Czterej premierzy w Kijowie: Walczycie również za nasze życie i za naszą wolność!

  • 16.03.2022, 07:30
  • News4Media
Czterej premierzy w Kijowie: Walczycie również za nasze życie i za naszą… Premier Mateusz Morawiecki / Facebook
Przedstawiciele trzech rządów: Czech, Polski i Słowenii pojawili się we wtorek w Kijowie, żeby spotkać się z prezydentem okupowanej przez Rosjan Ukrainy. Premierzy rozmawiali z Wołodymyrem Zełenskim o wsparciu w tym tragicznym dla jego ojczyzny czasie.

Uczestnikami wczorajszego (wtorek 15 marca 2022 r.) spotkania byli premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Słowenii Janez Jansza oraz premier Czech Peter Fiala. Podróż polskich polityków do zaatakowanego przez wojska Putina Kijowa była oficjalna, choć dla bezpieczeństwa rząd nie zdradzał jej szczegółów.

- Mniej więcej godzinę temu pociąg, na którego pokładzie znajduje się premier Mateusz Morawiecki, wicepremier do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oraz premierzy Czech i Słowenii, przekroczył granicę polsko-ukraińską – mówił minister Michał Dworczyk.

W godzinach wieczornych obecność swoich gości potwierdził też w sieci prezydent Wołodymyr Zełenski.
„Wasza wizyta w Kijowie w tym trudnym dla Ukrainy czasie jest potężnym świadectwem wsparcia. Naprawdę to doceniamy” – napisał na Facebooku.

W czasie spotkania politycy omawiali m.in. ewentualne sankcje wobec Rosjan, przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej oraz inne środki bezpieczeństwa, które mogłyby odeprzeć dalsze ataki Władimira Putina.

Wicepremier Jarosław Kaczyński mówił też o tym, że w jego ocenie kraje członkowskie NATO powinny dotrzeć do Ukrainy z pokojową misją.

- Sądzę, że potrzebna jest misja pokojowa NATO, ewentualnie szerszego układu międzynarodowego, ale taka misja, która będzie w stanie się obronić i która będzie działała na terenie Ukrainy, która znajdzie się za zgodą prezydenta i rządu Ukrainy na terenie tego państwa i nie będzie to misja bezbronna. To będzie misja, która będzie dążyła do pokoju, do udzielenia pomocy humanitarnej, ale jednocześnie będzie też osłonięta przez odpowiednie siły, siły zbrojne – wyjaśnił.

Z kolei premier Słowenii Janez Jansza zapewnił, że jego kraj zrobi wszystko, aby Ukraina jak najszybciej przystąpiła do Unii Europejskiej.

Szef czeskiego rządu nie krył wyrazów podziwu wobec walecznej postawy Ukraińców. - Podziwiamy waszą odwagę, waszą walkę. Walczycie o wasze życie, o rodziny, ojczyznę i wolność. Ale my wiemy doskonale, że walczycie również za nasze życie i za naszą wolność – podkreślił Peter Fiala.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił zaś, że Polska nigdy nie zostawi Ukrainy samej.

Wojna w Ukrainie

- Rozpoczął się 21 dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nad ranem Rosjanie ostrzelali Kijów. Odłamki rakiety trafiły w wieżowiec. Wciąż ostrzeliwany jest także m.in. Mariupol. Rosjanie zaatakowali miasto również z morza. Mimo to…

„Stan, pozycja i charakter działań sił obronnych nie zmieniły się znacząco w ciągu ostatniego dnia. Siłom Zbrojnym Ukrainy udało się zadać niszczycielskie ciosy grupom wojsk okupacyjnych na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, a na niektórych obszarach kontratak” - czytamy w komunikacie sztabu ukraińskiej armii.

Ukraińcy przeprowadzili też ataki z powietrza na rosyjskie kolumny wojskowe i sprzęt. Jak poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, do 15 marca Rosjanie  stracili do 40 proc. jednostek, które Rosja zwerbowała do wojny z Ukrainą.

- W nocy z wtorku na środę na stronie Telegrafu pojawiło się zdjęcie, na którym widać martwego mężczyznę w zielonym mundurze i kasku na głowie. I z informacją, że w 2015 r. dowodził on rosyjskimi oddziałami dokonującymi inwazji w Donbasie na wschodzie Ukrainy.

