Potężny wyciek danych z polskiej armii. W sieci może krążyć ponad 1,7 mln informacji o jej uzbrojeniu

  • 14.01.2022, 12:00
  • News4Media
Potężny wyciek danych z polskiej armii. W sieci może krążyć ponad 1,7… iStock
Wojsko może mieć poważny problem. Według nieoficjalnych doniesień, do sieci wypłynęły właśnie strategiczne dla polskiej armii informacje dotyczące jej uzbrojenia. Na liście ma znajdować się nawet 1,7 mln pozycji, które mogą wykorzystać m.in. obce wywiady.

Sprawę ujawnił i opisał portal Onet, który powołuje się na informacje uzyskane od informatorów związanych z cyberbezpieczeństwem. Ustalenia mają być potwierdzone również w dwóch niezależnych źródłach związanych ze służbami specjalnymi.

Warte potężnych pieniędzy dane, które miały wypłynąć najprawdopodobniej z Szefostwa Planowania Logistycznego w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, mogą stanowić szczególnie ważne informacje dla obcych wywiadów.

„To są dane strategiczne, o które zabiega np. wywiad Rosji” wyjaśnił Onetowi gen. Piotr Pytel, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Wśród ujawnionych w sieci plików mają znajdować się niespełna dwa miliony pozycji: od F-16, przez broń i amunicję, mundury, komputery, aż po bieliznę i sztandary.

Autor publikacji twierdzi, że udostępnione zasoby znajdowały się w Jednolitym Indeksie Materiałowym oraz Zintegrowanym Wieloszczeblowym Systemie Informatycznym Resortu Obrony Narodowej. Wyciek rzekomo nie był przypadkiem – podejrzewa się, że jeden z informatyków Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy stworzył autorski program, na który skopiował pliki z niejawnych, wojskowych systemów. Służby sprawdzają jednak dokładną przyczynę zdarzenia.

„Te systemy są źródłem informacji na temat wyposażenia, uzbrojenia, struktury, rodzajów amunicji, części zamiennych itp. Jeśli ktoś ma do nich dostęp, to wie wszystko o stanie naszych sił zbrojnych. Dlatego te dane nigdy nie powinny być zgromadzone w jednym miejscu. Jestem przerażony, że ktoś je w taki sposób zgrupował, a jeszcze bardziej tym, że trafiły one do sieci” – skomentował dla Onetu sytuację wysoki rangą oficer, który chciał pozostać anonimowy.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (59)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

to da ciebie   gzechy okuliar  ha ha aha ty szefe  mojego dzału
to da ciebie gzechy okuliar ha ha aha ty szefe mojego dzału 17.01.2022, 20:05
ajwaj jest z jw 27 50 za odpowiedniego komandora i kontradmirała ah ah ah piekielski cioto ołtarzwski i tak był górą ha ha ah pozdro i chorązy machometa a komandor dyrcz szef mojego dzału https://youtu.be/rnUgJTDcVok
buuuuuuuuuuuuuuuuu
buuuuuuuuuuuuuuuuu 17.01.2022, 10:11
"W Polsce nie było jeszcze wycieku danych na taką skalę. Wschodnia flanka NATO została skompromitowana. Eksperci mają niepokojące podejrzenie" – pisze Philipp Fritz w "Die Welt".
nikeJa
nikeJa 17.01.2022, 16:33
jeszcze raz mówię .wojsko to było. Teraz terytorialsi? śmiechu warte..rezerwa 70+ a tych szwejów zagonie do konta!
TO JA
TO JA 17.01.2022, 21:45
NIE NAZYWAJ TAK NASZYCH SZWEI TO PO PROSTU SA GOSCIE ZA KASĘ BEZMYŚLNE ISTOTY Z KA RABINEM HA HA AHA TEŻ TAKI BYŁEM DO CZASU PS KIEDYS ZAŁAPIĄ W JAKIEJ ***NI BIORA UDZIAŁ HA AH AH
HOJ DOPA I KAMIENI KOPA HA HA AH I BUDKA I TANIA W SEJMIE WÓDKA HA HA…
HOJ DOPA I KAMIENI KOPA HA HA AH I BUDKA I TANIA W SEJMIE WÓDKA HA HA AH 16.01.2022, 20:24
SIENKIEWICZ AZ SIE NAWALIŁ Z TEGO POWODU HA AH AH https://www.google.com/url?sa=…
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 16.01.2022, 14:32
TO JA https://youtu.be/vqeFWhcA71k PRZYZNAJE SIĘ HA HA HA
a gdzie przemyślenia
a gdzie przemyślenia 16.01.2022, 18:01
Kukiz może i wie ale nie rozumie, bo wniosków nie wysuwa żadnych.Tylko powtarza co o nim mówią.
Z WIEJSKIEJ
Z WIEJSKIEJ 16.01.2022, 20:20
BO TO KABARET
cóż
cóż 15.01.2022, 19:40
W innych krajach zakończyłoby się to dymisją a u nas drobnymi falami na bagnie.
nieJa
nieJa 16.01.2022, 03:57
to my mamy wojsko?Już widzę jak ruski desant wieje przed terytorialsami!hahahahahahaha!
tajny plan:)
tajny plan:) 16.01.2022, 10:17
Nie przesadzaj. Zawsze jest nadzieja, że umrą... ze śmiechu i wygramy....
ciekawe
ciekawe 15.01.2022, 19:33
Ciekawe, jak długo czekały na wytyczne pisowskie farmy trolli...
Bo wypowiedzi ministerstwa i służb na początku były inne.
Jak z pisowską aferą Pegasusa - gdzie Kaczyński jak powiedział prawdę pokazał KŁAMSTWA I KRĘTACTWA ludzi, którzy publiczne kłamali, że nie wiedzą o co chodzi...
Marie
Marie 15.01.2022, 19:21
Ja rozumiem, że można mieć diametralnie odmienne zdanie, nie zgadzać się z polityką rządu, ale celowo tworzyć i powielać fake newsy, które godzą w bezpieczeństwo państwa...?
NASZEGO PAŃSTWA?!?!
Nooo i jak tu nie nazwać tego sprzedajnego towarzycha i sprzedajnych mediów - ZAPRZAŃSTWEM?


