Rekord donosów na policję. Kierowcy przesyłają nagrania

  • 19.01.2022, 12:00
  • News4Media
Rekord donosów na policję. Kierowcy przesyłają nagrania iStock
Kamery samochodowe są coraz popularniejsze. Z tego m.in. wynika fakt, że policja otrzymuje coraz więcej wideozgłoszeń. W 2021 roku padł w tej kwestii rekord.

Kamerę samochodową można kupić już za około 100 złotych. Ceny lepszych modeli mogą sięgnąć kilkuset złotych. Coraz więcej kierowców montuje takie urządzenia w swoich autach. Pomaga to wyjaśnić okoliczności wypadku czy kolizji, gdy do niej dojdzie, i jednoznacznie wskazać sprawcę. Taka kamera pracuje cały czas podczas jazdy i nagrywa także wykroczenia drogowe popełniane przez innych kierowców. Właśnie takie nagrania wysyłane są na policję.

Z danych przedstawianych przez serwis autokult.pl wynika, że w 2021 roku padł rekord jeśli chodzi o tego typu donosy. Jeszcze w 2015 kierowcy przesłali 7,5 tysiąca filmów. Rok później było ich 8,1 tys., a w 2017 r. - 10,9 tysiąca. Z roku na rok (oprócz 2019)liczby rosły, a w 2020 r. policja otrzymała 16,5 tysiąca nagrań. Ubiegły rok okazał się rekordowy, bo kierowcy zaalarmowali mundurowych ok. 24,8 tys. razy. To o 50 procent więcej niż 12 miesięcy wcześniej. Najwięcej nagrań otrzymały komendy w Warszawie (5394), Wrocławiu (4305) i Poznaniu (2390).

Jak wysłać film?

To proste. Od kilku lat policja uruchomiła specjalne adresy mailowe w ramach działania „Stop agresji drogowej”. Takie skrzynki funkcjonują w każdym województwie.

„Niezbędne jest, aby wraz z przesłanym filmem z wykroczeniem drogowym dostarczyć informację o: dacie, godzinę i miejsce zdarzenia (miejscowość, ulica, nr drogi), dane dotyczące pojazdu (numer rejestracyjny, marka) w przypadku braku możliwości identyfikacji na przesłanym filmie, dane osoby zgłaszającej (imię, nazwisko, adres do korespondencji, opcjonalnie numer telefonu)” – uczula policja i dodaje, że załącznik filmowy powinien być w formacie MPEG4 lub AVI. „Jeżeli z różnych przyczyn przesłanie pliku jest niemożliwe, prosimy przekazać materiał do najbliższej jednostki policji. W przypadku przysłania nieprawidłowego pliku, policjant odpowiedzialny za obsługę niniejszego przedsięwzięcia skontaktuje się z nadawcą drogą elektroniczną celem wypracowania właściwego sposobu przekazania informacji” – dodają mundurowi.

Inne zastosowanie

Nagrania z samochodowych kamer są wykorzystywane także w inny sposób. Wiele razy, wyjaśniając okoliczności wypadku, policja zwraca się z apelem do kierowców o pomoc. Poszukiwane są osoby jadące konkretną trasą w danym dniu i o konkretnej godzinie. Mundurowi liczą, że któraś z kamer zarejestrowała wypadek i na tej podstawie uda się odtworzyć jego przebieg. Nagrania są także wykorzystywane w poszukiwaniach osób zaginionych. Tak jest teraz w powiecie ryckim (województwo lubelskie). Policja poszukuje mężczyzny, który ostatnio był widziany koło miejscowego sklepu. Ustalono, że szedł dalej wzdłuż drogi wojewódzkiej. Policja apeluje do kierowców o sprawdzenie nagrań z kamer, bo może któraś zarejestrowała mężczyznę.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

różnica
różnica 22.01.2022, 12:11
To nie są donosiciele tylko sygnaliści!
Zomowiec
Zomowiec 20.01.2022, 18:27
Bardzo dziękujemy za współpracę bo w ten sposób ratujemy budżet Kaczystanu i wspaniały KPO Pinokia na który Łunia nie chce dać kasy.
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 20.01.2022, 10:06
TRZEBA SERYJNIE MONTOWAĆ KAMERY A AUTACH I ODRAZU ONLINE JAZDE PRZESYŁAĆ ZA POMOCA 5 G DO SERWERA POLICJI A SZTUCZNA INTELIGENCJA BEDZIE WYSTAWIAĆ MANDATY I DROGÓWKA BEDZIE ZBYTECZNA HA HA AH I OBOWIAZKOWO WSZYSTKICH ZACZIPOWAĆ TAK ŻE KAZDY NIEWOLNIK EGIPSKI BEDZIE WIDOCZNY I INWIGILOWANY HA HA AH I CZIP POD SKÓRE MONITORUJACY PROCESY ZYCIOWE HA HA AH
PiS PiSowi d.u.p.e liże
PiS PiSowi d.u.p.e liże 20.01.2022, 08:02
Jedna wielka inwigilacja. Zero prywatności. Wszędzie człowieka nagrywają. Jak nie drony to psychikę z kamerkami w samochodzie. I później uprzejmie donoszę. Do czego zmierza ten świat? Każdy jest święty i życzy drugiemu tylko aby mu się nie powiodło
Okoń
Okoń 20.01.2022, 05:46
Bardzo dobrze donosić wszędzie policja skarbówka ZUS PIP łapać oszustów kanciaży i kombinatorów kończą się dobre czasy
szczupak
szczupak 20.01.2022, 09:26
jak tam oficer z promilami dalej pracuje ***ponad-2-promile-pijany-policjant-spowodowal-wypadek
Biały Leon
Biały Leon 20.01.2022, 07:43
A na siebie już doniosłeś konfituro roku
Młodzi
Młodzi 19.01.2022, 14:05
uwaga w Chojnie ja kupuję kamerkę i tych wszystkich co nagrywają też nagram , za wami jak wy za nami będziemy jeździć
nieJa
nieJa 19.01.2022, 20:13
uprzejmie donoszę .jakie to polskie
Nowy nick
Nowy nick 20.01.2022, 14:09
Takie wasze opozocyjne totalne ,od paru lat donosicie za granicą kapusty lewackie

Pozostałe