W niedzielę zagra WOŚP

 • 26.01.2022, 13:30
 • News4Media
W niedzielę zagra WOŚP Grzegorz Adamek, WOŚP
Zaczęło się przed laty w Ciechocinku. Dziś WOŚP to jedna z najbardziej znanych akcji pomocowych w Polsce, której sława wykracza za granicę. W tym roku orkiestra gra dla wzroku.

Na początek kilka liczb. Już teraz na liczniku 30. finału WOŚP jest ponad 26,8 mln zł. Ta suma będzie jeszcze rosła – z godziny na godzinę, z dnia na dzień. Kulminacja nastąpi w niedzielę podczas ogólnopolskiej akcji.

Przez 30 lat działalności Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała ponad 1,5 mld złotych. Takie dane przedstawiono po ubiegłorocznym finalne, który był rekordowy. Polacy wsparli Orkiestrę ponad 210,8 mln zł, czyli o 20 mln więcej niż rok wcześniej i 55 razy więcej niż w 1993 roku. Wtedy – kiedy WOŚP zagrał po raz pierwszy – finansowy licznik zatrzymał się na 3,7 mln zł. Kupiono za to kardiomonitory, inkubatory, defibrylator, pompy strzykawkowe, pulsoksymetry, CPAP-y oraz respiratory. Wszystko dla dzieci.

Bo ideą działania Jurka Owsiaka była pomoc szpitalom w leczeniu dzieci. Przez lata cel się nie zmienił, choć czasem ulegał modyfikacji. Tak jak wówczas, gdy zbierano środki na opiekę geriatryczną.

Jerzy Owsiak z wykształcenia technik ekonomista prowadzący zakład produkujący  witraże dał się szerzej poznać jako dziennikarz. Pracował w radio i TVP. Miał tam swój program  dla młodzieży „Róbta co chceta”. To hasło przylgnęło do niego na stałe, a dla przeciwników Owsiaka i WOŚP stało się nawoływaniem dzieci do nieposłuszeństwa. Pomysł na Orkiestrę kiełkował już około roku 1991. Owsiak chciał skrzyknąć kilka zespołów rockowych i zrobić coś dla dzieci. Nie bardzo wiedział co, ale idea przyszła, gdy w radio usłyszał o kłopotach dziecięcych oddziałów szpitalnych. To była ta iskra.

„No i od tego momentu miał już cel. Skontaktował się z warszawskimi kardiochirurgami i zaproponował pomoc. Uprzedził, że najpewniej nie będzie to nic spektakularnego, ale spróbować warto” – mówił w amatorskim wywiadzie z 1993 roku.

Owsiak skontaktował się z Wojciechem Waglewskim z zespołu Voo Voo. Miał skomponować akcyjną piosenkę. „Waglewski skończył komponować i zapytał, jak ta akcja ma się w ogóle nazywać. A Owsiak odpowiedział bez zastanowienia: ‘Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. Waglewski na to zmarszczył brwi i mruknął, że ok. Ale jakby nazwa się jeszcze zmieniała, to prosił, żeby dać mu znać” – opowiadał Owsiak.

Pierwszy koncert WOŚP odbył się na początku 1992 r. w Ciechocinku. Wystąpił zespół Zdrowa Woda. „Mam ciągle przed oczami i tę małą salę w Ciechocinku wypełnioną po brzegi dzieciakami, i moich przyjaciół ze Zdrowej Wody. Tam był początek wszystkiego i nigdy tego nie zapomnę” – mówił po latach twórca Orkiestry.

Tak się zaczęła jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji pomocowych w Polsce. W niedzielę WOŚP zagra w trosce o wzrok dzieci. Problemy z nim wpływają na ogólny rozwój oraz poznawanie świata, i dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia. Żeby jednak tak się działo, potrzebny jest sprzęt. Tymczasem okazuje się, że oddziały okulistyki dziecięcej mają z tym problem. Przyjmują rocznie kilkanaście tysięcy pacjentów, a wielu z nich wymaga operacji. W 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, a ponad 25 proc. z nich to usunięcie guzów. Problemem jest też krótkowzroczność, która już przyjmuje rozmiar epidemii.

