Wraca sprawa Lex TVN. Polacy wyszli na ulice, prezydent zabrał głos

  • 20.12.2021, 20:30
  • News4Media
Wraca sprawa Lex TVN. Polacy wyszli na ulice, prezydent zabrał głos iStock
Choć wydawało się, że sprawa Lex TVN dobiegła końca po tym, jak zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji, sejm teraz przyjął ją pomimo wcześniejszego, senackiego weta.

Czym jest tzw. Lex TVN?

W połowie bieżącego roku opinię publiczną obiegł pomysł PiS, aby zakazać nadawania w polskiej telewizji kanałom z kapitałem spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wśród nich znajduje się stacja TVN, którą uważa się za największego przeciwnika telewizji publicznej. Krążyły wówczas opinie, że planowane zmiany wymierzone są bezpośrednio w program podlegający pod amerykański koncern Discovery. Ostatecznie decyzją senatu i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, we wrześniu koncesja TVN została przedłużona a sprawa zapomniana.

Wróciła jak bumerang

W piątek sprawa wróciła jak bumerang po tym, jak sejm odrzucił bezwzględną większością głosów uchwałę senatu o odrzuceniu nowelizacji rzeczonej ustawy. Podobnie jak w sierpniu i wrześniu, na ulicach polskich miast pojawiły się tłumy, które nie zgadzają się z taką decyzją twierdząc, że jest to uderzenie w wolne media. 

Co na to prezydent?

O dalszych losach nowelizacji zadecyduje teraz prezydent Andrzej Duda. Pytany o swoje zamiary względem ustawy odpowiedział dziennikarzom TVN zdawkowo, że bardzo dokładnie zbada tę propozycję. Przypomniał również swoją wrześniową wypowiedź, w której podkreślał, że zgodnie z brzmieniem Konstytucji stanie na straży wolności słowa i mediów.

„W Polsce przestrzegane są wszystkie normy, że w Polsce jest wolność słowa, w Polsce jest wolność prowadzenia działalności gospodarczej, gwarantowana przez polską konstytucję, i w związku z tym z tego punktu widzenia będę oceniał tę ustawę, jak ją dostanę” – wyjaśniał wówczas.

Andrzej Duda ma w obecnej sytuacji trzy możliwości – zawetować Lex TVN, podpisać lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. O ostatecznej decyzji głowy państwa dowiemy się w ciągu 21 dni od momentu wpłynięcia dokumentu do jego kancelarii.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (42)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Donio kaput
Donio kaput 21.12.2021, 14:51

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Gość
Gość 21.12.2021, 14:47
Nie dorośliśmy jeszcze do Europy i Świata, wciąż jeszcze wali nam z pyska wódą i czosnkiem uwierają nas walonki i mózgi mamy wyprane przez głupotę polityków, z czym do ludzi z gołą *** a w niej drzazga, która ciągle uwiera, gdzie prezydent jest sługą stetryczalego zawistnego samolubnego karła, który karierę polityczną zrobił na truchle brata.
nieJa
nieJa 22.12.2021, 04:38
przecież budyń tak się boi Kaczyńskiego ,że wyśle ustawę do trybunału konstytucyjnego a tam wiadomo co nadworna kucharka balbiny zrobi.Pisowcy powiedzcie co macie za cel walcząc z całym światem.Boicie się Putina a jednocześnie kopiecie amerykanów w dupę .
Smutna prawda
Smutna prawda 21.12.2021, 09:08
Po co ciemnocie wolne media. Dla nich i tak istnieje tylko Pis prawda..Po co im wiedzieć o pedofilach w sutannach, Mejzie czy majątku Morawieckiego. W Korei pln ludzie święcie też wierzą .. ze żyją w raju... a Zachód im zazdrości.
To narodowy socjalizm katolicki
To narodowy socjalizm katolicki 22.12.2021, 08:13
PiS i gis jedno ciało. A gis małe ale połknęli lewicę
premier
premier 21.12.2021, 09:29
Że zachód nam zazdrości mówił kilkukrotnie nasz Pinokio
tvn
tvn 21.12.2021, 05:54
a czemu polsat nie protestuje>?????
koniec
koniec 21.12.2021, 11:56
Nie oglądam już tej zakłamanej stacji. Zwłaszcza kurdupla Rymanowskiego - siewce głupoty.
Nowy nick
Nowy nick 21.12.2021, 11:42
Bo płaci podatki jak się należy i nie szczuje
sugerujesz pisią korupcję?
sugerujesz pisią korupcję? 21.12.2021, 14:38
Oj prymitywie - czyli paździerzowy pis po prostu chce kasy?
nie oglądam już
nie oglądam już 21.12.2021, 10:55
Bo się spisił.
glodny
glodny 21.12.2021, 01:30
Panie , ludzi obchodzi wzrost cen, inflacja a nie te wasze telewizje.
Polka
Polka 21.12.2021, 12:08
Wlasnie dlatego musi byc TV,ktora w jakis sposob przekazuje informacje np.o podwyzkach ,o pedofilii w kosciolach o finansowaniu tego „ diabla w ludzkiej skorze „ BIEDAKA z Torunia 👹🥴🙏🏼I!!!!!I Wiele innych informacjii ,ktorych w TVPpis niestety nie uslyszysz ani nie zobaczysz!!!!!😳😜Wlasnie przed chwila w TVN24 ,zobaczylam i uslyszalam jak Morawiecki zachowal sie w samolocie ,ktorym gdzies tam mial leciec i nic Go nie obchodzilo ,ze w tym czasie kontrolerzy ratowali swojego Kolege ,bo sie zle poczul i walczyli o Jego zycie !!!!!🤥🥰🤭Jak mowil gosc zaproszony do TVN24 ,to ten samolot w ktorym wlasnie znajdowal sie Morawiecki NIE POWINIEN ruszyc z pasa startowego !!!!!WSTYD Panie Premierze ,WSTYD!!!!'!🤥🤭🤭Ps .Juz takie przypadki,ze Pilot MUSIAL leciec ,bo bal sie ,ze Go zwolnia np.np.Sp .Lech Kaczynski ,ktory lecial ( juz nie pamietam ) ,ale chyba do Budapesztu ????🤔No i lot do Smolenska i do tej pory nie wiemy prawdy co wtedy bylo w tym samolocie !!!???
Myśl jak masz czym
Myśl jak masz czym 21.12.2021, 09:21
A co ty myślisz że o wzroście cen, inflacji, powiadomi cie zakłamana TVPis?
PiSmak
PiSmak 22.12.2021, 08:22
A o jaką inflację chodzi ? Bo u nas nie ma..
Tv
Tv 21.12.2021, 06:52
Ale pokazują dlaczego chodzisz glodny.
nihil novi
nihil novi 21.12.2021, 01:18
To, co było, jest tym, co będzie, a to, co się stało, jest tym, co znowu się stanie: więc nic zgoła nowego nie ma pod słońcem. Jeśli jest coś, o czym by się rzekło: «Patrz, to coś nowego» - to już to było w czasach, które były przed nami. Nie ma pamięci o tych, co dawniej żyli ani też o tych, co będą kiedyś żyli, nie będzie wspomnienia u tych, co będą potem. Fragment Księgi Koheleta
Blida
Blida 21.12.2021, 01:09
Mecenas Roman Giertych oraz prokurator Ewa Wrzosek mieli być ofiarami śledzenia przez oprogramowanie Pegasus - poinformowała w poniedziałek agencja Associated Press na podstawie doniesień kanadyjskiej grupy Citizen Lab, która bada przypadki inwigilowania dziennikarzy i polityków. "Polski rząd badał moje rozmowy godzina po godzinie, dzień po dniu. Używano mikrofonu tego telefonu. To był czas kampanii, spotkań z PDT, sprawy II wież. Niewiarygodny skandal" - skomentował sprawę Giertych. "Sugestie, że polskie służby wykorzystują metody pracy operacyjnej do walki politycznej, są nieuprawnione" - twierdzi z kolei rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Problem w tym, że Giertych jest w zasadzie politykiem.
mocne
mocne 21.12.2021, 01:00
Obecna władza kocha skandale, bo kolekcjonuje je w niebywałym tempie. W zasadzie już się do nich przyzwyczajają i bardzo trudno jest dziś oburzyć opinię publiczną w Polsce. A jednak ujawniona dziś przez agencję AP sprawa podsłuchu dwójki prawników to skandal, który powinien zachwiać polskim państwem.

To gigantyczny skandal, który powinien zostać wyjaśniony przez prokuraturę, a być może przez komisję śledczą w Sejmie. Podsłuchiwanie kogoś dlatego, że jest krytykiem władzy, to domena krajów autorytarnych. Jeśli przejdziemy do porządku dziennego nad tym, że krytykujący władzę prawnicy w Polsce są podsłuchiwani, jeśli uznamy, że to w porządku, to znaczy, że zgadzamy się na to, by Polska stała się krajem niedemokratycznym.

Prokuratura i/lub komisja śledcza powinny wyjaśnić, ile osób w Polsce i dlaczego było lub jest podsłuchiwanych przy użyciu Pegasusa. To narzędzie dobre do ścigania szpiegów lub karteli narkotykowych, ale na pewno nie ludzi, którym nie podoba się, kto rządzi lub jak rządzi.

