Melchior, Kacper i Baltazar. Czy trzej królowie istnieli?

  • 06.01.2022, 07:30
  • News4Media
Melchior, Kacper i Baltazar. Czy trzej królowie istnieli? iStock
Może byli władcami albo magami. Być może przybyli z Persji lub innego zakątka świata. O trzech królach, którzy przybyli przywitać na świecie Jezusa wiadomo niewiele. Ale zasadnicze pytani brzmi: czy istnieli?

Opowiada o nich Ewangelia św. Mateusza, ale dosyć oszczędnie. Święty określa ich jako „magów”, a nazwa „mędrcy” czy „królowie” przylgnęła do nich później. Ma to uzasadnienie, bo w dawnych czasach słowo „mag” oznaczał tyle, co „człowiek uczony” albo właśnie „mędrzec”. Dosłownie trzej królowie w Biblii zostali opisani tak: „Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon”.

Niekoniecznie także przybyli ze wschodu, jak teraz się powszechnie sądzi. Ks. dr Lucjan Bielas z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, historyk Kościoła i starożytności przed kilkoma laty wyjaśniał, że królowie zobaczyli gwiazdę na wchodzie, czyli w tym właśnie kierunku od Jerozolimy. Nie oznacza to, że koniecznie przybyli ze wschodu, a ks. Bielas osobiście uważa, że mędrcy byli Persami. „I że byli uczniami Zaratustry” – dodał i wyjaśnił: „Zaratustra głosił, że na świecie są dwa potężne bóstwa: dobro i zło. Między nimi jest nieustanna walka. Człowiek jest istotą pośrednią i może opowiedzieć się po jednej albo drugiej stronie. Czyniąc dobro, przyczynia się do budowania królestwa dobra, a czyniąc zło — oddaje przysługę złu. Ostatecznie jednak dobro zwycięży”. A to przecież przypomina zasady chrześcijańskie.

Roman Zając, autor książki „Trzej Królowie. Tajemnica mędrców ze Wschodu” także opowiada się za perskim rodowodem mędrców. Udowadnia to, wskazując na najstarsze malowidła, na których mędrcy są właśnie w perskich strojach. Na dobrą sprawę nie wiadomo dokładnie, ilu królów przybyło do Betlejem. Ich liczba nie została określona, a wzmianki o tym pojawiły się dopiero w II wieku. Wówczas pada cyfra trzy. Wtedy także dokładniej były opisane przyniesione dary. A były to złoto, kadzidło i mirra. Złoto było symbolem króla. Kadzidło to znak boskości, a mirra to wonna żywica i zwiastuje męczeńską śmierć.

