Nasze wypłaty są coraz mniej warte. Drożyzna skłania Polaków do zmiany pracy

  • 21.05.2022, 13:00
  • News4Media
Nasze wypłaty są coraz mniej warte. Drożyzna skłania Polaków do zmiany… iStock
Inflacja powoduje, że Polacy szukają nowych sposobów na poradzenie sobie z kłopotami finansowymi. Jednym z nich jest zmiana pracy. Gotowych na to jest coraz więcej osób.

Do takiego wniosku doszli eksperci z portalu pracuj.pl, którzy przeprowadzili badanie „Nowe oblicza pracy”. Chcemy zmieniać miejsce zatrudnienia, bo obecne zarobki coraz rzadziej wystarczają nam na pokrycie wysokich kosztów utrzymania. Inflacja przekroczyła w kwietniu 12 proc. i to ona jest głównym powodem, dla którego rozważamy zmianę pracodawcy. Tak deklaruje aż 44 proc. respondentów.

Biorąc pod uwagę ubiegłoroczne ceny, aż 76 proc. pytanych zgadza się ze stwierdzeniem, że wówczas można było za jedną pensję kupić więcej. Tyle samo osób obwinia inflację o negatywny wpływ na swoje wynagrodzenie. Nie pozostajemy jednak bierni wobec trudnych realiów. 80 proc. z nas dokonuje o wiele bardziej przemyślanych zakupów i rozważniej podchodzi do wydawania pieniędzy.

Oszczędności mamy niewiele

Trudno jest też mówić o oszczędnościach, ponieważ tylko 30 proc. ankietowanych deklaruje, że posiada zabezpieczenie na sześć kolejnych miesięcy w sytuacji utraty dochodów. Kolejnych 15 proc. badanych zdoła utrzymać się przez dwa lub trzy miesiące, a 19 proc. przez miesiąc. Pozostali, nawet jeżeli maja niewielkie oszczędności, nie będą w stanie utrzymać się z nich przez dłuższy czas.

Częściej prosimy o podwyżkę

W tej sytuacji częściej decydujemy się również na rozmowę z przełożonym o podwyżce – w ciągu ostatniego roku odbyło ją 41 proc. uczestników badania. W większej mierze dotyczy to mężczyzn (44 proc.) niż kobiet (38 proc.).

Polski Ład uderzył nas po kieszeni

Polaków biorących udział w sondażu zapytano również o to, w jakim stopniu zmiany związane z Polskim Ładem wpłynęły na poziom ich wynagrodzeń. 46 proc. respondentów oceniło, że nowe zasady odbiły się na ich wynagrodzeniu negatywnie, 40 proc. ankietowanych uznało je za neutralne, 24 proc. zaś widzi pozytywny wpływ.   

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

krach
krach 22.05.2022, 07:36
Przesądzone jest, że w drugiej połowie roku będzie tąpnięcie. Nie ma dobrego rozwiązania - dodał Cymański. Zdaniem polityka, w walce z inflacją trzeba będzie poświęcić dobre wskaźniki gospodarcze. - Czynimy bardzo wiele działań. NBP aplikuje nam gorzką, toksyczną terapię, czyli podnosi stopy procentowe. Naszym zadaniem jest ochrona najbiedniejszych - stwierdził poseł. Cymański zapewnił jednocześnie, że jest świadom, jak rosnąca inflacja odbija się na Polakach. - Nie można udawać Greka, chodzę do sklepu, rozmawiam z ludźmi. Widzę, co się dzieje. Musimy brać to na przysłowiową klatę - powiedział polityk Solidarnej Polski.
Fakt
Fakt 21.05.2022, 19:34
Miliardy euro czekają dla nas Polaków w Uni..Tylko na samych uchodźców ponad 5 mld,dla rolników 45 mld , itd.. Trzeba złożyć wnioski .i postarać się o nie...Nestety PiS tak zajęty propagandą i urabianiem wyborców...że nie wykazuje zainteresowania. żeby zdobyć te środki ....Gdyby te pieniądze trafiły do nas najprawdopodobniej inflacja byłaby niższa.
Nowy Burmistrz
Nowy Burmistrz 21.05.2022, 18:43
W urzędach zapytajcie o podwyżki odchodzą i mają racje, ekipa do wymiany, orzez to orzegrają, że nie ma a jak będę w czerwcu czy lipcu 300-500 to też jic nie da przegrają wybory bo tu się nie patrzy na tabelki tylko na ludzi....Nawetna dzień pracownika samorządowego za poprzedniej wladzy było bo to tradycja....
William
William 21.05.2022, 15:32
Glapiński dodrukuje kasiory i będziemy wszyscy bogaci. Przecież aż 30% Polaków wie, że rząd ma swoje pieniądze, które potem rozdaje i stąd się bierze dobrobyt
Zdzislaw Dyrman zasadniczo
Zdzislaw Dyrman zasadniczo 21.05.2022, 15:10
Skoro złotówka jest nic nie warta to może zacznijcie płacić w rublach. Taką mam koncepcję zasadniczo
PiS raj
PiS raj 21.05.2022, 14:58
Chcieliscie PIS to macie.. Drożyzna,inflacja dwa razy wyższa niż w reszcie Europy, podzielony naród , coraz bogatszy Kościół, my coraz dalej od Europy, walka z wolnymi mediami,sądami opluwanie ,szykanowanie ,każdego przeciwnika ..Prymityw a nie polityka....Wystarczy wpisać "afery PiSu" w Google to włos się jerzy
Uczciwość
Uczciwość 21.05.2022, 14:43
Okazuje się, że majątek Morawieckich nie może być ujawniony, bo to "sprawa intymna".

Intymny to może być seks, a nie majątek premiera. Chyba tego majątku nie ukradł, uczciwie się ponoć dorobił, prawda?
Polak głupi przed i po szkodzie
Polak głupi przed i po szkodzie 21.05.2022, 14:27
Nadmiarowe zgony miały pogrążyć rząd - dziś nikt o nich nie pamięta. Konstytucja? He, he, ,,dziadki z KOD-u" coś tam mruczą.
Morawieckiego nawet na tzw. dziennikarzach nie robi wrażenia. Drożyzna? Toż to przez wojnę, panie tego. PiS dobija do 37% poparcia.
Lop
Lop 21.05.2022, 14:13
Drozyzna prze tego putina, że nie idzie przeżyć do puerwszego. Dlatego pawelek mucha po cichutku został przewodniczącym rady nadzorczej pzu z gigantyczną pensją

Pozostałe