Czy na Pomorzu Zachodnim jesteśmy bezpieczni?

  • 29.11.2021, 18:30
  • dost.
Czy na Pomorzu Zachodnim jesteśmy bezpieczni?
Warto na bieżąco analizować zagrożenia dotyczącego swojej działalności na Pomorzu Zachodnim. Dziś bezpieczeństwo to nie tylko wojsko ale możliwość odparcia ataków hybrydowych, ponieważ zagrożenia hybrydowe mają obecnie różnorakie oblicza. Dziś w jednym z najważniejszych wydaje się być bezpieczeństwo epidemiologiczne.
Think tank Nobilis Media prowadzony przez kmdr. por. rez. Artura Bilskiego podejmuje od kilku lat inicjatywy szkoleniowe mające wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa. Kolejna konferencja szkoleniowa odbyła się w ramach platformy Security Forum Szczecin: "Bezpieczeństwo ekologiczne i epidemiologiczne Pomorza Zachodniego. OZE dla samorządów i rolnictwa".
Okazuje się, że nasz region należy liderów w Polsce pod względem rozwoju zielonych technologii.
 
Stawiają ekologię na farmy wiatrowe
Forum Samorządowe Pomorza Zachodniego zdominowały tematy bezpieczeństwa ekologicznego i farm wiatrowych, a także tematy związane z niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się ASF w Polsce.
 
Warto sobie uzmysłowić, że w bilansie energetycznym tego roku 10 proc. energii w naszym kraju pochodzić będzie z lądowych siłowni wiatrowych. Dlatego tematyka OZE była ważnym elementem spotkania. Uczestnicy Forum Samorządowego mieli okazję wysłuchać prezesa zarządu szczecińskiej firmy Vortex Macieja Peplińskiego, który zaprezentował możliwości współpracy z samorządami odnośnie budowy farm fotowoltaicznych i farm wiatrowych.
 
Co z ASF?
 
Na poprzednim Forum Samorządowym Sekretarz Stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Edward Siarka potwierdził możliwości budowy przez Lasy Państwowe farm wiatrowych , zwłaszcza w obszarach które są w zarządzie leśników, zdegradowane przemysłowo, i nie zawsze nadające się do zalesienia. Ale do tego trzeba jeszcze przygotować się legislacyjnie – zauważył wtedy.minister.
W wystąpieniu zastępca dyr. Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Krzysztof Sielecki przedstawił sytuację związaną zakażeniami ASF wśród dzików żyjących w lasach i działania RDLP by przeciwdziałać temu zagrożeniu.
Z kolei dr n. wet. Maciej Prost, Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Weterynarii, jako główne zagrożenia dla polskiego rolnictwa i producentów żywności wymienia m.in. bioterroryzm i agroterroryzm (wykorzystanie patogenów chorobotwórczych przeciwko zwierzętom hodowlanym oraz uprawom rolniczym dla wywołania strat w gospodarce państwa), który w okresie 1995-2020 w gospodarce światowej spowodowały straty rzędu ponad 100 miliardów euro.
Powodem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Polsce jest m.in. duża liczebność dzików, olbrzymie pola kukurydzy i rzepaku, rozdrobnienie oraz niski poziom produkcji we wschodniej części kraju, a także brak utożsamiania prywatnego interesu z interesem narodowym – wyliczał Maciej Prost. – Nie wykluczamy, że może dochodzić też do celowego zakażenia hodowli. Polska do 2020 roku do walki z ASF wydała ponad 140 milionów - dodał.
 
Ważne są nowoczesne technologie wspierające zarządzanie
 
Biznes musi na bieżąco analizować zagrożenia dotyczącego jego działalności. Stąd potrzebne są nowoczesne technologie wspierające zarządzanie takie jak na przykład drony dla infrastruktury krytycznej. W Polsce jest dużo firm, które oferują produkty na dobrym poziomie. W Gnieźnie jest producent dronów w kształcie skrzydła, który startuje od razu w górę. Nowe zabezpieczenia będą też potrzebne przy instalacjach i magazynach produkujących wodór.
- Nowoczesne technologie wymuszają szkolenia dla pracowników z nowych kompetencji. Uczelnie i szkoły średnie coraz częściej oferują kształcenie na kierunkach, które są odpowiedzią na dzisiejsze czasy - mówi Łukasz Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie.
 
W Forum oprócz samorządowców wzięli również udział dyrektorzy, kierownicy, przedstawiciele takich instytucji jak Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, Sanepidu, Wód Polskich, KOWR-u, BGK, GDDKiA a także zastępca dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady WOT. Na Pomorzu Zachodnim do ważnych strategicznie miejsc można zaliczyć: terminal LNG w Świnoujściu, porty na Bałtyku, Zespół Elektrowni Dolna Odra czy sieci przesyłowe gazu.
dost.

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ostatnia rowerzystka
Ostatnia rowerzystka 30.11.2021, 15:22
W niedzielę byłam, w Baniach powiat Gryfino, nadal jest wylewana ropa i oleje na plaże. Lokalny ba...ta wycina 100 drzew i stawia na tym miejscu betoniarnie(rakotwórcze) Gmina Banie jest dumna ,że wytruje całą Gmine gratulacje
przecież
przecież 29.11.2021, 20:09
ASF już nas dopadł.
łona
łona 29.11.2021, 18:49
Jest tyle zagrożeń ze dziś trudno czuć się w pełni bezpiecznym.

Pozostałe