Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 13:12
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tu powstanie pierwsza w Polsce elektrownia atomowa. Referendum w Gryfinie

Swego czasu w Gryfinie odbyło się lokalne referendum w sprawie lokalizacji elektrowni jądrowej w tej gminie (wyniki przypominamy ponizej). Teraz plan zakłada, że inwestycja ma powstać w gminie Choczewo. Ostatnio w Wejherowie w województwie pomorskim odbyło się spotkanie w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej.
Tu powstanie pierwsza w Polsce elektrownia atomowa. Referendum w Gryfinie

Autor: News4Media

w województwie pomorskim,pierwsza w Polsce elektrownia atomowa. Lokalizację nazwaną „Lubiatowo-Kopalino” została wskazana na podstawie prowadzonych od kilku lat szczegółowych badań. Wykazały one, że ten teren spełnia wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców.

Spotkanie z mieszkańcami

W lutym 10 samorządów podpisało porozumienie w sprawie budowy elektrowni. Sygnatariuszami były powiaty wejherowski, pucki i lęborski, sześć gmin wiejskich: Choczewo, Gniewino, Łęczyce, Krokowa, Nowa Wieś Lęborska, Wicko i jedna miejska – Łeba. 

Polskie Elektrownie Jądrowe wciąż starają się uzyskać niezbędne decyzje administracyjne, a w piątek prezes spółki Tomasz Stępień przyjechał do Wejherowa, aby spotkać się z samorządowcami. Część spotkania ze względów bezpieczeństwa była zamknięta dla mediów. 

- Cieszę się, że w tak krótkim czasie od podpisania porozumienia możemy spotkać się z prezesem Polskich Elektrowni Jądrowych i omówić pewne kwestie, na które odpowiedzi oczekujemy - powiedziała Gabriela Lisius, starosta wejherowski. - Liczymy, że pan prezes przedstawi aktualny stan projektu, kierunki działania i to, czego się od nas oczekuje. To bardzo dobry początek współpracy i na pewno nie zabraknie kolejnych spotkań, w tym również z mieszkańcami.

Władze powiatu i gminy chcą też uczestniczyć we wszystkich pracach, nawet zanim jeszcze ruszy budowa elektrowni. - Chcemy znać szczegóły dotyczące infrastruktury towarzyszącej i uczestniczyć w pracach nad tworzeniem wariantów tras dojazdowych czy kolejowych - dodała pani starosta.

W spotkaniu wziął również udział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. 

- W 2026 roku rozpoczną się prace na miejscu budowy. Ale zanim to nastąpi, musi zostać zbudowana kolej, drogi i cała infrastruktura towarzysząca. To zacznie dziać się szybko, bo te inwestycje muszą być gotowe w momencie, kiedy zasadnicza inwestycja zostanie rozpoczęta. Jesteśmy na dobrej drodze - mówił Piotr Naimski

Sprzyjające warunki

Pierwotnie rozpatrywano 92 potencjalne lokalizacje pod budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Analizowano m.in. właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, a także obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury, na przykład sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe. Wyniki potwierdziły sprzyjające warunki do wybudowania elektrowni atomowej na Pomorzu

Pod uwagę brano dwie lokalizacje: Żarnowiec w powiecie puckim i Lubiatowo-Kopalino w powiecie wejherowskim. I te tereny poddano jeszcze bardziej szczegółowym badaniom. Ostatecznie wybrano Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo pod Wejherowem. 

Budowa elektrowni atomowej nie wszystkim się jednak podoba. Pod koniec lutego kilkadziesiąt osób protestowało w Lubiatowie. -Nie jesteśmy przeciwko atomówce, ale przeciwko budowie elektrowni jądrowej w tym miejscu - mówili mieszkańcy.

Powstania atomówki w tym miejscu obawia się również część przedstawicieli branży turystycznej.

Zdaniem rządzących ta inwestycja jest kluczowa dla bezpieczeństwa Polski. Według Polityki Energetycznej Polski, rządowego dokumentu przyjętego na początku 2021 roku, pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy 1-1,6 GW ma powstać do 2033 roku. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a w sumie będzie ich sześć o mocy całkowitej 6-9 GW. Cała inwestycja ma być gotowa do 2043 roku.

„Prognozowane nakłady w sektorze wytwórczym energii elektrycznej sięgać będą ok. 320-342 mld zł, z czego ok. 80 proc. zostanie przeznaczonych na moce bezemisyjne, tj. OZE i energetykę jądrową” - czytamy w rządowym dokumencie.

Pierwszy był Żarnowiec

Przypomnijmy, że prawie 40 lat temu również w województwie pomorskim rozpoczęła się budowa Elektrowni Jądrowej Żarnowiec. Była budowana w latach 1982-1989 w miejscu zlikwidowanej wsi Kartoszyno nad Jeziorem Żarnowieckim.

Elektrownia w Żarnowcu miała stanowić pierwszy krok w realizacji polskiego programu energetyki jądrowej, który obejmował – obok Żarnowca – wybudowanie Elektrowni Jądrowej „Warta” w miejscowości Klempicz w ówczesnym województwie pilskim.

Elektrownia w Żarnowcu docelowo miała się składać z czterech bloków energetycznych  napędzanych reaktorami WWER-440 o łącznej mocy ok. 1600 .

Zmiana warunków ekonomicznych w Polsce po 1989 roku, a także długotrwałe protesty aktywistów oraz mieszkańców i negatywny odbiór (w tym sprzeciw przeciwko budowie 86,1 proc. biorących udział w referendum mieszkańców województwa pomorskiego) części społeczeństwa, który wzmógł się szczególnie po katastrofie w Czarnobylu, spowodowały że budowa została wstrzymana i elektrownia nie powstała.

Dokładnie 10 lat temu w Gryfinie  odbyło się lokalne referendum w sprawie lokalizacji elektrowni jądrowej w tej gminie. Do wazności była potrzebna 30-procentowa frekwencja. W głosowaniu wzięło udział 13,79% uprawnionych do głosowania. To oznaczało, że jest ono formalnie nieważne. 

Co ciekawe większosć głosujących było za lokalizacją w gminie Gryfino, czyli przypuszczalnie w okolicy Dolnej Odry. w referendum wzięło udział niemal 3,5 tys. Głosów ważnych oddano 3 445.  Twierdząco na zadane pytanie odpowiedziało 2441 osób. Przeciwko usytuowaniu atomówki w gminie Gryfini były 1004 osoby.
 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Gość 23.03.2022 13:25
To będzie atomówka, którą Sasin przywiózł z Ameryki, już wiadomo, że #$UJ z tego będzie ??

co 23.03.2022 06:53
Zaraz... jaki "Prezes Polskich Elektrowni Jądrowych"? To Polska ma prezesa nieistniejących elektrowni? O___O

od pomysłów 22.03.2022 23:19
Strach sie bac normalnie.

Jądrowy facio 22.03.2022 07:42
Nie bede komentował dopóki Nikita sie nie wypowie

JAREK ROZSZCZPIŁ JADRA ENERGIA JADER ZYDOWSKICH HA AH AH TO JEST MOC HA HA AH 21.03.2022 21:29
Komentarz zablokowany

Krasińskiego 21.03.2022 10:14
Dobrze że referendum organizowane było nieważne bo jak by zaczęli budowę tak jak remontują ul Kolejową lub ul Krasińskiego to by im czasu zabrakło.

daj spokój 21.03.2022 14:20
Przecież nie robiłby tego tercet.

Szkoda gadac. 21.03.2022 09:11
Ani Czarnobyl ,ani Fukushima nic ich nie nauczyla...Skazone na dziesiatki lat tereny, wiele ofiar ,ciezkie choroby.. Caly Zachod buduje bezpieczne elekrownie wiatrowe ,fotowoltaike .Nam sie nie oplaca..

Pomyśl nim napiszesz 21.03.2022 11:19
Wybuch w Czarnobylu był spowodowany błędem człowieka. Fukushima przez siły natury. Jakbys choć trochę miał pojęcia o energii atomowej byś nie pisał takich durnot. Fotowoltanika i wiatrówki nie są w stanie dostarczyć cały czas prądu. Mogą być stosowane jako elektrownie dodatkowe a nie jako główny sposób pozyskiwania energii elektrycznej.

Może ty pomyśl. 21.03.2022 12:12
Niemcy wygasili połowę z działających elektrowni atomowych.. Do końca roku zobowiązali się zamknąć wszystkie...Europa Zachodnia odchodzi od atomow...Za to prężnie rozwijają się tam Odnawialne źródła energii. Wygląda na to ,że im bardziej zależy na życiu i zdrowiu swoich mieszkańców.. A błąd człowieka czy siły natury o których piszesz ....Polski nie dotyczą?.

