Miliony do wzięcia. Unijne pieniądze zmienią rodzinne ogrody działkowe

  • 12.05.2022, 15:05
  • News4Media
Miliony do wzięcia. Unijne pieniądze zmienią rodzinne ogrody działkowe iStock
Są pieniądze z Unii Europejskiej dla rodzinnych ogrodów działkowych. Co prawda działkowcy nie znają jeszcze szczegółów programu, ale – jak mówią – przyda się każda pomoc.

50 mln zł na rodzinne ogrody działkowe, bo o takiej dotacji mówimy, to pieniądze pochodzące z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko 2914-2021. Jeden przyznany grant może wynieść od 10 do 100 tys. zł. Co ważne, w tym przypadku nie jest wymagany wkład własny. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na zwiększanie terenów zieleni oraz działania ekologiczne ograniczające hałas i zanieczyszczenie powietrza.

– To pierwszy program, który wziął się z tego, że działkowcy zainterweniowali, bo uznali, że warto byłoby pobudzić potrzebę rozbudowy terenów zielonych, które w miastach są zielonymi płucami – mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej. 

Centrala Polskiego Związku Działkowców ocenia, że obiecane 50 mln zł przede wszystkim pomoże w modernizacji ogrodów. Już są planowane szkolenia koordynatorów w całym kraju, którzy mają podpisywać wnioski o przyznanie pieniędzy.

Przyjmowanie wniosków o przyznanie dotacji unijnej rozpocznie się jeszcze w maju. 

Zieleń bez diagnozy

Czy jednak potrzebujemy tego rodzaju proekologicznych działań w miastach? Na to pytanie odpowiedziała Najwyższa Izba Kontroli, która przedstawiła raport na temat miejskiej zieleni w Polsce. Ocena wypadła średnio. Jedne miasta chronią zieleń lepiej, inne gorzej – pozwalają ją zabudowywać.

„Działania organów miast w zakresie zarządzania terenami zieleni przyczyniały się na ogół do ich zachowania i zwiększania. W większości miast nie dysponowano jednak kompleksową diagnozą terenów zieleni uwzględniającą ich rozmieszczenie i stopień dostępności dla mieszkańców, która zdaniem NIK ułatwiałaby adekwatne do potrzeb planowanie działań dotyczących zieleni podlegających realizacji w określonej perspektywie czasowej. Jedynie w Krakowie obowiązywał dokument, w którym, bazując na diagnozie stanu zieleni, określono listę inwestycji na terenach o strategicznym znaczeniu dla systemu zieleni miasta. Powyższe NIK uznaje za dobrą praktykę” – czytamy w raporcie NIK.

 

 

 

 

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mafia sawaryna
Mafia sawaryna 14.05.2022, 08:04
Zaraz sawaryn z bandą zagarną pieniądze i nic z tego nie będzie!
zic
zic 14.05.2022, 14:44
Z jaką banda o czym ty piszesz?
Gosp 4 rejonu  do niczego
Gosp 4 rejonu do niczego 13.05.2022, 20:35
Prezes i cała klika pasożytów łącznie z gospodarzami przynajmniej ten z rejonu 4 do wyrzucenia.... Nic nie robią, działkowcy płacą i co nawet wody brak, śmieci nie ma gdzie wyrzucić... Pojemniki niech sobie wezma sami durny pomysł
Andrzej
Andrzej 13.05.2022, 06:18
W rejonie 4 jest problem z wodą.Kiedy w koncu zarzad zainwestuje abysmy mieli wodę. To powinien byc priorytet. Ciagle w mojej ocenie nie został rozwiazany problem ze smieciami. Pomysl z pojemnikami i odbiorem 2 razy w roku to pomylka. Śmieci podrzucane sa w miejsce po kontenerze, wyrzucane sa w krzaki palone lub podrzucane do pojemnikow na miescie.
Wacek
Wacek 12.05.2022, 22:07
Na Rejonie 4 rządzi szeryf Lewandowski i banda pijaków. Za kasę lub piwo otwiera wjazd w inne dni niż czwartki. Burdel ze śmieciami. Lewandowski i inni Janusze biznesu podrzucają śmieci do kosza na przystanku.
ecco
ecco 12.05.2022, 22:04
I to jest dobry pomysł!
Straszna prawda
Straszna prawda 12.05.2022, 16:10
Polska nadal nie wykonała decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zgodnie z którą działalność Izby Dyscyplinarnej powinna być zakończona... Lcznik kar cały czas bije i codziennie rośnie o kolejny milion euro. W sumie to już prawie miliard euro.. To nasze ogromne pieniądze które PIS lekka ręką sprzeniewierzył....Bo władza dla nich najważniejsza..a nie dobrobyt obywateli..
...nick...
...nick... 12.05.2022, 21:43
Ile dla ciebie jest warta suwerenność?jest jakas wogole cenna zeby Polskę sprzedać ?moga sobie naliczać ale od siebie może zaczną
rozum
rozum 12.05.2022, 22:42
nie myl suwerenności z pieniactwem ziobryzmu. To jakby nazwać Putlera obrońcą demokracji...
Państwo leni.
Państwo leni. 12.05.2022, 20:17
Co za czasy . Kasę rozdają tylko nie ma kto po nią sięgnąć..
...nickkk.
...nickkk. 12.05.2022, 15:43
Latarnie zamontować i nowa pompę wody na rejon 4 bo te alkoholicy co rok to samo ,i ten zarząd komunistyczny czerwony wymienić bo się rozssiali pod sądy i politykę

Pozostałe