Czy Polska może zostać bez gazu?

  • 16.02.2022, 14:00
  • News4Media
Czy Polska może zostać bez gazu? iStock
Napięta sytuacja pomiędzy Rosją a Ukrainą powoduje, że działania prezydenta Władimira Putina mogą odbić się również na polskiej gospodarce. Jednym z zagrożeń jest odcięcie nas od dostaw gazu. Czy Unia Europejska ma plan awaryjny?

Oczy całego świata są teraz skierowane na konflikt Rosji z Ukrainą. Wszyscy zadają sobie to samo pytanie: czy rosyjskie wojska dokonają inwazji na kraj Wołodymyra Zełenskiego? Władimir Putin zaprzecza. Mimo to sytuacja na Wschodzie narzuciła dyskusję o możliwych konsekwencjach. Jedną z nich mogłoby być odcięcie m.in. Polaków od gazu eksportowanego z zasobów rosyjskiego Gazpromu.

Podczas konferencji prasowej odniosła się do tego Ursula Von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Zapewniła, że reakcja Unii Europejskiej na rosyjską agresję będzie i mocna, i natychmiastowa.

Unia Europejska potrafi zmierzyć się z wewnętrznymi konsekwencjami zewnętrznego konfliktu. To jest głównie kwestia bezpieczeństwa dostaw energetycznych. 24 proc. energii w UE to gaz. 90 proc. importujemy, z czego 40 proc. dostarcza nam Gazprom – wyjaśniła szefowa KE, dodając, że unijne zapasy wynoszą obecnie ok. 34 proc. Rosyjski gaz stanowi z tego mniej niż połowę.

– Analizowaliśmy wszelkie możliwe scenariusze na wypadek odcięcia przez Rosję całkowicie lub częściowo dostaw gazu do Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę wszelkie środki, jakie podjęliśmy, jesteśmy po bezpiecznej stronie. Oczywiście jeśli Rosja całkowicie odetnie gaz do UE, niezbędne będą dodatkowe pieniądze. W takiej sytuacji całkowitego przerwania dostaw państwa członkowskie mają plany awaryjne i będą w stanie sprostać popytowi, zawsze chroniąc prywatnych konsumentów – podkreśliła Von der Leyen.

Pod pojęciem planów awaryjnych kryje się m.in. potencjalna współpraca Unii Europejskiej z innymi, wiarygodnymi dostawcami gazu, w tym LNG (ciekły gaz ziemny) z USA, Kataru, Egiptu, Azerbejdżanu i Nigerii. 

– Wszystkie gazociągi, które biegną z Norwegii, Polski do państw bałtyckich, będą wkrótce operacyjne i oczywiście umożliwią zwiększenie dostaw w sytuacji zapotrzebowania – zapewniła przewodnicząca organu.

Choć Komisja Europejska uspokaja i przygotowuje się na ewentualne konsekwencje, to – jak zapewnia Ursula Von der Leyen – Unia Europejska chce zapobiegać działaniom militarnym i liczy na załagodzenie konfliktu. – Lepiej usiąść przy stole negocjacyjnym, żeby znaleźć rozwiązanie – powiedziała

Czy inwazja wojsk Rosji na Ukrainę jest prawdopodobna?

Takie pytanie usłyszeli respondenci badania przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Ponad  60 proc. pytanych spodziewa się takiego scenariusza. Nieco ponad 32 proc. stanowią odpowiedzi sceptyków. 6,2 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.


Źródło: United Surves na zlecenie RMF FM i DGP; graf.: News4Media

Eksperci podchodzą do tematu z pewnym dystansem. Część z nich twierdzi, że prezydent Władimir Putin wprawdzie chce osiągnąć swoje cele poprzez budowanie napięcia i pokazywanie siły swojego państwa, jednak nie zdecyduje się na rozpoczęcie wojny. Inni zaś uważają, że żaden scenariusz nie jest tu wykluczony.

– Karabin albo wystrzeli do 19 lutego, albo zostanie schowany do pokrowca. Tym bardziej że warunki pogodowe po 20 lutego sprawią, że wtargnięcie z Białorusi na Ukrainę będzie trudno wykonalne. (...) Za tym – albo wtargniecie pomiędzy 15 a 19 lutego, albo do domu – cytuje „Rzeczpospolita” rosyjskiego historyka i opozycjonistę Andrieja Zubowa. Dlaczego właśnie w tym terminie? Ponieważ na białoruskiej granicy trwać będą wówczas manewry, w których udział weźmie 20 tys. żołnierzy rosyjskich uzbrojonych w ciężki sprzęt.