Jacek 21.03.2022 12:40
Niemcy wygasili elektrownie atomowe bo postawili na gaz i ropę z Rosji. Oraz na wodór. Chociaż 3 lata temu niedaleko bo ok 90 km stąd uruchomili elektrownię na węgiel. Jeżeli coś piszecie, to piszcie prawdę. Chyba że to trolle

ja 21.03.2022 12:43
I powiedz mi gdzie byś chciał nastawiać tych wiatraków i fotowoltaiki, żeby wypełnić zapotrzebowanie na prąd dla całego kraju? I to źródłem energii zależnym od warunków atmosferycznych. Chyba, że marzy ci się powrót do komuny i życie przy świeczkach.

Taka prawda 21.03.2022 15:48
Kościół ma tysiące hektarów gruntów..PIS im dał,a właściwie my ...to niech PIS odbierze dla naszych potrzeb...A przy świeczkach to ja teraz częściej siedzę z powodu przerw dostaw prądu.... jak za komuny.

K. 21.03.2022 16:51
I gdyby Francuzi nie pompowali w Niemcy swojego prądu z elektrowni atomowych to Niemcy mieliby regularne blackouty spowodowane swoją skrajnie głupią polityką energetyczną.

ale... 21.03.2022 19:09
Ty, ale przecież prąd nie ma narodowości (pomijając, że rurociągiem się go nie "pompuje")... Kto zabroni Morawieckiemu kupować prąd z Litwy i... Niemiec?

AAA 21.03.2022 08:39
Referendum było idiotycznym pomysłem promowanym przez NIkitińskiego. Dlatego było zbojkotowane przez mieszkańców i potraktowane jako happening polityczny tego gościa. Dlatego też było nieważne. Nawet pomysły takiego promotora są niewybieralne. A co dopiero sam promotor.

Jacek 21.03.2022 12:36
Komentarz zablokowany

PiS raj 21.03.2022 08:35
Rząd PiS swego czasu .swoją ustawą tak ograniczył rozwój"Odnawialnych Źródeł Energii" ,że budowa elektrowni wiatrowych przestała się opłacać. Cała Europa Zachodnia rozbudowuje tę branże,...my sprowadzamy z Rosji masę węgla ,..a teraz nam zafundują życie przy elektrowni atomowej.....

ELIMINATOR 21.03.2022 09:20
Zapraszam do Szwajcarii zobaczyć jak żyje się obok elektrowni atomowej i spytać mieszkańców okolicznych terenów czy jest tak źle... Najlepiej uprawiać bajdurzenie. Niektórzy krytycy zatrzymali się w rozwoju na poziomie Czarnobyla 1986 i rektorów typu RBMK 1000. A świat wystrzelił do przodu, a my zostaliśmy ze swoimi uprzedzeniami z tyłu. Ale pewnie... lepiej być dalej uzależnionym od możnych tego świata.

Tak to wygląda 21.03.2022 11:18
Zapraszam do Niemiec...Wystarczy granicę przekroczyć...Wszedzie wiatraki.. Niemcy widać mają więcej oleju w głowie. Nie chcą ryzykownego atomu..

ja 21.03.2022 12:39
W czym atom jest ryzykowny? Eliminator ma rację. A najbardziej atomówki nie chcą u nas Niemcy bo wtedy nie będziemy potrzebować ich wiatraczków. I nie muszę jechać za granicę, żeby zobaczyć wiatraki, Wystarczy, że spojrzę przez okno. I to obojętnie z której strony.

Olo 21.03.2022 16:38
Nie wiem czy mają aż tyle oleju skoro przyjeżdżają do Nas do Polski po ten olej, ropę i benzynę

ale... 21.03.2022 19:12
A Polacy nie jeżdżą po zakupy za granice? To normalne w Unii - w odróżnieniu od standardów azjatyckich, i ruskich, gdzie to tylko dla najbogatszych....

ds 21.03.2022 16:53
Mają tyle oleju w głowie, że przez cały zeszły rok skórę im ratowali Francuzi swoimi elektrowniami atomowymi, bez tego wsparcia w Niemczech byłyby regularne blackouty.

ale... 21.03.2022 19:11
No właśnie na tym polega wspólnota europejska - a ty wciąż myślisz, że ropę i gaz mamy "patriotyczne"... A węgiel ruski nie est...

ja 21.03.2022 12:40
Budowa wiatraków przestała się opłacać... To kto i po co stawia kilkadziesiąt sztuk w mojej okolicy?

Nigdy. 21.03.2022 08:15
Jasne zafundują nam życie na tykającej bombie ... Może obejdzie się bez awarii a może nie ...

ja 21.03.2022 12:36
Poczytaj o współczesnych elektrowniach atomowych i dopiero pisz bzdury o tykającej bombie. No chyba, że zatrzymałeś się mentalnie w latach 80.

fashi 21.03.2022 07:56
Atomek ma teraz inne atomowe pomysły.

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama