Wydarzenia promujące kontrowersyjny mural

  • 04.12.2021, 20:59
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Wydarzenia promujące kontrowersyjny mural TWS
Dziś 4 grudnia 2021 r. odbyła się impreza związana z odsłonięciem muralu poświęconemu rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Kontrowersje dotyczyły miejsca, bezprzetargowego wyłonienia artysty i funkcjonowania projektu w przestrzeni. Władzom Gryfina to nie przeszkadzało i praca została właśnie zaprezentowana na murze przy ul. Ks. Jerzego Popiełuszki. Zaplanowano też przemowy.

Postać rtm. Witolda Pileckiego zacna, a forma uczczenia w Gryfinie, poprzez miejsce i samą pracę budzi wątpliwości. Miał ten pomysł dziś garstkę zwolenników.

Niemniej jednak każdy z uczestników wypowiadających się na tym spotkaniu podkreślał wyjątkowość i bohaterstwo niezwykłego Polaka. To nie ulega wątpliwości.

Wśród obecnych nie zabrakło władz miasta, oraz m.in. przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Historii Zemi Gryfinskiej, Gryfińskiego Ruchu Patriotycznego, gości z IPN i wojska. Wyjątkowym gościem był 95-letni kapitan ze Szczecina. Po przecięciu wstęgi bohater wojennych dni ma w Gryfinie swoje, na miarę lokalnych pomysłów, miejsce.

Druga część programu przeniosła się z ul. Ks. Jerzego Popiełuszki do Gryfińskiego Domu Kultury. Tam zaplanowano koncert Śpiewającej Rodziny Kaczmarków i wyświetlono film pt. „Witold”. Po tym, jak złośliwi mówią, tercetowym pandemicznym zwyczajem, zorganizowano panel dyskusyjny z udziałem reżysera obrazu Tadeusza Pawlickiego i Jarosława Wróblewskiego - autora książki „Rotmistrz”. Trzeba dodać, ze ubiegłotygoniową sesję bumistrz Mieczysław Sawaryn przygotował przez internet. Najbliższa sesja też odbędzie sie zdalnie. 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (27)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (80)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

xxx
xxx 08.12.2021, 07:59
Nie było milionera z Borzymia największego patrioty,polaka, no tego zapomniałem jak się nazywa, no ten zbudowany jak łodyga kukurydzy.
Cymbał
Cymbał 07.12.2021, 23:14
Genialne.
Patriota katolik
Patriota katolik 07.12.2021, 20:59
Pokonamy saracenów.
rotmistrz
rotmistrz 07.12.2021, 16:30
żadnych kontrowersji. wspaniałe dzieło!
z koziej d.. lepsza trąba, niż z ciebie rotmistrz
z koziej d.. lepsza trąba, niż z ciebie rotmistrz 07.12.2021, 17:26
Łyknąłeś kasę, więc pecunia non olet?
reżyser
reżyser 06.12.2021, 15:00
Bareja by tego nie wymyślił tylko kręcił na żywo.
zb.t.
zb.t. 06.12.2021, 13:23
Tadek był jak zawsze a gdzie Andrzej R.???
Bierka
Bierka 08.12.2021, 00:35
Jak go mlynarczyk wykiwał z działką, to mu ustrój siem przestał podobać. Stary chop a nie wie ile.
cash
cash 08.12.2021, 00:50
Ile do koperty?
nie wiem
nie wiem 06.12.2021, 14:21
A co to za persona Andrzej R.?
żołnierze wyklęci przez  watykan
żołnierze wyklęci przez watykan 06.12.2021, 08:53
kiedy z wyklętych watykan ściągnie klątwę tak jak z polski a pokropka nie było czy to nie dziwne
nieJa
nieJa 06.12.2021, 10:35
Po pierwsze :
patriotyczny mural na takim zad....
Zrobił to co było obowiązkiem każdego polaka
W/g najnowszej wersji to taki"dwa w jednym."
zupełnie inaczej wyglądała struktura konspiracji w obozie.
"świerzaka"nikt by nie dopuścił do konspiracji
C>B>D>O
samarytanin
samarytanin 06.12.2021, 00:12
Traf chciał, że podczas, gdy my świętujemy koncertem wypychanie z Polski głodnych i zmarzniętych ludzi, papież Franciszek, w tę samą niedzielę, odwiedził obóz uchodźców na greckiej wyspie Lesbos.

