„Boże Narodzenie” zostanie zakazane? To nie żart

  • 03.12.2021, 08:50
  • News4Media
„Boże Narodzenie” zostanie zakazane? To nie żart iStock
Unijni urzędnicy umieścili „Boże Narodzenie” na liście zwrotów, których należy unikać. Czy to oznacza, że będziemy musieli wykreślić je ze słownika.

Oburzenie i sprzeciw jest ogromny. Zareagował nawet Watykan, który uznał to za „wymazywanie chrześcijańskiej Europy”. Tak właśnie skomentował sprawę sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. Chodzi o wewnętrzny dokument Komisji Europejskiej – przewodnik tzw. komunikacji „inkluzywnej”. Jej zadaniem jest takie formułowanie myśli, aby służyły budowaniu społeczeństwa równego i szanującego prawa wszystkich.

Komisja Europejska przygotowała taki przewodnik i sporządziła listę słów, których należy unikać. Jak podaje francuski dziennik „Le Figaro”, w spisie umieszczono np. „pan”, „pani”, „homoseksualista” oraz „Boże Narodzenie”. Właśnie to ostatnie budzi wiele oburzenie, bo KE zaleca, aby stosować określenie „okres świąteczny”.

To jednak nie wszystko, bo unijni urzędnicy w swoim dokumencie zalecają nawet niestosowanie niektórych imion. Chodzi o te związane bezpośrednio z religią. Wskazano np. „Maria” i „Jan”, które w ocenie Brukseli lepiej zastąpić „Malika” oraz „Juliusz”.

Czy te zmiany oznaczają, że będziemy musieli uważać na słowa i przestać mówić „Boże Narodzenie”. Niekoniecznie. Po pierwsze, dlatego, że przewodnik jest dokumentem wewnętrznym unijnej instytucji, który obowiązuje jej pracowników. Po drugie, KE zmienia teraz zdanie i po fali krytyki powoli wycofuje się ze swoich postanowień. Helena Dalli, unijna komisarz do spraw równości poinformowała, że prace nad przewodnikiem nie zostały jeszcze zakończone i to nie jest jego ostateczny kształt.

