Czy w sklepach faktycznie będzie taniej? Eksperci są sceptyczni wobec rządowej tarczy

  • 12.01.2022, 09:00
  • News4Media
Czy w sklepach faktycznie będzie taniej? Eksperci są sceptyczni wobec… Krystian Maj/KPRM
Mimo wielkiej obniżki podatku VAT możemy nie odczuć zmian. Tak uważają ekonomiści i zwiastują, że gdy tarcza antyinflacyjna przestanie działać, w sklepach może być jeszcze drożej.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. To kolejne działania, których celem jest zwalczenie drożyzny w Polsce. Tym razem rząd planuje maksymalnie obniżyć podatek VAT. Ma się to stać już 1 lutego i będzie obowiązywało przez pół roku. Rząd szacuje, że przez te zmiany do budżetu państwa wpłynie ok. 11,6 mld złotych mniej.

  • Premier zapowiedział, że na żywność i napoje, które obecnie są obłożone 5-procentową stawką podatkową, VAT wyniesie 0 procent.
  • Na paliwa silnikowe podatek zostanie zmniejszony do 8 procent.
  • Na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą podatek zostanie zmniejszony z 8 do 0 procent
  • VAT na gaz ziemny ma wynieść 0 proc.
  • Na energię elektryczną zostanie zmniejszony do 5 proc.
  • Stawka na energię cieplną wyniesie 5 procent.
  • Narodowy Bank Polski już ocenił, że te działania mają obniżyć inflację „przejściowo” o 3,4 punktów procentowych. Obecnie wynosi ona 8,6 procent.

Komentarze

Jednak wielu ekspertów uważa, że tarcza nie zawsze przyniesie spodziewane efekt. Analitycy Credit Agricole przewidują, że żywność w sklepach nie musi potanieć. Jej ceny mogą się utrzymywać na wysokim poziomie, ponieważ handlowcy doliczą sobie wyższą marżę. Powołują się przy tym na badania wskazujące, że tak działają firmy charakteryzujące się relatywni niskimi marżami.

Problemem są także większe sklepy, które z reguły dbają o wysoką rentowność i dlatego nie muszą być skłonne do obniżania cen. Z drugiej strony klientowi, który robi codzienne zakupy spożywcze, trudno jest porównywać ceny każdego produktu w kilku placówkach. „Co więcej, nawet stwierdzenie różnic w cenie tego samego produktu żywnościowego pomiędzy sklepami nie zawsze jest wystarczającym argumentem do zrobienia części zakupów w innym sklepie” – oceniają.

Sceptyczna co do powodzenia tarczy jest także Konfederacja Pracodawców Lewiatan. Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny tej organizacji ocenia, że nie będzie – jak mówił premier – obniżki cen paliw o 70 groszy. Wyniesie około 40 groszy na litrze. „W przypadku cen na stacjach benzynowych większe znaczenie niż interwencja rządu będzie miała cena ropy na rynkach światowych, a ta ponownie przekroczyła 80 USD za baryłkę i zbliża się do maksimów z 2021 r. Tym razem rządzący nie będą mieć tyle szczęścia, jak w przypadku obniżki akcyzy na paliwa, kiedy to spadek cen był odczuwalny jeszcze przed rozpoczęciem działania pierwszej tarczy. Tym samym nie mamy co liczyć na zapowiadane 70-80 gr obniżki na litrze” – tłumaczy Zielonka.

Obawia się także, że gdy tarcza przestanie działać, a sytuacja ekonomiczna się nie poprawi, to ceny nie tylko wrócą do obecnego poziomu, ale będą jeszcze wyższe. „Gdy to nastąpi, inflacja może przekroczyć 10 proc., chyba że rząd liczy na odwrócenie trendów na rynkach światowych – chodzi o rosnące ceny paliw, nawozów, produktów spożywczych, a także nagłą zmianę polityki innych państw stymulujących popyt na rynku międzynarodowym” – zwiastuje.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 13.01.2022, 21:53
POWSTAJE NOWY KIERUNEK NA STUDIACH " nowy ład " ha ha ah kabaret
wieszcz
wieszcz 12.01.2022, 21:08
Oto przepowiednia całkiem realna:
Obniżona stawka VAT na podstawowe dla Polaków produkty i surowce może obowiązywać nawet do 2023 r. - wynika z rozmów Wirtualnej Polski z przedstawicielami rządu. To najpotężniejsze narzędzie obozu władzy, którego PiS użyje do walki z inflacją, a tym samym - wiele na to wskazuje - do walki o zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Tyle że nad PiS wisi ogromne ryzyko: niektórzy ekonomiści wskazują, że utrzymywanie niskich stawek VAT na dłużej niż pół roku może skończyć się katastrofą dla finansów publicznych.
nieJa
nieJa 16.01.2022, 18:47
przecież już mamy katastrofę finansów publicznych.Smieszne jest tylko tłumaczenie sie pisowców .wszyscy w koło są winni tylko nie on i
ryba
ryba 12.01.2022, 19:29
kłamca naobiecywał i wszyscy uwierzyli. Prosty rachunek- kg wołowiny 26 złotych obecnie, po tarczy 25 / minus 5 %/ po podwyżce gazu i prądu wołowina u chłopa 28 złotych w sklepie 30. Macie swoją tarczę ileś tam.
haha
haha 12.01.2022, 18:25
o walki z drożyzną nawiązał ironicznie w mediach społecznościowych Roman Giertych. Mecenas zaoferował obniżkę cen w swojej kancelarii dla wszystkich wyborców Prawa i Sprawiedliwości.
Jacek
Jacek 12.01.2022, 23:11
Giertycha stać, tyle milionów ukręcił z firmy. Ha ha ha chce być bezkarny. Już wyzdrowiał, serduszko puka
niewesoła konstatacja
niewesoła konstatacja 12.01.2022, 13:34
Polski Ład program gospodarczy zbudowano w niewłaściwy sposób. Widać to po sposobie jego promowania. Jest ogrom billboardów pokazujących, ile złotych więcej będą mieli emeryt Jan, 55-letnia pani Zofia, młode małżeństwo. A przecież zupełnie nie o to powinno chodzić w największej od lat reformie podatkowej; tym bardziej, że to nieścisłość. Osoba, której w portfelu zostanie nawet kilkaset złotych, wyda je od razu na usługi czy produkty droższe ze względu na zwiększenie obciążeń lokalnej piekarni czy sklepu.

Idzie o to, jakie są wartości, jakie zasady podziału dóbr społecznych. Powinniśmy dowiedzieć się, kto będzie miał łatwiej i dlaczego, a kto trudniej.

Dziś zaś mamy rozwiązanie, którego niemal nikt nie rozumie. Większość Polaków nawet nie wie, czy będzie zarabiać lepiej, czy gorzej.
w mętnej wodzie...
w mętnej wodzie... 16.01.2022, 23:58
w punkt, tylko wyborcy pisowscy nie zrozumieją - skoro "matka partia i jej wódz" mówi, że to jest dobre - to po co myśleć samodzielnie?
dr
dr 12.01.2022, 13:32
Polski Ład, który wstępnie miał ograniczyć samozatrudnienie, doprowadzi do jego zwiększenia. Równocześnie większość Polaków nawet nie wie, czy będzie zarabiać lepiej, czy gorzej. Nawet księgowi nie rozumieją, jak interpretować przepisy. Przeciętny obywatel jest bez szans – mówi w rozmowie z WP dr Tomasz Lasocki.
Nowy nick
Nowy nick 12.01.2022, 13:21
Jest bardzo dobrze ,lewactwo ma zadanie za Granicy osłabiać nasz kraj ,gdy gorzej dla Polski lepiej dla totalej czerwonej kanalii opozycyjnej
ryba
ryba 12.01.2022, 19:30
a tak jakbyś miał zamiast bełkotu coś powiedzieć to niewiele z tego wynika
drożyzna
drożyzna 12.01.2022, 12:40
Teraz ochroniarze w supermarketach to chyba z bronią będą chodzić.
ja
ja 12.01.2022, 12:33
Nic nie robili źle, coś próbują też źle. Nie dogodzisz.
prl
prl 12.01.2022, 11:57
Centralne zarządzanie gospodarką teraz będzie?
w mętnej wodzie...
w mętnej wodzie... 17.01.2022, 00:03
minister Sasin "poleciłem giełdowej spółce obniżyć ceny" - czyli WPŁYWAŁ NA WYNIK EKONOMICZNY PRZEDSIĘBIORSTWA, CZYLI łamał prawo i prawo łamała giełdowa spółka???...
Albo Sasin nie kazał, tylko kłamał...
Ale w giełdowej spółce taka informacja przekłada sie na wartość cen akcji.
A to oznacza, że kto wiedział wcześniej o takim wpisie, jaki zamieścił premier - mógł dużo zarobić na odpowiednich ruchach na giełdzie...
8gwiazd
8gwiazd 12.01.2022, 11:51
Następnym krokiem tego najgorszego po 89 roku rządu, będą regulowane ceny urzędowe. Poseł Smoliński z PiS już to zapowiedział.
Gawiedź będzie się cieszyć - w końcu odkręcą reformy Balcerowicza i będzie jak dawniej.
Opinia
Opinia 12.01.2022, 11:40
Dureń nie zna podstaw ekonomii i zależności gospodarczych.
opinia 2
opinia 2 12.01.2022, 12:11
a ty znasz i takiej pracy nie masz i takie flustracyjne wpisy , chyba ci nie poszło ha ha ha . ucz się dalej.
ryba
ryba 12.01.2022, 19:31
oj , zawsze tak reaguje pisarek, jak prawda na wierch wypływa. lub jak Mon komisja- czyli ucieczka szczurów.
Blondynka Glapińskiego
Blondynka Glapińskiego 12.01.2022, 11:05
Zmniejszenie podatków spowoduje że więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach nabywców, a więcej pieniędzy w portfelu mieszkańców to większa presja inflacyjna.
mateusz powróci jako cicho ciemny ah ah ah z AK auschwitz komando ha ha…
mateusz powróci jako cicho ciemny ah ah ah z AK auschwitz komando ha ha ah kabaret polski wał 12.01.2022, 10:40
PREMIER SIĘ SPIENIĘŻA ha ha ah sprzedał ziemie za 15 baniek terz kamienice we wrocławiu za podobna kwotę IDZIE WOJNA ha ah ah tylko ciekawe czy bedzie grazł do bunkra przez zaleszczyki ha ha ah https://www.google.com/url?sa=…
Pinokio
Pinokio 12.01.2022, 09:51
A nos rośnie i rośnie.

Pozostałe