Poczta Polska, Lasy Państwowe i PGNiG przeszkolą pracowników do obrony militarnej

  • 22.03.2022, 11:30
  • News4Media
Poczta Polska, Lasy Państwowe i PGNiG przeszkolą pracowników do obrony… iStock
Państwowe spółki zareagowały na wojnę w Ukrainie. Tysiące ich pracowników przejdą szkolenie obronne, które przygotuje ich na wypadek sytuacji kryzysowej.

Według informacji, do których dotarł dziennikarz „Rzeczpospolitej”, trzy państwowe spółki stworzą wkrótce swoje małe, wewnętrzne „armie”. Chodzi o Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Pocztę Polską oraz Lasy Państwowe. Decyzja o szkoleniu obronnym pracowników ma wynikać z tego, że wielu z nich chce je przejść na własne życzenie.


Z gazowni na strzelnicę

W przypadku PGNiG, pomysłodawcą inicjatywy był prezes spółki Paweł Majewski. Obowiązkowe szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, pierwsza pomoc czy dodatkowe zajęcia na strzelnicy i instruktaże użytkowania broni to krok do podniesienia sprawności fizycznej i proobronnych kompetencji prawie 5 tysięcy zatrudnionych.

Liczba ta z czasem może wzrosnąć i objąć wszystkich pracowników. Na tę chwilę szkoleniu zostaną poddani głównie przedstawiciele kadry menadżerskiej. Na podobne szkolenia mają być zapraszani również pracownicy Poczty Polskiej.

Nowa rola leśników

„Armia” leśników w całej Polsce liczy ok. 30 tysięcy osób. Według rzecznika Lasów Państwowych większość z nich na co dzień pasjonuje się bronią i łowiectwem. Mimo to wielu ochotników korzysta z militarnego treningu, który w jednym z ośrodków w Tucholi przeprowadzają Wojska Obrony Terytorialnej. Ćwiczenia te mają charakter obronny. Obecnie przygotowywane jest szkolenie dla regionalnych dyrekcji spółki, które - według rzecznika Lasów Państwowych - może odbywać się również w terenie.

O wojskowe szkolenia dla pracowników firm związanych z bezpieczeństwem „Rz” zapytała Ministerstwo Aktywów Państwowych zarządzane przez Jacka Sasina. „Choć resort nie planuje wprowadzenia tego typu aktywności odgórnie, minister sprzyja samodzielnym inicjatywom spółek” – odpowiedziało ministerstwo.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

