Jazda po lesie kosztuje! Od 500 zł wzwyż

  • 20.05.2022, 09:30
  • News4Media
Jazda po lesie kosztuje! Od 500 zł wzwyż Pixabay
To, że po lesie nie można jeździć pojazdami silnikowymi, teoretycznie kierowcy wiedzą. Praktycznie wielu z nich lubi sobie poszaleć między drzewami. Straż leśna nie jest bezradna: ma bat w postaci nowego taryfikatora mandatów.

Przykładów na to jest wiele. Jedną z takich historii opisał Infor. Strażnicy leśni z Nadleśnictwa Babki razem z policjantami złapali dwóch kierowców quadów. I byli  mało wyrozumiali dla kierowców-piratów. Jeden z nich za wjazd pojazdem silnikowym do lasu dostał 500 zł mandatu. Drugi miał jeszcze mniej szczęścia – odebrał mandat w wysokości 1500 zł. Bo – jak się okazało – jego prawo jazdy nie obejmowało tego typu quadów.

Jeszcze inną historię przywołał serwis motovoyager.net – akcję Jesień 21. Została przeprowadzona w nadleśnictwach Strzyżów i Kołaczyce. Funkcjonariusze ukarali wtedy mandatami w wysokości 1000 zł 3 kierujących, a 5 osób pouczyli. Takie akcje są przeprowadzone w całym kraju.

Również w tym roku doszło w lasach do kilku niebezpiecznych zdarzeń z udziałem motocyklistów i quadowców. Na przykład 6 kwietnia podczas nielegalnego rajdu w okolicach Strzyżowa kierowca czterokołowca próbował staranować strażnika leśnego.

Leśnicy w walce ze zmotoryzowanymi nie są jednak osamotnieni. Ich działania wspiera policja, która używa m.in. dronów. Taka akcja z powodzeniem została przeprowadzona w maju w okolicach nadleśnictw Kielce, Pińczów i Chmielnik. Zatrzymano wtedy 5 motocyklistów i jednego quadowca.

Przypomnijmy zatem, że zgodnie z ustawą o lasach w Polsce nie można poruszać się pojazdami silnikowymi po lesie. Ten zakaz wzmacnia konkretna sankcja zapisana w Kodeksie wykroczeń. W artykule 161 czytamy m.in:

Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny.

Ile wynosi teraz mandat za jazdę po lesie? Według nowego taryfikatora, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku – 500 zł. Ale sprawa może być też skierowana przez straż leśną do sądu. A sędzia może ukarać kierowcę grzywną wynoszącą nawet 30 tys. zł.

Legalnie można jeździć po lesie tylko w dwóch przypadkach. Takie prawo mają po pierwsze pojazdy do tego uprawnione, które np. transportują drewno. Po drugie – poruszanie się motorowerem, samochodem, motocyklem czy quadem jest dopuszczalne w lesie, ale wyłącznie drogami publicznymi.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ewa
Ewa 20.05.2022, 22:22
Po polach też jeżdżą jakby ich były gnoje motorami i kładami gdzie policja
Master
Master 20.05.2022, 13:59
Karać takich co dukty leśne rozjeżdżają i potem piaskownica zostaje że przejść czy rowerem przejechać ciężko. Będę dokumentował zdjęciami i filmem takich delikwentów w okolicy Gryfińskich lasów a następnie przekazywał materiał do odpowiednich służb.
WESOŁY ROMEK  HA AH AH
WESOŁY ROMEK HA AH AH 20.05.2022, 09:59
TERAZ PO LESIE BEDA CHODZIĆ TYLKO FACECI HA HA AH JAK Z GAZEM I PRADEM HA AH AH https://youtu.be/3A7FUOVMpbs NIE BÓJ NIE BÓJ JUZ NIEDŁUGO WYŁCZA HA HA AH PRZEZ PUTINA HA AH AH KABARET

Pozostałe