Podwyżki dla nauczycieli. Związkowcy: Wstyd i hańba

  • 25.03.2022, 08:40
  • News4Media
Podwyżki dla nauczycieli. Związkowcy: Wstyd i hańba Pixabay
Do Sejmy trafił projekt PiS dotyczący podwyżek dla nauczycieli. Średnie wynagrodzenie wzrosłoby o 4,4 proc. – To policzek wymierzony nauczycielom – oceniają związkowcy.

„Jednym z priorytetów w zakresie polityki oświatowej państwa jest podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela, co ma istotny wpływ na jakość kształcenia” – napisali w uzasadnieniu autorzy projektu.

Na ile posłowie wycenili prestiż zawodu? Otóż projekt PiS zakłada – jak czytamy w portalu Strefa Edukacji – podniesienie średniego wynagrodzenia nauczycieli o 4,4 proc. od maja tego roku i zwiększenie subwencji oświatowej o 1,6 mld zł. Po zmianach nauczyciele mieliby zarabiać:

- nauczyciel stażysta – 3693,46 zł,

- nauczyciel kontraktowego – 4099,74 zł,

- nauczyciel mianowany – 5318,58 zł,

- nauczyciel dyplomowany – 6795,97 zł.

Związek Nauczycielstwa Polskiego ostro krytykuje projekt PiS. – To primaaprilisowy żart – ocenia Krzysztof Baszczyński,  wiceprezes ZNP, w rozmowie z portalem Strefa Edukacji. – O tej niepoważnej propozycji mówi się podwyżka, ale tak naprawdę to nawet nie jest waloryzacja. 4,4 proc. to poniżej inflacji.

Negatywne opinie na temat projektu ma także oświatowa „Solidarność”

– Taka propozycja obraża nauczycieli. Za sam 2021 rok inflacja wynosi 8,6 proc. Ostatnia podwyżka była 1 września 2020 roku. Nie jest to więc nawet waloryzacja płac – podkreśla Monika Ćwiklińska, rzeczniczka prasowa KSOiW „Solidarność”.

O „niemałych podwyżkach dla nauczycieli” na początku marca wspominał Przemysław Czarnek. Jednak to nie minister edukacji, ale grupa posłów PiS wyszła z inicjatywą projektu.

– My nie otrzymaliśmy tego projektu. Do zaopiniowania otrzymały go jedynie jednostki samorządowe, natomiast partnerzy społeczni nie. Mamy taką sytuację, że projekt jest z dnia na dzień procedowany w Sejmie, a nie był on przedmiotem jakichkolwiek konsultacji – zaznacza Krzysztof Baszczyński.

– Wprowadzanie tego projektu drogą poselską to wybieg, który uniemożliwi konsultacje ze stroną społeczną, w tym ze związkami zawodowymi. Od stycznia minimalne wynagrodzenie w kraju wynosi 3010 zł, a minimalne wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi 2949 zł… – zauważa Monika Ćwiklińska.

Związki zawodowe wielokrotnie powtarzały, że chcą rozmawiać na temat zmian w zawodzie nauczyciela. Minister edukacji wyrażał jednak opinię, że związki „zabetonowały się na swoich pozycjach” i „chcą tylko brać, ale nie proponują żadnych rozwiązań systemowych”.

Z uzasadnienia projektu: „Założono, że osiągnięciu powyższego celu (podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela – red.) służyć ma m.in. systematyczny wzrost wynagrodzeń nauczycieli przy jednoczesnym znacznym wzroście nakładów finansowych państwa na oświatę”.

– Mówienie, że proponowane rozwiązania są podniesieniem prestiżu, to po prostu wstyd i hańba – ocenia rzeczniczka oświatowej Solidarności.

– Prestiż wyceniony na 4,4 proc. jest policzkiem wymierzonym naszemu środowisku – komentuje wiceprezes ZNP.

