Chroń swoje pieniądze! Jak najszybciej usuń tę aplikację z telefonu

  • 28.01.2022, 10:30
  • News4Media
Chroń swoje pieniądze! Jak najszybciej usuń tę aplikację z telefonu iStock
Swoje smartfony możemy wyposażać w narzędzia nie tylko uprzyjemniające, ale również ułatwiające nam życie. Jednym z nich jest aplikacja, która w prosty sposób przenosi użytkownika do wybranej witryny. Problem w tym, że choć działa poprawnie, w rzeczywistości może doprowadzić do poważnych kłopotów.

Chodzi o czytnik kodów QR, który dostępny był w sklepie Google Play pod nazwą „QR Code Reader – Scanner App”. Nieświadomi niczego użytkownicy stawali się ofiarami trojana TeaBot, który bez przeszkód przechwytuje informacje o logowaniu do internetowej bankowości oraz kody sms do weryfikacji. W konsekwencji niepowołane osoby mogły wykorzystać pozyskane dane i za ich pomocą wykraść środki odłożone na rachunku bankowym.

Jak informuje portal Telepolis, oszuści wykazali się sporą kreatywnością i zainfekowali aplikację na dwa sposoby.

1. Udostępnione do pobrania oprogramowanie nie było szkodliwe samo w sobie, dzięki czemu pozytywnie przeszło kontrolę Google. Dopiero w momencie zainstalowania go w pamięci urządzenia wymagane było pobranie dodatkowej wtyczki. Tu zaczynały się problemy, ponieważ właśnie ten niezbędny dla prawidłowego działania dodatek, w rzeczywistości pełnił funkcję szpiegowską.

2. Drugi sposób wymagał nieco więcej czasu, choć jego skuteczność była równie wysoka. Pobrana i zainstalowana aplikacja poddawana była standardowej aktualizacji, co z pewnością mogło uśpić czujność przeciętnego użytkownika. Jednak przy każdym tego typu procesie w telefonie zapisywały się również mniejsze elementy wirusa, które ostatecznie się łączyły i dopiero wtedy powodowały, że przestępcy mogli pozyskiwać dane ofiary.

Żeby zwiększyć swoją skuteczność, złodzieje korzystali z płatnego systemu reklam, co nie tylko zwiększało zasięgi, ale również powodowało większe zaufanie wśród potencjalnych odbiorców. I chociaż aplikacja została już wycofana z obrotu, nadal może wykonywać czynności w urządzeniach, gdzie została już zainstalowana.

Uwaga! Jeżeli posiadasz taki czytnik kodów w swoim smartfonie, musisz odinstalować go samodzielnie. I to jak najszybciej.

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tymek
Tymek 28.01.2022, 18:10
Może ktoś ma pomysł jak chronić własne pieniądze przed morawieckim?
ojej
ojej 28.01.2022, 16:23
Co chwila coś
TRANSFORMERS Z POLINU JAREK ZAWZE DZIEWICA TERAZ I ZAWSZE HA AH AH
TRANSFORMERS Z POLINU JAREK ZAWZE DZIEWICA TERAZ I ZAWSZE HA AH AH 28.01.2022, 12:38
DLATEGO Z KOTEM NIE MAMY KONTA .ODKĄD DAŁEM SE WSZCZEPIĆ CZIPA W PENISA PŁACĘ ZBLIŻENIOWO A NA OSZUSTÓW MAM WYWALONE HA HA AH A POBIERAM OPŁATY OD MASONÓW PER REC TUM BO TAM MAM CZYTNIK TYCH CZIPÓW HA AH AH
znafca
znafca 28.01.2022, 11:04
To jeszcze nic, najgorszy jest Pegasus.
:-)
:-) 28.01.2022, 11:08
Dobre hahahahaha

Pozostałe