Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 01:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziś koniec stanu epidemii. Jak wpłynęła na jakość opieki zdrowotnej? [SONDAŻ]

W ciągu ponad dwóch lat pandemii opieka zdrowotna w Polsce mierzyła się z poważnymi wyzwaniami. Odczuwali to zarówno pacjenci, jak i personel medyczny.
Dziś koniec stanu epidemii. Jak wpłynęła na jakość opieki zdrowotnej? [SONDAŻ]

Autor: iStock

Z powodu ograniczenia kontaktów międzyludzkich konieczne było m.in. wprowadzenie teleporad. Pod znakiem zapytania stanęły też niektóre zabiegi i operacje pacjentów. Część oddziałów szpitalnych przekształcono na covidowe, a lekarze zostali oddelegowani do opieki nad tysiącami pacjentów zakażonych wirusem. Medyczna rzeczywistość w bardzo krótkim czasie przeszła ogromną transformację.

Od dziś, poniedziałku 16 maja – zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Adama Niedzielskiego – w Polsce nie mamy już stanu epidemii. Zastąpił ją stan zagrożenia epidemicznego. Dlatego firma United Surves na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” poprosiła Polaków, żeby ocenili, czy pandemia wpłynęła na jakość i dostępność opieki zdrowotnej. Uczestnicy badania mieli do wypełnienia 3 ankiety.

W pierwszej z nich odpowiedzieli na pytanie:

Czy Panu/i lub komuś z bliskiego otoczenia podczas pandemii z powodu ograniczonej dostępności do lekarzy pogorszył się stan zdrowia lub zbyt późno zdiagnozowano chorobę?

Zdecydowana większość – bo aż 73,8 proc. respondentów – nie spotkała się z tego typu utrudnieniami. Twierdząco odpowiedziało zaś 22,8 proc. zainteresowanych. Pozostali (3,4 proc.) wybrali odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.

W drugiej ankiecie pytanie brzmiało:

Jak na podstawie doświadczeń własnych i bliskiego otoczenia ocenia Pan/i dostępność opieki zdrowotnej (lekarzy i otoczenia)?

Ponad połowa respondentów (52,6 proc.) uważa, że w ich odczuciu nic się nie zmieniło.  42,3 proc. z nich twierdzi, że jakość opieki jest gorsza niż przed koronawirusem. Zaledwie 1,9 proc. badanych zauważyło pozytywne zmiany. Pozostali (3,2 proc.) nie umieli wskazać jednoznacznej odpowiedzi.

W ostatniej części sondy jej autorzy chcieli dowiedzieć się, czy

z powodu ograniczonej dostępności do lekarza lub badań medycznych, ankietowani zmuszeni byli choć raz skorzystać z prywatnej opieki zdrowotnej.

Tu opinie podzieliły się niemal po połowie: 48,3 proc. pacjentów odpowiedziało, że wystąpiła taka potrzeba. 51,2 proc. z pytanych nie zetknęło się z podobną koniecznością. 0,4 proc. stanowiły osoby niezdecydowane.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
niestety 16.05.2022 17:26
Dużo moich znajomych zmarło z tego powodu lub pośredniego...

pytam i oskarżam 16.05.2022 17:10
A kto odpowie za największą umieralność w Europie?

Hulajnoga 16.05.2022 16:07
Ale co na to dr Sutek i prof Glutek?

Mamy co wybieramy. 16.05.2022 16:00
Jak mogą być pieniądze na służbe zdrowia? Kradli na potegę... Wyprowadzali działki ze Skarbu Państwa dla parafi... Działki parafie odsprzedawali tym samym, którzy skupowali bankowe nieruchomości za bezcen. Spekulacyjna mafia trzyma się mocno. Rządzi 7 lat. I pijąc wino śmieje się Polakom w twarz!

Chory kraj 16.05.2022 15:14
Jakość naszej służby zdrowia odzwierciedlają dane .. Umieralność prawie najwyższą w Europie . .Matki żebrzą na leczenie dzieci .. Dostęp do nowoczesnych leków żaden .A kasta na górze wydaje wielką kasę na propagandę ogłupiania ciemnego narodu.

bury 16.05.2022 17:12
Chory kraj? Raczej rządzący, którzy za to odpowiadają, bo jednak nie wszyscy dali się zwariować

Ręka rękę myje 16.05.2022 15:10
Niektórzy nieźle się obłowili na tej epidemii..A to trefne chińskie maseczki ...a to respiratory od handlarza bronią...Miliony w błoto .z naszych kieszeni....a PiSia prokuratura umorzyła śledztwo... Przecież swoich nie będą wsadzać..

pacjent 16.05.2022 15:07
Epidemia obnażyła Polskę jako najbiedniejsze państwo Europy i do tego cały czas trwający spadek długości życia. To już czwarty rok z rzędu.

nadzieja 16.05.2022 14:47
Ukazały się nowe badania na temat leczenia COVID-19 z użyciem kwasu acetylosalicylowego. Autor, prof. Jonathan Chow, przyznaje, że trzecie badanie i kulminacja 15 miesięcy pracy potwierdza, że "podawanie aspiryny wiąże się z lepszymi wynikami leczenia i mniejszą śmiertelnością hospitalizowanych pacjentów".

Niektórym to pasowalo 16.05.2022 12:32
Bardzo duża część lekarzy, pielęgniarek i rejestratorek wręcz była zachwycona, że mogą zamknąć drzwi, a pacjenci niczym bezpańskie psy stali na ulicy deszcz słońce i zawierucha co im tam przecież pandemia super wymówka, lekarz w przychodni maseczka fartuch rękawiczki zachować odstęp ale... Gdy ten sam lekarz przyjmował prywatnie to już inna bajka zero. Ograniczeń... Witam

ręce opadają 16.05.2022 17:25
do 12.30: Musisz być debilnym trollem jeśli uważasz że ktokolwiek podczas pandemii był zachwycony.

Sauron 16.05.2022 12:24
Covid kaput! Przestawienie wajchy na nowe wojenne emocje, ponad 3 mln słabo wyszczepionych ludzi w PL i covid padł. Teksas w USA zniósł restrykcje ponad rok temu i nic się nie stało, a zakażenia nawet zmalały.

Sauro 16.05.2022 12:14
Mozgi maja popsute od tych ścierek na twarzy

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama