalenia się pięter! Marszałek: To katastrofalna… Małgorzata Jacyna Witt Takim zdjęciem opatrzyła radna swój wpis dotyczący inwestycji budynku urzędu marszałkowskiego. *- Jaka piękna katastrofa - powiedział bohater filmu "Grek Zorba", zwracając się przyjaciela po zawaleniu się słupów do taśmy kopalnianej. Następnie śmiejąc się, zaczął tańczyć z przyjacielem.
-Nowy budynek UM [Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie – przyp. red.] za 200 milionów zł, jak twierdzą moi informatorzy, został źle zaprojektowany i wybudowany przez wykonawcę w systemie zaprojektuj - wybuduj‼ - poinformowała w mediach społecznościowych Małgorzata Jacyna Witt, radna PiS w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. – Radna swoim wpisem kreuje atmosferę zagrożenia i stawia w złym świetle zarówno zarząd województwa, jak i wykonawcę inwestycji – twierdzi marszałek Olgierd Geblewicz z PO.

Sprawa dotyczy rozpoczętej inwestycji - budowy nowej skonsolidowanej siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Całe zamieszanie zaczęło się podobno od plotki i wpisu radnej Małgorzaty Jacyny-Witt w mediach społecznościowych.

„Cały Urząd Marszałkowski aż huczy‼ To jest bomba” – pisze radna i opatruje dodatkowo ostanie słowo emotikonem bomby/dynamitu.

„W nawiązaniu do skandalicznego wpisu w mediach społecznościowych radnej Województwa Zachodniopomorskiego Małgorzaty Jacyny-Witt na temat budowy nowej skonsolidowanej siedziby Urzędu Marszałkowskiego, przesyłamy stanowisko Zarządu Województwa” - odpowiadają służby marszałka Olgierda Geblewicza.

Wykryte wady stropu

Dlaczego budynek zdaniem radnej został „źle zaprojektowany i wybudowany”?

„Źle obliczono obciążenie stropów, w związku z czym zaistniała konieczność wykonania takich jak na zdjęciach podpór dla stropów na wszystkich piętrach‼” – twierdzi radna. –„Po pierwsze zaistniała groźba zawalenia się pięter i wcale nie oznacza, że to zagrożenie już nie istnieje” – dodaje radna.

Inaczej widzi to zarząd województwa. W piśmie czytamy: „Proces projektowy i budowlany inwestycji znajduje się pod stałym nadzorem Inżyniera Kontraktu, który w zakresie obowiązków ma m.in. odpowiednio wczesne wykrywanie pojawiających się wad, bieżące raportowanie sytuacji i korygowanie ewentualnych błędów. Zarysowania i niezgodne z polskimi normami uginanie się fragmentów stropów zostały stwierdzone przez pracowników Wydziału Inwestycji i Nieruchomości Urzędu Marszałkowskiego i Inżyniera Kontraktu w kwietniu br. Natychmiast nakazano zaprojektowanie prac wzmacniających, które zostały poprzedzone opiniami niezależnych ekspertów, zleconymi zarówno przez firmę Mostostal, jak i Urząd Marszałkowski”.

Taką decyzję wzmocnienia stropów budynku podjęto podobno już 22 października 2021 r.

-Zarząd Województwa - mając na uwadze rekomendację Inżyniera Kontraktu, a także pozytywną opinię Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Szczecinie – zaakceptował przedstawiony przez wykonawcę wariant wzmocnienia stropów budynku – informuje marszałek Olgierd Geblewicz.

O ile mniej miejsca dla urzędników?

„Została zmniejszona powierzchnia budynku, bo pod tymi podwieszeniami nie można pracować. W nowym budynku zabraknie minimum 120 miejsc pracy dla urzędników!!” - alarmuje radna Małgorzaty Jacyny-Witt.

Co na to zarząd województwa zachodniopomorskiego?

„Nie jest prawdą, że użytkowanie obiektu stanowi zagrożenie dla życia. Po wykonaniu prac wzmacniających całość konstrukcji mieścić się będzie w parametrach wyznaczonych przez polskie normy” – czytamy w przesłanym do nas stanowisku zarządu.

Nie jest prawdą, że w wyniku zastosowanych dodatkowych konstrukcji powierzchnia użytkowa drastycznie się zmniejszy. Zmiany mieszczą się w założeniach kontraktu, a dodatkowe konstrukcje w żaden sposób nie powodują zmiany ilości miejsc przewidzianych dla pracowników".

Teraz dodatkowa konstrukcja stalowa ulokowana ma zostać w miejscach dotychczasowych ścianek działowych i powoduje podobno ich „nieznaczne ich pogrubienie”.

Jednak wystąpiły dodatkowe komplikacje. Radna domaga się od zarządu „głowy”.