30 finał WOŚP. Jaki sprzęt jest na liście zakupów?

 • angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci 
 • oftalmoskopy do badania dna oka  
 • lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka 
 • tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki) 
 • synoptofory do pomiaru kąta zeza 
 • urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń 
 • tomografia dna oka 
 • mikroskopy  
 • stoły operacyjne
News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bogdan
Bogdan 27.01.2022, 16:52
Szkoda że nie okleja limuzyn i mieszkań serduszkami nie dam mu ani złotowy dam na budzik
Ja
Ja 28.01.2022, 09:24
Otóż to. Jest wiele organizacji pomocowych, które nie mają problemów z rozliczeniami. Tutaj idea szczytna ale transparentności za nomen omen grosz.
Aga
Aga 27.01.2022, 16:18
On jeden zrobił więcej dla polskich szpitali niż jego wszyscy przeciwnicy razem wzięci. Niech ma chłop! Należy mu się! Nie zazdroszczę i całym swym sercem popieram!
ja
ja 28.01.2022, 09:26
Nie on jeden tylko masa ludzi, która kwestuje. W tym miedzy innymi swego czasu ja. I nic mu się z tego nie należy. Skoro zbierane są pieniądze na leczenie dzieci to niech te środki trafiają tylko tam.
Okoń
Okoń 26.01.2022, 16:40
Wspomogę jak zawsze i moi koledzy również
Spokójnie
Spokójnie 26.01.2022, 15:06
Czy na czas "orkiestry" wyrazi zgodę na wykorzystanie "jego" łóżek szpitalnych dla chorych na COVID? Symbol tego "ścieku", który przetoczył się przez polskie ulice POd koniec 2020 roku, owa runowa litera "s" (symbol Hitlerjugent), jakoś dziwnie pasuje do wielu wypowiedzi tego "guru" w czerwonych spodniach i okularach! Teraz jeszcze "autoportret kretyna" i mamy komplet! Jaki POziom, taki obraz, jaki obraz taki słownik!!!
Bogdan
Bogdan 27.01.2022, 15:23
Czerwona zaraza nie odpuści w czerwonych okularach ,git
a jak biskup ma złote okulary to taki charakter?
a jak biskup ma złote okulary to taki charakter? 27.01.2022, 15:45
sraulon, sam ze sobą się zgadzasz? Gorzej by było, jakbyś się nie zgadzał...
ty ścieku wschodni...
ty ścieku wschodni... 26.01.2022, 18:13
sraulon, ty prymitywie - zbieraj ty kanalizacjo wschodnia na co chcesz. A łóżka ZABIERANE PRZEZ RZĄD CHORYM NA INNE CHOROBY TO ZŁODZIEJSTWO, wiesz?
do trola
do trola 26.01.2022, 15:42
Spokojnie! A co to noworuskich trolli interesuje?
Spokójnie
Spokójnie 26.01.2022, 14:57
Pełna hipokryzja! Człowiek, który popiera hasło "aborcja bez granic" - czyli zabijanie nienarodzonych dzieci, będzie zbierał od frajerów pieniądze na leczenie dzieci, których zabijania jest zwolennikiem. Paranoja!
ty kanalio wschodnia
ty kanalio wschodnia 26.01.2022, 18:14
paszół won wchodni trollu, tylko jątrzyć potrafisz...
:-)
:-) 26.01.2022, 14:57
Czekamy!
Spokójnie cytat
Spokójnie cytat 26.01.2022, 14:53
Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Filiks postanowiła wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka. Zrobiła to jednak w dość specyficzny sposób - na licytację trafiło bowiem... zdjęcie afgańskiej dziewczynki, które posłowie opozycji wcześniej prezentowali w Sejmie. Nie wiadomo, czy uzyskano zgodę rodziców dziewczynki do takiego wykorzystywania jej wizerunku.
ty kanalio wschodnia...
ty kanalio wschodnia... 26.01.2022, 18:15
sraulon - to zapytaj, przecież rodzice na pushbacku wypchani u ciebie są teraz, prawda?

Pozostałe