Najpierw będzie taniej, potem ceny poszybują

  • 03.02.2022, 14:00
  • Źródło: News4Media
Najpierw będzie taniej, potem ceny poszybują Pixabay
Obniżka VAT m.in. paliwa, żywność i napoje, weszła w życie 1 lutego. To pakiet Tarczy Antyinflacyjnej 2.0., która ma ulżyć kieszeniom konsumentów. Zdaniem ekspertów, na krótką metę ceny będą rosły wolniej, za to dłużej będziemy zmagali się z inflacją.

– Bo Tarcza Antyinflacyjna 2.0 nie rozwiązuje problemu inflacji, który narastał przez ostatnich kilka lat i którego nie da się rozwiązać jednorazowymi działaniami, które miałyby w tym momencie obniżyć podatek VAT czy też zmniejszyć go do 8 proc., jeśli chodzi o paliwo – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. – Te rozwiązania nie przyniosą tak naprawdę długofalowych, widocznych efektów w inflacji, spowodują jedynie odłożenie w czasie górki inflacyjnej, która czeka nas w tym albo w przyszłym roku. To zależy od tego, jak długo rząd zdecyduje się przedłużać tarczę.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 zaczęła działać 1 lutego. Rząd wprowadził czasowe obniżenie podatków, żeby złagodzić skutki wzrostu cen dla konsumentów. Jednak, jak podkreśla ekspert Konfederacji Lewiatan, po ustaniu działania tarcz będziemy musieli się zmierzyć z szybszym wzrostem cen. Wszystko dlatego, że inflacja była podwyższona już przed pandemią.

– W momencie, w którym tarcza wygaśnie, możemy się spodziewać wzrostu inflacji. Przewidujemy, że będzie to wzrost w jednym miesiącu, w zależności od tego, kiedy się tarcza skończy, około 10 proc. rok do roku, następnie prawdopodobnie nastąpi wypłaszczenie – mówi Newsrii Biznes Mariusz Zielonka. – Skutek działania obu tarcz antyinflacyjnych jest taki, że tak naprawdę mogliśmy jako obywatele doświadczać inflacji wyższej przez dłuższy czas, ale ostatecznie niższej, a w tej chwili będziemy doświadczali inflacji niższej w początkowym okresie działania tarczy, później wzrostu i nagłego spadku.

Problemem jest fakt, że tarcze antyinflacyjne praktycznie pomijają przedsiębiorców. Jeśli chodzi o obniżki podatku VAT, to VAT dla przedsiębiorców jest obojętny, natomiast jeśli chodzi o VAT na żywność, to na pół roku przedsiębiorcy będą musieli całkowicie przestawić wszystkie kasy fiskalne, zmienić systemy do rozliczania i naliczania cen, a to jest wysiłek i koszt. Jak podkreśla ekspert, brak narzędzi chroniących firmy znajdzie odzwierciedlenie w tzw. inflacji producenckiej, czyli tzw. cen hurtowych. W listopadzie była ona na poziomie 13,2 proc., w grudniu sięgnęła 14,2 proc. rok do roku, najwyższego od 2006 roku.

– Przekłada się to m.in. na to, jakie ceny widzimy w sklepach i ile płacimy za usługi. Dlatego tak istotne było, żeby tarcze antyinflacyjne, chociaż byłoby to mniej medialne, były skierowane do przedsiębiorców, bo to oni w jakiś sposób na wolnym rynku kreują ceny dla konsumentów – podkreśla ekspert Konfederacji Lewiatan. – To, co robi rząd, skutecznie obniży krótkoterminowo inflację. To, co powinno przynieść studzenie gospodarki, to mimo wszystko działania NBP, który prawdopodobnie podwyższy stopy procentowe jeszcze w 2022 roku do poziomu 3,25 proc. 

