Kiedy wypłata 14 emerytury? Szybciej, niż sądzisz

  • 12.05.2022, 09:40
  • News4media
Kiedy wypłata 14 emerytury?  Szybciej, niż sądzisz iStock
Nie jesienią, jak w ubiegłym roku, ale jeszcze latem emeryci i renciści mogą liczyć na 14 emeryturę. Więcej osób ma też otrzymać pełną kwotę.

„Trzynastkę”, która jest zagwarantowana ustawowo, otrzymuje każdy senior i rencista. Ale nie tylko, bo pieniądze wpływają na  konto każdego, kto pobiera:

  • emeryturę,

  • rentę,

  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,

  • świadczenie Mama 4 plus,

  • świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny,

  • renty inwalidzkie wojenne/wojskowe.

W tym roku to świadczenie wyniosło 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł na rękę.

„Czternastka” nie ma takiego umocowania w przepisach. Po raz pierwszy została wypłacona w ubiegłym roku. Miała być już na stałe, ale potem decyzje się zmieniały. W końcu jednak premier zdecydował, że w tym roku dodatkowe pieniądze także będą. Otrzymają je te same osoby, które są uprawnione do pobierania 13 emerytury, ale na trochę innych zasadach.

Na 1338,44 zł brutto mogą liczyć osoby, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł brutto. Jeżeli ktoś ma więcej, to świadczenie zostanie pomniejszane według zasady: złotówka za złotówkę.

Nieoficjalnie mówi się jednak, że tym roku próg finansowy zostanie podniesiony do 3100 zł brutto. Gdyby tak się stało, to pełną „czternastkę” otrzyma więcej osób. W sumie dodatkowe pieniądze dostanie ok. 9 mln emerytów i rencistów, z czego ok. 7,8 mln osób pełną kwotę.

Kiedy pieniądze zostaną wypłacone? W ubiegłym roku była to jesień. W tym...

„Rząd zaproponował, by kolejne dodatkowe roczne świadczenia pieniężne zostały wypłacone z urzędu wraz ze świadczeniem przypadającym w sierpniu 2022 r., z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 r. Decyzje w sprawie kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego będą wydawać właściwe organy emerytalno-rentowe. W razie zbiegu prawa do świadczeń, które są wypłacane przez dwa organy, decyzje wyda Zakład Ubezpieczeń Społecznych” - podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na wykaz prac legislacyjnych rządu.

 

News4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

...nick ..
...nick .. 12.05.2022, 19:06

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

,,,nickccc...
,,,nickccc... 12.05.2022, 16:57
Wszyscy krzycza chcą do uni unia da unia europejska o i tamto hehehe wszystkim dają social ale lewactwo polskojęzyczne krzyczy nieeeee tylko nie Polska Polska nie może się rozwijać .....
Kiedy dla pracujacych
Kiedy dla pracujacych 12.05.2022, 14:17
A kiedy ciężko pracujący dostaną coś plus
a
a 13.05.2022, 10:38
A co, emeryci to lekko pracowali...? Jak zwykle jeden drugiemu zazdrości.
figa
figa 12.05.2022, 12:05
Najbardziej po kieszeni dostają nauczyciele, urzędniczy i pracownicy służby zdrowia:
Inflacja to największa bolączka społeczna i największe wyzwanie polityczne, przed którym stoi obóz władzy - uważa prof. Sławomir Sowiński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak dodaje, jego zdaniem to jeden z czynników, które zadecydują o wyniku wyborów w przyszłym roku. Zaznacza przy tym: "Dziś wyborcy pytają nie tyle, kto jest winny inflacji, ale kto jest odpowiedzialny, aby przeprowadzić nas przez czas inflacji w sposób w miarę sprawiedliwy". Prof. Sowiński zauważa też, że największymi ofiarami inflacji są dziś w dużej mierze nauczyciele, urzędnicy, część służby zdrowia, bo - jak tłumaczy - nie mogą z miesiąca na miesiąc waloryzować swoich usług w związku z tym, że rośnie inflacja.
ryba
ryba 12.05.2022, 10:08
ciekawy ten program- pomijając fakt, iż kolejne wydawanie kasy w próżnię celem podwyższenia inflacji - zamiast dać ludziom uczciwie zarabiać i w związku z tym mieć uczciwe emerytury. W dodatkowo jeśli ktoś uczył się i pracował w pocie czoła jak to mówił prezydent dłużej i ma emeryturę 4500 złotych to nie dostanie nic- też mi pisowska sprawiedliwość.
nie widzisz?
nie widzisz? 12.05.2022, 10:58
Bo to przedwyborcza propaganda.
wybory idą
wybory idą 12.05.2022, 09:46
Nie będzie 15. emerytury, drugiej podwyżki płacy minimalnej ani kolejnej w tym roku waloryzacji emerytur. Głównie dlatego, że trudno byłoby to zmieścić w i tak napiętym budżecie. — Rząd zostawia sobie margines na przyszły rok, by tuż przed wyborami zasypać Polaków pieniędzmi — twierdzi w rozmowie z Business Insider Polska Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Pozostałe