Ceny prądu oszaleją. Czekają nas gigantyczne podwyżki

  • 17.05.2022, 12:30
  • News4Media
Ceny prądu oszaleją. Czekają nas gigantyczne podwyżki iStock
Napływające zewsząd informacje o podwyżkach nikogo już nie dziwią. Ceny niemal w każdym sektorze rynku biją rekordy. Tak jak cena energii.

Drożyzna jest pokłosiem nie tylko błędnej polityki finansowej w kraju, ale również czynników zewnętrznych, m.in. wojny w Ukrainie, która mocna uderzyła w wiele krajów świata. Odbija się to niestety na naszych kieszeniach. I to odczuwalnie. Od pewnego czasu specjaliści finansowi mówią głośno o tym, że wkrótce możemy spodziewać się  kolejnych gigantycznych rachunków – tym razem za prąd.

Analitycy z Biura Maklerskiego Pekao wyliczyli, że jeśli obecny poziom cen energii elektrycznej w kontraktach giełdowych utrzymałby się w kolejnej części roku, odbiorcy w taryfie G – czyli gospodarstwa domowe – musieliby mierzyć się w przyszłym roku z podwyżkami rzędu nawet 70 proc.

Ceny energii elektrycznej w kontraktach giełdowych osiągnęły prawie PLN 1000/MWh, a średni poziom od początku roku to PLN 701/MWh.

Jeśliby taki poziom utrzymał się w kolejnej części roku ceny energii elektrycznej w taryfie G w 2023 powinny wzrosnąć o ok 70%. pic.twitter.com/bJPkMwIoVo

— Analizy Biuro Maklerskie Pekao (@BM_PekaoAnalizy) May 10, 2022

[removed][removed]

Co na to prezes URE?

Do sprawy odniósł się Rafał Gawin, szef Urzędu Regulacji Energetyki, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Jak przyznał, ceny energii elektrycznej będą zależeć m.in. od ceny węgla. A tej wciąż nie znamy, bo trwają negocjacje.

– Zwykle o tej porze roku szacunki były już znane, ale musimy pamiętać, że obecnie na rynku węgla mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją. Spółki nie mają danych, ponieważ doszło do sytuacji, w której dostawcy węgla wypowiadają dotychczasowe umowy ciepłowniom i elektroenergetyce – wyjaśnił.

Zmieniać się mają również marże. Dostawy węglowej energetyki mogą bowiem spowodować spadek ich wartości. W takiej sytuacji spółki mogą szukać wyrównania strat w rachunkach odbiorców.

– Jeśli tak, to spółki będą chciały rekompensować koszty wyższymi cenami energii sprzedawanej na rynku hurtowym w kolejnych miesiącach, a w konsekwencji – wyższą taryfą dla gospodarstw domowych na przyszły rok – tłumaczył Gawin.

Co nas czeka w 2023 roku?

Prezes URE pytany o to, jak bardzo mogą wzrosnąć ceny energii elektrycznej w przyszłym roku, dał do zrozumienia, że choć szacunki te są bardziej optymistyczne, niż podają niezależni eksperci, Polacy i tak będą musieli poszukać kolejnych oszczędności, żeby uporać się z opłaceniem faktur.

– Przy uwzględnieniu cen energii elektrycznej, która została sprzedana do początku kwietnia 2022 r., taryfa za samą sprzedaż energii elektrycznej (bez kosztów dystrybucji) może wzrosnąć o 50 proc. To jednak tylko założenie, ponieważ nie wiemy, jak będzie wyglądać cena energii elektrycznej w kolejnych miesiącach – wyliczył.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

nie tylko to
nie tylko to 19.05.2022, 15:25
Ceny materiałów budowlanych i robocizny są rekordowo wysokie i nic nie wskazuje na to, by w najbliższych miesiącach miały spadać. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to stabilizacja na obecnych poziomach — prognozuje Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Knagulec
Knagulec 18.05.2022, 17:14