 

Źródło: News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (43)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pogodzę was
Pogodzę was 03.02.2022, 20:57
Dziś ropa przeskoczyła 90 USD za baryłkę, a jeszcze dwa miesiąca temu była poniżej 70. Tylko czekać jak zje VAT, tak jak zjadła akcyzę.
Tymek
Tymek 03.02.2022, 20:11
Dzisiaj niemcy tankują u nas za pół roku my u nich. Po niektórą spożywkę i browary już można
Jacek
Jacek 03.02.2022, 19:51
Ale lewactwo kipi, i dobrze. Ryzy poczerwieniał ze złości. On by Polskę i Polaków widział jako parobków niemieckich.
Polka
Polka 03.02.2022, 22:09
POLACY SAMI ZROBILI SIE PAROBKAMI NIE TYLKO W NIEMCZECH !!! WIESZ JACUSIU ,MIESZKAM W NIEMCZECH I JEDYNYMI KTORZY WSTYDZA SIE GLOSNO MOWIC W OJCZYSTYM JEZYKU SA POLACY !!! NIE BEDA NP.NIEMCY SZANOWAC TAKICH LUDZI ,SKORO ONI SAMI SIEBIE NIE SZANUJA !!!JA TAKIMI POLAKAMI TO POPROSTU SIE BRZYDZE I MAM NA NICH TZW.WYWALONE I NIE BOJE SIE NAPISAC ,ZE ZYGAM NA TAKICH PSEUDO RODAKOW „!!! 🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮WSTYD MI ZA NICH !!! JAK POZNALAM MOJEGO MEZA TO NIESTETY NIE MOWIL PO POLSKU ,A DZISIAJ ( MOZE TROCHE NIE POPRAWNIE ) ,ALE JAK JESTESMY W POLSCE TO MOI ZNAJOMI SA POD WRAZENIEM JAK SUPER „ WLADA „ MOIM OJCZYSTYM JEZYKIEM !!! MOZNA BY BYLO DUZO NAPISAC O POLAKACH MIESZKAJACYCH W NIEMCZECH ( OCZYWISCIE NIE WSZYSCY ) ,KTORZY „ WCHODZA NIEMCOM „ BEZ WAZELINY W TYLEK !!! I WIERZCIE MI NIEMCY NAWET TEGO BRZYDZA !!!! 🇵🇱🇩🇪🇪🇺
Szajse
Szajse 04.02.2022, 14:41
Siedź tam z tymi szwabami rudymi i nie zawracaj nam w polskim wolnym państwie bez poprawności politycznej i nara wielką Niemko
Sauron
Sauron 03.02.2022, 19:06
Premier pokazał, że Da Się, w przeciwieństwie do Tuska.
czytając wpisy trolli
czytając wpisy trolli 03.02.2022, 16:49
Rząd (maile Dworczyka potwierdzają) jedyne czym zarządza to falami hejtu, poniżania - pandemią, ekonomią, podatkami, edukacją - w żaden sposób...
Nowy nick
Nowy nick 03.02.2022, 16:49
pomimo inflacji ludziom i tak żyje się lepiej niż za Tfuska, gdy bezrobocie było na poziomie 15-20%…po za tym inflacja jest na całym świecie, ale Tuskomatołki mówią, że tylko w Polsce, Thebile
Kaszub
Kaszub 03.02.2022, 16:01
Jest taniej teraz a co będzie za pół roku to będzie ważne że teraz jest taniej
Bogdan
Bogdan 03.02.2022, 15:18
Ale TUSK nie wie ile dziś kosztuje paliwo bo jako przestępca drogowy ma odebrane prawo jazdy i nie POtrzebuje tankować. Jak mu prawko oddadzą to paliwko znowu będzie PO 7,00 @

Lop
Lop 03.02.2022, 18:21
Ja pamietam jak kuchcinski przepalał samoloty wojskowe i rzadowe na potrzeby swojej rodziny i znajomych kilka razy dziennie. Ciekawe ile takie tankowanie kosztowało podatników
pamiętamy
pamiętamy 03.02.2022, 18:41
Kuchciński to dopiero był baron za nasze pieniądze.
kwintesencja pisowca
kwintesencja pisowca 03.02.2022, 19:43
Kuchciński wczoraj w sejmie - "co pan myśli o sytuacji?" "NIC NIE MYŚLĘ"...
„ DOBRANOCKA „
„ DOBRANOCKA „ 03.02.2022, 22:16
A KIEDY ON MYSLA ,NO CHYBA ,ZE W TOALECIE JAK ZOBACZA BRAK PAPIERU TOALETOWEGO !!! I TAM TEZ RACZEJ NIE ,JAK TO PTYS ZAPYTAL BALBINKE ( KIEDYS DOBRANOCKA DLA DZIECI) :“ BALBINKA CO ROBISZ ? BALBINKA MU ODPOWIEDZIALA „ SRAM „ ! ,POTRZEBNY CI PAPIER ? NIE !PALCE MAM ! NAWET W TAKIEJ SYTUACJI BY SOBIE NIE PORADZILI !!!!
Nowy nick
Nowy nick 03.02.2022, 16:50