Zasadnicze pytanie jednak brzmi: czy trzej królowie istnieli? Historycy i badacze oceniają, że zapewne ich w stajence nie było. Mimo to 6 stycznia obchodzone jest Święto Trzech Króli, czyli Święto Objawienia Pańskiego. Zostało zapoczątkowane w pierwszych wiekach chrześcijaństwa w kościele wschodnim, a następnie ta tradycja przeszła do kościoła rzymskiego. „Największy kult mędrców ze Wschodu panował — i wciąż panuje — w Kolonii, gdzie w XII w. przewieziono relikwie mędrców. Nie mamy dowodów na ich autentyczność; to już kwestia wiary. Ale w krajach niemieckojęzycznych 6 stycznia kultywuje się piękną tradycję, tzw. Sternsinger. Kolędnicy chodzą po domach, świętują, są piękne orszaki” – dodał ks. Bielas.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ryba
ryba 06.01.2022, 16:53
istnieli!!! Kłamca, Malwersant i Błazen. Zgadnijcie kto to- żyją do dziś.
chech
chech 07.01.2022, 00:18
tylko trzech? Trudno wybrać....
pegazuz
pegazuz 07.01.2022, 00:30
A wybory były sfałszowane bo nie były róne zgodnie z konstytucją.
KABA  RET
KABA RET 06.01.2022, 14:21
TYMCZASEM NA SATURNIE HA HA AH https://youtu.be/kx8eNpWTTnQ
co to za porónanie?
co to za porónanie? 06.01.2022, 14:52
Zdrowy jesteś na umysle?
TRZY WIARY  TAKI KABA  RET
TRZY WIARY TAKI KABA RET 06.01.2022, 15:40
https://www.google.com/url?sa=… ZYDOWSKA CHRZESCIJANKA ZONA PIERWSZA MAHOMETA HA HA AH
MONTY PHYTON HA AH AH  KABA  RET
MONTY PHYTON HA AH AH KABA RET 06.01.2022, 14:18
https://youtu.be/SAjXTuqlweI TRZEJ KRÓLOWIE HA HA AH
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 06.01.2022, 14:02
prowadził ich syriusz ha ah ah szedł pierwszy MINTAKA TUZ ZA NIM ALNI LAM I DALEJ ALNI TAK HA HA AH TRZECH PAJACY Z ORIONA HA AH AH
lewak
lewak 06.01.2022, 12:23
W przeciwieństwie do Was, kochani i dobrzy Katolicy, uważam że jest to Wasz wybór i nie mnie to komentować językiem, często nieobcej Wam, nienawiści. Jeszcze żyjemy w wolnym kraju i każdy przejaw wolności nikogo nie krzywdzącej jest pożądany.
dobrze prawisz
dobrze prawisz 06.01.2022, 14:53
I szanuj to.
isw
isw 06.01.2022, 12:18
Młodzi masowo odchodzą od KK. Najciekawsze jest to, że dziadersi w episkopacie wszystkie te dane, badania społeczne znają, ale nie robią absolutnie nic, by to zmienić, wręcz przeciwnie - jeszcze bardziej popierają PiS, bardziej zaciekle budzą nienawiść wobec mniejszości i jeszcze bardziej stają się endeccy.
Gość
Gość 06.01.2022, 12:14
Dlaczego? Dlaczego czytając komentarze wylewa się z nich tyle żółci, tyle jadu i nienawiści? Żydzi mają swoje święto gdzie symbolicznie kijami obijają kukłę Hamana, Święto Purim. I to nikomu nie przeszkadza, natomiast Orszak Trzech Króli już tak, topienie Marzanny na wiosnę też się nie podoba. Dlaczego próbuje się niszczyć tradycję? Czyżby lepsze było Halloween? Niby zabawne a w rzeczywistości brzydkie i mroczne? Powiem krótko i kolokwialnie, poluzujcie gacie, wszyscy Ci którym się to nie podoba i pozwólcie dzieciakom, aby miały trochę radości w tych mrocznych czasach które nas otaczają.Tradycji niech stanie się zadość. To nie nic wspólnego z polityką, to jest tradycja i pielęgnujmy ją tak długo, jak to możliwe. Bardzo proszę odpuście - niech dzieciaki mają trochę radości. Zdrowia i wolności życzę wszystkim.
Straszna prawda.
Straszna prawda. 06.01.2022, 11:49
Kanada właśnie przeznaczyła 40 mld dolarów !!! odszkodowania za pomordowane ,gwałcone,maltretowane ..sprzedawane ....ponad 100 tys dzieci z sierocińców prowadzonych przez zakonnice i księży..na ich terenie....Nielicznym dzieciom z tego piekła udało się przeżyć..Na terenie zakonów odnaleziono masowe groby . TVPis wam tego nie powie ...ale w internecie można poczytać..Ja za taką religię dziękuję ..
Fakty
Fakty 06.01.2022, 17:06
To kościół i księża mordowali.
Tak to wygląda
Tak to wygląda 06.01.2022, 11:21
W religii nie ma żadnych dowodów....Sama biblia zawiera udowodnionych ponad 30 tys poprawek... Została spisana około 300 lat po śmierci Jezusa i nie wiadomo przez kogo . Wiele ewangeli Watykan zataił. ..Nikt nie wie ile w niej prawdy ..Kto chce niech wierzy... Natomiast na pewno zbiór tych opowieśc..i nie powinien być przedmiotem w szkole.
Fakt
Fakt 06.01.2022, 11:52
Wpisz w google : "Masowe dzieci grobów w Kanadzie".. Przerażające
rolnik
rolnik 06.01.2022, 12:19
Bez katolicyzmu nie ma PiS-u. Katolicyzm to gleba, na której wyrasta polski autorytaryzm. Na szczęście warstwa tej gleby jest coraz cieńsza. I coraz bardziej jałowa.
ryba
ryba 06.01.2022, 16:54
z głupoty wyrasta, nie z katolicyzmu
Pankreator
Pankreator 06.01.2022, 10:43
To byli Turbolechici.
daj spokój
daj spokój 06.01.2022, 11:55
Turbolechici to bajka.
Trzeba prawdy Polakom
Trzeba prawdy Polakom 06.01.2022, 10:39
To byli wysłańcy z WIELKIEJ LECHII .Przybyli złożyć pokłon nowonarodzonemu słowiańskiemu Bogu z rzymskiej niewolnicy -Słowianki Miry (Maryji) sprzedanej Herodowi. Maryja na stare lata przed wniebowstąpieniem wróciła do Częstochowy stąd przydomek Częstochowska. Dziś w Częstochowie jej obraz sprawiony na jej podobieństwo jest tam w klasztorze. ONA niepokalana powiła Boga z seksu niepokalanego z innym Bogiem ... a Turbosłowianie z LECHII powrócili szlakiem bursztynowym do Wielikiej LECHII.
katolik
katolik 06.01.2022, 10:34
To na dziś modlitwa:
Panie Jezu Chryste, którego Trzej Mędrcy jako Dziecię znaleźli w domu i złożyli Mu hołd, który wzrastałeś w domu w Nazarecie przy boku Maryi i świętego Józefa, uświęć i nasz dom swoją obecnością. Niech panuje w nim Twoja miłość, dobroć i czystość. Niech wszyscy tworzymy domowy Kościół, który w tym sanktuarium niech stale składa Ci uwielbienie i chwałę. Niech święte symbole, które znaczymy na drzwiach tego sanktuarium, przypominają nam i tym, którzy będą nas odwiedzać, że jesteśmy domowym Kościołem i za gwiazdą wiary chcemy iść na spotkanie z Tobą, do domu naszego wspólnego Ojca, z którym w jedności Ducha Świętego żyjesz i królujesz przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Polka
Polka 06.01.2022, 13:19
Jak juz po katolicku i po bozemu to Prosze !!!: Napisz Mi ktory z tych „ sukienkowych „ chodzi pieszo ,ktory z nich posci ,ktory z nich pomaga biednym ,ktory z nich ZYJE w ubostwie !!!??? Znasz takiego albo takich „ pasibrzuchow „ !!!!????Zyja w luksusach ,jezdza najnowszymi samochodami , np.taki rydzunio z Torunia to nie Dosc ,ze nie pomaga to jeszcze wyciaga Te swoje lapska po pieniadze od naiwnych rencistow i emerytow !!!!!👎🏿👹😡🙏🏼😳😠I Co ty mi PISzesz o odwiiedzaniu tych pazerniakow ,ktorzy zastepuja Pana Jezusa !!!!???? Jestes takim samym zdewocialym i klamliwym niby katolikiem jak wielu innych wierzacy tym sukienkowych !!!!AMEN🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼🥴🥴🥴🥴
polak
polak 06.01.2022, 19:46
lecz się
Polka
Polka 06.01.2022, 22:39
A co prawda boli !!!???To przez takich jak Ty i Ci „ sukienkowych „ leczyc sie musi tysiace jak nie Miliony dzieci ,mlodziezy ,a nawet juz dorosli ( ktorzy tez byli molestowani ) przez klechow i Te niby zakonnice !!!! Wy zamiataliscie i zamiatacie Te STRASZNE zboczenia tych darmozjadow !!!Biegacie do kosciola ,calujecie purpurow w pierscienie ,wysylacie „ BIEDNEMU „ rydzowi nawet 100% emerytury ,a pozniej macie pretensje do swoich bliskich ,ze sie Wam nie opiekuja !!! Jaki to trzeba miec tupet i byc zaklamanym !!!! A to co dzialo sie w Kanadzie i co „WYPRAWIALI „ Ci ktorych niby powolal Pan Bog ,to kuzwa Bog czy Pan Jezus nakazal im robic Te ohydne i barbarzanskie czyny z niewinnymi i slabymi dziecimi!!!! Tym dzieciom ( ktorzy przezyli) i dzisiaj sa juz doroslami ludzmi TEZ napiszesz ,zeby sie „LECZYLI“ !!!???😠😡
Wniosek
Wniosek 06.01.2022, 11:25
Ładnie. ale patrząc na ogromne nieszczęścia tego świata, gwałty na dzieciach. ..lista długa.... wątpię w wszechmoc i wielką miłość tych na górze ..
wierzący
wierzący 06.01.2022, 11:56
Człowiek to grzeszna istota. Trzeba się modlić i zrobić poprawę.
Prawo boskie.
Prawo boskie. 06.01.2022, 18:46
Niech Kosciol zacznie od siebie....Ale grzechy jakich sie dopuszczal ,a wlasciwie barbarzynstw ,zaden Bog nie powinien wybaczyc. To nie byloby fair wobec ofiar.

Pozostałe