Kwestia pedofilii zablokowana przez Kościół. Prokuratura szuka sposobu

  • 18.01.2022, 12:00
  • News4Media
Kwestia pedofilii zablokowana przez Kościół. Prokuratura szuka sposobu iStock
Władze kościelne wydały specjalną instrukcję, według której państwowa Komisja ds. Pedofilii nie dostanie od polskich biskupów dokumentów dotyczących wykorzystywania małoletnich przez duchownych. Tak samo ma być, gdy o akta poprosi prokuratura.

W czerwcu 2021 roku polski episkopat przedstawił raport dotyczący pedofilii w Kościele. „Od połowy 2018 r. do końca 2020 r. dokonano 300 zgłoszeń wykorzystania seksualnego osób małoletnich w diecezjach oraz 68 w zakonach. 173 osoby (47 proc.) miało poniżej 15 roku życia i niemal tyle samo osób – 174 (47,3 proc.) – powyżej 15 roku życia. W obydwu grupach wiekowych udział chłopców i dziewcząt był taki sam (po 50 proc.). 21 zgłoszeń (5,7 proc.) nie zawiera informacji na temat wieku: 8 dotyczących wykorzystywania dziewcząt, 13 – chłopców” – podało Biuro Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, a to oznacza, że w sumie było 368 zgłoszeń.

Wielu komentatorów podkreślało wówczas, że może to być przełomowy krok Kościoła i znak, że hierarchowie otwierają się na współpracę z organami państwowymi. Chodziło o prokuraturę czy państwową Komisję ds. Pedofilii. Teraz jednak okazuje się, że sytuacja się zmienia. Jak informuje „Rzeczpospolita”, nuncjusz apostolski, abp Salvatore Pennacchio, rozesłał do wszystkich diecezji i kurii zakonnych w Polsce wewnętrzną instrukcję. Wskazuje ona, że akta postępowań kanonicznych wobec duchownych nie mogą być nikomu przekazywane.

Mają trafić do Watykanu, a polskie sądy i prokuratury muszą prosić o dostęp do dokumentów, korzystając ze skomplikowanej i długotrwałej procedury międzynarodowej pomocy prawnej. „Podobną informację – ale dotycząca tylko współpracy w tym zakresie z państwową Komisją-przekazał w miniony piątek jej szefowi, prof. Błażejowi Kmieciakowi, abp Wojciech Polak – delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży” – podaje dziennik.

Episkopat wydał w tej materii specjalny komunikat. Czytamy w nim, że sprawy dotyczące wykorzystywania małoletnich są w Kościele katolickim zarezerwowane wyłącznie dla jurysdykcji watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Dlatego właśnie udostępnienie akt procesowych powinno odbywać się drogą dyplomatyczną. „Mamy więc w tej sprawie do czynienia z relacją między rządem Polski a władzami Stolicy Apostolskiej, a nie między Państwową Komisją a Kościołem w Polsce” – podaje KEP i wyjaśnia: „Jeśli natomiast chodzi o współpracę między Konferencją Episkopatu Polski a Państwową Komisją, Ksiądz Prymas wskazał przykłady możliwej współpracy na dwóch płaszczyznach. Pierwsza dotyczy współpracy w badaniach statystycznych, po wcześniejszym ustaleniu z Instytutem Statystki Kościoła Katolickiego SAC jej zasad”.

Drugą płaszczyzną jest współpraca kościelnego Centrum Ochrony Dziecka przy projektach dotyczących ochronie dzieci. Takie zajęcia mogą być prowadzone w szkołach i placówkach opiekuńczych. „Może to słabo wyglądać, bo z jednej strony papież Franciszek mówi o potrzebie współpracy, my zapewniamy o swojej gotowości do współpracy, a z drugiej strony Kuria Rzymska niejako wiąże nam ręce. Krytyka spada na nasze głowy, bo zarzuca się nam, że coś ukrywamy. Wydawało się, że zniesienie sekretu papieskiego usprawni pewne procedury, a okazuje się, że będzie po staremu” – „Rzeczpospolita” cytuje jednego z kościelnych hierarchów.  

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

breaking news
breaking news 20.01.2022, 12:49
Najnowsze instrukcje, które Watykan niedawno przesłał polskim biskupom ograniczają współpracę Kościoła z sądami i prokuraturą. To zła informacja dla poszkodowanych m.in. przez księży pedofilów. Wytyczne Stolicy Apostolskiej dają możliwość utajniania ważnych dokumentów i mogą spowodować znaczną przewlekłość w procesach, w których pokrzywdzeni będą chcieli walczyć o sprawiedliwość.
Tfu...
Tfu... 19.01.2022, 12:19
Ciekawe ile porwanych dzieci mają w Watykanie ?
prawda
prawda 18.01.2022, 20:03
jest dokladnie inaczej
tak to wygląda
tak to wygląda 18.01.2022, 19:16
Państwo w państwie.
Roman
Roman 18.01.2022, 16:39
Referendum ws.likwidacji kościoła w polsce
Niestety
Niestety 18.01.2022, 19:59
Referenda przeprowadza się w demokratycznych państwach ..gdzie naród decyduje o wszystkim.
PIS reżim to nie Szwajcaria.
Arn de...
Arn de... 18.01.2022, 15:28
XII wiek się kłania a w zapasie jeszcze inkwizycja. Czy Polska to jeszcze Państwo Prawa czy to Sycylia pod władzą mafiozów ?
Knagulec
Knagulec 18.01.2022, 14:06
To kiecmany pi....
Straszna prawda
Straszna prawda 18.01.2022, 12:51
Bezkarne ,"państwo w państwie" ponad wszelkim prawem. Nawet jeśli chodzii o najbardziej bezbronnych . Tak to wygląda ochrona dzieci w PIS państwie..Biskup i cały kler się liczy ...a nie gwałcone dziecko .
ks
ks 18.01.2022, 14:54
Jak by nie pogrzeby to by ich wszyscy w du pie mieli
Tatko
Tatko 18.01.2022, 14:27
Jesli jakis kicman dotknie moje dziecko to przysiegam ze zrobie mu takie kuku ze do konca zycia zapamieta.zgniote mu te klejnoty tak mi dopomóż Bug.

Pozostałe