Pojechali walczyć w Ukrainie. Czy po powrocie czeka ich więzienie?

 • 14.04.2022, 09:00
 • News4Media
Pojechali walczyć w Ukrainie. Czy po powrocie czeka ich więzienie? iStock
Zgodnie z przepisami, żeby służyć w obcym wojsku, potrzebna jest zgoda władz. Co zatem z polskimi ochotnikami. którzy ruszyli ze zbrojną pomocą Ukrainie? Czy po powrocie do kraju staną przed sądem za to, że nie dopełnili formalności?

Polacy ruszyli na wojnę niemal zaraz po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję. Oficjalnie nikt nie ujawnia, ilu ich mogło być, ale nieoficjalnie wiadomo, że jest to spora grupa. To – tak jak w przypadku ochotników z innych krajów – byli żołnierze, członkowie grup paramilitarnych, miłośnicy wojskowości.

Już na początku marca Jan Plewka, znana postać w środowisku miłośników broni, instruktor strzelectwa i szef agencji ochroniarskiej przyznał w mediach: - Wysyłamy ludzi do Ukrainy. Mamy dużo chętnych. To ludzie w różnym wieku i o różnym doświadczeniu wojskowym. Wyjechało już 15 Polaków, 3 Niemców, 2 Anglików, 2 Kanadyjczyków i Amerykanin.

Zgłaszali się do niego nie tylko byli żołnierze z doświadczeniem na misjach zagranicznych, ale także lekarze, którzy po stronie ukraińskiej chcieli zajmować się rannymi na froncie.

Oficjalną rekrutację prowadzi też Ambasada Ukrainy w Polsce, która podaje specjalne numery kontaktowe.

Problem w tym, że aby służyć w obcej armii, Polak potrzebuje zgody władz państwowych. A jej uzyskanie może potrwać.

Jakie procedury

Tę sprawę regulują ustawa (z późniejszymi zmianami) z 1967 roku oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 2010 roku. Opisano w nich tryb uzyskania zgody na służbę w obcym wojsku lub organizacji wojskowej.

Trzeba mieć zgodę ministra spraw wewnętrznych, a gdy chodzi o byłych żołnierzy zawodowych, to wymagane jest zgoda ministra obrony. Pozwolenia wydawane są wyłącznie po złożeniu pisemnego wniosku, którego wzór można znaleźć na rządowych stronach internetowych. Należy do niego dołączyć:

 • zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
 • zaświadczenie właściwego naczelnika właściwego urzędu skarbowego o braku zaległości podatkowych,
 • zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o braku zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne,
 • zaświadczenie z Krajowego Rejestru Sądowego o niefigurowaniu w rejestrze dłużników niewypłacalnych,
 • oświadczenie wnioskodawcy (na piśmie), że nie jest ujawniony w Krajowym Rejestrze Zadłużonych,
 • potwierdzenie dokonania zapłaty opłaty skarbowej.

Cały komplet trzeba wysłać na adres: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w terminie nie późniejszym niż na około 3 miesiące przed planowanym rozpoczęciem wnioskowanej służby. Co do byłych żołnierzy zawodowych, to dokumenty składa się do ministra obrony narodowej za pośrednictwem wojskowej komendy uzupełnień.

Zgodnie z prawem, jeżeli ktoś zaciągnie się do obcej armii bez zgody władz, to grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Kary nie będzie

Ilu Polaków wystąpiło o pozwolenie na udział w wojnie?

- Nie podzielę się tą wiedzą dlatego, że to ma jakieś znaczenie dla walk, które są prowadzone w Ukrainie. Dla naszego bezpieczeństwa także wolałbym tej informacji nie ujawniać. Ale takie wnioski spływają. Z całą pewnością są też obywatele, którzy takich wniosków nie złożyli, a mimo to pojechali walczyć - powiedział w RMF FM wiceszef MON Marcin Ociepa.

Przyznał, że polskie władze nie mają pełnej wiedzy o liczbie Polaków walczących na Ukrainie. Złożył także jasną deklarację: „Z całą pewnością nie będziemy karać ludzi, którzy wiedzeni naturalnym odruchem obrony słabszych sięgnęli po broń, żeby bronić Ukrainy - zapewnił.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