– Straszy się nas wielką wojną i po raz kolejny wyznacza się datę wojskowego wtargnięcia. To już nie pierwszy raz – powiedział z kolei w odezwie do narodu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, dodając, że jego kraj jest pozbawiony możliwości samodzielnego określania kursu polityki zagranicznej, a wśród obywateli oraz inwestorów próbuje się zasiać panikę. – Mówi się nam, że 16 lutego będzie dniem napaści. Zrobimy go Dniem Zjednoczenia. Podpisałem już odpowiedni dekret – dodał.

Obywatele Ukrainy okażą tego dnia jedność poprzez eksponowanie flag i wstążek w barwach narodowych.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

czyżby się zaczynało
czyżby się zaczynało 18.02.2022, 14:20
W czwartek w Moskwie zgłoszono ponad dwa tysiące alarmów bombowych. W związku z istniejącym zagrożeniem ewakuowano ponad sześć tysięcy osób. Zamachy bombowe w Rosji poprzedziły drugą wojnę czeczeńską. Wtedy oskarżano o nie Federalną Służbę Bezpieczeństwa. Władze w Moskwie przypisały ataki Czeczenom i najechały kaukaską republikę.
nieJa
nieJa 19.02.2022, 06:07
Nie chodzi tu o Ukrainę .USA chce upchnąć swój gaz jak najdrożej.Pruje im te plany Rosja budująć "nord strimy"rosjanie chcą sprzedawać gaz ,bo to pieniążki .Dlatego ta walka o NS2.Na ile starczy gazu w złożach norweskich .?Poza tym Gazprom jest również udziałowcem na tych polach.Nie jestem rusofilem ale uważam ,że gaz z bliższej rosji jest tańszy niż zza oceanu.Obecnie kaloryczność gazu w naszych sieciach jest bardzo niska kalorycznie
ciekawe czy to gra czy realizm
ciekawe czy to gra czy realizm 17.02.2022, 17:12
- Wszystko wskazuje, że Rosja szykuje się do wejścia na Ukrainę - przekazał w czwartek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Jak podkreślił, do ataku może dojść "w ciągu kilku najbliższych dni".
PiS raj
PiS raj 17.02.2022, 13:37
A co z gazem od naszego wielkiego przyjaciela i sojusznika Amerykanca? Z Putinem drzemy koty . zresztą z każdym naokoło tez . to będziemy na ogniu obiadki gotowali..
Sauron
Sauron 17.02.2022, 09:59
Pamiętam jeszcze jak to Moskwa decydowała o tym jak i co ma być w Polsc *** *** *** *** *** ***
Ha, ha, ha...
Ha, ha, ha... 16.02.2022, 22:44
CIA niech poda harmonogram napadów.
Ulala Ursula
Ulala Ursula 16.02.2022, 19:38
Ważny głos z Europy:
Unia Europejska jest przygotowana, jeśli Rosja odetnie jej dostawy gazu. W ostatnich latach Wspólnota rozbudowała sieć gazociągów oraz interkonektorów i zwiększyła możliwości importu LNG, a państwa UE mają plany awaryjne - przekonuje przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
ciąg dalszy
ciąg dalszy 16.02.2022, 19:45
Jej zdaniem "Unia odrobiła lekcje od czasu (rosyjskiej - PAP) aneksji Krymu", zwiększając swoje bezpieczeństwo energetyczne. Zwróciła uwagę m.in. na rozbudowę sieci gazociągów w UE.

d3wpvb6
"Wszystkie gazociągi, które biegną z Norwegii, Polski do państw bałtyckich, będą wkrótce operacyjne i oczywiście umożliwią zwiększenie dostaw w sytuacji zapotrzebowania. Zwiększyliśmy liczbę terminali LNG, osiągając przepustowość 160 mld metrów sześciennych (rocznie – PAP). Wzmocniliśmy także paneuropejską sieć interkonektorów gazowych i energii elektrycznej. (…) Ta sieć rurociągów i interkonektorów będzie dla nas w przyszłości podstawą do produkcji i dostaw zielonego wodoru" – wskazała.

"Analizowaliśmy wszelkie możliwe scenariusze na wypadek odcięcia przez Rosję całkowicie lub częściowo dostaw gazu do Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę wszelkie środki, jakie podjęliśmy, jesteśmy po bezpiecznej stronie. Oczywiście jeśli Rosja całkowicie odetnie gaz do UE, niezbędne będą dodatkowe środki. W takiej sytuacji całkowitego przerwania dostaw państwa członkowskie mają plany awaryjne i będą w stanie sprostać popytowi, zawsze chroniąc prywatnych konsumentów" - zaznaczyła.

