Nawet 500 razy bardziej zakaźny. Jest reakcja Polski na wariant Omikron

  • 29.11.2021, 14:00
  • News4Media
Nawet 500 razy bardziej zakaźny. Jest reakcja Polski na wariant Omikron… iStock
Dotychczasowe działania rządu dotyczące pandemii skłaniały się ku normalnemu funkcjonowaniu gospodarki i społeczeństwa. Rosnąca stale liczba zakażonych nie spowodowała, jak w roku ubiegłym, zamknięcia miejsc publicznych czy narodowej kwarantanny. Pojawiła się jednak kolejna odmiana koronawirusa, która może zmienić wkrótce wszystkie przewidywane scenariusze.

Omikron rozdaje karty

Ze świata płyną niepokojące wieści, które wskazują na szczególnie niebezpieczne działania wariantu Omikron koronawirusa. Według ekspertów odmiana ta może być nawet o 500 razy bardziej zakaźna niż poprzednie. Wstępne badania pokazują również, że Omikron może być odporniejszy na dostępne obecnie szczepionki. Japonia i Izrael zamknęły z jego powodu swoje granice. Niektóre kraje wstrzymały część lotów. Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób zaapelowało o włączenie zapobiegawczego podejścia do aktualnego zagrożenia oraz „pilne włączenie środków pozafarmeceutycznych na terenie państw Unii Europejskiej”. Światowa Organizacja Zdrowia określiła niepokojący wariant, jako powodujący duże ryzyko oraz zaraźliwość, potwierdzając jednocześnie obawy z nim związane.

Zalecenia Rady Medycznej

Skupiając się na tym, aby nie sparaliżować gospodarki, Rada Medyczna wydała kilka dni temu nowe zalecenia. Choć nie jest to jeszcze decyzja o ograniczeniach, według ekspertów doradzających premierowi Mateuszowi Morawieckiemu należy:

- skupić się na jak najszerszym szczepieniu osób, które dotychczas nie przyjęły preparatu oraz zaaplikowaniu trzeciej dawki osobom uprawnionym,

- przestrzegać zasady sanitarne: dystans, dezynfekcja, noszenie masek w wyznaczonych przepisami miejscach,

- ograniczyć do niezbędnego minimum imprezy masowe, działalność handlową, artystyczną, zwłaszcza w powiatach, gdzie liczba hospitalizacji przekracza 9 na 100 tys. mieszkańców,

- egzekwować przez odpowiednie służby wprowadzone ograniczenia i przepisy, w oraz nie wpuszczać / nie obsługiwać osób świadomie je łamiących.

Jest reakcja Polski na nowy wariant

Minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem Radia Plus. Na antenie mówił m.in. o tym, że wiąż mamy wiele niepewnych i sprzecznych informacji na temat wariantu Omikron.

„Szpitale są obłożone, musimy likwidować normalne miejsca leczenia, otwierać łóżka covidowe. Pojawienie się takiego elementu, który mógłby spowodować, że zamiast oczekiwanego przesilenia, będziemy mieli przyspieszenie, to jest game changer  [rewolucja, zmiana zasad gry – przyp. red.]. Zmienia to ocenę sytuacji w sposób fundamentalny – wyjaśnił szef resortu.

W związku z tym na początku grudnia planowane jest kierowanie na kwarantannę osób wracających z krajów, gdzie obecność groźnego wariantu została już potwierdzona, w tym europejskich. Rząd pracuje obecnie nad listą państw, których miałoby dotyczyć obostrzenie. Z obowiązku tego mógłby zwolnić jedynie negatywny wynik testu wykonany po siedmiu dniach. Rozważane jest ewentualne zwolnienie z zapobiegawczej izolacji osób zaszczepionych.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ola
Ola 29.11.2021, 18:50
Jeśli to prawda to jest źle. Oby pesymistyczne wizje się nie sprawdziły.
Spokojnie
Spokojnie 30.11.2021, 12:59
Nie panikuj. Nie potrzebnie nakręcana histeria. Zauważ te zwroty " może być bardziej zakaźny", "mamy niepewne i sprzeczne informacje"... Nic nie wiedzą ale panikę sieją.
do prymitywnego trolla
do prymitywnego trolla 30.11.2021, 14:21
Tylko prymityw nie przygotowuje się na różne ewentualności i czeka aż się coś wydarzy a potem reaguje. Wojsko ma kupować broń dopiero jak wróg przekroczy granice?
Czy ma analizować ruchy wojsk obcych - jak teraz NATO analizuje chińskie i rosyjskie?
Od tego człowiek (rozumny) ma rozum, żeby z niego korzystać, analizować i przewidywać. I być przygotowanym.
Na przykład nie lecieć do sklepu po latarkę dopiero wtedy, jak prądu zabraknie...
Mysz
Mysz 29.11.2021, 17:40
a dlaczego nie 499 razy, aj waj jak szybko thebill gates policzył ?
do prymitywnego trolla
do prymitywnego trolla 30.11.2021, 14:22
a sputnik też zawiera te czipy? Ale wersja językowa to rosyjska czy pisana literami bardziej zrozumiałymi dla Polaków?
Pablo
Pablo 29.11.2021, 16:56
hahahahahahahaha co za bzdury masakra hahahah
Janek
Janek 29.11.2021, 15:53

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

halo
halo 29.11.2021, 16:20
Zgłaszam fake newsa do redakcji!

Pozostałe