Adam Glapiński nadal będzie prezesem NBP. Opozycja: To największy szkodnik polskiej złotówki

  • 13.05.2022, 08:30
  • News4Media
Adam Glapiński nadal będzie prezesem NBP. Opozycja: To największy szkodnik… gov.pl Adam Glapiński
Mobilizacja prawicy sprawiła, że Adam Glapiński będzie kierował bankiem centralnym przez kolejne 6 lat. Opozycja nie zostawiła na nim suchej nitki.

Prezesa Narodowego Banku Polskiego powołuje Sejm na wniosek prezydenta. Andrzej Duda wskazał obecnego szefa NBP Adama Glapińskiego. Posłowie przypieczętowali ten wybór.

W głosowaniu wzięło udział 457 posłów. Za było 234, a przeciw 223. Nikt się nie wstrzymał od głosu. Będzie to druga i zarazem ostatnia kadencja Adama Glapińskiego w fotelu prezesa NBP.

Zanim jednak dokonano wyboru odbyła się żywiołowa dyskusja. Glapiński jest szeroko krytykowany za swoje działania. Najpierw utrzymywał stopę procentową na bardzo niskim poziomie, co zdaniem jego krytyków przyczyniło się do wzrostu inflacji. Potem – od jesieni 2021 – Rada Polityki Pieniężnej, na czele której stoi prezes NBP, zaczęła podnosić stopę procentową, co spowodowało lawinowy wzrost wysokości rat kredytów hipotecznych. Jak policzyli analitycy, raty wzrosły średnio o 70 procent w stosunku do 2021 roku.

– Kandydaturę pana Adama Glapińskiego oceniamy negatywnie. Nie wypełnia on swoich konstytucyjnych obowiązków. Doprowadził do tego, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat złoty osłabł o 10 proc. wobec euro, a inflacja wzrosła do ponad 12 proc. Ta inflacja jest skutkiem błędnych decyzji, ale także arogancji i zadufania prezesa NBP, który ignorował ostrzeżenia ekonomistów, a realizował interesy partii rządzącej – mówił w Sejmie Dariusz Rosati z Koalicji Obywatelskiej.

– Gdyby ktoś nie znał opozycji, to mógłby pomyśleć, że opozycja stara się dziś rozgrzeszyć Putina za wysoką inflację w całej Europie i zaatakować Adama Glapińskiego – argumentował Łukasz Schreiber z PiS.

– Wy ludzi, którzy płacą wysokie raty kredytów macie gdzieś. Adam Glapiński jest największym szkodnikiem polskiej złotówki – przekonywał Tomasz Trela z Lewicy.

Adam Glapiński

Rocznik 1950. Profesor nauk ekonomicznych, jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, z którym powoływał do życia Porozumienie Centrum (1990). W przeszłości był m.in. doradcą ekonomicznym prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (33)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ekonom.
ekonom. 16.05.2022, 17:24
To dopiero początek złych wieści: W Chinach spada produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna. Jednocześnie rośnie bezrobocie. Sprzedaż aut i mieszkań jest nawet o połowę mniejsza niż rok temu. Tak złych statystyk z rynku nieruchomości nie było od ponad dekady. "W Chinach dzieje się źle" - wskazują ekonomiści. Boją się o recesję, która może rozlać się na cały świat.
kumulacja
kumulacja 15.05.2022, 23:23
Krystian Ochman wszedł do finału Eurowizji, a PiS i Glapiński weszli do finału światowej głupoty w obsadzaniu przy korycie na najwyższych stanowiskach osób o najniższych kwalifikacjach. PiS zapisał się tym samym w Księdze Rekordów Guinnessa.
szkodnik
szkodnik 14.05.2022, 08:05

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

wyliczanka
wyliczanka 14.05.2022, 00:25
Ile minut jesteście w stanie słucha jego występów w TV? ;)
ryba
ryba 14.05.2022, 12:02
ja wyłączyłem jak zobaczyłem tylko zapowiedź. Monolog mogę sobie w teatrze zobaczyć albo jak po***dnę na umyśle w kościele
hmmm
hmmm 14.05.2022, 08:24
Dopóki nie przypomnę sobie, jak ważną rolę odgrywać powinien - to nawet ciekawe doświadczenie psychologiczne (może nawet psychiatryczne) - że można mieć tak doskonałe samopoczucie niezależnie od rzeczywistości...
GDZIE  JAROSŁAW    HA HA AH
GDZIE JAROSŁAW HA HA AH 13.05.2022, 23:29
SYF I DWA METRY MUŁU HA AH AH DOLAR TO SYF TERAZ JUAN RZADZI KONIEC KOSZERNEGO SWIATA HA AH AH CHIŃCZYK WYDYMAŁ WSZYSTKICH HA HA AH
ello
ello 13.05.2022, 22:09
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że gdyby teraz odbyły się wybory parlamentarne, w Sejmie znaleźliby się przedstawiciele zaledwie trzech ugrupowań: PiS, PO i Polski 2050. Zdecydowanie traci wsparcie Konfederacja, która od wybuchu wojny w Ukrainie straciła już połowę sympatyków.

