Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 22:19
Reklama
Reklama
Reklama

Czterej premierzy w Kijowie: Walczycie również za nasze życie i za naszą wolność!

Przedstawiciele trzech rządów: Czech, Polski i Słowenii pojawili się we wtorek w Kijowie, żeby spotkać się z prezydentem okupowanej przez Rosjan Ukrainy. Premierzy rozmawiali z Wołodymyrem Zełenskim o wsparciu w tym tragicznym dla jego ojczyzny czasie.
Czterej premierzy w Kijowie: Walczycie również za nasze życie i za naszą wolność!

Autor: Premier Mateusz Morawiecki / Facebook

Uczestnikami wczorajszego (wtorek 15 marca 2022 r.) spotkania byli premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Słowenii Janez Jansza oraz premier Czech Peter Fiala. Podróż polskich polityków do zaatakowanego przez wojska Putina Kijowa była oficjalna, choć dla bezpieczeństwa rząd nie zdradzał jej szczegółów.

- Mniej więcej godzinę temu pociąg, na którego pokładzie znajduje się premier Mateusz Morawiecki, wicepremier do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oraz premierzy Czech i Słowenii, przekroczył granicę polsko-ukraińską – mówił minister Michał Dworczyk.

W godzinach wieczornych obecność swoich gości potwierdził też w sieci prezydent Wołodymyr Zełenski.




„Wasza wizyta w Kijowie w tym trudnym dla Ukrainy czasie jest potężnym świadectwem wsparcia. Naprawdę to doceniamy” – napisał na Facebooku.

W czasie spotkania politycy omawiali m.in. ewentualne sankcje wobec Rosjan, przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej oraz inne środki bezpieczeństwa, które mogłyby odeprzeć dalsze ataki Władimira Putina.

Wicepremier Jarosław Kaczyński mówił też o tym, że w jego ocenie kraje członkowskie NATO powinny dotrzeć do Ukrainy z pokojową misją.

- Sądzę, że potrzebna jest misja pokojowa NATO, ewentualnie szerszego układu międzynarodowego, ale taka misja, która będzie w stanie się obronić i która będzie działała na terenie Ukrainy, która znajdzie się za zgodą prezydenta i rządu Ukrainy na terenie tego państwa i nie będzie to misja bezbronna. To będzie misja, która będzie dążyła do pokoju, do udzielenia pomocy humanitarnej, ale jednocześnie będzie też osłonięta przez odpowiednie siły, siły zbrojne – wyjaśnił.

Z kolei premier Słowenii Janez Jansza zapewnił, że jego kraj zrobi wszystko, aby Ukraina jak najszybciej przystąpiła do Unii Europejskiej.

Szef czeskiego rządu nie krył wyrazów podziwu wobec walecznej postawy Ukraińców. - Podziwiamy waszą odwagę, waszą walkę. Walczycie o wasze życie, o rodziny, ojczyznę i wolność. Ale my wiemy doskonale, że walczycie również za nasze życie i za naszą wolność – podkreślił Peter Fiala.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił zaś, że Polska nigdy nie zostawi Ukrainy samej.

Wojna w Ukrainie

- Rozpoczął się 21 dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nad ranem Rosjanie ostrzelali Kijów. Odłamki rakiety trafiły w wieżowiec. Wciąż ostrzeliwany jest także m.in. Mariupol. Rosjanie zaatakowali miasto również z morza. Mimo to…

„Stan, pozycja i charakter działań sił obronnych nie zmieniły się znacząco w ciągu ostatniego dnia. Siłom Zbrojnym Ukrainy udało się zadać niszczycielskie ciosy grupom wojsk okupacyjnych na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, a na niektórych obszarach kontratak” - czytamy w komunikacie sztabu ukraińskiej armii.

Ukraińcy przeprowadzili też ataki z powietrza na rosyjskie kolumny wojskowe i sprzęt. Jak poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, do 15 marca Rosjanie  stracili do 40 proc. jednostek, które Rosja zwerbowała do wojny z Ukrainą.

- W nocy z wtorku na środę na stronie Telegrafu pojawiło się zdjęcie, na którym widać martwego mężczyznę w zielonym mundurze i kasku na głowie. I z informacją, że w 2015 r. dowodził on rosyjskimi oddziałami dokonującymi inwazji w Donbasie na wschodzie Ukrainy.

A na Twitterze portalu NEXTA czytamy: Rosyjski generał dywizji został zabity. Generał Oleg Mitiajew był dowódcą 150. dywizji strzelców zmotoryzowanych".

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
BANDERLAND W POTRZEBIE HA HA AH 20.03.2022 09:15
Komentarz zablokowany

piszą o nas 19.03.2022 12:03
Ryszard Schnepf, były polski dyplomata, który pełnił funkcję ambasadora w Stanach Zjednoczonych, stwierdził, że niespodziewana podróż Kaczyńskiego do Kijowa jest "wyczynem przywódcy, który chce zerwać z dotychczasowymi powiązaniami z prokremlowskimi, antyeuropejskimi populistami".– Znając jego stanowisko w sprawie Unii Europejskiej, wszyscy jesteśmy bardzo zdezorientowani, że nagle wyrusza w dość ryzykowną podróż i twierdzi, że reprezentuje Europę. On po prostu próbuje naprawić wieloletnie szkody – powiedział w rozmowie z "NYT" Schnepf.

