Inflacja na poziomie 27 proc.? Polacy zabrali głos w sprawie podwyżek

  • 12.01.2022, 13:00
  • News4Media
Inflacja na poziomie 27 proc.? Polacy zabrali głos w sprawie podwyżek iStock
Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w grudniu osiągnęła poziom 8,6 proc. Okazuje się, że realnie wskaźnik ten odczuwamy jako znacznie wyższy. Polacy odpowiedzieli, jak drożyzna przełożyła się na ich domowy budżet.

Ekonomiści z niepokojem obserwują poziom inflacji, który jest obecnie najwyższy od dwóch dekad. Prognozy wskazują jednak, że inflacja, która w grudniu przekroczyła poziom 8,5 proc. nie zatrzyma się w najbliższym czasie i może dotrzeć nawet do dwucyfrowej wartości. Wielu ekspertów twierdzi, że zahamowanie mechanizmów powodujących spadek wartości pieniądza potrwa miesiącami. Duży wpływ ma na to m.in. gigantyczna podwyżka cen energii i gazu oraz kosztów produkcyjnych niemal w każdym obszarze gospodarki.

Firma United Surveys na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej dotarła do grupy tysiąca Polaków, którzy za pomocą sondażu powiedzieli, jak szalejące ceny odbiły się w ich odczuciu na domowych wydatkach. Okazuje się, że dane publikowane przez GUS nie odzwierciedlają realnych zmagań finansowych ankietowanych, bowiem średnia wartość wzrostu cen wskazana przez uczestników badania wyniosła ponad trzykrotnie więcej niż wskazuje urząd.

Respondenci usłyszeli w swoich telefonach pytanie: „O ile pana/pani zdaniem wzrosły ceny towarów i usług w ciągu ostatniego roku?”. Odpowiedzi podzielone zostały według wysokości zarobków. Według publikowanych wyników, w najtrudniejszej sytuacji znalazły się osoby zarabiające pomiędzy 1000 a 1999 zł. Informacje zgromadzone po przeprowadzeniu sondażu prezentują się następująco:

- na 38 proc. określa realny poziom inflacji grupa osób zarabiających od 1000 do 1999zł,
- 36 proc. to wartość, którą wskazali pracownicy z dochodami od 4000 do 4999zł,
- respondenci zarabiający od 3000 do 3999zł uważają, że ceny są wyższe o 30 proc.,
- 22 proc. to średnia wartość inflacji wskazana przez grupę zarabiających od 5000 do 6999zł,
- ankietowani o zarobkach mieszczących się w przedziale 2000 – 2999zł uważają, że ceny w ostatnim roku wzrosły o 21 proc.,
- na 20 proc. ten sam wskaźnik określają najbogatsi uczestnicy przedsięwzięcia, których pensje wynoszą 7000zł i więcej,
- wnioskować można, że najmniej skutki inflacji odczuwają osoby zarabiające 999zł i mniej, ponieważ ta grupa wskazała, że ceny wzrosły jedynie o 12 proc.