"Różne media wspominają dzisiaj o „gigantycznym wycieku z wojska”. Przyjrzyjmy się mu nieco bliżej.

Sam wyciek (tj. link do archiwum „System Informatyczny Jednolitego Indeksu Materiałowego”) pojawił się na jednym z forów dnia 9. stycznia 2022r.

A że lubimy od czasu do czasu analizować różne fora, plik namierzyliśmy 11.01.2022 (trzy dni temu) i od razu temat zgłosiliśmy do CSIRT MON, pytając od razu dwa niezależne źródła o szacunki powagi „wycieku”. Oba źródła związane z wojskiem stwierdziły, że informacje te nie są „tajne” czy też „poufne”.

O tym, że „nie ma paniki”, może sugerować również sama dokumentacja systemu dostępna w „wycieku”
https://sekurak.pl/gigantyczny…
Sauron
Sauron 15.01.2022, 20:56
To są stare lewackie mordy czym gorzej dla Polski tym lepiej dla nich ,,,,,
brawo
brawo 15.01.2022, 22:32
Sauron ale siebie pięknie scharakteryzowałeś!
sama jesteś fake newsiarą...
sama jesteś fake newsiarą... 15.01.2022, 19:32
dziunia - a to poczytaj sobie wypowiedzi ludzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo! Od ministra obrony do rzeczników służb! I co? Tak długo propaganda rządowa musiała tworzyć nową narrację "nic się nie stało"?
A masz dostęp do takich danych z innych lat? Podaj linka, skoro WEDŁUG CIEBIE TO NIE JEST TAJNE ANI POUFNE!
No to sprzed lat dwóch, pięciu też powinno być dostępne, co?
do pisowskiego janczara
do pisowskiego janczara 15.01.2022, 19:26
To się Marie nie broni. To pudrowanie syfa. Można być oddanym władzy,. ale, że aż tak ślepym i głupim?
ooo
ooo 15.01.2022, 17:27
znowu fake news
syf i dwa metry mułu ha ha ah
syf i dwa metry mułu ha ha ah 15.01.2022, 10:59
macierewicz przeprowadził reforme ha ha ah WSI HA AH AH kabaret zdolnych ludzi zastapił debilami i pedziami od rebe rydzyka i efekty widać ha ha ah zreszta po 89 roku to i tak to był tylko pic ba od 86 jak wojtek spawacz zrobił peto dla rokefelera ha ha ah i powstał zalżek REPUBLIC POLAND OF Z MSZ-ETEM W TLE HA HA AH
masoński kaba   ret nic po za tym
masoński kaba ret nic po za tym 15.01.2022, 10:50
nasza armia to armia z tektury ha ha ah leopardy bez amunicji h ha ah zakupy z USA zapłacone co ich nie widać ha ah ah i spuscizna po układzie warszawskim słowem DEMOBIL ha ha ah PO ZNIOSŁA OBOWIAZKOWĄ SŁÓŻBE WOJSKOWĄ ha ah ah i mamy armię CIOT ha ha ah i ka RABINEM HA HA AH PARADY RÓWNOSCI I DOZNAIA Z POZNANIA JAK W PYCIE .PL
gumolit
gumolit 15.01.2022, 09:21
To robota knagulca.
Knagulec
Knagulec 15.01.2022, 12:51
Prujesz się nędzo
Wniosek
Wniosek 15.01.2022, 08:24
Banda nieudaczników i klamczuchow. Ogrooomne pieniądze idą na to. a taki Błaszczak mówi że nic się nie stało.. .Niech inwestują w kartonowe czołgi. będzie taniej ....bo bezpieczenstwa to oni nie da w stanie Polsce zapewnić.