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ciekawe
ciekawe 25.03.2022, 22:31
Obywatele Ukrainy mogą być zatrudnieni w polskim systemie edukacji zarówno na stanowisku pomocy nauczyciela, jak i na stanowisku nauczyciela. W tym drugim przypadku obywatela Ukrainy obowiązują takie same wymogi jak obywatela Polski - informuje MEiN.
Uczą tylko za kasę
Uczą tylko za kasę 25.03.2022, 21:52
Nauczyciel a nauczyciel jeden uczy drugi zero inicjatywy wiecznie nieobecny lub nie chce mu się.. Trafić do ucznia.. Ale jedynki wstawiać pierwszy, natomiast gdy bierze kasę za korki oo tu już jest bardziej zaangażowany
chech
chech 26.03.2022, 23:37
a za co mają uczyć? za "Bóg zapłać"?

Uczą tylko za kasę Wczoraj, 21:52
"zaleje ich fala hejtu"...
"zaleje ich fala hejtu"... 25.03.2022, 22:27
ty, hejter pisowski - a "jedynki" - znaczy się lepiej, żeby wstawiał piątki, to się "madki" nie będą rzucały?
A korki kto płaci?
Nie rodzice przypadkiem?
Do zaleje ich fala hejtu
Do zaleje ich fala hejtu 26.03.2022, 21:52
Do zaleje ich fala hejtu.... Tak rodzice płacą za korki ponieważ Niektórzy nieudolni pseudo nauczyciele nie wykonują swoich obowiązków.... Barak chęci by dotrzeć do uczniów z materiałem szkolnym - Piątki oczywiście gdy na nie zasługują.....
do baraka...
do baraka... 26.03.2022, 22:42
A dzieciaki chcą ten "materiał szkolny" przyswajać? Mam wnuki - pamiętam, że człowiek wkuwał aż się kurzyło. A teraz dzieciak po szkole praktycznie nie robi zadań, nie zagląda do podręczników.
A jak nauczyciel wymaga - to tragedia, bo "na lekcji nie nauczył".
Inna rzecz, że patrząc w książki wnuków człowiek zastanawia się czy tyle faktów jest naprawdę potrzebnych?
no tak
no tak 25.03.2022, 20:18
Dworczyki już rozkaz wydaly
Zenia
Zenia 25.03.2022, 18:48
Skąd wzięliście te kwoty ? Bzdury ! Nikt tyle nie zarabia
pisia prawda - g. prawda
pisia prawda - g. prawda 25.03.2022, 19:23
Przecież niżej przytoczono podpisane przez Czarnka rozporządzenie - niezgodne z prawem polskim, bo poniżej płacy minimalnej!
Kasia
Kasia 25.03.2022, 16:53
Niech nauczyciele zaczną uczyć dzieci tak jak na zachodzie. I to nauczyciele powinni być rozliczani z tego co nauczyli dzieci. A nie nie uczą, żeby później zarabiać na korepetycjach. Mam dwoje dzieci i nauczyciel wprost zaproponował korepetycje. Moja koleżanka też otrzymała taką możliwość. Póki to będzie kasta jak inne w Polsce, póty nie będzie dobrze.
:)
:) 26.03.2022, 01:11
Kasiu, to Ciebie trzeba rozliczyć. Co robisz dla swoich dzieci, gdy wracają ze szkoły? Parówki? Ile czasu poświęcasz, aby dzieci utrwaliły to, czego dowiedziały się w szkole? Gdyby nie miały zaległości, nie byłoby problemu.
pisia prawda g. prawda...
pisia prawda g. prawda... 25.03.2022, 19:25
"zaleje ich fala hejtu" jak pisano w mailach Dworczyka... ty trollu nie masz dzieci... Bo głupota dziedziczna w tym momencie byłaby za mocna...
AAA
AAA 25.03.2022, 10:56
Warto spojrzeć jakie były stawki w 2016 r. za popieranego przez ZNP Tuska? O i jeszcze warto zobaczyć ile zarabia pan Broniarz, nie licząc emerytury oczywiście. Niestety PRL pozbawił godności kadrę nauczycielską a czerwona zaraza jeszcze w tym zawodzie pokutuje. Jak się kiedyś zmieni władza, to ZNP zamilknie i zapadnie w głęboki sen zimowy udając, że nic się nie dzieje. No i wtedy prześpi przez siebie wyśniony dobrobyt.
do debilkowatego trolla z 10:56
do debilkowatego trolla z 10:56 25.03.2022, 13:18
debilkowaty trollu - 8 lat temu jaka była średnia krajowa? A jaka inflacja? Bo teraz zapowiada rząd powyżej 10%!!!
A ile zarabia prezes solidarności? Nie licząc diety pisowskiego "kota"?
13*52 676  HA HA AH
13*52 676 HA HA AH 25.03.2022, 10:08
TERAZ WPROWADZA TAJNE KOMPLETY HA AH AH WRÓG U BRAM HA AH AH POLIN POD OKUPACJĄ JU DE O SATANISTÓW HA HA AH
ławrow putler i spółka???????
ławrow putler i spółka??????? 25.03.2022, 10:06
Aktualny akt prawny:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 22 kwietnia 2021 r.

