Co z polskimi MiG-29?

  • 09.03.2022, 08:42
  • News4Media
Co z polskimi MiG-29? Chris Lofting Wikipedia
Polska nie deklaruje przekazania starych myśliwców Ukrainie, ale jest gotowa oddać je... Stanom Zjednoczonym. Tyle że z polskimi MIG-ami jest problem.

Ukraina cały czas apeluje do świata o dostawę uzbrojenia. Wiele krajów już na ten apel odpowiedziało – także Polska. Unia Europejska zdecydowała, że także wesprze takie działania i każde z państw, które zdecyduje się pomóc Ukrainie w prowadzeniu wojny otrzyma zwrot pieniędzy.

Teraz głównym tematem w tej kwestii jest ewentualne przekazanie myśliwców MiG-29. Mamy ich kilkadzisiąt, a niekóre służą szkoleniom. Maszyny są sprawne, ale mają już 40 lat. Służą do walk powietrznych. Dostaliśmy je za drobne pieniądze od Niemiec. Teraz mogłyby się przydać Ukrainie.

Jest jednak problem: Polska na takie posunięcie nie chce się zdecydować. Dlaczego?

Powodów jest kilka. Po pierwsze, te samoloty nadal jedna czwarta całej naszej floty powietrznej. Przekazując MIG-i Ukrainie w znacznym stopniu byśmy się rozbroili. W zamian nie otrzymalibyśmy innego uzbrojenia, chociaż w tej dyskusji pojawiła się propozycja, żeby w zamian za MiG-i Polska otrzymała z USA nowsze F-16.

Po drugie, to NATO-wskie maszyny. Są w nich zainstalowane systemy – np. komunikacji – które są używane w wojskach sojuszu. Ukraina jest poza NATO i nie do końca rozsądnym jest użyczenie samolotów naszpikowanych NATO-wską technologią. Zwłaszcza jeżeli taki samolot mógłby wpaść w ręce Rosjan.

Po trzecie wreszcie, Moskwa może uznać taki krok militarny za znak otwartej agresji ze strony Polski. Już kilka dni temu taką opinie sformułował rosyjski resort obrony.

Jest gotowość, ale...

Niespodziewanie we wtorek wieczorem polski minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau oświadczył, że jesteśmy gotowi oddać nasze myśliwce. „Polskie władze gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki” – poinformował szef polskiej dyplomacji.

Polskie stanowisko zaskoczyło Amerykanów. „Perspektywa myśliwców ‘w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki’ startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną [...] budzi poważne obawy całego Paktu Północnoatlantyckiego. Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie” – skomentował polskie posunięcie rzecznik Pentagonu John Kirby.

Zaznaczył, że polska propozycja jest nie do zaakceptowania.

„Z tego co wiem, to nie było uprzednio konsultowane z nami, że planują nam dać te samoloty” – powiedziała w amerykańskim senacie podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland. I dodała: „Byłam tuż przed przyjściem tutaj na spotkanie, na którym powinnam była o tym usłyszeć. Więc myślę, że to był zaskakujący ruch ze strony Polaków”.

"Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi naszymi sojusznikami z NATO, ale nie sądzimy, aby propozycja Polski była możliwa do realizacji" - przekazał we wtorek wieczorem rzecznik Pentagonu John Kirby.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

plama
plama 12.03.2022, 23:53
Rusy nie dają rady.
wio
wio 11.03.2022, 22:53
Migusiem mi tam!
*** ***
*** *** 11.03.2022, 20:35

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Dario
Dario 11.03.2022, 14:43
No tak.Polskie Migi są w Polsce,ale gdzie są te Ukraińskie?
Ja nie wiem,ale nigdzie nie doczytałem się co z nimi.Oni mają przecież samoloty.Rosjanie tracą samoloty i czołgi i wszystko to wiadomo.
biber
biber 10.03.2022, 00:21
"Zestrzelonym nad Ukrainą rosyjskim pilotom nie otwierają się spadochrony. Przypadek? Nie sądzimy" - pisze Agencja Ukrinform, powołując się na ukraiński wywiad.

