Wolne sądy ministra Ziobry. Tak powolne nie były nigdy przedtem

  • 18.05.2022, 10:50
Wolne sądy ministra Ziobry. Tak powolne nie były nigdy przedtem iStock
Sprawa w polskim sądzie to mordęga – wynika z raportu Ministerstwa Sprawiedliwości. Tymczasem szef tego resortu Zbigniew Ziobro kilka dni temu chwalił się... sukcesami.

13 maja. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro występuje na konferencji prasowej. Chwali się i całą przestrzeń sądowniczą, którą ściśle kontroluje.

– Dane statystyczne wskazują, że praca sądów przyspieszyła. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu nowoczesnych technologii do polskiego sądownictwa oraz zmian, które uprościły zwłaszcza sprawy cywilne – chwalił się minister. I dodał: – Chcemy jeszcze intensywniej zmieniać polskie sądownictwo, unowocześniać je mimo blokad uniemożliwiających nam wprowadzanie reform organizacyjnych i strukturalnych.

Jego resort wyliczył, że w pierwszym kwartale tego roku średni czas trwania postępowań w wybranych kategoriach spraw wyniósł 5,5 miesiąca. To o 1,6 miesiąca krócej niż w 2021 r. W pierwszej instancji to 4,2 miesiąca, a w sądach rejonowych sprawy gospodarcze przyspieszyły o prawie 2,5 miesiąca, sprawy cywilne o 2 miesiące.

17 maja. Zostaje opublikowany ministerialny raport zawierający dane o średnim czasie trwania postępowań sądowych w 2021 roku. Okazuje się, że sądy pracują najwolniej od 2011 r. A to właśnie wtedy ministerstwo Ziobry zaczęło publikować takie zestawienia. Podkreślmy jednak, że analizie poddawana jest około połowy wszystkich spraw w Polsce. Sprawność sądów ocenia się po postępowaniach w pierwszej instancji.

„W 2021 r. średni czas trwania postępowania sądowego wyniósł 7,1 miesiąca. W 2020 r. było to niespełna 7 miesięcy. Dla porównania: w 2015 r., gdy Zbigniew Ziobro został ministrem sprawiedliwości, jedynie 4,2 miesiąca” – czytamy w serwisie wp.pl.

Z raportu wynika, że od objęcia funkcji ministra sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobro postępowania sądowe wydłużyły się o prawie. 70 proc.

Odczuwają to zwłaszcza przedsiębiorcy. Jeszcze w 2011 r. sprawy gospodarcze zajmowały sądom średnio 3,6 miesiąca. W 2021 r. było to już 8,6 miesiąca, czyli ponaddwukrotnie dłużej.  

„Źle jest też w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Gdy w 2015 r. Zbigniew Ziobro zaczynał reformować system, sprawa pracownicza lub ubezpieczeniowa w sądzie rejonowym trwała przeciętnie 7,6 miesiąca. W ubiegłym roku było to już niemal 11,5 miesiąca” – dodaje wp.pl.

To nie wszystko, bo z analizowanych postępowań wynika, że aż 104 tysiące spraw trwało ponad 3 lata, a 7,2 tys. ponad 8 lat. W 2015 r. liczby te były mniejsze i wynosiły odpowiednio – 33 tys. i 3,8 tys.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

KOD  kabaret
KOD kabaret 19.05.2022, 08:30
miały być wolne i są ha aha h
taka prawda
taka prawda 18.05.2022, 23:04
Skoro Ziobro przeczy raportowi... ministerstwa Ziobry - to albo totalny kłamca i oszust albo idiota... Doprawdy nie wiem, co gorsze... No bo czy jest jakaś inna ewentualność?
taka prawda
taka prawda 18.05.2022, 20:51
Ziobro ma od lat możliwość zmiany procedur - ale woli zająć się stołkami dla swojaków - którzy potem na "posiedzenia bibliotecznej rady komisji" wydają setki tysięcy na diety (żeby było jasne - nie mają biblioteki!)
Bo łatwiej Ziobrze rozwalić ustrój sądowy i narazić na straty miliardów z pieniędzy UE - niż na przykład uprościć procedury... - do czego ani konstytucji łamać nie trzeba - a niektórych to nawet ustawą nie trzeba zmieniać, tylko rozporządzeniem ministra...
pstryk
pstryk 18.05.2022, 17:39
Co na to Centrum Badania Oszustwa Społeczeństwa?
test na prawdomówność PiS
test na prawdomówność PiS 18.05.2022, 17:30
Według danych GUS między styczniem a marcem wartość importu rosyjskich produktów do Polski wzrosła o prawie 5 mld zł. To jest rzecz naprawdę niebywała - oświadczył w środę lider PO Donald Tusk. Radosław Fogiel (PiS) odpowiada: import prowadzą prywatne firmy.
Sądy Ziobry
Sądy Ziobry 18.05.2022, 15:51
"Radny PiS, który po pijanemu potrącił na przejściu dla pieszych staruszkę, nie poniesie kary. W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia przekonywał, że radny miał nieposzlakowaną opinię, a szkodliwość jego czynu było niska."
Szkoda słów
Szkoda słów 18.05.2022, 18:02
A niedawno Gersdorf z mężem jadąc 180 km /h nie udzielili pomocy młodemu kierowcy ,.który zginął. Niby nie widzieli Jasne ...😡
jawna niesprawiedliwość
jawna niesprawiedliwość 18.05.2022, 15:56
A z radnym Kozakiewiczem w Gryfinie to co było?
gryfinianka
gryfinianka 18.05.2022, 20:27
Pokazanie ze na układy nie ma rady?
Gardzę
Gardzę 18.05.2022, 15:33
Swego czasu w wypadku z udziałem Szydło świadkowie zmuszeni do fałszywych zeznań..kosztem zniszczenia życia młodemu niewinnemu kierowcy Seicento.., poseł PiSu psa ciągnął na sznurku za samochodem aż go rozerwał ,pedofile w sutannach na inne parafie ...śledztwa umorzone nikomu włos z głowy nie spadł....Ot sądy Ziobry
Smutna prawda
Smutna prawda 18.05.2022, 15:27
PiS oszukuje Polaków. Nie chcą naprawy praworządności, ..nie zależy im na 52 miliardów dla nas z Uni ... nie chcą Polski w UE. Prace nad likwidacją Izby Dyscypl to ściema. Zawsze chodziło im o władzę i bezkarność dla swoich. Kolejna kadencja neoKRS ma im to zapewnić. ..
Mafia
Mafia 18.05.2022, 15:23
20 mld euro.!!Naszych euro zablokowane przez te ich niby sprawiedliwe demokratyczne sądy .. A ciemnocie bajka o odbieraniu suwerenności...
Śmiechu warte
Śmiechu warte 18.05.2022, 15:18
Te sądy to takie wolne jak i TVPinfo ..Propaganda i jedna PiSia pseudo sprawiedliwośc.
Kasta kaput
Kasta kaput 18.05.2022, 13:19
Za plucie na Polcjantów , "Wolny sędzia " dał tzw. babci Kasi 20 tys.zł.
ppytanie
ppytanie 18.05.2022, 15:57
Ziobrysta?
zbychu
zbychu 18.05.2022, 12:11
to narracja lewicy że tak jest
wolnościowiec
wolnościowiec 18.05.2022, 11:26
Zacznijmy od tego, że za Ziobry sądy przestały być wolne.
jak ruski czołg
jak ruski czołg 18.05.2022, 15:58
do wolnościowiec: są ociężałe.

Pozostałe