taczak 20.03.2022 01:25
W sumie nie mieli wyjścia bo inaczej mogliby wyjść na niezłych przypałów.

narobił siary 18.03.2022 23:11
Kaczyński stworzył wrażenie, że NATO może zaangażować się w Ukrainie. Rosjanie co prawda doskonale wiedzą, kim jest Kaczyński i nie biorą go na poważnie. Natomiast w sensie propagandowym będą mogli to tak przedstawiać swojej publiczności – mówi prof. Roman Kuźniar.

no tak 19.03.2022 07:53
Siara na całego a do tego stwarza niepotrzebne zagrożenie dla Polski.

nieJa 18.03.2022 07:13
Komentarz zablokowany

Admin 3 17.03.2022 17:40
Komentarz zablokowany

iluzja 17.03.2022 11:58
Masakrują pomysł "misji pokojowej NATO lub szerszego układu międzynarodowego" na Ukrainie: Co na to były oficer Agencji Wywiadu, ppłk Marcin Faliński? - Nie słyszałem, żeby NATO organizowało misje pokojowe. Mogą organizować misje stabilizacyjne, ale to w przypadku zawieszenia broni. Misje pokojowe może zorganizować ONZ, można sobie też wyobrazić jakąś formułę OBWE - komentował w programie specjalnym WP. - Rozszerzenie, czyli co? NATO plus kto? Plus Chiny? Plus Kazachstan? To niewyobrażalne. Wszyscy komentatorzy, którzy mają pojęcie o sprawach międzynarodowych, mówią, że NATO absolutnie nie wejdzie w żadne stabilizacyjne siły - kontynuował Faliński. Jak podkreślił, misja pokojowa wchodzi, kiedy obie strony godzą się na rozejm, jest zawieszenie broni. - To może być UE, to może być pod auspicjami ONZ, OBWE. NATO nie jest przeznaczone do działań pokojowych, tylko obronnych - tłumaczył. W ocenie Falińskiego misja w Ukrainie jest realna, ale pod warunkiem, że Rosja i Ukraina się na to godzą, "pewnie przy jakichś odstępstwach terytorialnych Ukrainy". - Póki nie będzie jakiegokolwiek porozumienia politycznego, to iluzja - podsumował.

niestety 19.03.2022 12:52
Niestety, co Kaczyński zyskał jadąc do Kijowa - stracił i jeszcze zaszkodził nie stosując demokratycznych standardów i dyplomacji. Najpierw się coś uzgadnia we własnym gronie a potem dopiero przedstawia publicznie. A mógł przejść do historii jako człowiek który wsparł Ukraińców wizytą w ostrzeliwanym Kijowie. Gdyby nie powiedział paru słów za dużo. No ale wychodzi ta zacofana myśl według której rządzi w Polsce...

Głos ludu 17.03.2022 08:28
Jeden Kaczyński uratował Gruzję, drugi jak może staje za Ukrainą. Brawo panowie!

starszy nie rozumiejący świata człowiek 17.03.2022 10:06
Tylko po co skoro można łaczyć się przez intrnet?

nieJa 17.03.2022 17:44
no to pomnik Jarosława w Kijowie obok ***.

nieJa 18.03.2022 07:15
Komentarz zablokowany

cud malina 16.03.2022 23:10
Ruskie trolle przestały lubić PiS. No cud!

Czerno Myrdin 16.03.2022 20:39
Chcieli dobrze, a wyszło jak zawsze.

nie można przedłużać 16.03.2022 19:58
Niedorzeczna inicjatywa Kaczyńskiego, to najłagodniejsze określenie w zestawieniu z tym co mówią Amerykanie. Czytamy: Departament Stanu USA odniósł się do propozycji wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS w Kijowie przekonywał o konieczności wysłania "misji pokojowej NATO" do Ukrainy. Zdaniem amerykańskiej administracji, taki ruch "tylko przedłużyłby konflikt". - Wysłanie żołnierzy USA na Ukrainę mogłoby tylko przedłużyć i rozszerzyć wojnę na Ukrainie, podczas gdy naszym celem jest jak najszybsze jej zakończenie - powiedział w środę Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA. - Obecność amerykańskich żołnierzy na terytorium Ukrainy, amerykańskich pilotów, ma potencjał, by przekształcić ją w coś jeszcze większego i zdecydowanie bardziej poważniejszego - dodał rzecznik Departamentu Stanu USA.

kolejny błąd na arenie miedzynarodowej 16.03.2022 20:07
Kolejny raz jak z MIGami wyszli przed szereg.

króko i na temat 16.03.2022 19:29
I jest odpowiedź dla Kaczyńskiego: Jesteśmy zgodni co do tego, że nie powinniśmy przemieszczać naszych sił na terytorium Ukrainy. Ciąży na nas odpowiedzialność, by ten konflikt nie wyszedł poza ten kraj - podkreślił w szef NATO Jens Stoltenberg.

Fox 16.03.2022 18:52
Komentarz zablokowany

Brak słów 16.03.2022 18:08
Cały czas opluwają Unię.. Tak w niej ponoć źle..A teraz będą wspierać Ukrainę żeby do niej weszła?? Niepoważni i bez honoru..

*** *** 16.03.2022 16:19
Komentarz zablokowany

Roco 16.03.2022 16:12
Wybory przedterminowe w maju to trzeba się pokazać. W przyszlym roku ci którzy nie tracą na polskim ladzie będą musieli zapłacić podatek wiec trzeba się spieszyć.

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama