Piszesz na drzwiach K+M+B? Robisz to źle! Wyjaśniamy, jaka jest poprawna forma

  • 01.01.2022, 09:50
  • News4Media
Piszesz na drzwiach K+M+B? Robisz to źle! Wyjaśniamy, jaka jest poprawna… iStock
Po wizycie duszpasterskiej wielu z nas zapisuje poświęconą kredą na drzwiach wejściowych skrót K+M+B myśląc, że pochodzi on od imion trzech mędrców. Okazuje się, że nieświadomie popełniamy błąd. Wiemy, jak powinien wyglądać prawidłowy napis i co właściwie oznacza.

Podobne brzmienie zapoczątkowało błąd

Legenda głosi, że trzej królowie – Kacper, Melchior i Baltazar, którzy podążając za wschodnią gwiazdą, pokonali długą wędrówkę, aby pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi i podarować mu mirę, kadziło oraz złoto. To właśnie ta historia zapoczątkowała stosowanie błędnego skrótu K+M+B, który wielu z nas zapisuje na swoich drzwiach po wizycie duszpasterskiej.

Nie plusik, a krzyżyk

W rzeczywistości, według księgi liturgicznej „Obrzędy błogosławieństw” poprawną formą jest C+M+B, co oznacza tak naprawdę „Christus Mansionem Benedicat”. W tłumaczeniu na język polski to po prostu „Niech Chrystus błogosławi ten dom”. Ważnym jest również fakt, że znaki pomiędzy literkami to nie plusiki, jak się powszechnie przyjęło, a krzyżyki stawiane na znak błogosławieństwa. Prawidłowo, po ostatniej literze skrótu, również powinien pojawić się krzyżyk, a dopiero po nim rok, w którym kolęda została przyjęta. W bieżącym roku zatem powinniśmy na naszych drzwiach napisać „C+M+B+2022”.

Księdza trzeba zaprosić

W związku z obostrzeniami pandemicznymi, w większości miast wizyta duszpasterska odbywać się będzie na zaproszenie. Parafie przyjmują zgłoszenia poprzez kontakt mailowy i telefoniczny lub bezpośrednio w zakrystiach po mszach świętych, jednak odbywa się to wedle indywidualnie ustalonych przez kościoły zasad. Aby dowiedzieć się, jakie zasady panują w miejscu naszego zamieszkania, warto skontaktować się z własną parafią lub śledzić ogłoszenia parafialne, np. na stronie internetowej.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dzizus
Dzizus 02.01.2022, 23:55
Józek a co się stało z tym złotem. mirrą i kadzidłem które dostałem od trzech kruluf?
pawulon
pawulon 02.01.2022, 21:55
Skoro na początku byli tylko Adam i Ewa, mieli dzieci, to z kim te dzieci dalej się rozmnażały?
Dla kolegi pytam...
Kto się odważy zadać to pytanie batmanowi w czasie zbiórki kopert?
Jadzia
Jadzia 03.01.2022, 14:19
Pawulon, chyba ci za mało wstrzyknęli tego specyfiku.
toi
toi 03.01.2022, 07:55
lecz sie...margot ci odpowie
filemon
filemon 02.01.2022, 22:31
Normalnie kazirodztwo.A kazirodztwo jest w Polsce zakazane i karalne.
Ciekawa
Ciekawa 02.01.2022, 15:57
Czy mędrcy to znaczy królowie? W Piśmie Świętym nie mam mowy o trzech królach. Proponuję sprawdzić u źródła, czyli w Piśmie Świętym - np. w Ewangelii św Mateusza rozdział 2, wersety 1 - 12..Wielu wierzących , którzy przeczytali Pismo Święte odeszło od Kk. Pytanie dlaczego?
do pitolącej 15.57
do pitolącej 15.57 02.01.2022, 17:26
pitolisz jak te gryzipiórki, co będą całe rozprawy pisać czy ma być "ce" czy "ka" i czy to krzyżyk czy plusik...
Co ma to do rzeczy?
Magowie, mędrcy, władcy - czy to jedno wyklucza drugie? Władca miasteczka miał smykałkę do astrologii - wówczas traktowanej jak wiedza królewska.
A zresztą - czy to naprawdę jest takie ważne?
Tradycja ubrała ich w egzotyczne szaty. Że byli bogaci - pewnie wyglądali na jakichś władców - nie dało się wtedy "wygóglać" kto to jest...
świętsi od świętych, papiescy bardziej niż papież...
świętsi od świętych, papiescy bardziej niż papież... 02.01.2022, 11:28
Pitu pitu... Pisze się zgodnie Z TRADYCJĄ na Trzech Króli inicjały trzech króli. Tradycja. A nie kurialne gryzipiórki będą wymyślać...
Petru
Petru 02.01.2022, 22:33
Króli było sześciu!!!!!!!!
88
88 02.01.2022, 10:19
Każdy ksiadz powinien przedstawić zaświadczenie z Policji , że nie jest na liście pedofilów, oczywiście tej utajnionej przez Ziobrę.
https://www.youtube.com/watch?…
toi
toi 02.01.2022, 19:28
lecz się!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jadosław
Jadosław 01.01.2022, 20:00
Zapraszam jutro do siebie na niedezielny obiat wszystkich skacowanych. Julka ugotuje kapuśniak na świńskich ogonach a na drugie danie będzie miska ryżu.
Mieszkanka
Mieszkanka 01.01.2022, 12:00
Księża, którzy będą chodzić po koledzie na zaproszenie osób (tak powinno być wszędzie) powinni okazać paszport cowidowy.. W okresie pandemii należy wystrzegać się osób obcych, spotykających się z różnymi ludzi.
Ryś
Ryś 01.01.2022, 11:59
K+M+B oznacza Koperta Musi Być.Dlatego nie bazgram po drzwiach oraz nie wpuszczam kiecmana bo chcę zaoszczędzić.
koleda
koleda 01.01.2022, 19:39
i zgłoś że pogrzeb w worku i pod murem cmentarza....
...........
........... 01.01.2022, 21:23
Cmentarz w Gryfinie nie jest własnością kleru,to cmentarz świecki.
rick
rick 01.01.2022, 11:54
Musiał bym na łeb upaść żeby bazgrać coś po moich drzwiach.
ryba
ryba 01.01.2022, 10:54
kamienica Mariana Banasia
Kiecmann Pedrofil
Kiecmann Pedrofil 01.01.2022, 10:45
Bazgranie po drzwiach to zwykły wandalizm.

Dodam że zaklęcie K+M+B i tak nie działa
hmm...
hmm... 01.01.2022, 10:24
To kolęda jednak będzie?

Pozostałe