Księża narzekają: z tacy nie wystarczy na tak wysokie rachunki za prąd i gaz

  • 03.02.2022, 13:00
Księża narzekają: z tacy nie wystarczy na tak wysokie rachunki za prąd… iStock
Nie tylko firmy, spółdzielnie mieszkaniowe, organizacje pomocowe narzekają na kolosalne podwyżki cen gazu. Do tego chóru dołączyli księża i zakonnicy.

Wysokie stawki to efekt grudniowych decyzji Urzędu Regulacji Energetyki. Przystał on na nowe taryfy przedstawione przez gazowych operatorów. Zgodnie z nimi ceny surowca wzrosły. Zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla przedsiębiorstw. O ile w przypadku tych pierwszych podwyżka nie budzi aż takich emocji, o tyle biznes zmianami stawek jest zaszokowany. Najnowsze rachunki i prognozy przesyłane przez gazownie wskazują na podwyżki rzędu nawet 800 procent. To dobija rodzinne piekarnie, zakłady fryzjerskie, warsztaty samochodowe, małe sklepy. Żeby się utrzymać, muszą podnosić ceny.

Do tej pory było o tym raczej cicho, ale stawki za gaz dają się we znaki także duchownym. Przez firmy gazowe parafie i zakony traktowane są jak... firmy. Portal Korso24.pl niedawno przedstawił problem jednego z podkarpackich proboszczów. O ile rachunek dla parafii za okres od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. wyniósł 4,5 tys. zł, to rok wcześniej było to 1,1 tys. zł. - Zapłacę, nie mam wyjścia. Ale muszę prosić o pomoc parafian - oznajmił proboszcz.

Teraz głośno o swoich rachunkach mówią dominikanie z Lublina, których zabytkowy klasztor znajduje się na Starym Mieście. To 60 tys. zł za listopad i grudzień 2021. Jeszcze dwa lata temu rachunek wynosił 15 tys. zł. - Jesteśmy na granicy przetrwania. Zwracamy się z gorącą prośbą o pomoc w pokryciu kosztów związanych z podwyżkami opłat za gaz, które w przypadku klasztoru wzrosły czterokrotnie - proszą zakonnicy z Lublina. A ich przeor dodaje, że z powodu pandemii na msze przychodzi mniej osób, a to ma przełożenie na wysokość tacy. Dlatego na wiele rzeczy nie starcza.

Tak jak firmy zostały również potraktowane stowarzyszenia, bractwa, fundacje. Także te pomocowe, które prowadzą np. noclegownie dla bezdomnych czy przygotowują posiłki dla ubogich. One także otrzymały rachunki wyższe o kilkaset procent. Kiedy nagłośniły sprawę, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński obiecał zmiany taryf gazowych.

Tymczasem kilka dni temu prezydent popisał ustawę, na mocy której tańszy gaz mają otrzymywać szpitale, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, szkoły, noclegownie czy związki wyznaniowe. 

 

 

 

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (35)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czerwony jak cegła wikarego
Czerwony jak cegła wikarego 06.02.2022, 15:47
Jezus miłością rozpali kościoły do czerwonej cegły
Do roboty pasożyty
Do roboty pasożyty 05.02.2022, 12:24
Zawsze mogą się wziąść do roboty... Kiedyś księża czy zakonnicy uprawiali ogródki mieli inwentarz i obrabiali a nie jak pasożyty tylko daj i daj
niedemokracja
niedemokracja 05.02.2022, 06:46
Księża to mają słuchać się papieża. Papież popiera socjalizm.
nieJa
nieJa 04.02.2022, 18:06
przecież kościół pod rękę z PIS.powiem wam jedno .w 1995 roku za czynsz+woda zimna i ciepła oraz CO płaciłem 250 zł(49 m2) obecnie płacę 578,- zł.zarabiałem na ruchu 3800,- .emerytura po waloryzacjach(od 2005) 3400,- na cholerę było mi to "wyzwolenie".na dodatek polski nieład zabrał mi 200,-.co się w tym po***m kraju dzieje .
niedemokracja
niedemokracja 05.02.2022, 07:48
Na wyborach zagłosujesz jak większość od 1989, czy przeciw temu?
Lop
Lop 04.02.2022, 16:15
Najwyższy czas otworzyć skarbiec w Watykanie.
Katolik
Katolik 04.02.2022, 10:05
Artykuł o kościołach i kosztach za prad i gaz jest przekłamaniem bo ustawa daje im takie prawa jak obywatelom a prywatne zakłady muszą płacić dużo więcej gdzie tu równość
X
X 04.02.2022, 09:42
Do roboty !
Filemon
Filemon 03.02.2022, 22:56
No i proszę, SLD fikało i nie dało rady, Tusk co to miał nie klękać przed księdzem nie dał rady, że o tym co PALI KOTa nie wspomnę a PiS proszę! *** i po sprawie !!
czerny
czerny 04.02.2022, 00:31
Filemon, co za ironia losu. Prawda?
ano
ano 03.02.2022, 20:55
Nikomu nie podoba się podwyżka oprócz elektrowni i gazowników.
toi
toi 03.02.2022, 19:53
nikt nie narzeka. to tylko medialna prowolacja by lewacy sie wyzyli!!!!
do toi
do toi 03.02.2022, 20:54
Przecież ksiadz tylko stęka i nic wiecej. No ale wypowiadać sie za innych to potrafi.
gaz  gaz  na  ulicach
gaz gaz na ulicach 03.02.2022, 19:21
zanim prezes spółdzielni schudnie to ty spółdzielco zdechniesz
maybach plus  od  pana  stanisława  z  warszawy
maybach plus od pana stanisława z warszawy 03.02.2022, 18:54
JAK MAWIAŁ JEZUS " kto sie nie leni zrobi złoto z kamieni" ha ha ah ojciec dyrektor ti jest prawdziwy biznesmen
przedsiębiorca
przedsiębiorca 03.02.2022, 18:46
Jarozbaw Dzisiaj, 15:26
Tylko ci, którzy żyją z cwaniactwa, mogą rzeczywiście stracić. Ogromna większość na tym zyska – powiedział jesienią w wywiadzie w RMF FM Jarosław Kaczyński w kontekście zapowiadanego wówczas Polskiego Ładu.

