Gigantyczna inflacja. GUS poprawia sam siebie, a ceny szybują

  • 15.04.2022, 10:30
  • News4Media
Gigantyczna inflacja. GUS poprawia sam siebie, a ceny szybują iStock
GUS skorygował dane o inflacji w Polsce. Jest gorzej, niż sam podał to na początku kwietnia. Efekt? Szalejąca drożyzna.

Główny Urząd Statystyczny przed dwoma tygodniami ogłosił, że inflacja w marcu wyniosła 10,9 procent. Jeszcze w lutym wskaźnik był o ponad 3 proc. niższy. Oznacza to, że ceny towarów i usług rosną w zastraszającym tempie.

W lutym widać było jeszcze efekty rządowych Tarcz Antyinflacyjnych (obniżyły np. stawki VAT do zera na wiele produktów spożywczych), a nie było widać gospodarczych efektów wojny w Ukrainie.

Już 1 kwietnia dane GUS były najwyższe od 2000 roku, kiedy inflacja w ujęciu rocznym wyniosła 10,1 procent. Teraz statystycy doprecyzowali swoje badania cen i ogłosili, że wskaźnik jest jeszcze wyższy, niż przewidywali. Inflacja wzrosła do 11 procent. To najwyższy wynik w XXI wieku w Polsce.

Najmocniej podrożał transport (o 24,1 proc.) oraz utrzymanie domu ( o 17,7 proc.).

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

No to cyk !!!
No to cyk !!! 16.04.2022, 17:51
Andrzeju SZcz ........ a gorzo..... jak nie POdrożała ???
Lider dobrobytu kaczka
Lider dobrobytu kaczka 16.04.2022, 16:27
Brawo pis, choć w inflacji jesteśmy najlepsi na świecie
RUSKI PIS
RUSKI PIS 15.04.2022, 21:37
J bać Kaczyńskiego! i całą PISoruską złodziejską rodzinę jego! J bać Brauna i boSSakową faszystowską rodzinę jego! J bać czarnych zaprzedanych faszystowskich najeźdźców z Watykanu! J bać pisonoworuskich i konfederacyjnych rynsztokowych bez mózgich zachlanych wyborców!!!!!!!!!!!!!!! WSTYD ZA WAS NA CAŁY DEMOKRATYCZNY ŚWIAT PO JE BY - JE BA NE!!!!!!!!!!
do wścieklicy ruskiej
do wścieklicy ruskiej 15.04.2022, 22:58
Uważaj bo cię żółć zaleje.
Żenada
Żenada 15.04.2022, 16:43
Ponad 9 milionów złotych premii dla pracowników Ministerstwa Finansów za program Polski Ład, który trafił do kosza. Premier chciał żeby wszyscy zarabiali jak najlepiej. Zaczął od swoich.
ryba
ryba 15.04.2022, 15:49
już wiem co będziemy mówić za 2 lata- przez 8 lat nieudolnych rządów Zjednoczonej Prawicy- brzmi znajomo????????
tymczasem
tymczasem 15.04.2022, 15:09
Chińczycy walczą z falą zakażeń wariantem koronawirusa Omikron. Władze w Pekinie wprowadzają ścisłe lockdowny w swoich miastach. Odbija się to na działaniu fabryk i może spowodować kolejne problemy z globalnymi łańcuchami dostaw. Całkowicie odizolowany został m.in. Szanghaj, w którym mieszka 25 mln osób.
grubo
grubo 15.04.2022, 14:06
26-letni motocyklista zginął po uderzeniu w bariery dźwiękochłonne na trasie S8 po tym, jak potrąciło go auto, którym jechała była I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf oraz jej mąż Bohdan Zdziennicki, były prezes Trybunału Konstytucyjnego – wynika z ustaleń Onetu. Policja zabezpieczyła już samochód i szuka świadków wypadku. – Potwierdzam, że braliśmy udział w takim zdarzeniu – mówi Onetowi Zdziennicki.
As
As 15.04.2022, 14:24
Mam nadzieję, że nie zamiota sprawy pod dywan.
przecież to specjaliści w tej dziedzinie
przecież to specjaliści w tej dziedzinie 15.04.2022, 19:56
Akurat!
dla odwrócenia uwagi?
dla odwrócenia uwagi? 15.04.2022, 13:24
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające okres obowiązywania drugiego stopnia alarmowego BRAVO oraz trzeciego stopnia alarmowego CRP CHARLIE.
no tak
no tak 15.04.2022, 13:21
A pisowskie tłuste koty się śmieją.
Ziomal
Ziomal 15.04.2022, 12:38
Knagulec dzis Dzien Ludzi Bezdomnych może jakaś imprezka miedzy blokami? Myśl dzbanie
Smutne prawda
Smutne prawda 15.04.2022, 11:49
Za olej który rok temu kosztował ok. 6 zł, obecnie płacimy ok. 11 zł. Kilogram pomidorów kosztuje tyle co kilogram schabu, a kurczak jest droższy o 30 proc...Do tego prąd ,gaz ..Ale to nie wina wojny...podwyżki posłów ,nowe limuzyny ...premie i kary do Uni. To nas kosztuje ...Im przecież zablokowane unijne miliardy dotacji nie potrzebne. .Nachapali się już do siódmego pokolenie

ryba
ryba 15.04.2022, 13:42
i dodatkowo 700 mld leży sobie od 2 lat i czeka, bo jakiś ułomek nie potrafi zlikwidować stanowisk kolesi i 3 ludzi do pracy przywrócić - notabene odsuniętych za pilnowanie prawa.
do ryba
do ryba 15.04.2022, 13:44
Bo Kaczor jest zawzięty.
Aras
Aras 15.04.2022, 11:38
Spokojnie mamy Jastrzębie
William
William 15.04.2022, 11:16
Jaka inflacja, przecież podwyżki jakie otrzymują pisowcy są wyższe od tej marnej inflacji.
bogacz
bogacz 15.04.2022, 11:10
Glapiński ma tyle ze jemu ceny nie straszne.
niestety
niestety 15.04.2022, 11:08
Ceny w miesiąc wzrosły tak, jak powinny przez cały rok
plaster
plaster 15.04.2022, 23:00
Niestety to prawda.

Pozostałe