Nowe obostrzenia od 1 grudnia 2021 r. Jesteśmy w apogeum IV fali epidemii - mówi Niedzielski

  • 29.11.2021, 15:00
  • News4Media
Nowe obostrzenia od 1 grudnia 2021 r. Jesteśmy w apogeum IV fali epidemii… MZ Twitter Adam Niedzielski
Minister zdrowia nie ukrywa, że wpływ na decyzję ma wykrycie nowego wariantu koronawirusa. Od 1 grudnia 2021 r. zasady pandemiczne zostają zaostrzone. Dotyczą one głównie zmiany limitów m.in. w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, siłowniach, lokalach gastronomicznych i na weselach.

Adam Niedzielski, minister zdrowia decyzje ogłosił w poniedziałek 29 listopada 2021 r. po spotkaniu sztabu kryzysowego. Został zwołany po wykryciu kolejnej mutacji wirusa, której pierwsze przypadki są już odnotowywane w Europie. „Niestety w ostatnich dniach pojawił się nowy element, który z naszego punktu widzenia może być game-changerem, który zupełnie zmienia to, czego się spodziewaliśmy. Jest nim Omikron. Pod kątem możliwego wpływu na to, co będzie działo się z pandemią analizowaliśmy przeróżne scenariusze” – mówił Niedzielski i wyjaśnił, że mutacja stanowi ryzyko przyspieszenia pandemii.

„Ten element zmienia nasze podejście do dalszej walki z pandemią. Musimy docenić wagę zjawiska i ryzyka, jakim jest nowa mutacja. Chcę poinformować, że w związku z tą informacją przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń” – powiedział minister i zakomunikował o wprowadzeniu nowych restrykcji.

Od 1 grudnia:

  • Zostaje wprowadzony limit uczestników i gości z 75 proc. do 50 proc. w gastronomii, kulturze, kościołach, obiektach sportowych. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach.
  • Zmniejszony zostaje limit, ze 150 do 100 osób, dla wesel, komunii, dyskotek.
  • W siłowniach, strefach fitness, muzeach, galeriach sztuki, na targach i wystawach nowy limit to 1 osoba na 15 m kw. Obecnie to 1 osoba na 10 m kw.
  • Będzie zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich, które są uznane za kraje szczególnego ryzyka. To podróżni z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA, Zimbabwe.
  • Osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni.
  • Osoby przybywające z krajów non-Schengen będą na kwarantannie wydłużonej do 14 dni. Ten czas może zostać skrócony do 8 dni po wykonaniu testu PCR z wynikiem negatywnym.

Obostrzenia mają obowiązywać do 17 grudnia 2021 r.

Minister pytany o to, jak restaurator ma technicznie sprawdzać, czy klient jest zaszczepiony, czy restaurator lub np. właściciel klubu fitness ma prawo zapytać o certyfikat covidowy i co, kiedy klient odmówi jego okazania, Niedzielski ocenił, że "to jest bardzo prosta sytuacja".
 
"Rozporządzenie daje takie możliwości organizatorom, żeby w ramach organizowanych przez siebie przedsięwzięć określali regulaminy. Wewnętrznie mogą one oznaczać, że jeżeli jest jakiś limit, to do limitu (osób) się wpuszcza. Jeżeli limit zostaje przekroczony, to zgoda osoby okazującej paszport (covidowy) na to, żeby wejść, jest domyślna. Jeżeli nie okazuje, to po prostu nie wejdzie. Tak powinny być skonstruowane regulaminy" – powiedział Niedzielski.
News4Media

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (45)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