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

...
... 03.02.2022, 15:48
to żeś walnął trollu w Kaczyńskiego - ani samochodu ani nawet prawa jazdy...
Bogdan
Bogdan 03.02.2022, 15:12
Polska stanie się centrum europejskiej turystyki paliwowej👍.Niemiszki zapowiadali,że wyślą więcej Policji na granicę z Polską😂
ANTYPISIORKA
ANTYPISIORKA 03.02.2022, 22:19
HA ,HA ,HA !!!PRZYPOMINAM TOBIE ,A KTO WYSYLA ZOLNIERZY NA UKRAINE KUZWA NIEMCY CZY POLSKI RZAD !!!???? TAKZE NIE PISZ BZDUR PISIORSKI SLUGUSIE !!!!
Uczciwa
Uczciwa 03.02.2022, 17:19
Najlepsze są półki jak zobaczą nocą nogi w bok a potem płacz że hif wstyd półki jeszcze do tego stare baby
...
... 03.02.2022, 15:49
takie pisie państwo z dykty - nic nie potrafią zrobić dobrze... z "bezładem" też im wyszło tak dobrze, że dymisje się szykują...
Bogdan
Bogdan 03.02.2022, 14:54
Oj trole z platformy totalnej ulica zagranica ,kapusie,zawsze bedzie wam żle jak wam nie pazSuje to po benzyne do niemiec i nie zapomnijcie karnistów wziąść
Bogdan
Bogdan 03.02.2022, 14:52
właśnie wróciłem z lidla / niemieckiego / , parę dni temu podwyższyli ceny, a teraz umieścili przy cenach że jest 0 procent wat i dalej sprzedają po tych samych cenach! należy nasłać inspekcje!
Spokojnie
Spokojnie 03.02.2022, 14:31

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Bogdan
Bogdan 03.02.2022, 14:25

