Inwazja Rosji na Ukrainę. Tak reaguje świat

  • 23.02.2022, 10:30
  • News4Media
Inwazja Rosji na Ukrainę. Tak reaguje świat iStock / screen Twitter President of Russia
- Rosja stworzyła ten kryzys i jest odpowiedzialna za obecną eskalację sytuacji – oceniła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Unia Europejska odpowiedziała na to sankcjami. Taką samą decyzję podjęły Stany Zjednoczone.

Przypomnijmy sekwencję zdarzeń. W poniedziałek Władimir Putin ogłosił, że uznał niepodległość samozwańczych Republik Ludowych Donbasu i Ługańska. We wtorek na mocy dekretu prezydenta, pod przykrywką "operacji pokojowej" do Doniecka, na ukraińskie terytorium, weszły wojska rosyjskie.

Ukraińcy, a wraz z nimi światowi przywódcy uznali ten krok za niedopuszczalne naruszenie granic i prawa międzynarodowego. Państwa członkowskie NATO oraz Unia Europejska nie pozostały wobec tej sytuacji bierne - zaczęły wprowadzać wobec Rosji pierwsze sankcje. Stanowczą reakcję wykazały również USA, Kanada i Japonia.

Sprzeciwiają się agresji

Prezydent USA Joe Biden podkreślił, że w ocenie Stanów Zjednoczonych działania Putina to początek inwazji na Ukrainę. – Uważamy, że Rosja sięgnie znacznie dalej – powiedział na konferencji prasowej, decydując jednocześnie o wprowadzeniu sankcji.

Ograniczone zostaną m.in. obrót rosyjskimi obligacjami. Kary dotkną również poszczególne osoby, których nazwiska Biden zamierza ogłosić jeszcze dziś (środa 23 lutego). Jeśli Putin nie zaprzestanie działań na Ukrainie, Stany Zjednoczone - jak zapowiedział prezydent Biden - podejmą jeszcze dotkliwsze kroki.

Agresję Rosjan wobec Ukrainy zdecydowanie potępiły również Niemcy. Szef rządu Olaf Scholz poinformował, że wstrzymane zostaje zatwierdzenie gazociągu Nord Stream 2, który już wkrótce miał pozwolić Rosjanom dostarczać gaz do Niemiec i Europy Zachodniej z pominięciem Polski i Ukrainy.

Kanadyjczycy z kolei zakazali wszelkiej współpracy finansowej z Donieckiem i Ługańskiem. W ocenie premiera Kanady Justina Trudeau działanie Putina to „inwazja na suwerenny kraj”. Szef kanadyjskiego rządu zapowiedział również, że nie jest to jego ostatni krok w kierunku przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy.

Unia Europejska zastosuje kary m.in. bezpośrednio wobec parlamentarzystów, którzy poparli wysłanie wojsk rosyjskich na Ukrainę. Ponadto, jak poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wstrzymany zostanie handel pomiędzy separatystycznymi republikami, a zdolność Rosji do pozyskiwania kapitału na zagranicznych rynkach finansowych będzie ograniczona. - Rosja stworzyła ten kryzys i jest odpowiedzialna za obecną eskalację sytuacji - powiedziała.

Swój sprzeciw wobec terroryzmu zgłosiły również Australia i Japonia. Ta pierwsza zamierza zastosować sankcje bezpośrednio wobec „przedstawicieli rosyjskich elit”. Japonia natomiast zamierza ogłosić swoje decyzje w najbliższym czasie.

Co na to Rosjanie?

Wygląda na to, że nie zamierzają cofnąć się przed niczym. Rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa ogłosiła we wtorek, że wszelkie stosowane wobec Rosji sankcje są nielegalne, a ich nakładanie to „jedyne narzędzie przywódców państw zachodnich, które ma powstrzymać jej rozwój”.

 

 

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

diengi
diengi 24.02.2022, 11:15
Najwyraźniej postanowił źle zapisać się w historii.
gorycz
gorycz 24.02.2022, 06:23
Dożyliśmy powtórki 1 września 1939. Narracja ta sama niemal dosłowna, co Hitlera i Goebbelsa...
***
*** 24.02.2022, 00:04