Powiedział tam: - Jestem tu, aby zobaczyć twarze uchodźców, aby spojrzeć w ich oczy pełne strachu i oczekiwania; oczy, które widziały przemoc i biedę; oczy wyżłobione zbyt wieloma łzami. Łatwo jest pociągnąć za sobą opinię publiczną, wzbudzając strach przed drugim człowiekiem. Smutno słyszeć o wykorzystywaniu wspólnych funduszy europejskich do budowy murów. Historia uczy nas, iż zamknięcie i nacjonalizm prowadzą do katastrofalnych skutków. Iluzją jest myślenie, że wystarczy się obronić przed najsłabszymi, którzy pukają do drzwi. Kiedy zagrożone jest ludzkie życie, kiedy zagrożona jest ludzka godność, granice państwowe stają się nieistotne.
ech
ech 06.12.2021, 00:04
My zastanawiamy się, z czegoś zrezygnować przed świętami, bo inflacja sięga już 8 procent a ci sobie propagande uprawiają. Wstyd!
odezwa
odezwa 05.12.2021, 23:53
Drodzy młodzi przyjaciele.
" Kto nie zna historii, traci sumienie"-Z.Herbert
Za R.Dmowskim:jesteście Polakami i macie polskie obowiązki, dlatego:
"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali"-św. Jan Paweł II i najważniejsze:
" Jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu to wszystko będzie na właściwym miejscu"- św. Augustyn.
Módlcie, się za Ojczyznę, kapłanów i Polaków. Wszyscy członkowie PiS, sympatycy i niezdecydowani, Agnieszki, Ole i Jacki and consorses, bądżcie roztropni wobec tych na górze głównie pnw. pieniądz korumpuje a władza deprawuje. Alleluja i do przodu!
Fakt
Fakt 06.12.2021, 02:21
Ten Augustyn to był świr. Generalnie uważał kobiety za pomiot Szatana, wiedział ile diabłów mieści się na główce od szpilki, był przeciwny myciu się poza chrztem i chronienia wszy, pluskiew itd. Szkoda czasu na zajmowaniu się "jakoby filozofem". Uznawał TYLKO MĘŻCZYZN. Uznawał biedę i miał kilka pałacy.
wikary
wikary 08.12.2021, 00:38
Typowy biskup
ech...
ech... 06.12.2021, 01:13
"rzadko na moich wargach".. - znasz to? Im kto więcej gada, gada, gada....
tak uważam
tak uważam 05.12.2021, 23:51
Nieudolnymi obchodami zbezcześcili dobre imię.
do pawełkopodobnych
do pawełkopodobnych 05.12.2021, 23:38
Martyrologia, pomnikomania, rozgrzebywanie ran, samobiczowanie, posypywanie głów popiołem, antysemityzm, ksenofobia...Z takimi cechami idziecie do suwerena? Brrrrr..
idiota
idiota 07.12.2021, 19:55
Jam to wymyślił nie chwaląc się.
Nie robot
Nie robot 07.12.2021, 19:49
Do idioty milcz
obserwator polityczny
obserwator polityczny 05.12.2021, 23:33
Musimy się przyzwyczaić do tego, źe i w naszym mieście są podejmowane patriotyczne inicjatywy. Nawet takie slabe jak w sobotę. Bardzo dobrze, źe nie interesuje nas tylko kultura fizyczna i moda...a coś więcej.obserwujemy spory ruch na gryfińskiej prawicy
szydera
szydera 05.12.2021, 22:57
Wyklęci nie są problemem samym w sobie, bo wszedzie zdarzają się czarne owce. Problem w tym że PiS i cały rząd te owce czci ! A wy durni wyborcy pisowscy temu przyklaskujecie. Dla was Bury to taki sam czlowiek jak Pilecki. To jest Hańba. Kogo jeszcze uważacie za bohatera ? Hitlera? No przecież też walczył z komunizmem !
gość
gość 05.12.2021, 22:55
O, to jest cenny wpis, bo że zacytuję Stalina, nieważne, kto jak głosuje, lecz kto liczy głosy, czyli w kraju zarządza się naszym myśleniem, tematami podejmowanymi w wydawnictwach, mediach, instytucjach. Z tego względu, ulokowania w wielu instytucjach, zarządach byłych ubeków lub towarzyszy, bardzo długo nie słyszeliśmy o wielkim bohaterze, rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Długo tłumiono kult żołnierzy niezłomnych, na szczęście pojawił się jako prezydent Warszawy Lech Kaczyński i ruszyło Muzeum Powstania Warszawskiego a młode pokolenie uwolniło się od kamieni przywiązanych do stóp pokolenia formowanego przez PRL i postPRL, czyli Trzecią RP z lat 90.
gołym okiem widać
gołym okiem widać 05.12.2021, 22:15
Zainteresowanie mieszkańców świadczy jak kiepska była to impreza.
Samson
Samson 05.12.2021, 19:46
Nie wiem po co taka uroczystość? Jaki związek Pilecki ma z Gryfinem? W tym roku przypada 40 rocznica wprowadzenie stanu wojennego. Co władze miasta szykują dla uczczenia tak dużego wydarzenia?
Saracen pobity
Saracen pobity 08.12.2021, 00:41
Jak to co ? Wprowadziły już stan wyjątkowy.
Comedy
Comedy 06.12.2021, 17:51
A gó...... o będzie.
demokracja
demokracja 05.12.2021, 22:28