Wskazała, że obecnie jest bardzo ważne, by zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego gazu. "Dywersyfikacja w kierunku większej liczby wiarygodnych dostawców jest ważna, ale najważniejsze są inwestycje w odnawialne źródła energii. (…) Są czyste, dobre dla planety, klimatu, niezależności" - wskazała.
Kasi
Kasi 16.02.2022, 18:58
Mamy pewne dostawy z kilku źródeł, że nie grozi nam to. Rosja to moloch na glinianych nogach, gdzie zapasy mu się kurczą, i Putin próbuje zagarniać inne kraje aby ratować swą KGB wską Rosję. *** *** ***
pisia propaganda
pisia propaganda 16.02.2022, 19:37
pisiu pisiu - poczytaj sobie oficjalne sprawozdania odnośnie tych "pewnych dostaw z kilku źródeł" - pisia propaganda pełna kłamstw powtarzanych 1000 razy - jak z tą żarówką i 60% - okazuje się że nie 60 a 20 - w dodatku wszystko zostaje w budżecie krajowym.
A w grudniu państwowe firmy energetyczne zarobiły bajońskie sumy na marży...
milk
milk 16.02.2022, 19:11
Kasi dziwny punkt widzenia.
?
? 17.02.2022, 11:37
Zadziwiające jak to nagle niektórzy bronią ruskich. Jak węgiel ściągali to wszyscy ze skóry wychodzili jakie to pisiory prorosyjskie. A teraz nagle ruskie nie przeszkadza.
Sauron
Sauron 16.02.2022, 17:44
Mafia w togach (...)

Skończ z propagandą.
Komentarz usunięty
administrator
Bill
Bill 16.02.2022, 19:21
Antyunijnego trolla powinno się banować w zarodku.
XXX
XXX 16.02.2022, 17:35
A my elektrownie na gaz budujemy
YYY
YYY 17.02.2022, 11:32
Na szczęście nie ruski.
Market
Market 16.02.2022, 17:33
Szybciej Rosja i niemiecki pośrednik, którzy dogadali sie ws. dostaw na rynek europejski, polegną niż Polska, która w najgoszym przypadku zaczeka na korzystniejszą ofertę cenową do momentu, gdy ww. dostawcy zadławią się nadwyżkami produkcji.
merytoryka
merytoryka 17.02.2022, 16:14
Nie znasz się kompletnie - właśnie dlatego, że PiS kupował na rynku "chwilowym" mamy to co mamy - ponieważ gaz potrzebny jest ciągle - więc wahania cenowe raz pomagają, raz nie - dlatego lepiej mieć umowę długoterminową - może mniej korzystną czasem, ale za to przewidywalną...
z ciebie taki market, jak z chłopa z widłami posejdon...
z ciebie taki market, jak z chłopa z widłami posejdon... 16.02.2022, 18:42
ale ty prymitywny jesteś?
merytoryka
merytoryka 17.02.2022, 16:16
poprawka - "chłop z widłami" wie, że cena kontraktowa jest może niższa niż ewentualnie chwilowa SPEKULACYJNA - ale za to pewniejsza...
Prymitywne trolle tego nie ogarniają...
Market
Market 17.02.2022, 19:21
Nie mogę się zgodzić, gdyż w przypadku zakontraktowanych cen długoterminowych taki "chłopek roztropek" nie pojęcia ani o sezonowości cen, ani o koszcie alternatywnym w swojej dziedzinie. Jego zajęcie ogranicza się do machania widłami wśród grządek buraków i oczekiwania na umówioną cyklicznie zapłatę za swój towar, na którym został już kilkakrotnie "wydymany w kakao" przez pośrednika-spekulanta podczas wahań koniunkturalnych. Może i cena długoterminowa jest stabilniejsza i pewniejsza przy szacowaniu wartości oczekiwanej przyszłych dochodów, ale nie oznacza to, że korzystniejsza dla odbiorcy.
sam jesteś "chłopek roztropek"
sam jesteś "chłopek roztropek" 17.02.2022, 21:54
Spekulant może dużo zyskać, lub dużo stracić. Gdy jest monopolistą jak państwo - przecież za drogi gaz zapłacą Polacy.
Na tym też polega - i wie to każdy, kto ma pojęcie o ekonomii - choćby elementarnej - pisowcy nie.
Fundusze akcyjne też są bardziej i mniej ryzykowne.