Nie jesteśmy Rosją, gdzie wola cara jest prawem, a krytyka cara jest zdradą. Przynajmniej wierzę, że nie jesteśmy i mam nadzieję, że polskie państwo mnie teraz w tej wierze upewni.
To napisal Tomasz Węglarczyk na onet.pl.
Protestuję
Protestuję 22.12.2021, 08:26
Nie jesteśmy Ukrainą, Rosją czy Węgrami !!!
jujka
jujka 21.12.2021, 00:33
Widzę, jedną wielką zgniliznę w Pislandzie. Czas na zmiany i to drastyczne.
Spokojnie
Spokojnie 20.12.2021, 23:31
Ooooo, generacja "trupów" czerwonych zbrodniarzy, przybyła na spęd gówna w szambie.
Tadeusz
Tadeusz 21.12.2021, 06:55
A ty wolałbyć oglądać oligarchę morawieckiego?
nieJa
nieJa 21.12.2021, 05:01
podziwiam cię sauron .ty nie jesteś idiotą .Ty jesteś prymitywnym chamem Co znaczy złe urodzenie.to wszystko o twojej osobie!
sraulon, ty prymitywie
sraulon, ty prymitywie 21.12.2021, 00:25
Sraulon, ty prymitywie - mówisz o Rydzowym spędzie, czy Kaczafiego trybunale kucharki?
czoraj, 23:31 Ooooo, generacja "trupów" czerwonych zbrodniarzy, przybyła na spęd gówna w szambie.
viev
viev 21.12.2021, 00:19
Zamilcz azjatycki trollu z 23.31. Zjednoczona Europa jest nie dla was, bo najpierw musicie nabyć ogłady. , żeby ktoś was chciał czytać i z wami rozmawiać.
Sauron
Sauron 20.12.2021, 23:18
Jak widać p.Tusk potrafi wokół siebie zgromadzić w większości wulgarne i bezrefleksyjne osoby. A w tych przyzwoitszych wywołać darwinowskie instynkty. Widać w takim towarzystwie czuje się najlepiej
sraulon, ty prymitywie
sraulon, ty prymitywie 21.12.2021, 00:17
sraulon, ty prymitywie - wulgarni jak naziści palący traktaty kaliskie - gromadzący się wokół Ziobry i Kaczafiego....
Sauron
Sauron 20.12.2021, 23:12
Jeszcze nie WIGILIA, a BYDŁO ryczy ludzkim głosem, ale nie na chwałę PANA, ale SZATANA (usłyszy z pewnością i weźmie do siebie!).
sraulon, ty prymitywie
sraulon, ty prymitywie 21.12.2021, 00:18
sraulon - podsumowałeś ekspres pisowski - że też w sprawie pandemii nie potrafią od dwóch lat uchwalić....
Sauron
Sauron 20.12.2021, 23:09
tusek pojechał miłoszem jak "nobłystka czymborska" ustami stalina słodszymi niż malina
sraulon, ty prymitywie....
sraulon, ty prymitywie.... 21.12.2021, 00:19
sraulon, ty prymitywie - ty się na czerwonej książeczce mao chowałeś, ty "znafco" literatury...
Sauron
Sauron 20.12.2021, 23:06
Jednym zdaniem "pesudoelita" popeerelowska może się poszczycić jedynie "chamstwem i drobnomieszczaństwem" - jak mawiał majster "Wężykiem Jasiu" !
sraulon, ty prymitywie...
sraulon, ty prymitywie... 21.12.2021, 00:20
sraulon, ty prymitywie, tak określasz "żoliborskego" Kaczafiego? Jak tam sprawa jego domku po wojnie w Warszawie?
Spokójnie
Spokójnie 20.12.2021, 23:03
Gdybym zagłosował na to chamstwo to moja matka i ojciec powstaliby z grobu. W jakich rodzinach się wychowali Ci co przychodzą na takie spotkania. Przecież to rynsztok.
Wyrazy współczucia
Wyrazy współczucia 21.12.2021, 09:19
Nic dziwnego że już w grobie. Taki synuś to wielka tragedia. Ciebie nienawiść PiS wychowała...Pewnie jesteś samotny i otoczony wokół takimi przyjaciółmi.... jakich ma twoja partia w świecie.
sraulon, ty prymitywie...
sraulon, ty prymitywie... 21.12.2021, 00:21
sraulon, ty prymitywie, przecież twoja matka niepiśmienna była - zresztą i tak po polsku nie umiała....
milon