No wróblu
No wróblu 23.03.2022, 06:57
A !! Widuchowa chce likwidacji strzelnicy !!! Czyżby Wójt miał już komitet POwitalny ruskich ???
ja
ja 23.03.2022, 12:20
A teraz działa tam strzelnica? Ktoś tam operuje jakbym chciał przyjść "z ulicy" postrzelać|?
vis
vis 23.03.2022, 13:09
proponuję zacząć od "Strzelnica Sportowa Gryfino PZAZ" , tel. 668 169 718
ja
ja 24.03.2022, 12:15
Dzięki za informację.
karabin
karabin 24.03.2022, 23:26
A po co wam strzelanie do tarczy?
ja
ja 25.03.2022, 13:47
Lepiej do tarczy niż do ludzi.
Cezet
Cezet 23.03.2022, 14:03
A jaki jest koszt tej przyjemnosci na strzelnicy, bo nie wiem czy mnie stac?
vis
vis 23.03.2022, 15:48
@Cezet - wszystkie szczegóły, w tym również cennik można uzyskać pod podanym telefonem
lop
lop 23.03.2022, 08:38
nu pogodi towariszcz Воробей
KABARET
KABARET 22.03.2022, 18:12
A CEL TO ANDERS NA BIAŁYM KONIU H AH AHA
Xxx
Xxx 22.03.2022, 13:33
Wkońcu ktoś zaczyna myśleć. Każdy pełnoletni Polak powinien mieć szkolenie z obsługi broni i udzielania pierwszej pomocy.
ale...
ale... 22.03.2022, 15:15
przecież I pomocy uczą od podstawówki i na kursach prawa jazdy... i praktycznie każdego pracownika na szkoleniach bhp...
Inna sprawa, jak ludzie do tego podchodzą...
ja
ja 23.03.2022, 12:19
W całym swoim życiu przeszedłem jedno porządne szkolenie z pierwszej pomocy. A pracowałem już w kilku firmach. Nawet podczas zasadniczej służby wojskowej nie miałem takiego szkolenia jak chyba 4 lata temu.
Piszczyk
Piszczyk 22.03.2022, 13:21
Nic tak nie cieszy jak listonosz pieszy-Na Kowno Wodzu prowadź. Niech żyje generalissimus Jaroslaw.Na Kowno......
obawiam się
obawiam się 22.03.2022, 13:00
Nie o ilość tu chodzi a o jakość.
Snajper z okienka pocztowego
Snajper z okienka pocztowego 22.03.2022, 12:50
To jeszcze nic podobno pocztowym wojskiem dowodzic bedzie feldkurant Sasin.
dobre
dobre 22.03.2022, 13:13
To kasa pójdzie niemała :)))))))))))))
Piotruś z zerowki
Piotruś z zerowki 22.03.2022, 12:38
My starszaki i zeruwkowicze też. Chcemy pif paf w ruskiego agresora
do trolla Piotrusia
do trolla Piotrusia 22.03.2022, 13:13
Po co? Ruski agresor właęnie popełnił samobójstwo na polach (bo do miast nbawet nie wszedł) Ukrainy.
ekspert
ekspert 22.03.2022, 15:21
Samobójstwo rozszerzone to się nazywa.
PiP
PiP 22.03.2022, 12:36
A ZUK i PUK tez chce pukac
litua
litua 22.03.2022, 12:21
Trzeba czerpać wzorce obrony z Ukrainy bo tam zdaje to egzamin.
Polak
Polak 22.03.2022, 12:00
A co chcą ginąć za Ukrainę? Niech Kaczyści się przeszkolą i walczą to oni do tego doprowadzili. Ludzie to nie nasza wojna nie wpieprzajcie się to jest wojna bratobójcza. Kto jak kto ale Polska z takim uzbrojeniem to tak jakby mrówka szła na słonia.
ja
ja 23.03.2022, 12:15
A gdzie napisali, że chcą się szkolić bo wybierają się na Ukrainę? Przeszkadza ci to, że Polacy będą bardziej oswojeni z bronią? Nigdy nie wiadomo co się może wydarzyć.
do szpiega Ruska podpisującego się Polak
do szpiega Ruska podpisującego się Polak 22.03.2022, 13:11
Dlaczego rosyjski putinowcu z godz 12.00 podpisujesz się Polak?

To nasza wojna, a to wy zbrodniarze z Moiskwy prowadzicie bratobójczą budną akcję na ukrainie .

Słoń okazałą się mieć gliniane nogi o został z łatwością zatrzymany przez wojska ukraińskie. Nasze wojska NATOwskie by was zdmuchnęły.
Polak
Polak 23.03.2022, 14:54
Jesteś DEBIL przez duże D i tyle w temacie BANDEROWCU.
I radzę nauczyć się historii tylko tej prawdziwej .
A skoro to twoja wojna , to co tu jeszcze robisz? Zaciągnij się na ochotnika takich idiotów tam brakuje i giń za Ukrainu.
do 14.54
do 14.54 23.03.2022, 16:04
Rusku, putinowski kretynie, zostałaś po prostu zdemaskowany. A za samo podpisywanie się pOlak powinni cię zbanować.
racja
racja 22.03.2022, 15:18
tak to prawda - niezależnie od dalszego bestialstwa - cztery tygodnie bez żadnych sukcesów za to ze stratami i żenadami typu brak paliwa i prowiantu - to dla rosyjskiej armii strata strasznie dotkliwa...
a tak
a tak 23.03.2022, 16:54
Fakty pokazały jeden wielki burdel.
UC
UC 23.03.2022, 14:55
Wierzysz w te bzdury?
hmm...
hmm... 22.03.2022, 11:58
Czyżby coś wiedzieli więcej?

Pozostałe