A na Twitterze portalu NEXTA czytamy: Rosyjski generał dywizji został zabity. Generał Oleg Mitiajew był dowódcą 150. dywizji strzelców zmotoryzowanych".

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (41)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

piszą o nas
piszą o nas 19.03.2022, 12:03
Ryszard Schnepf, były polski dyplomata, który pełnił funkcję ambasadora w Stanach Zjednoczonych, stwierdził, że niespodziewana podróż Kaczyńskiego do Kijowa jest "wyczynem przywódcy, który chce zerwać z dotychczasowymi powiązaniami z prokremlowskimi, antyeuropejskimi populistami".

– Znając jego stanowisko w sprawie Unii Europejskiej, wszyscy jesteśmy bardzo zdezorientowani, że nagle wyrusza w dość ryzykowną podróż i twierdzi, że reprezentuje Europę. On po prostu próbuje naprawić wieloletnie szkody – powiedział w rozmowie z "NYT" Schnepf.
taczak
taczak 20.03.2022, 01:25
W sumie nie mieli wyjścia bo inaczej mogliby wyjść na niezłych przypałów.
narobił siary
narobił siary 18.03.2022, 23:11
Kaczyński stworzył wrażenie, że NATO może zaangażować się w Ukrainie. Rosjanie co prawda doskonale wiedzą, kim jest Kaczyński i nie biorą go na poważnie. Natomiast w sensie propagandowym będą mogli to tak przedstawiać swojej publiczności – mówi prof. Roman Kuźniar.
no tak
no tak 19.03.2022, 07:53
Siara na całego a do tego stwarza niepotrzebne zagrożenie dla Polski.
iluzja
iluzja 17.03.2022, 11:58
Masakrują pomysł "misji pokojowej NATO lub szerszego układu międzynarodowego" na Ukrainie:


Co na to były oficer Agencji Wywiadu, ppłk Marcin Faliński?

- Nie słyszałem, żeby NATO organizowało misje pokojowe. Mogą organizować misje stabilizacyjne, ale to w przypadku zawieszenia broni. Misje pokojowe może zorganizować ONZ, można sobie też wyobrazić jakąś formułę OBWE - komentował w programie specjalnym WP.

- Rozszerzenie, czyli co? NATO plus kto? Plus Chiny? Plus Kazachstan? To niewyobrażalne. Wszyscy komentatorzy, którzy mają pojęcie o sprawach międzynarodowych, mówią, że NATO absolutnie nie wejdzie w żadne stabilizacyjne siły - kontynuował Faliński.

Jak podkreślił, misja pokojowa wchodzi, kiedy obie strony godzą się na rozejm, jest zawieszenie broni.

- To może być UE, to może być pod auspicjami ONZ, OBWE. NATO nie jest przeznaczone do działań pokojowych, tylko obronnych - tłumaczył. W ocenie Falińskiego misja w Ukrainie jest realna, ale pod warunkiem, że Rosja i Ukraina się na to godzą, "pewnie przy jakichś odstępstwach terytorialnych Ukrainy".

- Póki nie będzie jakiegokolwiek porozumienia politycznego, to iluzja - podsumował.
niestety
niestety 19.03.2022, 12:52
Niestety, co Kaczyński zyskał jadąc do Kijowa - stracił i jeszcze zaszkodził nie stosując demokratycznych standardów i dyplomacji.
Najpierw się coś uzgadnia we własnym gronie a potem dopiero przedstawia publicznie.
A mógł przejść do historii jako człowiek który wsparł Ukraińców wizytą w ostrzeliwanym Kijowie.
Gdyby nie powiedział paru słów za dużo.
No ale wychodzi ta zacofana myśl według której rządzi w Polsce...
Głos ludu
Głos ludu 17.03.2022, 08:28
Jeden Kaczyński uratował Gruzję, drugi jak może staje za Ukrainą. Brawo panowie!
nieJa
nieJa 17.03.2022, 17:44
no to pomnik Jarosława w Kijowie obok ***.
starszy nie rozumiejący świata człowiek
starszy nie rozumiejący świata człowiek 17.03.2022, 10:06
Tylko po co skoro można łaczyć się przez intrnet?
cud malina
cud malina 16.03.2022, 23:10
Ruskie trolle przestały lubić PiS. No cud!
Czerno Myrdin
Czerno Myrdin 16.03.2022, 20:39
Chcieli dobrze, a wyszło jak zawsze.
nie można przedłużać
nie można przedłużać 16.03.2022, 19:58
Niedorzeczna inicjatywa Kaczyńskiego, to najłagodniejsze określenie w zestawieniu z tym co mówią Amerykanie. Czytamy:


Departament Stanu USA odniósł się do propozycji wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS w Kijowie przekonywał o konieczności wysłania "misji pokojowej NATO" do Ukrainy. Zdaniem amerykańskiej administracji, taki ruch "tylko przedłużyłby konflikt".


