Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 20:29
Reklama
Reklama
Reklama

UOKiK przyjrzy się umowom PayPal. Chodzi m.in. o blokady wypłaty środków

Zbyt duża ingerencja spółki PayPal w sposób wykonywania umowy – to jeden z wątków, które wzbudziły podejrzenia prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tomasz Chróstny wszczął właśnie postępowanie wyjaśniające wobec przedsiębiorcy.
UOKiK przyjrzy się umowom PayPal. Chodzi m.in. o blokady wypłaty środków

Autor: iStock

PayPal to serwis internetowy, za pośrednictwem, którego możliwe jest dokonywanie płatności online. Usługa pełni również funkcję elektronicznego portfela lub skarbonki. Użytkownicy posiadający adres e-mail mogą przekazywać sobie przy jej użyciu wirtualne pieniądze.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotarły informacje na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa, które zdaniem prezesa instytucji mogą naruszać interesy zbiorowe konsumentów. Istnieje podejrzenie, że PayPal w zbyt dużym stopniu ingeruje w funkcjonowanie umów z klientami. Problemem mają być niedozwolone praktyki, takie jak: jednostronne wypowiadanie umów; zamykanie kont; ograniczenie możliwości wykonywania płatności czy wypłacania środków.

„Zakres tych uprawnień, które przyznała sobie spółka w regulaminach, jest bardzo szeroki – możliwe jest nawet jednostronne rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia. W postępowaniu wyjaśniającym sprawdzimy, czy rzeczywiście PayPal arbitralnie decyduje o wstrzymywaniu świadczenia usług oraz blokowaniu środków na kontach użytkowników bez podawania uzasadnienia ani wskazywania naruszeń, których się oni dopuścili” – wyjaśnia Tomasz Chróstny, szef UOKiK.

Sporna ma być również kwestia podejmowanych przez przedsiębiorstwo decyzji. Firma zastrzega sobie dowolność w stosowaniu długiej listy sankcji, jednak według UOKiK może nie ponosić za nie odpowiedzialności. Postępowanie wykaże również czy informacje na temat stosowanych praktyk są opisane w umowach w sposób jasny i jednoznaczny.

Jeśli potwierdzą się doniesienia o nieprawidłowościach, prezes UOKiK może wszcząć kolejne postępowanie, tym razem prowadzące do uznania klauzul stosowanych w umowach za niedozwolone lub postępowania w sprawie naruszenia interesów zbiorowych konsumentów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
wektor 16.12.2021 13:10
Łupią nas z każdej strony!

ech 16.12.2021 13:29
Od nowego roku PiS dopiero uderzy nas po kieszeni!

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama