Dlaczego cytrynę koniecznie umyć przed zjedzeniem? Czytajcie etykiety!

  • 18.06.2022, 18:40
  • News4Media
Dlaczego cytrynę koniecznie umyć przed zjedzeniem? Czytajcie etykiety! iStock
Cytrusy muszą w sklepie zachęcać klientów do ich kupienia. Dlatego poddawane są działaniu substancji, które niekoniecznie służą naszemu zdrowiu.

Cytryna to nieodłączny składnik każdej kuchni. Jest dobra jako dodatek do herbaty, przyprawienia surówki, stworzenia orzeźwiającego napoju, jak i urozmaicenia smaku zwykłej wody. Twórcy facebookowej strony Czytamy Etykiety sprawdzili, dlaczego przed zjedzeniem trzeba dokładnie ją umyć.

Okazuje się, że cytrusy są przygotowywane do sprzedaży w taki sposób, żeby jak najdłużej zachowały swoją świeżość i zachęcający wygląd. Do tego celu używa się chemicznych substancji, które nierzadko mają wprost toksyczny wpływ na organizm ludzki i środowisko.

„Rozszyfrujemy dla Was nazwy poszczególnych środków – co ciekawe, producenci nie zawsze podają je na etykietkach. A tym, co podają, możemy podziękować, bo dzięki nim wiemy, co to za związki” – czytamy we wpisie.

Co znajdziemy na skórce cytryny?

Najpopularniejsze środki stosowane do konserwacji to m.in.: imazalil (rakotwórczy, toksyczny, zapobiega powstawaniu pleśni), tiabendazol (potencjalnie rakotwórczy, może uszkadzać układ nerwowy, stosowany przeciw rozwojowi grzybów i pasożytów), pyrimetanil (toksyczny dla organizmów wodnych, grzybobójczy), propiconazol (grzybobójczy, od kilku lat zakazany w uprawie zbóż), fludioksonil (ma wpływ na układ hormonalny, również odpowiada za neutralizowanie grzybów).

Autorzy analizy podkreślają, że nie jest łatwo zmyć konserwantów ze skórek cytryny. Odporne są na szorowanie, wyparzanie i ścieranie. Ponadto stosowane są również substancje nabłyszczające, które w szczególnych przypadkach mogą nawet uszkadzać nerki i wątrobę.

„Po obraniu cytrusów powinniśmy umyć zarówno ręce, jak i obrany owoc - gdyż podczas obierania te nieprzyjemne substancje mogły przeniknąć do owocu” – zalecają eksperci z „Czytamy Etykiety”.


News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Knahulec
Knahulec 19.06.2022, 20:11
Bułkę to przez bibułkę cytrynę szorować a tego no wiecie tego to gołą łapą i w japulca
Matros
Matros 19.06.2022, 12:53
Woda i mydło gryfińskim damom i paniusiom bo jak je mijam to jedzie od nich jakbym na kutrze rybackim był.
Kudłata
Kudłata 19.06.2022, 09:52
Rzopu i jajca trzeba też często myć
Karyna
Karyna 19.06.2022, 07:43
Cytryną skropić szparkę będzie ciasna
Ziomal z czworaków
Ziomal z czworaków 19.06.2022, 06:19
A pamiętasz Knagulec jak zapodałem ci kolbę to cię tak skwasiło że gały wyszły na wierzch niczym cytryna
polecam
polecam 18.06.2022, 20:30
Porzeczki mają dużo witaminy C.
Jerzy
Jerzy 18.06.2022, 20:05
Jeżeli ktoś lubi żreć skórkę, to jak najbardziej.
foto
foto 18.06.2022, 19:42
Skwasiło mnie . Dlaczego ?

Pozostałe