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

nieJa
nieJa 18.05.2022, 07:54
przepięknie wprowadzają "polski ład"Tak to jest jak hołota dorwała sie do koryta,"zbawco narodu "rusz się i działaj jak obiecywałeś suwerenowi .Władza nie polega na grabieży i stawianiu pomników Lechowi panie Jarku
nieJa
nieJa 20.05.2022, 16:46
P.S czy w tej pisowskiej ferajie ktoś zna sie na rzadzeniu?Na szczęście po ojcu (co walczył na zachodzie)trochę franków jest w Szwajcarii
Tymek
Tymek 17.05.2022, 18:44
Elektorat cienko piszczy a bedzie drożej. Brawo pis zaglodzic swój elektorat.
czas pokazał
czas pokazał 17.05.2022, 20:18
Tak jeżdździli po POprzednikach a okazuje się, że najtaniej było za PO.
Knagulec
Knagulec 17.05.2022, 18:43
Kudłata non stop ciagnie na lewo prund w kamienicy
Jarek
Jarek 17.05.2022, 18:26
Jest inflacja bo jest wojna.
Mysl jak masz czym
Mysl jak masz czym 18.05.2022, 08:07
A na Zachodzie Ty otumaniony TVP widzu nie ma wojny?Czego tam infoacja o polowe nizsza?
Ulka
Ulka 17.05.2022, 18:00
Ja mam prąd ze strychu od lat za frajer ,nawet byli bo ktoś mnie zagonił i nic nie znaleźli, trzeba sobie radzić gotuje na kuchni elektrycznej non stop za free i zimą ciepelko
Knagulec
Knagulec 17.05.2022, 22:57
Trzeba znowu zgłosić gdze należy i przetrzepią meline
A
A 18.05.2022, 09:35
Czyli już zglaszałeś donosicielu
🤣🤣🤣🤣🤣🤣
🤣🤣🤣🤣🤣🤣 18.05.2022, 14:30
Poczekaj zaraz sie tym zajmę juz dzwonie do Enei Poznań szybko wylacz włącznik
Macie co wybieracie
Macie co wybieracie 17.05.2022, 17:54
Prognoza KE wskazuje, że w 2023 roku inflacja w Polsce będzie najwyższa w UE.

To jedyne pole na którym rząd PIS, dzielnie wspomagany przez "Jaszczembia", jest liderem e Europie. Sobie miliony, Polakom drożyznę.
Tak to wygląda
Tak to wygląda 17.05.2022, 17:52
-Tusk chciał sprzedać Lotos ruskim.
-Ale nie sprzedał.
-Ale chciał!!
-Ale to PIS go sprzedaje ruskim! -
No i ch....że PIS sprzedaje.
. To i tak wina Tuska ..
tink
tink 17.05.2022, 20:32
Jaki ten los przewrotny :))))))))))))
Elka
Elka 17.05.2022, 15:26
Proponuję jeszcze więcej stołków dla prezesów, więcej spółek, pośredników to na pewno będzie taniej.
Ręka rękę myje
Ręka rękę myje 17.05.2022, 19:08
Przecież rodzina , znajomi ,kolesie nie będą za normalną pensje pracować.
PiS mafia
PiS mafia 17.05.2022, 17:40
I gigantyczne wynagrodzenia i nagrody ..Im się przecież należy...
dyduś
dyduś 17.05.2022, 14:43
będzie powtórka sprzed 20 lat...Wiadomo co było - Anglia, Irlandia i inne... Od 30 lat rządzą tumany a efektem po tych latach będzie opustoszała Polska jako kraj dogorywających starców
8gwiazd
8gwiazd 17.05.2022, 15:57
przed 2016 nie było takiej inflacji i takich podwyżek
Zenek
Zenek 17.05.2022, 14:41
W Polsce jest kilka kopalni węgla ale oczywiście węgla nie mamy. O co tu k...... Chodzi?
Fakty
Fakty 17.05.2022, 17:41
Mamy i dalej sprowadzamy z Rosji...A ten krzyk na Zachód to taka PiSia propaganda dla głupków..
Wacek
Wacek 17.05.2022, 16:12
Zmowa i spekulacje na rynku węgla... celowe wstrzymywanie podaży na kopalniach, żeby podbijać cenę.
Mafia węglowa i chyba pod nadzorem Skarbu Państwa pod czyim nadzorem to tez wiadomo skoro nic z tym nie robio.
Przed kopalniami w Polsce kolejki, że niby po 100T dziennie tylko sprzedają a z drona zdjęcia, że ogromne hałdy węgla leżą...
Vatzlav
Vatzlav 17.05.2022, 14:12
A ja się pytam tej szmaty z hiszpanii co chciała i zapewne dalej chce zamknąć Turów, i co pusta babo ?
do kremlowskiego trolla
do kremlowskiego trolla 17.05.2022, 18:19
szmato z rosji - zamknij swoje truchło w bunkrze...
Jerzy
Jerzy 17.05.2022, 13:18
Parafina z knotem zyska na wartości, jak maseczki w czasie pandemii. Jest to sygnał do zakupu większego asortymentu świeczek.
Elektryk
Elektryk 17.05.2022, 12:54
Obeszłem licznik i prąd mam praktycznie darmowy wystarczy dwa kabelki i trochę słomy aby je zakryć.rząd mnie doi to nie jestem dłużny trzeba umieć sobie radzić
Smutna prawda
Smutna prawda 17.05.2022, 17:43
W kraju złodziei szczególnie tych od góry chyba tylko tacy mają szansę.
obchodowy
obchodowy 17.05.2022, 13:04
A ja obszedłem swój licznik trzy razy i nie widzę żadnego dodatkowego podłączenia.
Łowca obchodowca
Łowca obchodowca 17.05.2022, 15:30
A słomę w butach zauważyłeś?
przecież
przecież 17.05.2022, 12:50
Tanio, to już było.

Pozostałe