Co prezydent sądzi o nowej elektrowni pod Gryfinem? [WIDEO]

  • 27.11.2021, 20:50
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Co prezydent sądzi o nowej elektrowni pod Gryfinem? [WIDEO]
-To inwestycja o wadze strategicznej. Trudno przecenić znaczenie tego przedsięwzięcia dla naszego bezpieczeństwa energetycznego i dla rozwoju polskiej gospodarki uważa Andrzej Duda, prezydent RP. Paweł Mucha był tym, który podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dwóch bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra odczytał ów list prezydenta skierowany do zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Było to pierwsze wystapienie podczas tej imprezy

Nowa siłownia w Nowym Czarnowie, tym razem gazowa ma stać się  jedną z największych i najwyżej zaawansowanych technicznie elektrowni tego typu w Europie. Tak Paweł Mucha (pochdzący z Gryfina), doradca prezydetnta rozpoczął swoje wystąpienie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Oto cała treść odczytanego listu:

Szanowny Panie Prezesie!
Szanowni Państwo!

Budowa nowych bloków gazowo–parowych o łącznej mocy 1400 MW w Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie to inwestycja o wadze strategicznej. Trudno przecenić znaczenie tego przedsięwzięcia dla naszego bezpieczeństwa energetycznego i dla rozwoju polskiej gospodarki. Składam serdeczne gratulacje oraz wyrazy uznania wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia tego ambitnego projektu.

W świecie XXI wieku doświadczamy doniosłych wyzwań: geopolitycznych, ekologicznych, gospodarczych, społecznych i technologicznych. Wspólnym mianownikiem prowadzącym do rozwiązania tych problemów jest zrównoważony rozwój. Potrzebuje go cała społeczność międzynarodowa i potrzebuje go Polska. Obszarem szczególnie intensywnych wyzwań jest energetyka. Żyjemy w dobie wielkiej transformacji energetycznej. Musimy mieć świadomość, że znacząca pozycja Polski w tych ekonomicznych, ale i cywilizacyjnych przemianach, przesądzi o niezawisłości i bezpieczeństwie naszego kraju, o konkurencyjności i sile naszej gospodarki oraz o przyszłości całej naszej wspólnoty narodowej.

Wybór gazu ziemnego jako paliwa przejściowego na drodze do neutralności klimatycznej jest w pełni uzasadniony. Nowoczesne bloki gazowo–parowe budowane w Nowym Czarnowie pozwolą na wysoką efektywność wytwarzania energii, a jednocześnie niską emisyjność.
Dzięki potężnym, wydajnym i przyjaznym dla środowiska jednostkom wytwórczym Elektrownia Dolna Odra stanie się jedną z największych i najwyżej zaawansowanych technicznie elektrowni gazowych w Europie. Znakomitym logistycznym atutem jest także bliskość terminalu LNG w Świnoujściu i planowanego przebiegu gazociągu Baltic Pipe. Strategiczne sukcesy Rzeczypospolitej, polegające na umocnieniu naszego bezpieczeństwa energetycznego dzięki dywersyfikacji dostaw importowanych paliw, znajdą kontynuację tutaj, w Nowym Czarnowie.

Przed niespełna dwoma laty z satysfakcją uczestniczyłem wraz z przedstawicielami rządu, parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych oraz Panią Ambasador Stanów Zjednoczonych w uroczystości podpisania kontraktu między PGE a konsorcjum
General Electric i Polimex Mostostal na przeprowadzenie tej wielkiej inwestycji. Cieszę się, że wchodzi ona dzisiaj w kolejny etap wykonawczy i każdy dzień przynosić będzie bardzo konkretne efekty w postaci wznoszonych obiektów i urządzeń. To ogromne przedsięwzięcie pozwoli na utrzymanie mocy wytwórczych Elektrowni Dolna Odra, która jest najważniejszym producentem energii na Pomorzu Zachodnim. Wzbogacona o nowoczesne bloki energetyczne Elektrownia Dolna Odra zachowa status stabilizatora mocy w całym obszarze północnej Polski, z uwzględnieniem potencjału wytwarzanej na tym terytorium energii odnawialnej. Cieszę się
z tak znakomitego połączenia celów rozwojowych polityki lokalnej i strategicznych interesów wynikających z polskiej racji stanu.