stażysta: 2949
kontraktowy: 3034
mianowany: 3445
dyplomowany: 4046

To jakie liczby podaje Czarnek? Bierze "fachowców" od Ławrowa?
Skąd on takie płace wytrzasnął?
Przecież to jego własne rozporządzenie!!!
A może ministrowi pomylił się przecinek, i chce dać podwyżkę 40% a nie 4%
:)
:) 26.03.2022, 01:22
W rozporządzeniu podane są minimalne stawki wynagrodzenia, a w projekcie PiS jest mowa o średnich wynagrodzeniach. "Mój szef je mięso, ja jem kapustę, razem jemy gołąbki!".
dopisek
dopisek 25.03.2022, 13:19
Pisowska prawda taka sama jak prawda z Kremla. Jeśli stawki z rozporządzenia ministra są inne niż mówi minister?
JAKA PRACA TAKA PŁACA  HA AH AH
JAKA PRACA TAKA PŁACA HA AH AH 25.03.2022, 10:05
ZNP zwiazek nepotyzmu polińskiego ha ah ah I PROGRAMOWANIE DOBREGO NIEWOLNIKA EGIPSKIEGO AH AH AH I KA RABINEM HA AH AH TERZ DZIECI BEDA" SZCZELCAĆ" W SZKOŁACH AH AH AH
prywaciarz
prywaciarz 25.03.2022, 09:32
Obiektywnie to garnek Czarnka powinien stracić ministerialną gażę, skoro płaca nauczyciela jest o 100 niższa od płacy minimalnej!!!
Gdyby prywatny właściciel firmy pokazał inspekcji pracy taką listę płac, dostałby mandat!!!
A tu minister, w oficjalnym rozporządzeniu kpi sobie z decyzji innego ministra...
AJWAJ  ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 25.03.2022, 09:29
TRZEBA BYŁO ROBIĆ KURS UKRAIŃSKIEGO AH AH AH TERAZ UKRAINKI DOSTAJĄ PODWYŻKI HA HA AH ZARAZ WAS ZASTĄPIĄ W SZKOLE HA HA AH
naucz.
naucz. 25.03.2022, 09:00
Roboty przybywa, raz przez covid, a dwa przez napływ uchodźców do szkół, a kasy w stosunku do inflacji coraz mniej.
sld
sld 25.03.2022, 08:44
znp to żaden związek...relikt przeszłości
wstydź się!!!
wstydź się!!! 25.03.2022, 09:33
Putler to samo o Ukrainie mówi - a z maili Dworczyka "w ciągu kilkudziesięciu godzin nauczycieli zaleje fala hejtu" - metody dokładnie takie same...
naucz.
naucz. 25.03.2022, 09:01
Może, ale rację ZNP ma i intersów nauczycieli broni jak żaden inny.
:)
:) 28.03.2022, 18:34
Niestety, jest mało skuteczny.

Pozostałe