„Co ciekawe, nikt z nadzoru ze strony samorządu województwa nie zabrał w tej sprawie publicznie głosu i nie wyciągnął dotąd konsekwencji” – ubolewa Małgorzata Jacyna Witt.

Ona o groźbie katastrofy budowlanej, a oni o krokach prawnych

Radna żąda wyjaśnień dotyczących „katastrofy budowlanej i wskazuje na możliwe zagrożenia, jakie mogą występować na inwestycji przy ul. Piłsudskiego/pl. Rodła w Szczecinie".

„Nie jest prawdą, że użytkowanie obiektu stanowi zagrożenie dla życia. Po wykonaniu prac wzmacniających całość konstrukcji mieścić się będzie w parametrach wyznaczonych przez polskie normy” – czytamy w przesłanym do nas stanowisku zarządu.

Tymczasem radna Małgorzata Jacyna Witt podtrzymuje swoje zdanie na profilu społecznościowym z charakterystycznym prezentowanym przez nas zdjęciem. Działaczka Prawa i Sprawiedliwosci chce drążyć temat dalej.

„Na najbliższej Sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, jako Klub Radnych PiS, zażądamy od marszałka Olgierda Geblewicza i pozostałych członków Zarządu sprawozdania w tej sprawie. Ta skandaliczna sytuacja może być niebezpieczna dla życia osób przebywających w tym obiekcie, grozi katastrofą budowlaną, nie mówiąc o ogromnych stratach materialnych wynikających ze znacznego pomniejszenia powierzchni nowego Urzędu Marszałkowskiego”.

Marszałek Olgierd Geblewicz traktuje to jako nieprawdę i wzbudzanie strachu. Marszałek razem z wicemarszałkami Olgierd Kustoszem, Tomaszem Sobierajem oraz Stanisławem Wziątkiem (członkiem zarządu) piszą wprost: „Wzywamy radną do wycofania się z nieprawdziwych informacji oraz przeprosin za nieodpowiedzialne sianie paniki. W przeciwnym razie Zarząd Województwa oraz Wykonawca rozważą podjęcie kroków prawnych.”

Przyjdzie pewno poczekać na sesję…

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (46)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dziobak
dziobak 25.11.2021, 15:50
Trzeba pomyslec zanim sie zacznie kłapać dziobem!
Johny
Johny 25.11.2021, 02:36
Geblewicz zapewniał że w zamku też wszystko gra i się zawaliło po remoncie.Dziwna cisza panuje przy tej sprawie zresztą po jego kowbojskiej jeżdzie też.
gryfita
gryfita 25.11.2021, 02:38
Pomyliłeś Olgierda z Barnimem, bo to on budował zamek.
Johny
Johny 25.11.2021, 02:47
A ty Barnima z Olgierdem,bo to on budował winde.
Julka
Julka 25.11.2021, 02:14
do oburzonego:
Jak się handluje pietruszką, nie jest się rolnikiem, rybami - nie jest się syrenką. A jeśli jest przedsiębiorcą - to tym bardziej powinna wiedzieć, co to znaczy rzucenie oskarżenia - dla firmy, jej dobrego imienia - no i szeregowych pracowników....