CBOS zwraca przy tym uwagę na postępującą od trzech miesięcy erozję poparcia dla Konfederacji – od wybuchu wojny w Ukrainie 24 lutego ugrupowanie to, którego prominentny przedstawiciel w publicznych wypowiedziach co najmniej ze zrozumieniem podchodził do putinowskiej propagandy, straciło ponad połowę sympatyków.
Knaga
Knaga 13.05.2022, 17:33
Z facjaty podobny do Knagulca.Kinol różowiótki widać że obaj z nie jednego pieca chlebek żarli
ryba
ryba 13.05.2022, 18:22
a jak wygląda knagulec
Lop
Lop 13.05.2022, 15:25
Jaszczap(NIELOT) wraz z krzywoustyn nadal będą stymulować inflację. Mnie stać, może mniej odłożę, ale elektorat pisowski skrupulatniej ogląda ceny w sklepie i to mnie cieszy.
Dno
Dno 13.05.2022, 12:24
Bankowiec wszechczasów!
Ręce opadają
Ręce opadają 13.05.2022, 11:46
Ceny dóbr i usług były w kwietniu średnio o 12,4 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez GUS. Takiej drożyzny w Polsce nie było w XXI wieku. Z podobnym problemem inflacji mierzyliśmy się w 1998 roku....A oni dalej wybierają Glapińskiego... który wszystko zwala na wojnę i opozycję ....Tak jak by w innych krajach.nie było opozycji i wojny..
ryba
ryba 13.05.2022, 12:04
dla pis nie miało to znaczenia , kogo wybiorą- chodziło tylko że to ich człowiek i będzie trzymał w tajemnicy wszystkie wały premiera . Jakby na tym miejscu był np iksiński to i tak by został. Teraz w ramach rewanżu dla Anżeja prezesem PZU zostanie Mucha i dil zawarty
Gość
Gość 13.05.2022, 11:39
Pisiorom to pasuje bo naychaja swoje kieszenie, a ciemnogród mają w dużym poważaniu, tylko nie myślą że jesionka kieszeni nie ma a tam trafiają wszyscy, czy bogaty czy biedny
Przebudźcie się
Przebudźcie się 13.05.2022, 11:38
Niszczenie sądownictwa trwa, Glapiński powinien podać się do dymisji ...a będzie dalej prezesem NBP,
partyjna PIS wojna z wartościami cywilizacji Zachodu cieszy puste głowy. ..Agresja Rosji tylko zwiększyła ich bezczelność. ..Ale Historia widzi, lud trzeźwieje.
Huragan
Huragan 13.05.2022, 13:19
zgadza sie jest najleoszy z dotychczasowych prezesow Narodowego Banku Polskiego obnaza neuctwo i brak kompetecji opozycji a TVN siada na doope
PiS mafia.
PiS mafia. 13.05.2022, 11:16
Ludzie to jakaś farsa ... sięga 20 % mimo że w innych krajach dużo mniej ....a oni wybierają znowu szkodnika ... a KRS zamieniają na taką samą upolitycznioną KRS... Czy oni mają parlament europejski za durniów...??? Robią wszystko żeby nas Unia wykopała..
ryba
ryba 13.05.2022, 12:06
20%???? No co ty? Policz ile podwyżki dostali posłowie i senatorowie oraz dygnitarzy typu minister i premier- to jest właściwa cyfra inflacji, a nie naliczanej sztucznie koszy wiklinowych czy kuchni mikrofalowych.
prawicowiec
prawicowiec 13.05.2022, 11:09
Mobilizacja prawicy? Jakiej prawicy? Populiści to lewica a w zasadzie lewactwo.
Smutna prawda
Smutna prawda 13.05.2022, 11:05
Biedna ta Polska. Rządzona przez partaczy, złodziei wybranych przez naiwnych głupców. Zmarnowana, zaorana, zarżnięta, wysysana do cna. Tysiące szans, miliony ludzkich dramatów, miliardy €, które mogłyby dać jej cywilizacyjnego kopa. A mogliśmy
mieć wszystko.

ryba
ryba 13.05.2022, 12:07
i tak od 15 lat
bigger
bigger 13.05.2022, 10:26
Jeśli tak, to ze złotówką będzie źle.
xxx
xxx 13.05.2022, 10:00
Wczoraj, jastrząb-milioner z Borzymia zrobił standing ovation po wyborze glapińskiego na kolejną kadencję. Kurek z kasą dalej otwarty.
wróbel
wróbel 13.05.2022, 09:59
Uwaga! Jaszczomp leci...
Knagulec
Knagulec 13.05.2022, 09:37
Temu głąbowi nie powierzyłbym kieszonkowego dzieciaków
Knaga
Knaga 13.05.2022, 17:36
Nic się nie chwalisz jak tam kolba smakowała dzbanie skórzany ?
Knagulec
Knagulec 13.05.2022, 19:29
Moja w twoim super
8 ra be z  chabad lubawicz  polin ha ha ah