A zamiast gardzić "chłopkiem roztropkiem" to pomyśl, że i odbiorcy i klientowi i producentowi lepiej jest, jak ma ceny stabilne i przewidywalne.
Szczególnie na dobra, które klienci muszą brać - niezależnie od tego, czy jest taniej czy drożej - chleb i gaz raczej trzeba jeść cały rok.
Ale ty pewnie powiesz, że się można na ryż przerzucić...
ja
ja 17.02.2022, 11:32
Umiesz odpowiedzieć merytorycznie czy tylko szambo się z ciebie wylewa?
merytoryka
merytoryka 17.02.2022, 16:14
merytoryczne określenie poziomu trolli typu srulon i bogdan i parę innych nicków - to SZAMBO - więc prymitywa trudno nazwać inaczej niż prymitywem...
POLKA
POLKA 16.02.2022, 16:10
TRZEBA PLACIC !!!! POLSKA I UKRAINA MAJA OGROMNE ZADLUZENIA ,BO NIE PLACA TYLE ZA UZYWANIE GAZU !!!! DLATEGO TAK POLSKA JAK I UKRAINA SA PRZECIWKO ,ZEBY „ DRUGA NITKA GAZU „ OMINELA POLSKE I UKRAINE !!!! JAK WIEM TO AMERYKANIE CHCA SPRZEDAWAC GAZ ,MAJA GO POD DOSTATKIEM !!! PO CO TYLE „ SZUMU „???? DLATEGO ,ZE TU CHODZI O NIEMCY I TU WAS POLAKOW BOLI OJ BOLI !!!!!WY W TYCH POLSKICH TVP MOWCIE PRAWDE ,A SZCZEGOLNIE W TVPPIS !!!!! JESTEM WDZIECZNA LOSOWI ,ZE MIESZKAM W NIEMCZECH !!!!!AMEN🙏🏼PS.DZIEKUJE ZA KRYTYKE ,ANI MNIE TO „ PARZY „ ,ANI ZIEBI „ !!!!😹😳😻🇵🇱🇩🇪🇪🇺
ja
ja 17.02.2022, 11:31
Weźcie w końcu zablokujcie tę kretynkę. Przecież tego bełkotu nie da się czytać.
POLKA
POLKA 18.02.2022, 00:06
DLATEGO ,ZE PISZE PRAWDE ,TO MAJA MNIE „ ZABLOKOWAC „ „!!!??? DZISIAJ JAK PAN TUSK MOWIL NA SPOTKANIU Z BYLYMI PREZYDENTAMI ,MINISTRAMI I NIEKTORYMI ,KTORZY SA W OPOZYCJI ,JA ( TAK Z CIEKAWOSCI NA CHWILE ) PRZELACZYLAM NA TVP INFO !!!! BOZE JAK W TEJ TVPPIS KLAMIA I TYCH SWOICH „ WIERNYCH“ WYZNAWCOW „ NABIJAJA W BUTELKE „!!! NAGLE POKAZALI ICH GURU TZN. TEGO Z NOWOGRODZKIEJ !!!! BOZE JAK ON SAPIE FUJ I TAK BARDZO MARTWIL SIE O NIEMCOW !!!! MOJA RADA MY POLACY MUESZKAJACY W NIEMCZECH I NIEMCY NAPRAWDE SWIETNIE DAJEMY SOBIE RADE !!!! JA RENCISTKA I INNI RENCISCI Z NIEMIEC MOZEMY SOBIE POZWOLIC NA WYCIECZKI ,URLOPY I ZYCIE W KTORYM NIE MUSIMY SIE MARTWIC CZY WYKUPUC LEKI ,ALBO ZAPLACIC ZA CZYNSZ !!!??? NIECH GURU MARTWI SIE O POLAKOW MIESZKAJACYCH W POLSCE ,A NAS I NIEMCOW MOZE NAJWYZEJ POCALOWAC W SAME CENTRUM „ TAM GDZIE SLONCE NIE DOCHODZI „ !!! PS .MOZE JESTEM NIEGRZECZNA ,ALE WY PISIORY JESTESCIE SAMI SOBIE WINNI !!!!! AMEN !!!🙏🏼👎🏿🇵🇱🇩🇪🇪🇺
jeden wart drugiego
jeden wart drugiego 17.02.2022, 15:42
ja, przecież największy bełkot jesteś ty!
Zzzzzz
Zzzzzz 17.02.2022, 05:22
Siedź i podcieraj zasdy Niemca nic innego Lewus nie potrafi
do prymitywa z 5.22