Raz jeszcze gratuluję tej wielkiej, wspaniałej i ogromnie cennej dla Rzeczypospolitej inwestycji. Proszę przyjąć życzenia wszelkiej pomyślności. Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

O uroczystości w powstającej pod Gryfinem elektrowni gazowej pisaliśmy też tu:

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/44364,powstaje-najwazniejsza-inwestycja-energetyczna-w-polsce-pod-gryfinem-foto-wideo

 

 
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

polak
polak 30.11.2021, 21:01
**** ***
wulgata
wulgata 01.12.2021, 01:20
Dlaczego od razu tak wulgarnie?
walki wewnętrzne
walki wewnętrzne 30.11.2021, 11:10
Jacek Sasin uznał, że tzw. afera mailowa nie może mu zaszkodzić, dlatego potwierdził autentyczność wiadomości, którą napisał Mateusz Morawiecki. Premier zażądał w niej wezwania ambasadora Niemiec w związku z artykułem "Faktu". Sobotnia deklaracja wicepremiera zaskoczyła polityków PiS, którzy dotychczas nie odnosili się do wycieków poszczególnych maili ze skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka, zasłaniając się "wojną hybrydową". Słowa Sasina zostały odebrane jako próba "podgryzienia" szefa rządu.
sarkazm
sarkazm 29.11.2021, 20:41
Prezydent może być z siebie dumny - jego publiczny sceptycyzm jeśli chodzi o szczepienia odniósł skutek.
rozczarowany
rozczarowany 29.11.2021, 18:26
Szkoda, że nie powiedział tego nam wcześniej jak był w elektrowni.
prac.
prac. 29.11.2021, 20:15
Właśnie!
RUCHAMY DZIS POLIN  JUTRO CAŁY SWIAT  HA AH AH
RUCHAMY DZIS POLIN JUTRO CAŁY SWIAT HA AH AH 28.11.2021, 21:02
REBE OJ MISZIGEN HA AH AH CHANUKA DZIŚ HA AH AH https://youtu.be/-1H3S7jPdEE https://youtu.be/RlcIMpP_S8I HA HA AH AH
BIEDNY I OKRADZIONY TU MAN Z BARTKOWA HA AH AH NIE TO ZE SIĘ ZALĘ ALE…
BIEDNY I OKRADZIONY TU MAN Z BARTKOWA HA AH AH NIE TO ZE SIĘ ZALĘ ALE ZJADŁ BYM DO ZAGRYCHY HA HA AH I COŚ BZYKNAŁ HA HA AH 28.11.2021, 20:48
MIAŁEM JUZ NIE PIC ALE CHU I CHANUKA DZISIAJ TYLKO NALEWKA Z PIGWY NA SŁODKO HA HA AH JEST JAKAŚ RACHELA CO MI ZROBI PLACKI HA AH AH HA HA AH
tvman
tvman 28.11.2021, 18:20
Dzisiaj w telewizyjnym programie "Kawa na ławę" pan Mucha dostał kilka pytań i na żadne nie odpowiadał na temat, Aż śmiali się z tego. Dla mnie było to żenujące.
SIEG HAILL  ROTSZYLD  AVE  CEZAR  HA AH AH
SIEG HAILL ROTSZYLD AVE CEZAR HA AH AH 28.11.2021, 20:45
bo to sciemniacz jest JAKO NIEWOLNIK EGIPSKI TE GOI POLIŃSKIEGO BURDELU HA AH AH
Wujek
Wujek 28.11.2021, 18:08
Wujek dobra rada, za kilkadziesiąt tysi na miesiąc. Jak tam ulaskawiony pedofil? Jak tam inflacja?
oburzona
oburzona 28.11.2021, 17:33
Widzieliście chamstwo Kłeczka tego funkcjonariusza partyjnego?
Lila
Lila 28.11.2021, 17:27
Pan Paweł ciągle w politycznym gazie.
CIOTO Z WARSZEWA
CIOTO Z WARSZEWA 28.11.2021, 16:54
CO JEST CIOTY KABARET SIE NIE PONOWA PONOWOW ZAWSZE Z AJWAJEM
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA  HA AH AH
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA HA AH AH 28.11.2021, 16:01
PAWEŁ CZYTAJ AH AH AH A ZNASZ CZYTANKĘ O MANIOS MED FHEFHA KED HA AH AH
Aux
Aux 28.11.2021, 06:29
Dobrze, że tylko mucha przyfrunął. Przyjazd tego ganonia zablokowałoby gryfino
foto
foto 27.11.2021, 23:52
Widać że Mucha i Sawaryn się nie lubią bo stoją do siebie plecami i się nie zauważają.
LUCYFER
LUCYFER 28.11.2021, 11:25
ZAZDROSNY JEST O BIS KUPA HA HA AH TEZ BY CHCIAŁ ZEBY GO PIEKŁA *** HA AH AH
kabaret  ajwaj aleluja i na saturna
kabaret ajwaj aleluja i na saturna 28.11.2021, 08:25
muszą grać swoja rolę ha ha ah prowadzi ich ten sam oficer prowadzacy ha ha ah
Niewdzięczny
Niewdzięczny 28.11.2021, 02:17
A kto poza tymi, którzy są mu wdzięczni lubi burmistrza?
nieJa
nieJa 28.11.2021, 07:10
ci co Go wybrali panie "niewdzięczny"Co ce***e demokrację?ano wola większości panie "niewdzięczny."W Gryfinie chyba nie za bardzo lubią Pawła Muchę.Poza pisiorkami ,oczywiście .Kim on jest ? w jakiejś spółce niby też minister predzia.Ni pies ni mucha!
napolełon
napolełon 28.11.2021, 17:03
Też nie przepadam za P. Muchą, ale ciebie Pawełku napolełoński po prostu zżera zazdrość. Twoją głupio-mądrą nowomowę czuć na kilometr
aleś ty durny leszko...
aleś ty durny leszko... 28.11.2021, 10:10
Ale jesteś tępym wielbicielem Sawaryna, żeby w jednym poście wyjeżdżać "kochają burmistrza, bo go wybrali" a jednocześnie najeżdżać na PiS - przecież też wybrany przez wyborców.
W dodatku twoje wypieranie tego, że W SPÓŁCE PREDZIA (?) (JAKOŚ NIE SZANUJESZ WYBRANEGO DEMOKRATYCZNIE...) TO FUCHĘ MA TWÓJ UWIELBIANY SAWARYN....
nieJa
nieJa 28.11.2021, 12:22
pisałem o dwóch fuchach.minister prezydenta i fucha w s.s.p Z tym wyborem na prezydenta to dziwne słuchy chodzą.tak w ogóle jestem hetero wiec z tym uwielbianiem coś nie tak.Każesz mi szanować prezydenta a odmawiasz tego burmistrzowi.jeden i drugi wybrany demokratycznie .Czyli prawo Kalego?
:)
:) 28.11.2021, 15:36
"dwie fuchy" Muchy ci przeszkadzają ale to samo u twojego uwielbianego Sawaryna jest ok? Aleś ty tępak...