Jarosław kolejny raz obrażał Polaków. Co ciekawe zrobił to jesienią zeszłego roku przy omawianiu Polskiego ładu. Wtedy przedsiębiorców ., ale i wszystkich lepiej zarabiających nazwał CWANIAKAMI
SOWA & PRZYJACIELE
SOWA & PRZYJACIELE 03.02.2022, 18:34
TYLKO KONKORDIET HA HA AH URATUJE KOSCIÓŁ TAK JAK MICHA RYŻU OD EWANGELISTY MATEUSZ HA HA AH https://www.youtube.com/watch?…
Knagulec
Knagulec 03.02.2022, 20:15
No i kolba kukurydzy
Knagulec
Knagulec 03.02.2022, 18:14
Jak tak stękają to niech idą po pomoc do Ojca Rydzyka
Hmmm
Hmmm 03.02.2022, 17:16
Takie życie
Chory kraj
Chory kraj 03.02.2022, 16:17
W Polsce w zakonach żyje ponad 30 tys zakonnic i zakonników..Najwięcej z całej Europy jak nie ze świata. Wybrali taką drogę ich sprawa .. ale dlaczego wszyscy muszą ich utrzymywać..? Co do świętego życia tych zakonników też mam wiele wątpliwości..
Filemon
Filemon 03.02.2022, 22:59
Cóż, nie każdy duchowny od razu chce być Karmelitą Bosym .
Tak to wygląda
Tak to wygląda 03.02.2022, 16:09
Kochani księża można się przebranżowić.i dorobić Czy Bozia rączki tylko do podstawiania tacy dała? I tak mają szczęście, że w PiS landzie żyją .W Europie Zachodniej nikogo to nie obchodzi z czego ksiądz żyje..Wierni ich utrzymują ,a nie państwo...
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 03.02.2022, 15:30

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Jarozbaw
Jarozbaw 03.02.2022, 15:26
Tylko ci, którzy żyją z cwaniactwa, mogą rzeczywiście stracić. Ogromna większość na tym zyska – powiedział jesienią w wywiadzie w RMF FM Jarosław Kaczyński w kontekście zapowiadanego wówczas Polskiego Ładu.
POLKA
POLKA 03.02.2022, 16:56
W Niemczech ksiezulka maja pensje ,tylko w polskich kosciolkach „ zebraja „ w czasie mszy !!!Teraz nie wiem ,bo juz od dluzszego czasu poprostu nie uczeszczam do kosciolka !!!!🙏🏼🇵🇱🇩🇪🇪🇺NIECH IM RYDZUNIO,ZIOBRUNIO, BECZKOWATY KACZOREK I WSZYSCY IM PODOBI POMAGAJA !!!! O DUZA STRATA ,BO PO DOMACH NIE LAZA , KOPERT ( CO LASKA ) OD 100ZL,NIE MA !!!! OJ ,SORY SA JESZCZE CI KTORZY ZAMIAST W PANA BOGA WIERZA W TYCH SUKIENKOWYCH !!!!AMEN🙏🏼🇵🇱🇩🇪🇪🇺
wentyl