Powstaje nowy Krzywy Las. Pierwsze sadzonki sosen już rosną... [ZDJĘCIA]

 • 26.11.2021, 00:46
 • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Powstaje nowy Krzywy Las. Pierwsze sadzonki sosen już rosną... [ZDJĘCIA] Fot. RDLP Szczecin
Pierwszego otwarcia bram nowego Krzywego Lasu dokonano 24 listopada 2021 r. Nadleśnictwo Gryfino (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) wraz z mieszkańcami gminy Gryfino oraz partnerami projektu rewitalizacji istniejącego pomnika przyrody* zasadziło pierwsze tysiąc sto sadzonek sosny, które zapoczątkują założenie powierzchni przeznaczonej do późniejszych deformacji pni. Uroczyście wręczono również nagrody zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie „Krzywy Las – miejsce niezwykłe”.

A jak powstaną finezyjnie wygięte sosny?

Po kilku latach od posadzenia, gdy młode drzewka się przyjmą i będą zdrowo rosły, zgodnie z metodyką opracowaną przez prof. Władysława Danielewicza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu rozpoczęty zostanie proces stopniowego uzyskiwania krzywizny, pozbawiając drzewka pędu głównego (tzw. przewodnika). Jednocześnie, na każdej sosence zostanie wybrany najsilniejszy pęd boczny, który będzie powoli wyginany, po to aby osiągnąć kształt zbliżony do tego jaki posiadają drzewa w Krzywym Lesie. Po wielu latach ten pęd stanowić będzie główną oś drzewa. Pozostałe gałęzie zostaną stopniowo usunięte.

 

Nowy Krzywy Las nie powstanie zatem od razu. To mozolna i wymagająca cierpliwości praca.

Krzywy Las to jedna z najsłynniejszych i najbardziej niezwykłych atrakcji przyrodniczych i turystycznych na mapie Polski. Osobliwie zdeformowane sosny rozbudzają wyobraźnię, przyciągają jak magnes i dają do myślenia. Gryfińskie „krzywulce” są również słynne za granicami kraju.

Pomnik przyrody Krzywy Las tworzy obecnie niewiele ponad 100 osobliwie zdeformowanych sosen zwyczajnych, które z uwagi na wiek i genezę powstania będą w sposób naturalny obumierać, powoli ustępując z krajobrazu. Aby nie dopuścić do zniknięcia z mapy Polski tej osobliwości przyrodniczej i atrakcji turystycznej Nadleśnictwo Gryfino przygotowało powierzchnię zastępczą, przeznaczoną do założenia nowego Krzywego Lasu.
Wyodrębniono na niej miejsce, w którym posadzone zostaną w przyszłości sadzonki sosen otrzymanych z nasion zebranych w Krzywym Lesie oraz miejsce, w którym rosnąć będą sosny przeznaczone do przyszłych deformacji. Deformacje młodych drzewek, które zostaną wykonane w latach kolejnych pozwolą na uzyskanie krzywizn pni zbliżonych do tych, które obserwować możemy w Krzywym Lesie.

Nowa powierzchnia da również odpowiedź na pytanie dotyczące genezy powstania tajemniczych krzywizn sosen. Krzywy Las jest bowiem owiany niezliczoną ilością legend związanych z jego powstaniem. Jedne upatrują tu działania nieznanych sił lub anomalii przyrodniczych, które wpływają na genetyczne modyfikacje drzew. Inne skłaniają do rozmyślań o ingerencji obcych cywilizacji. Jeszcze inne wskazują wprost na pracę rąk ludzi, którzy przed 90 laty stworzyli ten niesamowity leśny zakątek.

*Powierzchnia zastępcza została utworzona w ramach projektu rewitalizacji powierzchniowego pomnika przyrody Krzywy Las, na terenie Nadleśnictwa Gryfino (gmina Gryfino). Rewitalizacja Krzywego Lasu prowadzona jest dzięki wspólnemu zaangażowaniu Nadleśnictwa Gryfino, gminy Gryfino oraz Fundacji PGE i Grupy PGE. W ramach projektu, w latach kolejnych wzmocniony zostanie również potencjał turystyczny istniejącego pomnika przyrody Krzywy Las (m.in. poprzez budowę parkingu w sąsiedztwie obiektu oraz pozostałej infrastruktury turystycznej).
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (29)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

LEŚNICZY PGRU  GRYFINO HA HA AH
LEŚNICZY PGRU GRYFINO HA HA AH 28.11.2021, 15:55
POWSTAŁY NOWE NASADZENIA AZ SIĘ BOJĘ POMYSLEĆ KTO KOGO NASADZA I TO JESZCZE KRZYWI HA HA AH
Gajowy Marucha
Gajowy Marucha 26.11.2021, 17:48
A nie lepiej posadzić leniwy tercet zamiast męczyć małe sosny?
GMO
GMO 28.11.2021, 15:57
ONI MAJA KORZENIE W PZPR A TO TERAZ NIE ROSNIE HA HA AH
lepszych atrakcji nie trzeba ha ha ah
lepszych atrakcji nie trzeba ha ha ah 26.11.2021, 12:42
wystarczy ze mamy atrakcje w urzedzie tych trzech wykrzywionych emocjonalnie bez empatii "działkowców " w tym jeden od wody leczniczej gryfinskiej po bracie ha ha ah
współczujący
współczujący 26.11.2021, 12:25
Czy drzewa nie cierpią jak je się okalecza by rosły krzywo?
Zenek
Zenek 26.11.2021, 10:55
Czy na te powierzchnie dla dzieci też lali rundap?
to bedzie atrakcja beda krzywić na kolanku ha ha ah
to bedzie atrakcja beda krzywić na kolanku ha ha ah 26.11.2021, 09:09
gryfino sadzi prosty las który będzie krzywić ha ha ah a do krzywienia zatrudnia krzywiaka ha ha ah jak dojna padnie
Tymek
Tymek 26.11.2021, 06:39
A co z pieniędzmi z wycinki okolicznych lasów. Pisowska grabież odpala jakąś działkę gminie ze sprzedaży czy glapinski pozycza całość calemu światu?

Pozostałe