rebe  lazar  ha ha ah sieg haill rtszyld  ave  cezar
rebe lazar ha ha ah sieg haill rtszyld ave cezar 30.11.2021, 18:21
lubie ten cabaret ha ha ah https://youtu.be/i0xOSxgs6w8
as
as 30.11.2021, 13:39
Uważam że fake newsy obcych służb powinny być wyrzucane przez redakcję a nie na wniosek czytelników.
racja
racja 30.11.2021, 14:07
Tym bardziej, że są przecież weryfikowane przed ich umieszczeniem, a nie pojawiają się bez kontroli admina.
UB WIECZOREK
UB WIECZOREK 30.11.2021, 09:43
a mu na chauce wszyscy niezaszczepieni mordechaj przyjął tylko placebo ha ha ah od jonsona i jako jedyny ma kupiony certyfikat jemy placki z buraka bo cukinia sie skończyła a kartofle jeszcze nie wyoczkowane rachela siedzi w baletkach chce strzelić jezioro łabedzie ha ah ah
bi
bi 30.11.2021, 07:43
Niezaszczepionych do kwrantanny domowej. Nie wpuszczać bez paszportów i zaraz będzie porządek.
be
be 30.11.2021, 12:48
Może jeszcze getta dla niezaszczepionych? Sam sobie siedź na kwarantannie jak się tak świata boisz.
dlaczego getto? Zakład psychiatrii zamkniętej...
dlaczego getto? Zakład psychiatrii zamkniętej... 30.11.2021, 14:08
Dlaczego to szaleniec ma ganiać po ulicach a ludzie zdrowi i niezagrażający innym mają być odosobnieni?
Zakłady izolacji służą właśnie eliminacji zagrożenia dla całego społeczeństwa - a nie odwrotnie...
be
be 01.12.2021, 11:43
Na jakiej podstawie twierdzisz, że wszyscy niezaszczepieni i tylko oni chorują i roznoszą to po ulicy?
I gdzie ja napisałem, żeby ludzie zdrowi byli gdzieś izolowani?
Takie segregacje ludzi przerabiano już w latach 40-tych ubiegłego wieku i nie wyglądało to najlepiej.
:/
:/ 29.11.2021, 20:46
Ja prdl znowu
szkoda słów - i tysięcy zgonów tej jesieni...
szkoda słów - i tysięcy zgonów tej jesieni... 29.11.2021, 21:31
I jak zwykle bajzel prawny i organizacyjny... Dwa lata... i nic...
Władek Kargul
Władek Kargul 29.11.2021, 18:43
Pan minister - pan pomyśl - jak wejdzie BEZ SPRAWDZANIA - to mogą wejść akurat na początku sami zaszczepienie - i co pan dziarmolisz?
ryba
ryba 29.11.2021, 17:20
Byłem dziś w Schwedt i niestety do sklepu tylko z paszportem w telefonie, od wejścia jest reakcja personelu
dzięki
dzięki 30.11.2021, 12:45
Dzięki za info. Chciałem się wybrać i zastanawiałem się jak to tam wygląda. Ale skoro nie zależy im na klientach to odpuszczam.
logika
logika 30.11.2021, 14:10
Zależy im na klientach - i na pracownikach - dlatego nie chcą żeby ulegli zarażeniu. Nie każdy przedsiębiorca celuje w klienta z zaburzeniami psychicznymi...
logika?
logika? 01.12.2021, 11:45
Chcesz mi powiedzieć, że tylko niezaszczepieni chorują i zarażają?
priv
priv 29.11.2021, 18:17
U nas za chwile też tak będzie.
Spokojnie
Spokojnie 29.11.2021, 20:27
U nas połowa nie jest poprawnie politycznie jak zachód o tak nie będzie
Ona
Ona 29.11.2021, 19:21
W życiu.
chuch
chuch 29.11.2021, 16:22
Dobry ruch, lepiej dmuchać na zimne.
cóż
cóż 29.11.2021, 16:16
Jak trzeba to trzeba.
K
K 29.11.2021, 16:15
To ładnie nas urządzą!
Mysz
Mysz 29.11.2021, 16:04
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że 24 listopada RPA poprosiło głównych "dostarczycieli" szczepionek o zawieszenie dostaw. Jednym z głównych powodów dla jakich kierował się tą decyzją rząd RPA jest brak chętnych do przyjęcia tych *** ***
Najbardziej rozwinięta gospodarka Afryki jest zaszczepiona w zaledwie 35% dorosłych, ponad sześć miesięcy po pierwszym udostępnieniu dawek społeczeństwu. Około 120 000 osób otrzymało szczepienie we wtorek, mniej niż połowa dziennego szczytu.

Patrząc na średnią skalę zaszczepienia w Afryce, to i tak RPA jest w czołówce jeśli chodzi o procent osób które przyjęły te preparaty. Jak można przeczytać w sieci średnia wyszczepienia na kontynencie afrykańskim wynosi 6 %.
Teraz przyjrzyjmy się "koincydencji czasowej".

24 listopada 2021 r.:

Republika Południowej Afryki mówi Pfizerowi, że nie chce więcej dostaw szczepionki.

26 listopada 2021:

WHO twierdzi, że wariant Omicron został wykryty w południowej części Afryki 24 listopada 2021 roku.