Boże Narodzenie

Jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, które upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa. Obchodzone jest 25 grudnia według kalendarza juliańskiego (i 7 stycznia zgodnie z kalendarzem gregoriańskim). Zostało wprowadzone w Rzymie w IV lub pod koniec III wieku naszej ery.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ozon
ozon 03.12.2021, 21:23
Jak to się dzieje że taki jeden z drugim Sauron, Spokojny najbardziej jadowite i groteskowe dzbany na tym portalu, względnie grupa płatnych brejzoli pod zbiorczą nazwą „obce służby” - może zupełnie bezkarnie kopiuj-wklejać swoje żenujące wypociny?
nieJa
nieJa 06.12.2021, 10:20
będę bardzo złośliwy."chrześcijańska Europa"co to znaczy.?ano po prostu żydowska Europa.wszak Chrystus był żydem.Chrześcijaństwo wywodzi się z wierzeń judaizmu.Mają narody germańskie swoich bogów,Frankowie swoich,ludy romańskie swoich i Słowianie swoich.Terytorialnie Izrael to Azja mniejsza bądż Afryka.Jeszcze raz rozważmy.co ma religia judaistyczna do europy?
Bogdan
Bogdan 04.12.2021, 12:14
Wypociny bo pisze o złodziejach unijnych ?i siatce przestępczej działalności uni ?ogarnij się zagranica ulica
Sauron
Sauron 03.12.2021, 21:49
Płatnych.....ok jak masz coś do napisania na ten temat artykułu to proszę bardzo Nikt nie zabrania tobie wyrazić zdania na ten temat ok dzbanie
sraulon, ty prymitywie
sraulon, ty prymitywie 03.12.2021, 22:52
naucz się po polsku klecić zdania prymitywny trollu - a akurat ty jesteś ostatnim, co "na temat artykułu wkleja"...
Hands off
Hands off 03.12.2021, 15:39
Lewactwo z Unii ludziom święta chce zrujnować, a z gender - pedałować. Zj...na jest ich polityka, może islam ich wybzyka.
sraulon, ty prymitywie...
sraulon, ty prymitywie... 03.12.2021, 19:26
sraulon, ty prymitywny trollu - czy naprawdę te azjatyckie służby nie miały kogoś o inteligencji większej od politruka z kołchozu?
Sauron
Sauron 03.12.2021, 20:55
Czochraj druta lewaku
???
??? 03.12.2021, 21:15
Proszę księdza, skąd takie sposoby reagowania?
!!!
!!! 03.12.2021, 21:37
do???: Kler Biblii nie czyta a jak czyta to nie rozumie, politykę uprawia i stąd tyle agresji.
demokracja
demokracja 03.12.2021, 15:25
Reprezentują wyborców
Sauron
Sauron 03.12.2021, 15:11
To jest moja historia, moje życie i moje Boże Narodzenie. KE mnie dyskryminuje jako człowieka mieszkającego w UE. Sprawę powinniśmy skierować do TSUE włącznie z dochodzeniem wielomilionowego odszkodowania.
Spokojnie
Spokojnie 03.12.2021, 14:46
Gigantyczna afera w unijnych strukturach! W sprawę zamieszani są politycy, sędziowie TSUE i urzędnicy KE
Kulisy wielkiego skandalu finansowego na najwyższych szczeblach struktur Unii Europejskiej ujawnił lewicowy francuski dziennik „Libération”. Z doniesień gazety wynika, że w całą sprawę zamieszani są m.in. unijne instytucje, wysoko postawieni politycy Europejskiej Partii Ludowej oraz sędziowie TSUE i urzędnicy Komisji Europejskiej.
Spokójnie
Spokójnie 03.12.2021, 13:25
Widać gołym okiem parlament europejski jest skończony
88
88 03.12.2021, 12:35
Zrobiono z nas na siłę katolików w wieku niemowlęcym, ale nikt mi nie będzie narzucał jak mam nazywać tradycyjne święta przesilenia zimowego. W domu rodzinnym nazywały sie świetami Bożego Narodzenia, i tak już zostanie. Moja rodzina obchodzi Boże Narodzenie, prezenty przynosi świety Mikołaj / a może już nie świety/, dzielimy się opłatkiem czego tak samo jak prezentów nie lubię/ ale to taka tradycja i staram sie udawać, że mi to nie przeszkadza / cieszę się , że te spotkania przy wspólnym stole są coraz bardziej świeckie. Po śmierci naszych rodziców i rodziny z ich pokolenia , wszystko się zmieniło oprócz nazwy. Każdy ma swoją roodzinę, nikt już nie śpiewa kolęd, wszystko prawie na trzeźwo, nie jada się w tradycyjną Wigilię karpia, nie chodzi na Pasterkę, ani nie wpuszcza do domu szamanów w towarzystwie małych chłopców w białych mini sukieneczkach zwanych komżami w imię zasady- Stop pedofilom !
Kuźwa, nawet śnieg w święta, to teraz świeto.
https://www.onet.pl/styl-zycia…
Betlejem
Betlejem 03.12.2021, 20:15
Lecz się i to szybko
Spokojnie
Spokojnie 03.12.2021, 14:30
Nudne jak dla mnie masz ta porę roku jony brawo życzę powodzenia
Polski chłop
Polski chłop 03.12.2021, 14:20
Żaden lewak z UE nie zakaże mi świętowania Bożego Narodzenia po chrześcijańsku. Nikt też nie musi obchodzić żadnych świąt jeśli się z nimi nie identyfikuje. Nawet czerwoni wopiści mogą być wtedy sobą. Mogą leżeć z piwkiem i oglądać cały dzień Olejnikową albo Kraśkę. Albo wspominać jak notowali co proboszcz powiedział na pasterce, żeby dobrze powtórzyć oficerom prowadzącym (Choć pewnie przykro takim, że bo nie ma już dla nich uroczystości z okazji 22 lipca albo obchodów rewolucji październikowej)
Sauron
Sauron 03.12.2021, 14:10
Może nie ucz dziecka języka jak dorośnie sam wybierze język i jeszcze płeć
Sauron
Sauron 03.12.2021, 13:44
No to sobie żyj jak tobie odpowiada jest demokracja
Gryfi.
Gryfi. 03.12.2021, 11:04
Dla mnie Boże Narodzenie jest świętem, a pedał to zboczeniec i basta.
Sauron
Sauron 03.12.2021, 13:42
Hehehe sztos
Sauron
Sauron 03.12.2021, 10:44
Chyba bez kitu daleko nam do ciemnogrodu z Brukselli,tak jak pisalem wcześniej unia europejska poprostu się sypie ,podziękujmy lewackie zapedy
raczej
raczej 04.12.2021, 00:09
Sauro dla was Azjatów to i tak niedościgniony wzór.
Polski chłop
Polski chłop 03.12.2021, 10:42
Bolszewizm i internacjonalizm w natarciu, czyli dokładniej rzecz biorąc Międzynarodówka Komunistyczna 4.0 w wykonaniu EPL pod szyldem UE. Konsekwencje działań międzynarodówki znamy już z historii. I to nie jest ponury żart. Wręcz przeciwnie. Czas otworzyć oczy.

Pozostałe