Jak wskazano, kilka dni temu ukraiński system obrony przeciwlotniczej zestrzelił rosyjski myśliwiec Su-27. Pilot katapultował się, ale zginął.
znafca
znafca 09.03.2022, 23:37
Salami się odkrawa po plasterku.
ach
ach 09.03.2022, 21:12
Epopeja trwa.
fałszywa flaga
fałszywa flaga 09.03.2022, 19:55
wysłać na smoleńsk albo zezłomować jak tutki
ajwaj aleluja i na saturna  ha ha ah
ajwaj aleluja i na saturna ha ha ah 09.03.2022, 19:22
ruletka kto pierszy niedzwiedzia kopnie w dope ha ha ah jak na tym plakacie jan kes podpuszcza kosciuszkowca ha ah ah daj mu kopa ha ha ah a ta piosenka ojczulek *** to coś tak idiotycznego jak yanke doodle song ha ah ah ale dla debili wystarczy zeby sie *** ha ah ah https*** dajmy migi 29 i wio na wojenkę ha ha ah
pinokio, co plecie trzy po trzy...
pinokio, co plecie trzy po trzy... 09.03.2022, 18:33
Najpierw to trzeba było użyć dyplomacji i uzgodnić "prezent" z "obdarowywanym"... Bo to zaszkodziło Polsce, zaszkodziło Ukrainie. I związało ręce USA...
Piorun
Piorun 09.03.2022, 17:00
Skoro Ukraińcy mają już kilka tysięcy wyrzutni przeciwlotniczych to jaki jest sens wysyłać tam MIGi?

Przecież oni nie będą w stanie odróżnić maszyn wroga od swoich i będą walić do wszystkiego co jest w zasięgu.
*** ***
*** *** 09.03.2022, 15:51

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

to ***
to *** 09.03.2022, 15:05
Okupować to oni potrafią tylko elektrownię jądrową. Jak prawdziwi terroryści.
***
*** 09.03.2022, 14:57

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

tak to widzę
tak to widzę 09.03.2022, 13:58
Skomplokowana gra dyplomatyczna.
J.H. Dąbrowski
J.H. Dąbrowski 09.03.2022, 12:25
Tworzą się legiony


Wielu Niemców zgłosiło się na ochotnika do armii ukraińskiej. Obecnie na Ukrainie przebywa już prawie tysiąc Niemców - informuje w środę "Berliner Zeitung”, powołując się na ukraińskie kręgi rządowe. W armii ukraińskiej walczy obecnie około 22 tys. cudzoziemców. Są to przeważnie młodzi mężczyźni, pochodzący głównie z Europy Wschodniej, ale także z USA.
;-)
;-) 09.03.2022, 12:22
Trzymamy kciuki... i nie tylko...
rozumiem to tak
rozumiem to tak 09.03.2022, 11:51
Nigdy od lata 1939 r. ryzyko wybuchu wojny na terytorium Polski nie było tak duże. To wymaga działań absolutnie nadzwyczajnych od polskich polityków. To pisze Bartosz Węglarczyk w internecie i z tym trzeba się zgodzić. Ale trzeba też zasadę przenieść na niższe szczeble.
do 11.51
do 11.51 09.03.2022, 15:03
Co prawda to prawda. Warto mądrego posłuchać.
Sauron
Sauron 09.03.2022, 10:38
Jeżeli NATO mówi, że nie ma możliwości przekazania broni ofensywnej na Ukrainę, to znaczy, że Polska też tak mówi. Jesteśmy w sojuszu, czy nie? Czemu mają służyć próby wychylania się i rozbijania w ten sposób jedności paktu? Proszę komentujących o powściągliwość wypowiedzi, bo to poważna sprawa *** *** ***
Spokojnie
Spokojnie 09.03.2022, 14:51
Diabeł ubrał się w ornat i na mszę ogonem dzowni.
Sauron
Sauron 09.03.2022, 10:57
Jaki ma sens komentarz jak ceznurujes słowa
Bogdan
Bogdan 09.03.2022, 17:28
Jak u Putina cenzura ha ha
tak uważam
tak uważam 09.03.2022, 14:00
Ciebie Sauron powinni zbanowac jak każdego ze służb specjalnych nieprzyjaznych fdemokracji państw.
Spokojnie
Spokojnie 09.03.2022, 14:50
Ale dlaczego, trzeba wiedzieć co chińska propaganda promuje.
dym
dym 09.03.2022, 10:02
To wszystko to zasłona dymna.

Pozostałe