- Wysłanie żołnierzy USA na Ukrainę mogłoby tylko przedłużyć i rozszerzyć wojnę na Ukrainie, podczas gdy naszym celem jest jak najszybsze jej zakończenie - powiedział w środę Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA.

- Obecność amerykańskich żołnierzy na terytorium Ukrainy, amerykańskich pilotów, ma potencjał, by przekształcić ją w coś jeszcze większego i zdecydowanie bardziej poważniejszego - dodał rzecznik Departamentu Stanu USA.

kolejny błąd na arenie miedzynarodowej
kolejny błąd na arenie miedzynarodowej 16.03.2022, 20:07
Kolejny raz jak z MIGami wyszli przed szereg.
króko i na temat
króko i na temat 16.03.2022, 19:29
I jest odpowiedź dla Kaczyńskiego:

Jesteśmy zgodni co do tego, że nie powinniśmy przemieszczać naszych sił na terytorium Ukrainy. Ciąży na nas odpowiedzialność, by ten konflikt nie wyszedł poza ten kraj - podkreślił w szef NATO Jens Stoltenberg.
Brak słów
Brak słów 16.03.2022, 18:08
Cały czas opluwają Unię.. Tak w niej ponoć źle..A teraz będą wspierać Ukrainę żeby do niej weszła?? Niepoważni i bez honoru..
*** ***
*** *** 16.03.2022, 16:19

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Roco
Roco 16.03.2022, 16:12
Wybory przedterminowe w maju to trzeba się pokazać. W przyszlym roku ci którzy nie tracą na polskim ladzie będą musieli zapłacić podatek wiec trzeba się spieszyć.
Lop
Lop 16.03.2022, 15:59
Nie rozumem twojej frustracji. Ja tez trzymałem kciuki. Ta partia za dużo kosztuje mój domowy budżet. Swiat za niektórymi nie płacze.
dobosz
dobosz 16.03.2022, 14:37
Konkrety żadne, chyba że o czymś nie wiemy.
cierpliwy
cierpliwy 16.03.2022, 14:08
Zastanawiam się tylko kiedy Rosja zacznie płacić kontrybucję.
niedok
niedok 16.03.2022, 14:02
Narada mocarstw. Światr drży
troll65876
troll65876 16.03.2022, 22:24

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

brylant
brylant 16.03.2022, 13:35
Fotoreporter DGP Maksymilian Rigamonti wrócił niedawno z Kijowa. Opisuje przerażające sceny, jakie widział na przedmieściach stolicy Ukrainy. Opowiada o ludziach, którzy tam pozostali i muszą sobie radzić z rosyjską inwazją. O Rosjanach mówi wprost: "To są mordercy, zbrodniarze".
Zawiedziony
Zawiedziony 16.03.2022, 12:42
Była szansa na Wawel innej już nie będzie.
kontroler lotu smolensk
kontroler lotu smolensk 16.03.2022, 22:18
niech lecą drugim tupolewem do smolenska tam ich w mgle przywitają
AAA
AAA 16.03.2022, 14:22
Proszę administratora o reakcję, to jest zakamuflowane nawoływanie do zbrodni.
beeeeeeeeeee
beeeeeeeeeee 16.03.2022, 14:38
Zbrodnie to są na Ukrainie.
RUDY 102
RUDY 102 16.03.2022, 12:17
CZTEREJ PANCERNI HA HA AH A GDZIE PIES HA AH AH
ryba
ryba 16.03.2022, 12:10
pomysł bardzo dobry, inicjatywa sił NATO nie wiadomo jakich, bo okazało się, że .... z nikim nie uzgodniona. Jak zwykle chodziło aby słupki do góry poszły. Tacy bohaterowie.
8 REBE Z CHABAD  LUBAWICZ
8 REBE Z CHABAD LUBAWICZ 16.03.2022, 11:54
KRÓL JAREMA Z ZOLIBORZA RUSZY NA ODSIECZ ODE SS IE HA HA AH NA BIAŁYM KUCYKU HA AH AH

Pozostałe