26 listopada 2021

Rządy zakazują lotów z RPA.

(...)

Skończ z antyszczepionkowa propagandą.
Część komentarza usunięta.
admin2
do zdrajcy narodu...
do zdrajcy narodu... 29.11.2021, 21:33
A sprawdziłeś śmiertelność? Głupoli mi nie żal - ale ludzi, którzy dostają "rykoszetem" i owszem...
naród
naród 30.11.2021, 13:11
Możesz podać tą śmiertelność?
logika
logika 30.11.2021, 14:12
te, "naród" - nie za bardzo megalomański nick? To już zwykłe "napoleony" nie wystarczają?
do narodu trolli
do narodu trolli 30.11.2021, 13:17
Codziennie podają.
naród
naród 01.12.2021, 11:53
No to podaj. Czy zabrakło konkretów?
Nowy nick
Nowy nick 30.11.2021, 16:13
Gdzie w tv?
łu-chan
łu-chan 30.11.2021, 16:50
w chińskiej...
Mysz
Mysz 29.11.2021, 17:32
Dlaczego blokowany jest dostęp do materiałów mówiących prawdę o covidzie, dlaczego tylko jedna "profesorska" strona ma głos (...)

Staramy się usuwać fake newsy.
Część komentarza usunięta.
admin2
Jerry
Jerry 30.11.2021, 12:43
Jakie fake newsy? Możecie admini wykazać co było tam fake newsem? Pozwólcie mi przeczytać inny punkt widzenia i samemu wyciągnąć wnioski.
logika
logika 30.11.2021, 14:13
Kłamstwo nie jest prawdą. Prawda nie jest kłamstwem. Fake news ma na celu zaśmiecenie przestrzeni publicznej.
Dlatego trzeba je eliminować.
do trolla Jerry
do trolla Jerry 30.11.2021, 13:20
Sprawa jest prosta są fakty i są fake newsy. Dlaczego mają pokazywać wasze kłamstwa? Publikujcie je sobie punkty widzenia foliarzy w swoich krajach.
PRL
PRL 01.12.2021, 11:56
Dlaczego kłamstwa? Po to się przedstawia różne punkty widzenia, żeby każdy mógł to sobie zweryfikować. Ale jak widzę jest tu sporo zwolenników jedynego, słusznego przekazu. Chyba za komuny też tak było.
chech
chech 29.11.2021, 21:35
twoja prawda jest z Kremla. Tam też są profesory - jednak niekoniecznie propaganda to nauka...
Sauron
Sauron 29.11.2021, 19:08
Trudno wyrazić swoje spojrzenie , trzeba przedstawiać materiały z tv bo pleps łyknie
chech
chech 29.11.2021, 21:36
sraulon, prymitywie - ty nawet pisać po polsku nie potrafisz trollu...
obiektywny
obiektywny 29.11.2021, 18:17
do adm/Mysz
I za to was cenię ze nie musze czytac foliarzy, którzy mają krew na rękach!
ryba
ryba 29.11.2021, 17:21
najpierw trzeba dodać, że minister zdrowia RPA nakłamał w TV że u nich jest wszystko OK i tylko 2 tyś chorych
Sauron
Sauron 29.11.2021, 15:24
To już komedia:). Za szcze pcie się a i tak Was zamkniemy bo, atakuję lord Vader i Wszyscy to kupią - to jest najtragiczniejsze.
chech
chech 29.11.2021, 21:37
Idź do swojego sputnika - i poczytaj statystyki rosyjskie trollu...
Sauron
Sauron 29.11.2021, 15:21
A kto leci z RPA bezpośrednio do Polski..? No raczej w Berlinie się przesiada i jedzie lub leci do Polski
Piko
Piko 29.11.2021, 23:59
Brawo Ty przynajmniej myslisz a inni oglądają tvpi...zakazali lotow ,tak jak piszesz wszystkie z przesiadkami do Polski ,to co na innych lotniskach nie testują tylko beda pchac do nas hahaha ludzie budzcie się
do spiskowców
do spiskowców 30.11.2021, 00:06
Jeden troll popiera drugiego. Normalnie paranoja.
Rambo
Rambo 30.11.2021, 01:04
Pomyśl lepiej trochę. Piko to zwykły śmierdzący troll z zagranicznych struktur wywiadu i sabotażu. Trzeba zgłosić śmierdzącego fejka administratorowi.

Pozostałe