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Bogdan
Bogdan 03.02.2022, 14:20
Hans-Joachim Ruehlemann szef Niemieckiego Stowarzyszenie Branży Warsztatowej i Stacji Paliw Północny-Wschód widzi: "...katastrofalne skutki" dla stacji w regionie przygranicznym. Na granicy z Polską jest kilkaset stacji benzynowych, które muszą obawiać się o swoje istnienie. Wiele z nich będzie rozważać zamknięcie działalności..." . To faktycznie zła wiadomość dla szkopów - ALE bardzo DOBRA dla naszego ORLENU ! . Sz.Panie Prezesie Danielu Obajtek .... jest OKAZJA ! WYKUPIĆ te upadające stacje . Nawet niech ORLEN powoła extra taką spec-spółkę "ORLEN-WEST"
POLKA
POLKA 03.02.2022, 22:29
POWINIENES SIE CIESZYC ,BO NIEMCY TANKUJAC W POLSCE „ NABIJAJA „ KIESZEN OBAJTKOWI VEL „PCIMEK“ I WASZEJ BUDZETOWEJ KASIE !!! TYLKO NA WASZYCH BAZARACH TO WIDZE TYLKO NP.PROSZKI DO PRANIA ,PLYNY DO PLUKANIA I INNE PRODUKTY NIESTETY PRODUKOWANE. GDZIE ??? W NIEMCZECH !!! I NIESTETY CI KTORZY W POLSCE WLASNIE UZYWAJA TYCH NIEMIECKICH PRODUKTOW MOWIA ,ZE POLSKIE TO PODROBY,BO GORSZEJ JAKOSCI !!!!TAKZE NIE TYLKO POLACY SIE CIESZA ,BO NIEMCY TEZ !!!!!!!🇵🇱🇩🇪🇵🇱🇩🇪🇪🇺
...
... 03.02.2022, 15:50
ale ty prymityw jesteś jednak - jak o tobie piszą niżej - ty nawet nie pojmujesz elementarnej gospodarki rynkowej...
Damian
Damian 03.02.2022, 14:20
Dokładnie tak jak w tytule.
Bogdan
Bogdan 03.02.2022, 14:17
do ceny paliwa dla niemcow doliczac podatek " FUR DEUTSCHLAND
Polka
Polka 03.02.2022, 17:01
Jak Polaczek tankuje w innym Kraju niz Polska ,to mu taka Marze narzucic ,ze siedzial by d...pa w domu i ogladal TVPpis i do „ konca swiata i jeden dzien dluzej „!!!!?
sraulon, ty prymitywie
sraulon, ty prymitywie 03.02.2022, 14:41
gdybyś prymitywie znał trochę Europę, wiedziałbyś ile paliwa mogą kupić Niemcy za swoją pensję...
Półka
Półka 03.02.2022, 17:11
Najgorsze są półki które po jednym dniu w niczexh podpisują że są rodzina niemiecka swolocz polska co nic nie umie a psprxedaje polska najgorsze są takie brak słów
Polka
Polka 03.02.2022, 17:04
BRAWO TY !!! NIECH TEN SRAPISULON ZAPROSI GURU , RYDZUNIA ,KTOREMU PODARUJE NOWEGO NP,MERCEDESA !!!!
Bogdan
Bogdan 03.02.2022, 14:15
Zaraz lewacka czerwona Komisja Europejska będzie naciskać aby w Polsce przywrócić opodatkowanie paliw (oczywiście pod dyktando Niemiec).
Spokójnie
Spokójnie 03.02.2022, 15:07
Moga sobie naciskac ale guzik w kibelku komisja moze sobie pomarzyć bo Polacy mają swoje suwerenne prawo
sraulon, ty prymitywie
sraulon, ty prymitywie 03.02.2022, 14:43
sraulon, ty prymitywie - koleś Ziobry i Rydzyka od zgłaszania chęci zabijania posłów to "prawak"? To ja wolę chrześcijaństwo - choćbyś je prymitywie nazywał "lewactwem"...
Spokojnie
Spokojnie 03.02.2022, 14:22
na każdej stacji sprawdzać wermachtowcom paszporty covidowe, dokładnie jak oni nam, minimum godzina na powietrzu dla zdrowia. Za brudne tablice i otwarcie szyby bez maseczki -pobór rekompensaty!
Bogdan
Bogdan 03.02.2022, 14:14
A czy to jest takie uczciwe wobec Obywateli Polski? Niemcy mają swój Rząd i swój budżet. dlaczego nasze Państwo swoją tarczą ochrania obywateli Niemiec którzy nic nie wnoszą do naszego budżetu a ich Rząd nam szkodzi ? . Niech płaca cenę z pełną akcyzą i VAT
Polka
Polka 03.02.2022, 17:15
Ty „ Bogdan „ jakby Niemcy nie wplacali do unijnego budzetu ( najwiecej) ,to byscie w Polsce Mieli „ 0“ !!!! I nie byloby rozdawnictwa ani dla kurwskigo ,ani dla sukienkowych !!!!JA I INNI JEDZIEMY DO POLSKI NA WCZASY ( TYM SAMYM WPLACAMY ) DO WASZEGO BUDZETU A WY JEZDZICIE DO NIEMIEC , W WIEKSZOSCI NA CZARNO ,ZEBY MIEDZY INNYMI SPRZATAC ,PODCIERAC TYLKI ,A W FIRMACH PRACOWAC ZA EURUNIO !!! AMEN!!!🙏🏼🇵🇱🇩🇪🇪🇺
Polak
Polak 04.02.2022, 13:15
Zmień nick bo taka z ciebie Polka jak z Hansa Jan.
sraulon ty prymitywie
sraulon ty prymitywie 03.02.2022, 14:44
sraulon, ty prymitywie - komuna widać ci wyznacza standardy pojmowania współczesnego świata, bezmyślny azjatycki trollu
Bogdan
Bogdan 03.02.2022, 14:11
Będzie jeszcze taniej lewaki hehehe
sraulon ty prymitywie
sraulon ty prymitywie 03.02.2022, 14:45
sraulon, ty prymitywie - Chiny obniżają stawki?

Pozostałe