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Uwaga
Uwaga 23.02.2022, 23:31
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega na swoim profilu na Twitterze o głównych liniach fałszywych narracji serwowanych przez Rosjan w polskiej infosferze, a związanych z postrzeganiem gwarancji bezpieczeństwa NATO i USA.
ja
ja 23.02.2022, 22:25
Potrzebny byłby LEON ZAWODOWIEC Wyrwać chwata
Filemon
Filemon 23.02.2022, 21:05
3 kolegów - Niemiec, Francuz i Amerykanin zaprosili Ukraińca na festyn. Na festynie do Ukraińca podszedł ruski drab i dał mu w twarz. Ukrainiec poszedł do kolegów i powiedział, ze Rosjanin go pobił a ci podeszli do draba i pytają; uderzyłeś naszego kolegę? Tak. No to spróbuj jeszcze raz - bach, wali rusek Ukraińca! Orzesz ty, no jeszcze raz go tknij to zobaczysz - bach! Chwila ciszy i Niemiec mówi; wiesz co Ukrainiec, IDŹ TY DO DOMU BO TEN RUSEK CIĘ ZABIJE! TAKA JEST POMOC ZACHODU DLA UKRAINY.
zmiana
zmiana 23.02.2022, 22:51
Taka była ale to się właśnie Filemon zmienia. Oj zdziwicie się tam w Rosji, oj zdziwienie.
sieg haill roposzyld   ave  cezar
sieg haill roposzyld ave cezar 23.02.2022, 18:30
gadam z kumplem a on mi mówi że jego znajomy pytał się ukraińców *** *** *** *** *** ***
lucyfer  ha ah ah
lucyfer ha ah ah 23.02.2022, 14:41
muppet show sie zaczyna ha ha ah https://youtu.be/hEinCgoA48E
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 23.02.2022, 14:35
biden to miś fazi ah ah ah https://youtu.be/uuBx9gb4Cx0 mapet show się zaczyna ha ah ah pigi to von der layen ha ah ah
BANDERA W  GÓRĘ  HA HA AH
BANDERA W GÓRĘ HA HA AH 23.02.2022, 14:06

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

STOP RUSKIEJ WÓDZIE  HA HA AH
STOP RUSKIEJ WÓDZIE HA HA AH 23.02.2022, 13:59
nasz król jarema zoliborski ha ha ah ponoć nałoży sankcje na ruskie polmosy w polinie ha ha ah RUSIAN STANDARD CORPORATION HA HA AH Z BERMUDÓW HA AH AH https://www.google.com/url?sa=…
*** ***
*** *** 23.02.2022, 13:19

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 23.02.2022, 12:44

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

??!!
??!! 23.02.2022, 12:50
Dlaczego ten człowiek jest bezkarny i powiela fake newsy?
 I PO RUBELKU  AH AH AH
I PO RUBELKU AH AH AH 23.02.2022, 14:19
A DLACZEGO BO JA SIĘ MODLĘ HA HA AH https://youtu.be/Vj9tmwUZE1M
JA TYLKO KOMENTUJE TEN TEATRZYK DLA IDIOTÓW HA AH AH I POPIERAM FAKTAMI…
JA TYLKO KOMENTUJE TEN TEATRZYK DLA IDIOTÓW HA AH AH I POPIERAM FAKTAMI AH AH AH 23.02.2022, 14:09
A ZA CO MNIE CHCESZ KARAĆ ZA PRAWDĘ HA HA AH
to robota  ewidentnie  putina
to robota ewidentnie putina 23.02.2022, 12:20
zielone ludziki z rasiji już sieja spustoszenie nieznani sprawcy wywrócili drzewa na ambasadę izraela w polinie ha ha ah bo jahwe by do tego nie dopuscił ah ah ah https://www.google.com/url?sa=… stop teroryzmowi i gojoinżynierii pogodowej stop haarp
Siergiej
Siergiej 23.02.2022, 10:59
A Irak można było?
serial
serial 23.02.2022, 11:16
Przecież 11 września uderzyły samoloty w USA. Nie pamiętasz, czy nie chcesz pamiętać?
no no
no no 23.02.2022, 12:35
samoloty były z Iraku??? bo oni byli z Arabii Saudyjskiej .
Chodziło o tanią ropę - darmową dla USA
bardzo dobrze
bardzo dobrze 23.02.2022, 10:52
Tylko sankcje mogą ich nauczyć rozumu i ogłady na międzynarodowych salonach.
Ded
Ded 23.02.2022, 10:41
Tu pozytywnej reakcji nie należało się spodziewać.
nieJa
nieJa 23.02.2022, 10:49
takie sankcje pod dyktando USA tylko szkodzą UE.Wraz ze wzrostem sankcji rosjanie stają sie coraz bardziej samowystarczalni .Poza tym Chiny jak i Indie nie stosują tych sankcji.Niemcy czy Francja na własnej skórze poczują sankcje .Jedynie USA uzależni od siebie UE.Pamiętajmy ,że tracą ogromne rynki zbytu.
rusofob
rusofob 23.02.2022, 11:32
w zdezelowanego tupolewa i na wschód sowieckie gnidy

Pozostałe