lampka
lampka 14.01.2022, 22:39
W Moskwie otwierają kolejnego szampana.
KABA RET
KABA RET 14.01.2022, 22:28
A TE WIRTUALNE SAMOLOTY I CZOŁGI Z USA TEZ SIE TAM ZNALAZŁY ZA KTÓRY POLIN JUZ ZAPŁACIŁ A ICH NIE WIDAC HA HA AH
Sauron
Sauron 14.01.2022, 20:49
(...)
Przestań wklejać facke newsy.
Komentarz usunięty.
admin2
Pegasus
Pegasus 14.01.2022, 20:48
Każdego chętnie wysłucham!
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 14.01.2022, 22:21
TO WSPÓŁCZESNY KONFESJONAŁ HA HA AH
cytacik
cytacik 14.01.2022, 20:07
"Niekompetencja, nieudolność, głupota, a czasem też ciemne interesy są zawsze podlewane w MON, PGZ i u nas w polityce obrzydliwym sosem bogoojczyźnianych frazesów" – miał pisać Dworczyk. On nie potwierdza, ale sytuacja wskazuje jasno...
trafne podsumowanie
trafne podsumowanie 14.01.2022, 20:01
Roozdzióbią nas kruki i drony, czyli modernizacja po polsku - napisali na onecie
ambit
ambit 14.01.2022, 20:57
To nie na Onecie tylko w Wirtulanej Polsce jest przywołany artykuł.
Sauron
Sauron 14.01.2022, 19:10
Trzeba zaapelować do posła Sienkiewicza by kupował alkohole z polskim znakiem akcyzowym. Patriotą by został. I niech zakąsza by był gruubszy. Jak Onufry Zagłoba. Zagłoba powiadał:-" nie lubię pustych naczyń". Szkoda, że Budka go wyprowadził bo może zobaczylibyśmy "odwróconą" ewolucję gatunku Homo sapiens. Wyszedłby z sali obrad na czworakach ale z godnością.
Sosik
Sosik 15.01.2022, 11:36
Ty onufry sauron kor***ła hee chory Pisior
kpiarz z bartkowa ale nie bylejaki po*** jak reszta po tych gorzałach…
kpiarz z bartkowa ale nie bylejaki po*** jak reszta po tych gorzałach z koszer dopy 15.01.2022, 11:13
sauron idioto polskich marek gorzały juz nie ma jest masoński syf dlatego czasem pedze bimber https://www.google.com/url?sa=… te ciotuchny z PIS pederastwo i satanizm też sprzedali ha ha ah nie badz hipokrytą no chyba że piszesz za kasę to szacun dla mnie 10% i cie popre ha ha ah
nieJa
nieJa 15.01.2022, 01:44
ten sauron jest niesamowity.Tak właśnie wygląda inteligencja przeciętnego pisuara.Sauronie do dzieła ;więcej "złotych myśli"rodem z myśli wodza!
sraulon, ty prymitywie - czytałeś artykuł???
sraulon, ty prymitywie - czytałeś artykuł??? 14.01.2022, 19:55
sraulon, ty prymitywie - napiłeś się i tyle masz do powiedzenia o wycieku danych?
CHORAZY TORPEDZIO  HA AH AH
CHORAZY TORPEDZIO HA AH AH 14.01.2022, 18:56
TYMCZASEM NA WSCHODNIEJ FLANCE NATO HA HA HA W GALAKTYCE KURWIX HA AH AH https://www.google.com/url?sa=…
GALAKTYKA KURWIX  POLINEM ZWANA TU ZDARZAJĄ SIE TAKIE CUDA