Tym bardziej powinna się zastanowić bo może skrzywdzić, nawet pośrednio, wiele osób
polak
polak 24.11.2021, 21:09
dla mnie ona jest sprzedawczykiem !!!dla mamony to wszystko ZROBI !!!
rada
rada 24.11.2021, 21:31
Nie sądź po sobie po lak
podejrzewam
podejrzewam 24.11.2021, 14:01
To teraz PiS naśle kontrole to się odechce budować czegokolwiek
brokuł
brokuł 24.11.2021, 13:34
To pani inżynier, przedsiębiorca, więc chyba wie co i o czym pisze.
rusek
rusek 24.11.2021, 21:05
może i inżynier ale handluje oknami i żeby się nachapać teraz PIS popierać bo wcześniej nie chcieli jej w PO !!! a dla mamony to Liże PISIORÓW
oburzony
oburzony 24.11.2021, 21:21
Rusek a ty kto? Komunista,z ę uważasz, że nie można po prostu handlować oknami?
do oburzonego
do oburzonego 24.11.2021, 21:52
Jak się handluje pietruszką, nie jest się rolnikiem, rybami - nie jest się syrenką. A jeśli jest przedsiębiorcą - to tym bardziej powinna wiedzieć, co to znaczy rzucenie oskarżenia - dla firmy, jej dobrego imienia - no i szeregowych pracowników....
koncertina
koncertina 24.11.2021, 10:49
Ciekawe jak ta sprawa się skończy.
niezależny
niezależny 24.11.2021, 10:45
Chętnie bym posłuchał niezależnych ekspertów.
uwaga pułapka
uwaga pułapka 24.11.2021, 10:06
Specjalnie tak to przedstawiła, zeby musiała zająć się tym prokuratura. Bo jak ktoś pisze o zagrożeniu życia i zdrowia, a zwłaszcza z PiS, to prokuratura nie ma wyjścia. A to dobry pretekst do przeczołgania.
obrzydzenie
obrzydzenie 24.11.2021, 08:13
Nie wiem, czym się zajmuje pani radna poza polityką - ale gdyby o jej firmie puszczono takiego fejka - to byłaby szczęśliwa?
Nienawiść do przeciwników politycznych powinna kończyć się tam, gdzie mogą ucierpieć zwykli ludzie - i wcale nie właściciele firmy tylko pracownicy, którzy mogą stracić pracę...
omry87
omry87 24.11.2021, 10:08
A dlaczego niby mają stracić pracę?
pomyśl...
pomyśl... 24.11.2021, 21:53
Bo jak firma traci dobre imię (publiczne zarzuty bez pokrycia w ustaleniach nadzoru budowlanego) - to najpierw zwolnią zwykłych budowlańców, a nie zarząd...
Julka
Julka 25.11.2021, 02:06
Faktycznie lekkomyślne oceny mogą w rezultacie skrzywdzić wiele osób.
ŚMIECIE  POLINU
ŚMIECIE POLINU 24.11.2021, 03:14
TE ***Y WAM SZYKUJA TALONY NA ZARCIE HA AH AH JAK ZA KOMUNY HA HA AH
cóż
cóż 24.11.2021, 01:29
Nic tak nie cieszy jak ludzkie nieszczęście.
elizbeth ha ha ah
elizbeth ha ha ah 24.11.2021, 04:16
w czym to masz to ciebie uszczęsliwie ha ha h
TUMANOWICZ HA HA AH
TUMANOWICZ HA HA AH 24.11.2021, 01:28
nie inewstujcie w mieszkania i działki bo te ***y są osraane sztucznie nabijają koniakturę straca krocie I TEGO IM ŻYCZĘ HA HA AH NIE *** SYSTEM
TUMANOWICZ  HA HA AH
TUMANOWICZ HA HA AH 24.11.2021, 01:12
CO MAM WAM NAPISAĆ NIE TRZYMAJCIE GOTÓWKI W TEJ ***NI ZŁOTYCH POLSKICH HA HA AH
tak uważam
tak uważam 24.11.2021, 01:09
Ktoś niezależny powinien to sprawdzić.
DNO DNA HA AH AH AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA VEL TUMANOWICZ JAKO JEDYNY…
DNO DNA HA AH AH AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA VEL TUMANOWICZ JAKO JEDYNY CO ***A PLUJE W TEN SATANISTYCZNY RYJ HA AH AH 24.11.2021, 01:06
TO NIE POLITYCY TYLKO ŚMIECIE I ŚCIERWA GRAJĄCE NA SPADKU ZŁOTÓWKI WYCIERUCHY SOROSA I PEDALSKIEJ SPÓŁKI O SORY TO SATANISTYCZNE TRUCHŁA NA ADRENOCHROMIE H HA AH KIŁA POLINU TEN CAŁY SYF NAPLUĆ ***A W RUJ TO NIC NIE ZNACZY KPINA
TEN Z POD ŚCIANY  TUMANOWICZ  AH AH AHA
TEN Z POD ŚCIANY TUMANOWICZ AH AH AHA 24.11.2021, 01:38
MORAWIECKI ***IE POWIDZ TO GDZIE JEST MUCHA AH AHA MATEUSZ CO TY MOŻESZ HA HA AH ***H HA HA AH NIE masz wpływu na politykę POWIEDZ TO WPROST HA HA AH
nietoperek
nietoperek 24.11.2021, 01:08
O kim ty piszesz? Co sobie tym razem uroiłeś?
Stettiner
Stettiner 24.11.2021, 01:00
Gdyby nie radna to byłoby cicho a to poważna sprawa.
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA VEL TUMANOWICZ TZW ZAMGLONY H AHA AH
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA VEL TUMANOWICZ TZW ZAMGLONY H AHA AH 24.11.2021, 00:44
TAKICH ***NIKT NIE SZANUJE HA HA AH W SWIECIE HA AH AH ***ÓW *** ***HA AHA H CHCESZ BYĆ SZANOWANY MUSISZ MIEĆ JAJA JAK DYNIE HA HA AH TE MUCHY I CIOTY *** TYLKO FARTUSZEK NIC PO ZA TYM HA HA AH
HAJA OHO HA HA AH ROZEN KRANZ  HA HA AH
HAJA OHO HA HA AH ROZEN KRANZ HA HA AH 24.11.2021, 00:15
SKAD TA *** WYPEŁZŁA HA HA AH ***
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 23.11.2021, 23:52
*** HAJA HOO HA HA AH IDZIEMY POWAS *** HA HA AH

Pozostałe