Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 15:08
Reklama

21 marca zaczęła się kalendarzowa wiosna!

Astronomiczna zaczęła się już w niedzielę. Kalendarzowa powitała nas dzisiaj, w pierwszym dniu nowego tygodnia. Czym zaskoczy nas pora roku, kiedy natura budzi się do życia?
21 marca zaczęła się kalendarzowa wiosna!

Autor: iStock

Astronomiczną datą początku wiosny jest 20 marca. Kalendarzowa zaczyna się 21 marca, co przez wiele osób - niezależnie od wieku - jest kojarzone z dniem wagarowicza. Młodsi uczniowie wychodzą tego dnia topić marzannę, co symbolicznie ma pożegnać zimę i zapewnić urodzaj w tym roku. W cudach natury inspiracji zaczynają szukać też artyści, którzy właśnie dziś obchodzą Światowy Dzień Poezji.




Więcej Słońca

Od teraz dni będą coraz dłuższe. A to za sprawą Słońca, które w najbliższych miesiącach będzie lepiej oświetlać północną półkulę Ziemi. Pomoże nam w tym również zmiana czasu z zimowego na letni. Już w najbliższy weekend przestawimy wskazówki zegara z godziny 2 na 3. Oznacza to, że zachód Słońca, który teraz zaczyna się około godziny 18, według czasu letniego miałby miejsce dopiero o godzinie 19.

Głowa do góry! 

Wiosną niebo odegra przed nami wiele pięknych spektakli.  W najbliższych tygodniach dostrzec będzie można wszystkie planety, jednak ich widoczność uwarunkuje poziom jasności, porę dnia oraz otoczenie, w którym znajdzie się obserwator. Pomiędzy 25 a 27 kwietnia Jowisz, Mars i Saturn znajdować będą się w jednej linii, a pomiędzy nimi będzie przemieszczał się również Księżyc.

Z kolei 8 maja z Ziemi widoczna będzie Kometa C/2021 O3. Od 16 do 25 kwietnia mamy szansę dostrzec meteory z roju Lirydów. Na niebie wiosną "zagra" również sam Księżyc, którego pełnię zaobserwujemy: 16 kwietnia, 16 maja i 14 czerwca.

Przesilenie wiosenne

Koniec zimy i początek wiosny dla wielu z nas wiąże się z tzw. przesileniem. Spowodowane jest ono długotrwałym niedoborem światła, niższą temperaturą, która towarzyszyła nam przez ostatnie miesiące, mniejszą ilością witamin ze świeżych owoców i warzyw oraz zmniejszoną aktywnością fizyczną. Kumulacja skutków tych wszystkich czynników przypada właśnie w okolicach 20/21 marca. Możemy wówczas czuć senność, otępienie, przewlekłe zmęczenie, osłabienie i rozdrażnienie oraz kłopoty z koncentracją. Żeby poradzić sobie z tym trudnym dla naszego organizmu momentem, warto pamiętać o kilku zasadach:

- dobrze jest w najbliższych dniach nastawiać budzik nieco wcześniej i pozwalać sobie na kilka minut leżenia, zanim podejmiemy aktywność. Warto również zadbać o dostęp do świeżego powietrza i każdego ranka otwierać okno, choć na kilka minut;

- przed wyjściem do pracy lub szkoły koniecznie jedzmy treściwe śniadanie. Białkowo-tłuszczowe (np. jajecznica na boczku) zapewni powolne uwalnianie energii, które w ciągu dnia uzupełnimy kolejnymi posiłkami. Ich regularne spożywanie (np. co 3 godziny) pozwoli uniknąć tzw. wilczego głodu i przejedzenia;

- bardzo ważną kwestią jest również aktywność fizyczna. Jeśli nie mamy czasu na ćwiczenia, warto zostawić samochód w garażu i wybrać się do pracy pieszo. Dzięki temu nie tylko pozwolimy sobie na dotlenienie i ruch, ale również skorzystamy z dobroczynnego działania słońca. Jego promienie pozwalają organizmowi wytwarzać witaminę D, która odpowiada m.in. za nasze samopoczucie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jopek 21.03.2022 13:32
Lodołamacz rozp***ił jakiegoś typa pod kamratem

no nie! 21.03.2022 14:29
Józek ps. Lodołamacz? Niemozliwe!

Jopek 21.03.2022 13:32
Komentarz zablokowany

Zdzislaw Dyrman zasadniczo 21.03.2022 13:17
Komentarz zablokowany

wiosna/lato 21.03.2022 13:15
Wróżbita Jackowski nie ma tylko fatalnych wieści dotyczącej wojny na Ukrainie (w kwietniu ma być nasilenie). Okazuje się, że możemy liczyć na... dobrą pogodę:będzie "szybka wiosna i bardzo ładne lato". 

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: dzialajTreść komentarza: Pani Leszczyna to lobbuje na rzecz Żabki, Biedronki, Dino i Liodla. Ich sklepy powstają jak grzyby po deszczu. Jeden obok drugiego, w każdej miejscowości gdzie kościół i szkoła, stawiają się obok siebie. Alkohol dostępny samoobsługowo, tam dziecko może wziąć butelkę z półki i tam nikt nie widzi problemu???? Sklepy pootwierane do 23 a w kurortach całodobowo i tez tego nikt nie widzi????? Pani Leszczyna to nie stacje sa problemem a ilość samoobsługowych sklepów z alkoholem. Na stacji nikt się alkoholem nie częstuje jak w Biedronce!!! i te promocje!!!!Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:30Źródło komentarza: Czy chcesz aby alkohol sprzedawano na stacjach benzynowych? [SONDAŻ]Autor komentarza: JolaTreść komentarza: Bez żartów. Pietrek dobrze radzi sobie w terenie. Niech dalej działa i cieszy się stołkiem w Dolnej Odrze. Tam musi się jeszcze dużo nauczyć.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:29Źródło komentarza: Kto będzie rządził w Gryfinie? Zastępcy SawarynaAutor komentarza: JaTreść komentarza: Wszystko zaraz zakarzą *** *** ***Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:23Źródło komentarza: Czy chcesz aby alkohol sprzedawano na stacjach benzynowych? [SONDAŻ]Autor komentarza: Wyborca.Treść komentarza: Ten niewypał Posanko nie przydatny w przyszlosci w gminie, bo Rawecka sie na niego połasiła. Powiat mu uciekł koło nosa. Mimo podstępnej nazwy Komitetu.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:22Źródło komentarza: Barbara Rawecka ponownie burmistrzem Chojny
ReklamaMrówka
Reklama