Średnia wartość odczuwalnej drożyzny wyniosła w całym badaniu 27 proc., jednak to renciści są grupą, która boryka się ze skutkami podwyżek. W ich ocenie towary i usługi są obecnie droższe o 48 proc. niż rok temu.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (40)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mini Sauron
Mini Sauron 13.01.2022, 10:58
Sauron jedź z tą niewiedzą.
Bogdan
Bogdan 13.01.2022, 01:34
Platforma Obywatelska ma plan skutecznej walki z drożyzna .Jeśli chcecie żeby ceny przestały rosnąć jak zwariowane, to trzeba spełnić jeden warunek: Polska musi mieć wolne sądy, wolne media i państwo musi przestrzegać wolności obywatelskich i praw człowieka. I na koniec przypominam politykom PiS-u, że kobieta jest człowiekiem powiedziała Leszczyna .Co z inflacją mają wspólnego wolne sądy i wolne media? Tego nie wie chyba nawet Izabela Leszczyna ma być ministrem finansów w PO !!
nieJa
nieJa 15.01.2022, 01:57
Inflacja rośnie bo rząd nie ma pieniędzy .rozdał i rozkradł .pieniedzy należnych z unii nie dostaniemy.gigantyczne kary za turów. starczy czy jeszcze wymieniać panie"bogdan"?Słabo was szkolą w tym PISie
SATANIC MILLS  HA AH AH
SATANIC MILLS HA AH AH 15.01.2022, 11:39
idz do szkółki nawet niedzielnej ha aha h słowem PROGRAM PRZERÓSŁ MISTRZÓW HA HA AH poprzednie paedały tez tak miały ha ah ah a teraz nowe pedalstwo tez tak ma i za chwilę przedterminowe wybory i pseudo cioty dalej do koryta i tak wkoło jak satanic mill ha ah ah wiec do hymnu cioty z polinu ha ha ah https://www.google.com/url?sa=… pederasta z chobielina też spiewał ciota polińska z CHOBIELINA ha aha h
Bogdan
Bogdan 13.01.2022, 01:28
Czytałem że Sąd postanowił że nazwanie DEBILEM nie jest przestępstwem, zanim zacznę mówić o Królu.tuss debil chcę przeczytać uzasadnienie członka nadzwyczajnej KASTY i czy można nazwać sędziego "DEBILEM". Zwracam się z uprzejmą prośbą do redakcji o opublikowanie uzasadnienia do tego wyroku. Rozważam wystosowanie do prezesa Sądu zapytanie obywatelskie "czy do sądu można się zwrócić - ty debilu" Z wyroku wynika, że DEBIL to obywatel głosujący na PAD - kandydata PiS na prezydenta. Czy niem Bogdsn prezydent też może być nazwany debilem? upiera się że reparacje dla Polski się nie należą, a mordy i grabieże to hobby niemiecki e a za słabość do zbrodni to nie PO wód do zadośćuczynienia
nieJa
nieJa 17.01.2022, 08:01
jeśli ktoś komuś coś ,ewentualnie nikt nikomu nic to ja i owszem.taki jest sens wypowiedzi pana Bogdana(saurona?)
wykrywacz idiotów
wykrywacz idiotów 17.01.2022, 09:49
Trollowi płacą od ilości zamieszczonych wpisów na portalach wrogiego państwa.
niezadowolona
niezadowolona 12.01.2022, 23:57
No niestety sie przełożyła.
sraulon to prymityw
sraulon to prymityw 12.01.2022, 23:29
Prymitywny sraulon tym razem pod innym nickiem wali te swoje propagandowe tekścidła rodem z kołchozu - jeden za drugim nie patrząc, czy ktoś to komentuje albo czyta - stachanowiec normę wyrabia postów...
Bogdan
Bogdan 12.01.2022, 22:49
Jak to mówiło to łyse bydle?" Pieniędzy nie ma i nie będzie", a ten drugi dureń myśli że wszyscy zapomnieli o tym jak zamykał stocznie i chciał nam zrobić raj na ziemi wpuszczając tysiące arabskich hurys płci męskiej do Polski. Nigdy więcej mendo do koryta cię nie dopuścimy.
elektryk z elektrowni w Ostrołęce
elektryk z elektrowni w Ostrołęce 12.01.2022, 23:26
łyse bydle? nie nazywaj tak Sasina...
Bogdan
Bogdan 12.01.2022, 22:47
Inflacja jest faktem, ale płace i emerytury realne, czyli siła nabywcza, jest dziś znacznie wyższa niż za rządów Tuska. To powinno się przypominać codziennie, bo wielu ludzi potrafi tylko narzekać i nie pamięta co było jeszcze kilka lat temu.
sraulon, ty prymitywie
sraulon, ty prymitywie 12.01.2022, 23:27
Ech sraulon, jakiś ty prymitywny... Jak widzisz rządy Tuska pozwoliły na rozwój gospodarki. A po 7 latach wyjadania konfitur przez tłuste koty z PiSu okazało się, że niewiele zostało...
Bogdan
Bogdan 12.01.2022, 21:13
Inflacja, inflacja, inflacja... Ale wciąż za przeciętne wynagrodzenie w roku 2014, za Tuska, gdy na świecie nie było żadnego kryzysu, można było kupić 530 litrów benzyny, a dziś, za rządów PiS, w warunkach światowego kryzysu, 765 litrów.
sraulon, ty prymitywie
sraulon, ty prymitywie 12.01.2022, 23:34
sraulon ty prymitywie - jak ropa na rynkach światowych kosztowała dwa razy więcej niz teraz pisowcy wyprodukowali spot "czy oni powariowali" - a teraz jakoś cena ropy dwa razy niższa a ceny za benzynę nie ma dwa razy niższej...
Ekonom
Ekonom 12.01.2022, 22:23
Tylko ze baryłka była wtedy 2x drozsza. Inflacje za to mielosmy około 1%. Teraz jedną wypłatę rocznie oddajesz w ramch inflacji.
sraulon to prymityw
sraulon to prymityw 12.01.2022, 23:31
prymitywny sraulon nawet nie pamięta, jaki kryzys i jak długo trwał po 2008 roku. I jak sobie wtedy Polska dobrze poradziła - na tle innych państw...
Jacek
Jacek 12.01.2022, 19:34
Co za głupoty wypisujecie. W Niemczech to są wysokie ceny. Kilogram wołowiny kosztuje 70 - 80 euro. Tak , to nie bujdy. Media w Niemczech wypowiadają się tak,,, Polska, mały zaściankowy kraj a o wiele lepiej radzi sobie z kryzysem i inflacją, niż tak bogate kraje jak Niemcy czy Francja,,, . Skończcie szczuć Polaków na ten rząd i na Polaka przeciwko Polakowi. Co nam dały poprzednie rządy? No CO?
Polka
Polka 12.01.2022, 23:15
To Ty wypusujesz GLUPOTY !!!!😡😜Mieszkam w Niemczech i jakos takich ( wymyslonych przez Ciebie cen nie widzialam !!!🤭😜Oczywiscie tez sa podwyzki ,ale nie takie o jakich Ty piszesz !!!! Wczoraj w jednej z niemieckich TV, tematem Programu bylo jak to Polska moze byc „ wyrzucona „ z Unii !!! I sobie pomyslalam ,ze Moje marzenie sie spelni !!!!🤗😂Juz Mi obrzydlo jak obecnie rzadzacy w Polsce i ich poplecznicy tylko narzekaja ,Klamia i mowia glupoty ,ze Polska dostaje malo pieniedzy z Unii ,ze ten Pegasus to wymysl Opozycji i jeszcze jest wiele innych klamstw i przekrecanie faktow !'!!!Takze, zeby Polacy juz nie byli tak pokrzywdzani przez Unie i tak WAM jest ZLE ,no to WON ,WON i Jeszcze raz WON !!! Na WASZE miejsce sa juz inne Panstwa !!!!🤗😂
Knagulec
Knagulec 12.01.2022, 23:52
Ty j.... *** *** ***
Eurydyka
Eurydyka 12.01.2022, 23:32
Ten troll z 19.34 nadaje z Azji to jakie on może mieć pojęcie co mu pułkownik dyktuje.
ojej
ojej 13.01.2022, 10:21
Moskwa to Azja?
Rowiesnik +50
Rowiesnik +50 12.01.2022, 20:01
Napewno w niemczech wolowina kosztuje 80 euro? Chyba doprawiona w restauracji na gorącym kamieniu. I nie porównuj niemiec do okradanej przez pis polski bo zarobki klasy srednie miedzy nami to przepaść.
Bogdan
Bogdan 12.01.2022, 21:16
Nie rozumiem w czym problem ? Niech rząd wypisze Polskę z ETS i przestańmy w końcu płacić za te złodziejskie limity emisji CO2, to cena nośników energii spadnie o 60% i jeszcze o 8%, jako kolejny podatek. Zacznijmy wreszcie wydobywać polski węgiel, którego spalanie w ZEROWYM stopniu odpowiada za ocieplenie klimatu, które jest procesem naturalnym i człowiek nie ma na niego żadnego wpływu.
sraulon, ty prymitywie
sraulon, ty prymitywie 12.01.2022, 23:35
che che - i sraulon prymityw pokazał o co chodzi - tak bardzo przeszkadza wschodnim trollom że Polska jest w NATO i UE?
kukva
kukva 12.01.2022, 19:53
Jacek debilu trollowy my tu mieszkając na granicy robimy zakupy po 2 stronach i wiemy co ile kosztuje. A ty w tej Azji zmień oficera prowadzącego co ci dyktuje te idiotyzmy.
Mati oszust
Mati oszust 12.01.2022, 18:37
Miska ryżu tuż, tuż
To oszuści
To oszuści 12.01.2022, 18:18
GUS fałszuje. Na kłamstwie nie buduje się ani prawa, ani sprawiedliwości ani państwa.
Łowca propagandziarzy
Łowca propagandziarzy 12.01.2022, 17:35
Dzień dobry szukam (saurona, spokojnie, bagdana, itp.) Jest tutaj?
Knagulec
Knagulec 12.01.2022, 23:53
Jest u mnie w koju
jocop
jocop 12.01.2022, 18:26
Dziś oficer prowadzacy dał im wolne.
Realia
Realia 12.01.2022, 20:03
A ja uważam, że temat kompromitujący.
poczekajmy
poczekajmy 12.01.2022, 20:05
Po prostu za trudny a jeszcze nie dostali wytycznych.
niedemokracja
niedemokracja 12.01.2022, 16:54
Trzeba więcej wrzucać na rynek pieniędzy bez pokrycia, to inflacja wzrośnie i poparcie wyborców też.
Ekonom
Ekonom 12.01.2022, 14:07
Z podstaw ekonomii: inflacja występuje, gdy pojawia się pieniądz bez pokrycia w pracy lub towarze. 6 lat rozdawnictwa na kredyt przynosi efekt, a kula śnieżna dopiero się rozpędza.

No ale to podobno wina Tuska i Balcerowicza, Mateusz czy też Glapiński ze swoimi doradcami nie mają sobie nic do zarzucenia.
Jacek
Jacek 12.01.2022, 19:38

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Ekonomista
Ekonomista 12.01.2022, 16:04
Oczywiście polityka Balcerowicza i Tuska pomogła inflacji
Ekonom
Ekonom 12.01.2022, 18:45
Ekonomisto, jakieś konkrety? W jaki sposob polityka Tuska pomogła inflacji? Za jego rządów inflacja systematycznie spdała.
co za potwór
co za potwór 12.01.2022, 13:44
Inflacja zjada mi pensję!
Glapa
Glapa 12.01.2022, 14:03
Po jedzeniu dwa palce w japulca i ci sie zwróci z nawiązką

Pozostałe