infor
infor 15.04.2022, 09:59
Po tym, co zobaczyłem w Buczy, nigdy nie napiszę słowa Rosjanin z dużej litery. Po tym, co zobaczyłem w Buczy, bardzo trudno będzie mi podać rękę komuś, kto nazywa siebie Rosjaninem – powiedział po powrocie z Ukrainy wicemarszałek Senatu Michał Kamińsk
POZDRO HA HA AH TEN Z WSI
POZDRO HA HA AH TEN Z WSI 15.04.2022, 11:21
TO ZACZNIJ JAK TERAZ PISAĆ MAŁYMI BO PRAWDA JEST ZGOŁA INNA HA HAAHA TO TEATR KORPORACJI CO TEN TEATR TWORZĄ KASA WYMAGA OFIAR
Sauron
Sauron 15.04.2022, 08:40
Okret Moskwa zachaczyl o pancerna brzozę
zgr-edo
zgr-edo 14.04.2022, 17:10
Ukraina bezkarnie prowadzi nabór wojska na terenie Polski ? to się w pale nie mieści.
łowca tałatajstwa
łowca tałatajstwa 14.04.2022, 18:44
Najpierw stawiasz kłamliwą tezę (bo na terenie Polski nie prowadzi nikt naboru). A później to krytykujesz - typowa putlerowska zasrana kłamliwa propaganda.
tytuł
tytuł 14.04.2022, 10:51
Retoryczne pytanie.
cyt
cyt 14.04.2022, 10:48
Kolejna kompromitacja: Rosjanie potwierdzili, że flagowy okręt Floty Czarnomorskiej - krążownik Moskwa - został poważnie uszkodzony, a jego załoga ewakuowana na skutek pożaru, który doprowadził do eksplozji amunicji na pokładzie... Zapomnieli jednak dodać, że wcześniej został trafiony rakietami Neptun wystrzelonymi przez siły ukraińskie.
idi na xuj
idi na xuj 14.04.2022, 11:05
I co ciekawe to dokładnie ten sam okręt, który odpowiada za słynny już atak na Wyspę Węży, podczas którego Ukraińcy w wymowny sposób odmówili poddania posterunku
cyt
cyt 14.04.2022, 10:18
Rosjanie dostają bęcki także w Donbasie: Miało być miażdżące uderzenie i marsz Rosjan po zwycięstwo. Tymczasem w jednej z większych potyczek w bitwie o Donbas, ukraińska brygada niespodziewanie zaatakowała skrzydło rosyjskiej elitarnej jednostki pancernej, której żołnierze szykowali się do ataku. Rosjanie stracili kilka czołgów, wiele opancerzonych wozów bojowych. Uciekając, nie zdążyli zasypać grobu z ciałami zabitych wcześniej kolegów.
8 REBE Z CHABAD LUBAWICZ HA AH AH
8 REBE Z CHABAD LUBAWICZ HA AH AH 14.04.2022, 10:13
NIECH POWIEDZA ŻE SĄ Z SATURNA HA AHA H I KA RA BINEM NIE TAK IDIOCI KOLBĄ AH AHA H NASZE DWA CHWATY JUZ WALCZA KAPITAN DOPA I CHORAŻY TORPEDZIO HA AH AH WSZYSCY Z MIEDZYNARODÓWKI HA AH AH
litery
litery 14.04.2022, 10:50
Przestań pisać wielkimi literami o to oznaka upośledzenia.
PRAWDA MUSI KOLEĆ W GAŁY AH AH AH
PRAWDA MUSI KOLEĆ W GAŁY AH AH AH 14.04.2022, 11:13
POLIN TO KRAJ U POŚLE DZEŃCÓW HA AH AH
lepiej
lepiej 14.04.2022, 11:42
PRAWDA MUSI KOLEĆ: Ajwaj nie sądź według siebie.
Z WIEJSKIEJ HA AH AH
Z WIEJSKIEJ HA AH AH 14.04.2022, 13:56
niestety nie jestem U POŚLE DZEŃCÓW NA GARNUSZKU HA AH AHA
tak uważam
tak uważam 14.04.2022, 10:03
Deklaracja to za mało, powinien być jakiś dekret.
Gardzę nimi
Gardzę nimi 14.04.2022, 10:02
W czasie, gdy prezydent odwiedza Ukrainę i okazuje werbalne wsparcie; gdy premier i jego świta sztorcują Unię Europejską, by była radykalna w sprawie sankcji - PiS odrzuca poprawkę przewidującą zakaz importu gazu LPG z Rosji!!!!!. Tak to właśnie z nimi jest: fałsz, obłuda, zakłamanie.
demo
demo 14.04.2022, 10:18
Zaiste trudno to pojąć - co innego mówią a co innego robią.
***
*** 14.04.2022, 09:35

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

śledzę na bieżąco
śledzę na bieżąco 14.04.2022, 09:26
Najważniejsze, że rosyjscy mordercy będą ścigani. Właśnie władze w Kijowie pokazują pierwsze zdjęcia rosyjskich żołnierzy odpowiedzialnych za zbrodnie w Buczy, Hostomlu i Irpieniu
takie prawo
takie prawo 14.04.2022, 09:14
Dura lex sed lex

Pozostałe