Wysokie mandaty dla rowerzystów

 • 16.05.2022, 10:10
 • News4media
Wysokie mandaty dla rowerzystów iStock
Jeśli ktoś - jadąc na rowerze - sądzi, że może sobie pozwolić na więcej niż kierowca auta, to się myli. Przepisy traktują rowerzystów równie surowo.

 

 

Co prawda zmiany weszły w życie już 1 stycznia tego roku, ale dopiero teraz wiele osób może odczuć, jak to działa w praktyce. Chodzi o rowerzystów, z których część wsiadła na rower dopiero niedawno, kiedy poprawiła się pogoda.

Przede wszystkim muszą pamiętać, że obowiązujące zmiany prawne z taryfikatorem mandatów włącznie traktują rowerzystów tak samo surowo, jak kierujących samochodami. A policjanci nie stosują taryfy ulgowej, co najlepiej potwierdzają statystyki.

Stan po użyciu

Podstawowa zmiana dotyczy jazdy pod wpływem alkoholu. Nie zmieniło się to, że przyłapany na tym rowerzysta traci prawo jazdy. Ale dodatkowo czeka go jeszcze spory wydatek.

Przepisy rozróżniają stan po użyciu alkoholu (w którym stężenie alkoholu we krwi nie przekracza 0,5 promila) i stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu). W pierwszym przypadku grozi mandat w wysokości 1 tys. złotych, w drugim - 2,5 tys. zł.

Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku policja zatrzymała ponad 19 tysięcy rowerzystów po wypiciu alkoholu. Rok wcześniej było ich o tysiąc mniej.

Może być gorzej

Trzeba mieć świadomość, że na mandacie sprawa może się nie zakończyć. Jeśli policja skieruje do sądu wniosek o ukaranie rowerzysty, to może się to zakończyć grzywną wynoszącą nawet 30 tys. zł. Sąd może także nałożyć na rowerzystę zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Inne przewinienia

Rowerzyści muszą pamiętać, że obowiązują ich takie same przepisy, jak kierowców aut. Oznacza to, że np. za wjazd na przejazd kolejowy, w sytuacji zakazu wjazdu grozi 2 tys. zł. Za spowodowanie kolizji przewidziana jest kara 1,5 tys. zł. I tak samo jak w przypadku zmotoryzowanych - mandaty mogą się sumować, jeśli dojdzie do naruszenia kilku przepisów.

Na co jeszcze musi uważać rowerzysta?

 • Naruszanie obowiązku poruszania się po poboczu: 100 zł.

 • Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić: 100 zł.

 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu: 100 zł.

 • Nieopuszczenie przez kierującego rowerem śluzy rowerowej, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku: 100 zł.

 • Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku: 50 zł.

 • Naruszenie przez kierującego rowerem zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem punktu kolejnego: 50 zł.

 • Utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącego po jezdni obok innego roweru lub motoroweru: 200 zł.

 • Naruszenie przez kierującego rowerem zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach: 50 zł.

 • Naruszenie przez kierującego rowerem przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych: 200 zł.

News4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

12
12 16.05.2022, 15:33
Chore te wasze przepisy.Jest pusty chodnik dla pieszych,bo miejscowi,właściciele kilku domów poruszają się tylko samochodami np do najbliższego sklepu,kościoła czy cmentarza w sąsiedniej wsi. Nie ma ścieżki rowerowej, Asfaltowa droga obok chodnika jest zatłoczona autami od końca maja do końca sierpnia, bo lud jedzie nad morze.I mi nie wolno jechać chodnikiem na którym nie ma żywej duszy tylko muszę być uczestnikiem ruchu drogowego,czuć zagrożenie i być przeszkodą-zagrożeniem dla kierowców aut osobowych, dostawczych,autobusów, których jest znacznie więcej w sezonie,byle tylko przepis był zachowany. Nos dla tabakiery czy tabakiera dla nosa?
nieJa
nieJa 18.05.2022, 08:12
następny przepis :
trzeżwość pieszego na hodnikach i po mandacikach .Kożystanie z komórki na spacerach mandacik itp
też
też 16.05.2022, 17:32
Są puste przepisy...
Nick
Nick 16.05.2022, 15:24
Rozdawnictwo pisowskie kosztuje
konkretnie
konkretnie 16.05.2022, 17:24
Kosztuje nas podatników.
Ziomal
Ziomal 16.05.2022, 13:43
Podobno w Zdrojach widziano Knagulca czy ktoś coś..?
Kudłata
Kudłata 16.05.2022, 15:22
Potwierdzam dzban na miesięcznym odwyku
tak co do merutum
tak co do merutum 16.05.2022, 10:24
Nie wysokość kary a jej nieuchronność odstrasza.

Pozostałe