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

ironia historii
ironia historii 05.12.2021, 21:12
Głupio świętować rocznicę, w kraju, gdzie stan wyjątkowy przepchnęli de facto inną ustawą. I wolność informacji jest mniejsza niż w 1981...
Nie robot
Nie robot 07.12.2021, 19:48
Idiota to za mało za twòj komentarz
Ewa
Ewa 05.12.2021, 19:23
Czepiacie się byle gó..... . No ale to skutki nie ujawniania komuchów, którzy siedzą na stołkach i ich dzieci również. Czas rozliczyć komuchów
ironia historii
ironia historii 05.12.2021, 21:13
Zacznij od siebie. I od swoich rodziców "ewciu"...
Memory
Memory 06.12.2021, 02:27
Najlepiej od ojca.
Pamiętam
Pamiętam 05.12.2021, 19:51
Ewa, przecież ty czołowa komuszka.
Zug
Zug 05.12.2021, 17:44
Slabe panie redaktorze.. Z calym szacunkiem dla Rafala ale to Pan przewodniczący zwołuje rade.. Oj słabo
Ale o co chodzi.......
Ale o co chodzi....... 05.12.2021, 19:40
Jak dostanie materiały od Seweryna a ten często dostarcza materiały tuż przed sesją a nawet w trakcie. To totalny bałagan w tym urzędzie. Najsłabsza organizacyjnie jest skarbnica ale reszta jej nie ustępuje. O sesję nadzwyczajną, też wnioskuje do przewodniczącego rady Seweryn. Jeżeli dotyczyć ma poborów burniszcza to znaczy, że to Seweryn zawnioskował o wyższepobory dla siebie. NIE MA innej opcji.
wiesz,z e dzwonią, ale nie wiesz w którym kościele
wiesz,z e dzwonią, ale nie wiesz w którym kościele 05.12.2021, 18:05
Guz,przewodniczący zwołuje, ale na wniosek burmistrza i to burmistrz przygotowuje od strony technicznej obrady. Bywało już tak, że przewodniczacy domagał sie sesji zdalnej, a Sawaryn nie potrafił tego zorganizować.
alex
alex 05.12.2021, 17:32
Ciekawe czy ci ''patrioci'' wiedzą ,że Pilecki po ucieczce z Auschwitz napisał raport o zbrodniach dokonywanych na Żydach i wysłał go do Anglii , a wszyscy go olali ? Przecież ci przebierańcy to najczęściej antysemici , którzy są jednocześnie ''obrońcami kościoła '' i obrońcami Żyda Jezusa i jego matki Żydówki , normalnie jakaś paranoja , przecież dla tych ''wybitnych prawdziwych Polaków " taki rotmistrz Pilecki powinien być zdrajcą , bo współczuł mordowanym Żydom i opisywał ich gehennę !!! Co do gości tego wydarzenia , to jak widzę ludzi ,którzy ze względu na piastowane stanowiska po znajomości albo z woli opcji politycznej biorą ogromne pieniądze ,to mnie mdli , łatwo być patriotą i brać taką kasę za nic !!! Szaraczkom zostaje posłuchać uniesień burmistrzów i innych nowobogackich !!!
pilecki był  marionetką  masońkich przełozonych
pilecki był marionetką masońkich przełozonych 05.12.2021, 20:57
dodaj jeszcze ze zydzi go osądzili i rozwalili a wydał go ksiądz katolicki
Rudy lis
Rudy lis 05.12.2021, 19:57
Ten uszaty od Andżeli to nawet chwalił się, że Pilecki to jego rodzina. Cha, cha, cha. Oj, coś uszatku nie tak z tą prowieniencją.
śpiewak
śpiewak 05.12.2021, 22:13
Słuchaj Rudy lisie:
Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina
Starszy czy młodszy, chłopak czy dziewczyna
Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina
Starszy czy młodszy, chłopak czy dziewczyna
Hej, hej bawmy się
Hej, hej śmiejmy się
Hej, hej bawmy się
Hej, hej śmiejmy się

Pozostałe