A niby twój ukochany Sawaryn ma nie być krytykowany?
Krytykujesz wszystkich z rządu i prezydenta kraju nazywasz "predziem" - ale jak ktoś skrytykuje twoje guru to wrzask "demokracja"?
I to jest już obłuda albo debilizm do kwadratu - napisać o 7.10 że nie wolno krytykować Sawaryna bo "demokratycznie wybrany" skrytykować "predzia" a potem jeszcze powiedzieć jak papuga drugorzędna, że ktoś, kto ciebie cytuje to moralność Kalego stosuje...
nie Ja
nie Ja 29.11.2021, 03:48
jest ogromna różnica finansowa w fuchach burmistrza a fuchach muchy,Ale z tobą to :i nikt nas nie przekona że białe jest białe a czarne jest czarnezresztą co wymagać od faceta co to:tępak,ukochany,twoje guru,debilizm do kwadratu,papuga drugorzędna.to jest typowy język"entelegenta"
na miłość nie ma rady....
na miłość nie ma rady.... 30.11.2021, 11:45
kochasz Sawaryna miłością bezkrytyczną, skoro takie argumenty i w tym miejscu przytaczasz...
Fil
Fil 29.11.2021, 12:53
Aby zamknąć temat kto ważny, lepszy a kto gorszy powiem wprost - MAM I JEDNEGO I DRUGIEGO W GŁĘBOKIM POWAŻANIU.
uważam, że
uważam, że 27.11.2021, 23:43
Skoro to takie ważne to dlaczego nie zaszczycił swoją obecnością? Według mnie powinien przyjechać osobiscie, bo chyba wtedy nie był nigdzie w podróży.
mały polak
mały polak 29.11.2021, 17:51
bo UCZY się jak wyczyścić kask narciarski, z
niego taki G..B !!! ,uczy się uczy i nic z tego
KABARET
KABARET 28.11.2021, 00:44
SZYKOWAŁ SIE DO CHANUKI W PAŁACU HA AH AH WYCISKAŁ OLIWE Z OLIWEK HA AH AH
hmm...
hmm... 27.11.2021, 23:15
Ciekawe jak to wszystko się w tym Nowym Czarnowie rozwinie...
Hemm
Hemm 29.11.2021, 06:23
Raczej zwinie
;(
;( 27.11.2021, 23:13
Szkoda, ze jak był 1,5 roku temu nic nie wspomniał o zmianie planów, a wtedy już chyba planowane zmiany w elektrowni.

Pozostałe